GOVOR KOD DVOGODISNJAKA

dani.i

Zainteresovan član
Poruka
112
Imam sina od 2,5 godine koji nista ne govori.Fizicki je jako aktivan i spretan,ali kao da nema zelju da proba da govori.Vodili smo ga na preglede i konstatovano je da odlicno cuje.Imamo zakazano sledece nedelje kod logopeda.Zanima me vase iskustvo sa decom.
 
moj sin ima skoro tri godine(za tri meseca) godine i tek je poceo da prica... to sto kaze razume retko ko jer se on uopste ne trudi, shvatio je da ga razumemo i ovako. nema veliki fond reci to me pomalo brine, jer srecem cesto drugu deca koja u tom dobu pricaju i baaaas svasta kazu. doduse on govori dva jezika i kazu da to uzrokuje kasnjenje ali ja svejedno brinem. valjda je tako kada si mama (tata) stalno te nesto kopka. hajde, kad krene u skolicu (to je sad u septembru) mislim da ce mu druga deca dati zelju da komunicira :)
dani je l' tvoj sin ide u obdaniste?
 
Ja sam razgovarala sa prijateljicom koja je logoped, jer sam se, kao i svaka majka brinula za svog sina, koji ne artikulise glasove bas najbolje (ima 3,5), ali ona se nasmejala i rekla: Ma, opusti se. Korekcije se tek rade od 5 godine, do tada se tolerise. Izgleda da mame mogu da se podele na 2 grupe: one koje drame (to sam ja) i one koje zabole... (ta prijateljica mi je navela da se susrela sa x primera sa teskim oblicima npr. disleksije ili disgrafije, a da su roditelji bili u fazonu "ako bas insistirate, dovescemo ga na vezbe".
A i ja sam ga poredila sa cerkom, koja ima 2 godine i bolje izgovara nego on, ali to su devojcice.
Odmah se setim onog vica sa malim Crnogorcem, koji nije pricao do 7 godine i odjednom, za ruckom kaze: Daj so! I kad su ga pitali zasto nije pricao do tad, on je rekao:Nijesam imo primjedbi!:)
 
Moja cerka je uveliko brbljala i na nemackom i na srpskom malo pre drugog rodjendana, a sin je propricao tek pre mesec dana, a ima vec tri godine.Promena se desila kada je krenuo u vrtic, posto kod kuce ne moze da dodje do reci od svoje petogodisnje sestre, koja usta ne zatvara.
 
Moj старији син је проговорио око 3. године, једноставно није желео да прича, а сада ... брбља унедоглед! Млађи је малкице раније од њега проговорио, мало пошто је напунио 2 године, и то само зато што је кренуо у вртић, тј. тамо се "ослободио". Ваљда је морао. Дотле је знао, али напросто није хтео да прича. Само је ћутао и гледао нас у очи. Према томе, без бриге, битно је да нема проблема са слухом.
 
mojra:
moj sin ima skoro tri godine(za tri meseca) godine i tek je poceo da prica... to sto kaze razume retko ko jer se on uopste ne trudi, shvatio je da ga razumemo i ovako. nema veliki fond reci to me pomalo brine, jer srecem cesto drugu deca koja u tom dobu pricaju i baaaas svasta kazu. doduse on govori dva jezika i kazu da to uzrokuje kasnjenje ali ja svejedno brinem. valjda je tako kada si mama (tata) stalno te nesto kopka. hajde, kad krene u skolicu (to je sad u septembru) mislim da ce mu druga deca dati zelju da komunicira :)
dani je l' tvoj sin ide u obdaniste?

Od septembra ce krenuti u obdaniste,pa se nadam da ce ga povuci ostala deca da pocne da govori.Hvala na odgovorima!
 
dani.i:
Imam sina od 2,5 godine koji nista ne govori.Fizicki je jako aktivan i spretan,ali kao da nema zelju da proba da govori.Vodili smo ga na preglede i konstatovano je da odlicno cuje.Imamo zakazano sledece nedelje kod logopeda.Zanima me vase iskustvo sa decom.
Dani, da li primećuješ još nešto kod svog deteta što ga odvaja od svojih vršnjaka? Da li izvršava roditeljske naloge? Sa čim najviše voli da se igra? Kako provodi vreme? Da li je zainteresovan za slikovnice?
 
Maya69:
Dani, da li primećuješ još nešto kod svog deteta što ga odvaja od svojih vršnjaka? Da li izvršava roditeljske naloge? Sa čim najviše voli da se igra? Kako provodi vreme? Da li je zainteresovan za slikovnice?

Ne bih rekla da ga nesto odvaja.Jako je druzeljubiv.Obozava decu i uvek im prvi prilazi(narocito"otkine"kad vidi dete na TV-u).Potpuno nas razume i uglavnom izvrsi ono sto mu trazimo.Nije zainteresovan za slikovnice.Obozava auto-casopise i uvek imam problem kad prolazimo pored trafika.Vreme uglavnom provodi sa roditeljima,ali se trudimo da se sto cesce vidjamo sa prijateljima koji imaju decu.
 
dani.i:
Ne bih rekla da ga nesto odvaja.Jako je druzeljubiv.Obozava decu i uvek im prvi prilazi(narocito"otkine"kad vidi dete na TV-u).Potpuno nas razume i uglavnom izvrsi ono sto mu trazimo.Nije zainteresovan za slikovnice.Obozava auto-casopise i uvek imam problem kad prolazimo pored trafika.Vreme uglavnom provodi sa roditeljima,ali se trudimo da se sto cesce vidjamo sa prijateljima koji imaju decu.
Kako napreduje logopedski tretman? I mi smo počeli od pre dve nedelje ...Da li je nešto već rekao?
 
Moj sestrić je isto kilavio sa govorom, već su počeli da se brinu da je mentol..:lol:
I sada nije pričljiv, ima skoro 4 godine, ali je sa tri godine naučio da piše i zna račun, neverovatno nešto..postavim mu zadatak: Đura je rođen 1937. god. koliko sada ima godna?
Piše, čita, računa, ali ne voli mnogo da govori, i čitanje mu ne predstavlja zadovoljstvo.
Jednostavno, samo je ovladao veštinama, i to je to..
Ne brinite ništa, gospođo..
 
5 godina je kasno za pocetak korekcije govora.Ako ste vec primetili da da dete ne komunicira na nivou svojih vrsnjaka tretman je svakako neophodan.Nije problem da li ce propricati(hoce sigurno)vec kakav ce biti kvalitet tog govora,a dete sa 5 godina vec ima utvrdjenu semu sporazumevanja.
Svakako ne treba dramiti,ali ne treba ni zapustiti nesto sto se veoma uspesno koriguje u uzrastu do 5 godina,a nesumnjivo mnogo znaci za kvalitet buduceg zivota.
Dok dete ne pocne da pravilno izgovara reci i suvislo ih slaze u smislene recenice treba uciniti sve da se ovo postigne.
Mozak je organ kao i svi ostali sto ga vise bombardujete pravilnim informacija on se brze razvija i kvalitetnije funkcionise.Pozdrav .............
 

Back
Top