Filološki fakultet

pa ne znam koji bi jezik studirala, u principu nije lose, ima groznih profesora kao i svuda, a ima i onih divnih kod kojih mozes da polozis posle nepunih 10 dana ucenja, a ima i onih kod kojih mozes daprodjes na foru npr. filozofija- opsti predmet za sve jezike na prvoj godini. Ima i dosta ne bitnih stvari koje ti kasnije u zivotu i nece biti od nekog velikog znacaja, hm..... barem na mojoj grupi je najgore sto ne radimo toliko konverzaciju. Ali ako to iskreno volis samo napred, u globalu i nije toliko tesko, ja sam se u tome pronasla i super mi je, ucim iskljucivo samo ono sto volim za razliku od gimnazije. Valjda ti makar malo pomogoh.....Caoo :roll:
 
Mislim da su predavanja na filoloskom UZASNO zastarela. Npr. u Holandiji se u srednjoj skoli rade testovi tipa slusanje, pricanje, govorenje i citanje. Znaci, npr. test iz slusanja se radi tako sto se dobiju pitanja sa ponudjenim odgovorima, tako da ucenici slusaju CD i zaokruzuju pitanja ili dopunjavaju recenice. Na filoloskom toga nema (znam za katedru Ruski jezik i knjizevnost sigurno), cak i ne cujes jezik koji ucis za vreme studija ( osim na kasetama za vezbanje izgovora i od predavaca). Na zapadu je diktat zastareo, a na filoloskom je to deo ispita. Postoji gomila mnogo predmeta koji ti nikada u zivotu nece trebati, a dobijas minimum prakticnih ispita. Na kraju, kad sve saberes i oduzmes,dobijes diplomu, a nista ne znas. Jezik mozes tek zaista da naucis ako otputujes na par meseci u zemlju gde se taj jezik govori. Eto, to je moje vidjenje filoloskog...
 
Tacno, ako je u tome stvar - da dodam, jos te razbijaju knjizevnost, istorija doticnog jezika, maternji jezik, drugi strani i niz predmeta koje uopste nisi ocekivala. Ali uvek postoji solucija - upisi neki bolji kurs, pa uci samo jezik koji te zanima. Pitala si za filoloske studije.




Kayazuki:
Mislim da su predavanja na filoloskom UZASNO zastarela. Npr. u Holandiji se u srednjoj skoli rade testovi tipa slusanje, pricanje, govorenje i citanje. Znaci, npr. test iz slusanja se radi tako sto se dobiju pitanja sa ponudjenim odgovorima, tako da ucenici slusaju CD i zaokruzuju pitanja ili dopunjavaju recenice. Na filoloskom toga nema (znam za katedru Ruski jezik i knjizevnost sigurno), cak i ne cujes jezik koji ucis za vreme studija ( osim na kasetama za vezbanje izgovora i od predavaca). Na zapadu je diktat zastareo, a na filoloskom je to deo ispita. Postoji gomila mnogo predmeta koji ti nikada u zivotu nece trebati, a dobijas minimum prakticnih ispita. Na kraju, kad sve saberes i oduzmes,dobijes diplomu, a nista ne znas. Jezik mozes tek zaista da naucis ako otputujes na par meseci u zemlju gde se taj jezik govori. Eto, to je moje vidjenje filoloskog...
 
Kayazuki:
Mislim da su predavanja na filoloskom UZASNO zastarela.
Predavanja na Filološkom su osmišljena za ljude koji imaju dara za jezik, i koji su spremni da uče. Na pojedinim katedrama studentima se puštaju filmovi, muzika i slično.

Kayazuki:
Na zapadu je diktat zastareo, a na filoloskom je to deo ispita.
Ako je nešto prihvaćeno na Zapadu, to ne znači da je obavezno ispravno. Pogledaj Amerikance i Engleze, ni svoj jezik pravilno ne znaju, a hoće da izučavaju strane jezike. Diktat je nezaobilazan deo testa, tako i treba da ostane.


Kayazuki:
Jezik mozes tek zaista da naucis ako otputujes na par meseci u zemlju gde se taj jezik govori.
To je velika zabluda. Znam perfektno nekoliko stranih jezika, a ni u jednoj od stranih zemalja u kojoj se pričaju ti jezici nisam bila.
 
_roCKerKa_:
Zanima me,posto bih ja zelela da upisem srpski jezik i opstu knjizevnost,sta se tacno polaze i kako je tamo....Hvala za odgovor! :)
Полажеш тест из граматике и књижевности.Тест из граматике има 30 питања,а тест из књижевности се састоји из обраде романа или приповедке и анализе песме.Граматика односи 30 бодова,обрада теме 10 а,аналиѕа песме 20 бодова.Ако желиш да упишеш ову групу(06) надам се да си јако вредна и упорна,јер само такви и завршавају ову групу.Имаш предмете као што су општа лингвистика(СМООООООООООООР)Старословенски(учиш да читаш,граматику,фонетику,глагољицу,старију верзију ћирилице)ОПШТА књижевност је јако тешка,многи када се увере у то беже главом без обзира,то је ноћна мора број 1,а ноћна мора број 2 је Народна књ.Али ако много волиш књижевност и желиш да учиш ово ти неће представљати велики проблем.
Све најбоље!!!!!!!!!
 
gosca:
Mozes li mi jos samo reci kako izgledaju ta pitanja iz knjizevnosti,jel to ti daju neku pesmu ili tekst pa ti analiziras,ili je to drugacije.
Dobijes,mislim 5 tema u koje ulaze romani i pripovedke koje su obradjivane u srednjoj skoli.I tu odradis obradu teme kao sto pises pismeni u skoli.A na drugom delu testa iz knjizevnosti dobijes pesmu kojoj moras da uradis analizu.Analiza se sastoji iz 5 pitanja.Na primer gde se sve javlja metafora u toj pesmi?Mislim cak i da ima neka valjda ritmika ili ritam.Nemam pojma jer to nisam ucila,a znam da je bilo i da to treba da se spremi.
 
