Kako da izracunam povrsinu trougla ako imam...

lina_c

Početnik
Poruka
30
x+4y-5<0 (1)
-5x+4y+1>0 (2)
z>-3 (3)

Davno sam vezbala ove zadatke pa sam zaboravila pola, ja saberem razlike, 1+2,1+3,2+3. Dobijem tacke trougla, uzmem 1/2baze*visinu i ne dobijem tacan rezultat:((

Ako se neko seca kako se rade ovi zadatci bila bih puno zahvalna!
umesto > treba da bude vece/manje ili jednako, ne znam kako se kucka taj znak:)
 
lina_c:
x+4y-5<0 (1)
-5x+4y+1>0 (2)
z>-3 (3)

Davno sam vezbala ove zadatke pa sam zaboravila pola, ja saberem razlike, 1+2,1+3,2+3. Dobijem tacke trougla, uzmem 1/2baze*visinu i ne dobijem tacan rezultat:((

Ako se neko seca kako se rade ovi zadatci bila bih puno zahvalna!
umesto > treba da bude vece/manje ili jednako, ne znam kako se kucka taj znak:)

Prvi deo sa nejednakostima se resava geometrijski, nacrta ju se u koordinatnoj ravni linije kada vaze jednakosti, pa se vidi za koju oblast vazi data nejednakost od date linije. Presek sve tri oblasti daje dati trougao.
Dakle, ako je:
-5x+4y+1>0,
nadjes liniju
-5x+4y+1=0,
i uzmes bilo koju tacku iz ravni i zamenis u nejednakost koordinate tacke i vidis da li vazi nejednakost, ako vazi ta tacka i sve ostale tacke sa jedne strane linije, to je oblast vazenja nejednakosti.
Nadjes visinu trougla iz bilo kog temena. Visinu pomnozis sa naspramnom stranicom, pa to podelis sa 2.
Simbol "vece jednako" mozes pisati npr. kao >=.
 
v.v.ilic:
Pozdravite vase profesore i recite im da takve zadatke danas rade digitroni.

Vi bezite na kupanje ili na utakmice! Pred vama su dugi putevi a njima su vec blizu nebeske staze.

Sto danas izgubite, sutra nemozete nadoknaditi! :idea:


Znam da moze i na digitronu, nije stvar u tome, nije digitron resenje za sve.


Za Cumulusnimbus, hvala na pomoci.
P.S pored altocumulus lenticularis ti si izabrao cumulusnimbus:)
 
lina_c:
x+4y-5<0 (1)
-5x+4y+1>0 (2)
z>-3 (3)

Davno sam vezbala ove zadatke pa sam zaboravila pola, ja saberem razlike, 1+2,1+3,2+3. Dobijem tacke trougla, uzmem 1/2baze*visinu i ne dobijem tacan rezultat:((

Ako se neko seca kako se rade ovi zadatci bila bih puno zahvalna!
umesto > treba da bude vece/manje ili jednako, ne znam kako se kucka taj znak:)

sve ostalo je ok , ali ovo nije trougao :)
 
intra:
Fora je da umjesto z stoji y. Da ne treba zadatak da se riješi primjenom integrala? u svakom slučaju trebaš nacrtati prave (koje se dobiju kada se > i > zamjene sa =) i onda odrediti presjek poluravni koje su zadate sa te tri nejednačine, naći presjeke itd.

Da, nisam primetio da je z u trecoj nejednacini, to bi onda bilo u prostoru a ne u ravni. Sigurno treba y.
 
Mozda se moze uraditi pomocu integrala al to ostavljam matematicarima.

Nego za Cumulusnimbus, kada smo vec dosli na temu o oblacima (iako je pogresan forum) interesuje me kako je moguca razlika u vremenu izmedju gradova gde je razlika mozda 50-60km? Mozes li mi preporuciti neku dobru stranicu na netu gde mogu da procitam o tome?
 
lina_c:
Mozda se moze uraditi pomocu integrala al to ostavljam matematicarima.

Nego za Cumulusnimbus, kada smo vec dosli na temu o oblacima (iako je pogresan forum) interesuje me kako je moguca razlika u vremenu izmedju gradova gde je razlika mozda 50-60km? Mozes li mi preporuciti neku dobru stranicu na netu gde mogu da procitam o tome?

Pa vreme je ukupni uticaj svih polja atmosfere: polja pritiska, temperature, vetra, oblacnosti, padavina. Tu je vazno dodati uticaj lokalnih uslova kao sto su: orografija tj. reljef, vegetacija, stanje i sastav tla, recne doline, blizina planina, kao i lokalni vetrovi u toj oblasti. Inace, vremenski sistemi (cikloni, anticikloni) nisu homogeni u prostoru, pored toga i krecu se. Npr. izmedju dva mesta na oko 50-60km moze biti frontalna zona, pa da jedno mesto bude u toplijem vazduhu, a drugo u znatno hladnijem, jer front karakterise nagla, ostra promena gradijenta temperature, pa uz to vezana oblcnost, padavine...

Ne znam za neki sajt gde tako nesto mozes procitati, za to treba dobra stara knjiga.

I oblak se ne zove cumulusnimbus, nego cumulonimbus, dakle bez jedno"s" u sredini reci.
 
x+4y-5<0 (1)
-5x+4y+1>0 (2)
z>-3 (3)

Davno sam vezbala ove zadatke pa sam zaboravila pola, ja saberem razlike, 1+2,1+3,2+3. Dobijem tacke trougla, uzmem 1/2baze*visinu i ne dobijem tacan rezultat:((

Ako se neko seca kako se rade ovi zadatci bila bih puno zahvalna!
umesto > treba da bude vece/manje ili jednako, ne znam kako se kucka taj znak:)

x+4y-5<0
-5x+4y+1>0
z>-3
______________

x+4y>5
-5x+4y<-1
Prvu jednacinu pomnozimo sa 4 a drugu jednacinu pomnozimo sa -4 i dobijamo novi sistem linearnih nejednakosti:
4x+16y>20
-20x-16y<-1
_______________--
4x-20x >20-1
-16x > 19
x < - 19/16
Ako sada zelimo da pronadjemo drugu nepoznatu y onda treba da prvu jednacinu pomnozimo sa -5 a drugu sa 1 i dobijamo novi sistem linearnih nejednakosti:

-5x-20y<-25
-5x+4y>1
__________
-20y+4y < -24
-16y < -24
y > 24/16

resenja sistema su x < -19/16 , y > 24/16 i z > -3.
 

Back
Top