Srbi u Crnoj Gori-manjina ili drzavotvorni narod?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 51

Tema: Srbi u Crnoj Gori-manjina ili drzavotvorni narod?

Početnik
    Učlanjen
    11.10.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Srbi u Crnoj Gori-manjina ili drzavotvorni narod?

Volio bih da mi Srbijanci kazu kako tretiraju Srbe iz Crne Gore!
    Autohton narod,drzavotvorni narod,konstitutivni narod!.
    Srbima iz Crne Gore je maticna drzava Crna Gora!
    Crna Gora je istorijski srpska drzava,onoliko koliko je i Srbija!

I L I

Srbi u Crnoj Gori su nacionalna manjina!
    Srbima iz Crne Gore maticna drzava je Srbija!
    Srbi iz Crne Gore su za Srbiju isto sto i Srbi iz drugih drzava!

Ako smo prvo(sto jesmo)ne mozemo koristiti prava manjina na jezik,kulturu,istoriju itd.
    Dukljani ce samo nama nametnuti svoju novokulturu,novojezik,novoistoriju dok ce drugi(Albanci,Hrvati,Muslimani,osnjaci)osim Dukljanskih izuma uciti i dio svoje tradicije,kulture i to na svom maternjem jeziku.

Ako smo drugo,odricemo se Crne Gore kao srpske drzave,Srbi postaju manjina kao i Albanci itd ali dobijaju i prava na koja polazu manjine.Moje dijete ce sem zvanicne crnogorske(Dukljanske)istorije uciti i srpsku istoriju na srpskom jeziku i proucavati srpsku kulturu!

Bratski savjet!

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Podrazumevano Re: Srbi u Crnoj Gori-manjina ili drzavotvorni narod?

Citat Original postavio LIBERTAS

I L I

Ako smo prvo(sto jesmo)ne mozemo koristiti prava manjina na jezik,kulturu,istoriju itd.
    Dukljani ce samo nama nametnuti svoju novokulturu,novojezik,novoistoriju dok ce drugi(Albanci,Hrvati,Muslimani,osnjaci)osim Dukljanskih izuma uciti i dio svoje tradicije,kulture i to na svom maternjem jeziku.

Ako smo drugo,odricemo se Crne Gore kao srpske drzave,Srbi postaju manjina kao i Albanci itd ali dobijaju i prava na koja polazu manjine.Moje dijete ce sem zvanicne crnogorske(Dukljanske)istorije uciti i srpsku istoriju na srpskom jeziku i proucavati srpsku kulturu!

Bratski savjet!
    Ја сам ЗА ово ПРВО

Не могу Дукљани вама било шта наметати јер су они измислили да су посебна новокомпонована нација која се зове Црногорци - а ви стеСрби-Црногорци,
    ако Дукљани наставе да поништавају све што је српско - вама Србима остаје
    да своју децу учите код куће - као што су наши децу учили за време комуниста...
    уосталом нарација је код Срба-Црногораца једна од бољих особина.....

Држите до свога чојства и јунаштва као што сте увек чинили у историји,

будите СРПСКИ ВИТЕЗОВИ као што сте увек били, не дајте се, чувајте

свој језик, веру и културу........окупљајте се око СПЦ тамо су ЧУВАРИ СРПСТВА ......

а Милова свећа и онако догорева......... 8-)
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Poznat _Milanche_ (avatar)
    Učlanjen
    25.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Mislim da ce Crna Gora biti uredjena kao prava gradjanska drzava i da se to pitanje uopste nece javiti kao bitno.

Iskusan Alekasandar2 (avatar)
    Učlanjen
    25.01.2006.
    BS "Galactica", on the way to Earth....I hope
    Reputaciona moć
    99

Citat Original postavio _Milanche_
    Mislim da ce Crna Gora biti uredjena kao prava gradjanska drzava i da se to pitanje uopste nece javiti kao bitno.
    Где год су Срби у мањин, то су националне државе, где год Срба има више, то су грађанске државе.

Иначе нов устав ће имати мајмунску преамбулу :

"Србија је држава грађана настала државотворном борбом Српског народа"

Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Citat Original postavio Alekasandar2
    Где год су Срби у мањин, то су националне државе, где год Срба има више, то су грађанске државе.