Ja sam zavrsila Filoloski - eng. jez. i knj. To sam volela i trebalo mi je 6 godina da ga zavrsim, zahvaljujuci tome sto imate sest razlicitih knjizevnosti za cetiri godine studija, a za svaku od njih postoji 10 - 15 romana obavezne litearture plus gomila knjiga iz kojih se citaju analize, a tu su i istorija jezika i razne filozofije i pedagoske psihologije. Sve u svemu, ako to volis - samo napred, ali prvo se dobro upoznaj sa onim sta te ceka, nije to nikakav kurs jezika, jezik se najmanje radi od svega. Organizacija na Filoloskom je katastrofa, birokratija je uzasna, knjiga nema po bibliotekama, a posle svega je tesko naci dobar posao bez obzira sto je zanimanje deficitarno.
 
ako je neko na skandinavskim jezicima,italijanskom ili grckom,molim za nekoliko reci,puno ce mi znaciti da cujem koliko je zadovoljan i da li misli da ce naci posao po zavrsetku faksa
hvala unapred
 
Potrebne su mi informacije u vezi sa filoloskim faksom u Nisu,grupi za anglistiku.Saveti,predlozi i bilo sta sto bi mi pomoglo da resim dilemu-engleski ili psihologija.Obe stvari volim i obe me interesuju i da bude dilema teza obe mi odlicno idu. :idea:
 
Estella:
Ja sam zavrsila Filoloski - eng. jez. i knj. To sam volela i trebalo mi je 6 godina da ga zavrsim, zahvaljujuci tome sto imate sest razlicitih knjizevnosti za cetiri godine studija, a za svaku od njih postoji 10 - 15 romana obavezne litearture plus gomila knjiga iz kojih se citaju analize, a tu su i istorija jezika i razne filozofije i pedagoske psihologije. Sve u svemu, ako to volis - samo napred, ali prvo se dobro upoznaj sa onim sta te ceka, nije to nikakav kurs jezika, jezik se najmanje radi od svega. Organizacija na Filoloskom je katastrofa, birokratija je uzasna, knjiga nema po bibliotekama, a posle svega je tesko naci dobar posao bez obzira sto je zanimanje deficitarno.

da li je bolje upisati engleski a drugi jezik da bude spanski ili obrnuto....uslovi za rad ...gde su bolji...kakve grupe se formiraju...da li se radi konverzacija...posto sam cula da imaju i neke specijalne kurseve. koji jezik je zanimljiviji? ili barem knjizevnost?


s obzirom da mi se svidjaju oba...ali spanski me vise privlaci posto ga do sada nisam ucila. :)
 
nije mi jasno zašto ljudi upisuju jezike - 6 godina da bi imao diplomu koja nigde ne važi.
odeš u datu zemlju, naučiš za aproksimativno 3 meseca i to je to. A to moraš i ako studiraš jezik, a nećeš da budeš prosvetar.
yebo vas filološki.

JEDINO što vredi je biti sudski tumač. Ali za to treba i studijska putovanja, prevođenje, kursevi plus veza u Min.pravde. Sve to zahteva oko 8 godina, pa vidite.
 
Betty:
nije mi jasno zašto ljudi upisuju jezike - 6 godina da bi imao diplomu koja nigde ne važi.
odeš u datu zemlju, naučiš za aproksimativno 3 meseca i to je to. A to moraš i ako studiraš jezik, a nećeš da budeš prosvetar.
yebo vas filološki.

JEDINO što vredi je biti sudski tumač. Ali za to treba i studijska putovanja, prevođenje, kursevi plus veza u Min.pravde. Sve to zahteva oko 8 godina, pa vidite.

A ti studiras,...sta? Sta je to sto je po tvom misljenju danas dobro i isplativo?...jer za ta tri meseca treba kesa...a toga je ovde najmanje... :(
 
hardly:
Betty:
nije mi jasno zašto ljudi upisuju jezike - 6 godina da bi imao diplomu koja nigde ne važi.
odeš u datu zemlju, naučiš za aproksimativno 3 meseca i to je to. A to moraš i ako studiraš jezik, a nećeš da budeš prosvetar.
yebo vas filološki.

JEDINO što vredi je biti sudski tumač. Ali za to treba i studijska putovanja, prevođenje, kursevi plus veza u Min.pravde. Sve to zahteva oko 8 godina, pa vidite.

A ti studiras,...sta? Sta je to sto je po tvom misljenju danas dobro i isplativo?...jer za ta tri meseca treba kesa...a toga je ovde najmanje... :(

o tome i pricam :?
mili, 3 meseca u npr. londonu
pa jos dva semestra kursa za s.tumaca
pa jos min. 3 godine prakse u prevodjenju
a Min.Pravde trazi 10 godina kad raspisuje konkurs
uzas
nije moje licno iskustvo, vec moje drugarice (rec je o studijama francuskog)

Sta je to danas isplativo?
Glupo pitanje.
Sledece pitanje. :?
 

Back
Top