Vozac, Komandir i Nisandzija?

Panzzers

Zainteresovan član
Poruka
104
Ljudi da li meni neko moze da objasni sta radi Komandir u tenku, kakav je njegov posao, jer prosto mi je neverovatno da nisandzija i puni cev (kad se puni cev municijom koja se ne nalazi u autopunjacu) i ujedno nisani i puca iz topa. Malo mi je to glupo zar ne? I takodje me interesuje sta radi cetvrti covek kod tenkova koji imaju cetiri clana posade? Hvala unapred. Uzgred imam neke video klipove T90s, Leoparda 2 i Abramsa i jedno tonu slika svih mogucih tenkova racunajuci i prvi ikada tenk napravljen, pa ako nekome treba neka vice.
 
KOMANDIR-zaduzen za komandovanje posadom tenka, odgovoran je za logisticke potrebe posade tenka, odrzava brifinge sa posadom, odredjuje smjer tenka, i nadgleda povrijedjenje i ukazivanje prve pomoci povrijedjenom clanu posade tenka. Komadnir mora da razumije taktiku i nacin upotrebe tenka na bojistu. Takodje on ima i funkciju navigatora. Komandir na vecini tenkova sjedi u desnoj strani kupole i ima 6 periskopa (360 stepeni), tako da nadgleda okolinu tenka. Na vrhu kupole tenka se nalazi PAM (12,7 mm ili 7.62) kojim komandir dejstvuje po niskoletecim ciljevima ili pjesadiji. U nekim tenkovima, komandir ima mogucnost nisanjenja i pucanja iz topa, ukoliko nisandzija pogine ili bude povrijedjen.

NISANDZIJA-trazi i dejstvuje po metama na zemlji, glavnim topom i spregnutim mitraljezom. Odgovoran je komandiru za odrzavanje nisanskog sistema i topa. Nisandjija je 2. najodgovornija osoba u tenku. U ruskim tenkovima i M84, nisandija sjedi na u kupoli na lijevoj strani, a na zapadnim u kupoli, na desnoj strani, ispred komandira. Ukoliko u tenku ne postoji punilac, nisandzija je najiskusnija osoba poslije komandira.

VOZAC- Kao sto mu i ime kaze, vozi, pokrece i zaustavlja tenk. Dok vozi, on konstantno trazi pokrivene dionice i zaklon za tenk. Tokom akcije, vozac pomaze nisandziji i komandiru u otkrivanju ciljeva. Vozac je odgovoran komandiru za odrzavanje hodnog dijela tenka i za odrzavanje nivoa goriva u rezervoarima. Na americkim tenkovima, vozac je opremljen periskopima pregleda 120 stepeni.

PUNILAC-Na ruskim tenkovima novije generacije punilac kao clan posade ne postoji, vec je zamijenjen automatskim punjacem, radi ustede ljudstva, manje prostora, i brzine punjenja. Zapadne oruzane snage su se opredijelile za ljudskog punioca. Punilac puni glavni top i spregnuti mitraljez. Na Abramsu punilac takodje i dejstvuje mitraljezom na vrhu svoje kupole. On slaze i brine se o municiji, i odgovoran je komandiru za odrzavanje komunikacione opreme.
 

Back
Top