Иначе нов устав ће имати мајмунску преамбулу :

"Србија је држава грађана настала државотворном борбом Српског народа"
    Заиста МАЈМУНСКА.....па је л' постоји још негде на свету таква "преамбула"...

никад краја УГАЂАЊУ АНТИСРПСКИМ ПРОХТЕВИМА.....беееееееееед оооооооо...

за такав Устав сигурно НЕЋУ гласати !

п.с. ово око "националних држава" си одлично запазио.........
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Ističe se untouchable (avatar)
    Učlanjen
    22.04.2003.
    Reputaciona moć
    0

Тема је погрешно постављена.
    Ако су Срби државотворан народ, онда једно од званичних писама мора бити и ћирилица (коју дукљани желе да истисну), званични језик - српски (поред дукљанског који ће бити уведен) и слично.
    С друге стране, Србима као мањини морају припасти права која проистичу из области просвете, запошљавања у државним органима и слично.
    Дакле и један и други положај могу имати одређене предности, с тим што сматрам да је очигледно да Дукљани неће дозволити положај Срба као конситутивног народа. У том случају мора се тражити аутономија највишег степена, по свим европским принципима.

Elita Marty Misterija (avatar)
    Učlanjen
    14.02.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    273

Žižić uz Mandića

~ Bilo je mjesta i za DSS i NS, ali su oni svoj politički put birali sami i nama ostaje da taj izbor poštujemo, kaže Danilović
    Potpredsjednik Srpske narodne stranke Goran Danilović izjavio je juče da će već ove sedmice ova partija dati ponudu svim vanparlamentarnim partijama, pojedincima, institucijama i NVO koje se zalažu za zajedništvo sa Srbijom za ulazak na Srpsku listu.
    On je u razgovoru za “Dan” rekao da očekuje da će biti postignut dogovor sa većinom tih subjekata, ali ako ga i ne bude SNS će na Srpsku listu ići sama.
    - Već tokom ove sedmice biće održana sjednica Glavnog odbora i otvorićemo ponudu za Srpsku radikalnu stranku, Narodnu socijalističku stranku, Srpsko nacionalno vijeće, ali i za političke partije u osnivanju, prije svega onu koju priprema Zoran Žižić - kazao je Danilović.
    On je rekao da i pored toga što se pravi koalicija SNP, NS i DSS, Srpska narodna stranka se ne osjeća usamljenom na opozicionom polju.
    - Sreća je da ima, osim četiri parlamentarne stranke, još dosta onih koje se zalažu za zajedništvo sa Srbijom. Odluka je na Glavnom odboru naše stranke, ali očekujemo stvaranje jake Srpske liste, jer bi bilo smiješno praviti je a ne otvoriti vrata za sve zainteresovane. Ubijeđen sam da će Srpska lista biti reprezentativna jer nam je stalo da bude kvalitetna i raznovrsna - ističe Danilović.
    Odgovarajući na pitanje da li je očekivao da im se pridruži Demokratska srpska stranka, Danilović kaže da jeste i da mu je žao što nije.
    - Očekivao sam da će se okupiti sve partije sa imenom “srpska” ili one koje u svojim programima ili u biračkom tijelu imaju Srbe. Bilo je mjesta i za DSS i NS, ali oni su svoj politički put birali sami i nama ostaje da taj izbor poštujemo. Vjerujem da ne smije biti svađe i ja u toku predstojeće predizborne kampanje neću uputiti nijednu ružnu riječ na račun tih stranaka. Znam da će nakon izbora svi koji su antirežimski raspoloženi biti saveznici. Vrijeme je da srpske i prosrpske stranke autoritet ne dokazuju ružeći onog drugog - ističe Danilović.
    Odgovarajući na pitanje da li će biti kandidat za gradonačelnika Podgorice potpredsjednik SNS ističe da je o tome bilo riječi u njegovoj partiji i da se javno raspravljalo.
    - Još o tome nijesu odlučivali glavni organi stranke, ali mi koji se javno bavimo politikom očigledno smo u bubnju za dobre i loše vijesti. Ja sam rođen u Podgorici i dovoljno dugo njen stanovnik da ispunjavam preduslove za kandidaturu. Mnogo stvari se dogodi čovjeku u političkom i privatnom životu da bi takvu odluku prelomio preko koljena. Nema mnogo vremena i mi ćemo svi na tu temu skupa razmisliti, ali odluka zavisi i od mene i od moje porodice. Naravno, moguće je za eventualnog kandidata uključiti i druge i o tome će se u SNS-u ozbiljno razgovarati. Za svaku stranku glavni grad je veliki izazov pa i za SNS. Onoga trenutka kada donesemo odluku neće biti kalkulacija i ja ću biti spreman za svaklu mogućnost, ali uz dužno poštovanje prema svima, to će na kraju biti moja lična odluka - kaže Danilović.

