FORTRAN 77

P

Peca

Gost
Imam priliku da na fakultetu učim fortran 77 pa me zanima zašto to radim i da li će mi to trebati u životu? Molim da mi odgovori neko ko zaista zna šta priča,po mogućnosti neki kolega hemijski ili neki drugi inženjer i da mi ukratko obrazloži odgovor...Hvala!
 
FORTRAN je skracenica od 'Formula Translation/Translator' ... Napravljen je prvenstveno zbog matematicara kojima je trebao high-level jezik za racunice... U danasnje vreme, tesko da je ikome potreban, jer za mnoge jezike koji se danas koriste postoje matematicke biblioteke, koje im dodaju daleko vise funkcija nego sto i sam FORTRAN ima...

Sad, opet zavisi sta radite na faksu... Generalno, dobro je znati svaki jezik koji ti padne saka, ali imaj u vidu da je nekih 99% sansi da posle faksa NIKAD vise neces koristiti FORTRAN...

Inace, jezik kao jezik je podosta lak, tako da ako juris prosek, i ako imas makar malo programerskog duha, imaces 10 iz istog k'o stoj-pa-gledaj...

Ako te nesto vise interesuje o istom, pitaj konkretno ;)

Poz.
 
Ja sam budući tehnolog,a fortran je kod nas smrt-ispit koji gomila ljudi polaže godinama uglavnom jer je profesor poremećaj koji gleda svaki zarez.Naši zadaci su tipa ''napiši program za izračunavanje neke veličine na osnovu datog modela'' ,nekad uz primenu numeričke metode,nekad bez nje.A pomenuti modeli nekad znaju da budu i na pet stranica... :roll:
 
Pa i treba 'gledati svaki zarez'... Program nece raditi bez pravilne sintakse...

Rekoh, nije to tesko ako imas smisla za programiranje (a bogme i za matematiku, jer FORTRAN to trazi, zato ga nikad nisam dobro znao)...

A sad, ako je bas preterano namcorast profan, a tebi je to izborni predmet, onda nemoj dzaba da se zakopavas...
 
Peco ovako verovatno kao i ja studirasneki tehnicki fakultet i tu ti neko lepo reko. Fortan je dobar bas za taj deo . Normalno mi smo malo zastareli , pa ne menjamo brzo navike . Ja sam zavrsio pre deset g. pa vidim i sada isto se radi.
U svakom slucaju dobar je za pocetak da coveka odvoji od matematickog razmisljanja.
Inace sam radio u Fortranu a i sada nekako mi najlakse da neke stvari uradim.
Nije bas lep , Ali uz kombinaciju jos nekih alatki dobija se prva liga. Uci treba ce ti ....Ako fali nesto javi se da bar to ti pomognem.
 
Hm, ako zelis da se ozbiljnije bavis programiranjem okani se Fortrana. Izaberi neki jezik kao C++ ili slicno. Fortran je dobar samo za matematicke proracune a ja jos uvek nisam video neki Windows kompajler za Fortran. Ne verujem da ce ti se svideti da radis programe za DOS...

BTW: Postoji jedna anegdota o grupi ljudi koji su radili real-time operativni sistem za neki satelit cini mi se, i koji su odradili program u Fortranu. Posle par dana je satelit lansiran i sta mislis sta se desilo?! Naravno - vise nikada ga nisu videli!

Inace, ja studiram elektroniku i kod nas se izmedju ostalih jezika i dalje radi Fortran. Ja cu ga nauciti samo koliko mi treba da polozim ispit, a za ostalo - ima boljih izbora.
 
pa gresite, koristi se ali samo za numericke proracune, to i nije jezik da se u njemu pishe software za windows nego programi za proracune (matematicke prirode) jer ima mnoge stvari ugradjene u sam jezik i mnoge stvari su pojednostavljene i lakse i brze nego recimo da se radi nesto takvo u c-u i sl..........usotalom zasto bi intel razvijao fortran kompajler? to nije mala firma koja voli da se zeza (doduse fortran 90 koji je razlicit od 77)
 
Programi za meteorologiju i dalje rade u FORTRANU jer je tu zaista veliki broj proracuna u pitanju, pa se tu traze i brze masine (mahom se koriste klasteri) i programi koji veoma brzo rade razne matematicke proracune.
 
primenjuje se u matematickim proracunima koji se koriste u masinstvu , a svi softveri u svetu koji se bave metodom konacnih elemenata su radjeni u fortranu, i jos uvek se rade iskljucivo u fortranu
 
st0rmbr163r:
drugim recima: nikad ti nece trebati :)
za matematiku mozes da koristis mathematicu, sta ce ti fortran

Nije tako. Mathematica je izvanredan paket, ali za
neke stvari coveku treba "klasican" programski jezik,
a ne okruzenje (kao sto je Mathematica). Licno imam
lepo iskustvo sa Fortranom; mada ga nisam nesto mnogo
koristio, mogu da kazem da ima stvari u kojima je i dalje bolji od C-a (uostalom, svi state-of-the-art integratori u astronomiji su pisani u Fortranu). Naravno da to nije jezik za razvoj aplikacija koje ces da prodajes, nego za ozbiljnije stvari.
Pozdrav.
 
RiSK:
Hm, ako zelis da se ozbiljnije bavis programiranjem okani se Fortrana. Izaberi neki jezik kao C++ ili slicno. Fortran je dobar samo za matematicke proracune a ja jos uvek nisam video neki Windows kompajler za Fortran. Ne verujem da ce ti se svideti da radis programe za DOS...

BTW: Postoji jedna anegdota o grupi ljudi koji su radili real-time operativni sistem za neki satelit cini mi se, i koji su odradili program u Fortranu. Posle par dana je satelit lansiran i sta mislis sta se desilo?! Naravno - vise nikada ga nisu videli!

Inace, ja studiram elektroniku i kod nas se izmedju ostalih jezika i dalje radi Fortran. Ja cu ga nauciti samo koliko mi treba da polozim ispit, a za ostalo - ima boljih izbora.

A'propo anegdote - sta mislis gde je greska: u FORTRAn-u ili u ONIMA koji su pisali rutine?
 

Back
Top