M. P.

Srpska lista uskoro

Predsjednik Srpske narodne stranke Andrija Mandić rekao je juče da će Srpska lista uskoro dobiti konačan oblik, jer to diktira kalendar političkih događaja.
    On je naveo da su razgovori o formiranju Srpske liste sa drugim strankama i organizacija u toku, dodajući da će Glavni odbor SNS-a “kazati svoje", nakon čega će biti poznato kako će ta partija nastupiti na predstojećim izborima. “Nakon toga će se znati da li na izbore izlazimo sami ili u koaliciji sa nizom vanparlamentarnih stranaka i političkih subjekata koji imaju određeni uticaj u biračkom tijelu, a odgovara im Srpska lista", rekao je on agenciji MINA.
    Odgovarajući na pitanje koje političke subjekte prepoznaje kao eventualnog partnera SNS-a nakon izbora, Mandić je rekao da je prioritetni cilj te stranke smjena aktuelne vlasti i da bi “vrlo rado bila dio parlamentarne većine koja bi formirala vladu bez Demokratske partije socijalista i Socijaldemokratske partijeĆ.
    On je ponovio da do koalicije sa Socijalističkom narodnom partijom nije došlo zbog toga što je ta stranka odbila programsku koalicionu ponudu. “I SNP-u i ostalim strankama iz bloka za zajedničku državu ponudili smo da na ovim izborima nastupimo zajedno kao Srpska lista, na programu zaštite pravno-političkog, ekonomskog i kulturnog statusa građana srpske nacionalnosti u Crnoj Gori. Oni su to odbili", podsjetio je Mandić.

(Mina)
    “Mors tua, vita mea”

Veoma poznat
    Učlanjen
    05.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio LIBERTAS

I L I

Bratski savjet!

gradjani crne gore
    kao i svi drugi

ako je moguce...

Zainteresovan član Vagrant (avatar)
    Učlanjen
    26.10.2005.
    Reputaciona moć
    49

kad Srbi u Srbiji ne mogu da budu drzavotvoran narod sto mislite da ce to pravo dobiti u bilo kojoj susednoj drzavi pa makar se ta drzava zvala Crna Gora

eIvin
    Guest

ako crna gora bude definisana kao građanska država, a izgleda da hoće, neće ni crnogorci biti državotvoran narod, a kamoli srbi...

Aktivan član skarfejs (avatar)
    Učlanjen
    19.06.2006.
    Reputaciona moć
    0

I Srbija je na najboljem putu da postane "gradjanska drzava, nastala na borbi Srpskog naroda za ostvarenje drzave Srbije".................malo nakaradno zvuci, ali to je to sto se sprema.........

Prema tome, svi smo mi gradjani Evrope i Sveta........sto je cool, skroz

Učlanjen
    26.10.2005.
    Reputaciona moć
    49

sve mogu da prihvatim ali sto je amerika drzava svih amerikanaca a ne svih gradjana kad amerikanci i nisu nacija

Učlanjen
    25.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Amerikanci jesu nacija.

Učlanjen
    19.06.2006.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Vagrant
    sve mogu da prihvatim ali sto je amerika drzava svih amerikanaca a ne svih gradjana kad amerikanci i nisu nacija

pravo da ti kazem , vec nekoliko noci mi to ne da da spavam..................

Mozda zato sto im je vazno da zive u demokratskoj drzavi , najbogatijoj na svetu.....pa nesto i ne obracaju paznju na formu

Učlanjen
    26.10.2005.
    Reputaciona moć
    49

Citat Original postavio skarfejs
    pravo da ti kazem , vec nekoliko noci mi to ne da da spavam..................

Mozda zato sto im je vazno da zive u demokratskoj drzavi , najbogatijoj na svetu.....pa nesto i ne obracaju paznju na formu
    pa zasto mi onda obracamo toliko paznje, ako forma nije vazna zasto se ne dozvoli da Srbija bude drzava svih Srba i ...

Učlanjen
    19.06.2006.
    Reputaciona moć
    0

Mene pitas???
    Ja nemam pojma............sto se mene tice, ako su ljudi u njoj srecni , zdravi, veseli ,posteni i zadovoljni..

Neka se zove Lonac, drzava svih lonaca i poklopaca koji se osecaju kao lonci.........

Učlanjen
    25.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

pa ko ne dozvoljava?
    ako vecina stranaka(a narodnih predstavnika) bude za takvo ustavno resenje bice ako ne bude nece...

Učlanjen
    26.10.2005.
    Reputaciona moć
    49

Citat Original postavio skarfejs
    Mene pitas???
    Ja nemam pojma............sto se mene tice, ako su ljudi u njoj srecni , zdravi, veseli ,posteni i zadovoljni..

Neka se zove Lonac, drzava svih lonaca i poklopaca koji se osecaju kao lonci.........
    a jesi li to ti sutanovac

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Ja glasam da budu manjina.

Kad svi lude , dobro je NE-NORMALAN biti

Iron Lord nije na forumu
    ne vadi prst iz uveta odkad je čuo da uvo više uživa
    Elita Iron Lord (avatar)
    Učlanjen
    23.12.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    0

Šta da radimo sa Srbima koji su izmedju dva državljanstva izabrali ono "drugo" kao uslov ostanka u drugoj zemlji?

Veoma poznat
    Učlanjen
    05.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio eIvin
    ako crna gora bude definisana kao građanska država, a izgleda da hoće, neće ni crnogorci biti državotvoran narod, a kamoli srbi...
    eeeee
    znash li kom prichash elvine

Učlanjen
    25.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

Citat Original postavio Iron Lord
    Šta da radimo sa Srbima koji su izmedju dva državljanstva izabrali ono "drugo" kao uslov ostanka u drugoj zemlji?
    Irone ne razumes sta hoces da kazes?
    Srbi iz Crne Gore ako imaju drzalvjanstvo Crne Gore su i dalje Srbi i deo srpske populacije u toj zemlji.

Primećen član
    Učlanjen
    28.09.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    58

Crna Gora je bila uvek srpska drzava i nadam se da ce i dalje biti bez obzira na Mila i dukljane.

Iron Lord nije na forumu
    ne vadi prst iz uveta odkad je čuo da uvo više uživa
    Elita Iron Lord (avatar)
    Učlanjen
    23.12.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    0

I Nemačka je bila i ostala - srpska država...

Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Citat Original postavio Iron Lord
    I Nemačka je bila i ostala - srpska država...

Правилник форума Крстарице

Шта није дозвољено?

- Грубо скретање са теме дискусије

DOPUNA OD STRANE MODERATORA:
    Isto je zabranjeno da UZNEMIRAVATE i VREDJATE PO MNOGIM OSNOVAMA korisnike pa to činite na priličnom broju tema.
    Niste merodavni dakle da pravilno procenjujete.
    Poslednji put ažurirao/la Iron Lord : 19.07.2006. u 19:12

Slične teme

1. Srbi i zvanično manjina u Crnoj Gori
    Autor Thunderman u forumu Politika
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 20.11.2013., 13:53
  2. Svi Srbi za Mila u Crnoj Gori!
    Autor Slaven777 u forumu Politika
    Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 03.02.2009., 22:10
  3. Srbi u Crnoj Gori od danas manjina!
    Autor Karlito Brigante u forumu Politika
    Odgovora: 80