Сандина цензура

no_problem

Domaćin
Banovan
Poruka
3.426
SANDIN VETO
Nezadovoljna scenarijem za film o lideru hrvatskih Srba Jovanu Raškoviću, njegova ćerka Sanda Rašković zatražila da se izbace pojedini delovi
BEOGRAD - Predsednica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Sanda Rašković-Ivić usprotivila se snimanju dokumentarnog filma o životu i političkom angažmanu njenog oca dr Jovana Raškovića, vođe Srba u Krajini s početka devedesetih godina prošlog veka. Kako saznaje Kurir, Raškovićeva je pre dvadesetak dana iznenada banula na sastanak u Novom Sadu, kojem su prisustvovali pisac scenarija Srđan Volarević, predsednik Društva "Jovan Rašković", Dragan Škorić i nekoliko bogatih krajiških biznismena, među kojima vlasnik "BN bosa" Nikola Bezbradica i Petar Matić.

Od prisutnih je zatražila da pregleda scenario i da se iz njega izbace delovi za koje ona proceni da nisu dobri. Izvor Kurira kaže da se Raškovićeva posebno ustremila na Srđana Volarevića, te da je njihov dijalog bio veoma neprijatan.
- Pretila je i vikala kako se usuđuju da prave film o njenom ocu, a da ona nije konsultovana oko scenarija i sadržaja filma. Cela scena bila je mučna i neprijatna - otkriva naš izvor.

Problem je u tome, dodaje sagovornik Kurira koji je insistirao da mu ne navodimo ime, što je "dokumentarac poprilično nacionalno obojen".
- U njemu je otpor Srba iz Krajine predstavljen kao legitiman vid borbe. Jovan je tada bio neprikosnoveni lider i guru za Krajišnike i njegov uticaj na kasnije događaje je nemerljiv. Sanda je procenila da joj takvo predstavljanje njenog oca u ovom trenutku politički nikako ne odgovara i zbog toga je nastao čitav sukob - objašnjava naš izvor.

Pisac scenarija Srđan Volarević za Kurir kaže da je priča o svađi između njega i Sande Rašković-Ivić predimenzionirana.
- Primedbe koje je Sanda stavila na scenario više su proistekle iz nekog njenog principa prema meni nego zbog toga što scenario njenog oca predstavlja u, navodno, negativnom svetlu - smatra Volarević.

On ističe da je, pre nego što je napisao scenario, "pročešljao" i proučio hiljade dokumenata, novinskih članaka, u vezi sa životom i delom Jovana Raškovića i da je tek tada napisao scenario za dokumentarac.

- Jedini kriterijumi kojima sam se rukovodio su istina i fakti. Jovan je pravi i izvorni nastavljač srpske političke misli u Dalmaciji i Krajini. Ako se to nekome ne dopada, to je onda njegov problem. S ovakvim predlogom složio se i profesor Dragan Škorić, predsednik Društva "Jovan Rašković", koji je od mene i naručio pisanje scenarija - jasan je Volarević.

Dragan Škorić kaže da nema nikakvih sukoba sa Sandom Rašković oko snimanja dokumentarca o njenom ocu.
- Ona u potpunosti podržava projekat, scenario je gotov i snimanje dokumentarca može da počne odmah. Jedini problem koji imamo je kako obezbediti neophodna sredstva - tvrdi Škorić. Sanda Rašković poslednjih dana nije odgovarala na pozive Kurira, pa smo ostali uskraćeni za njen komentar.

(M. Ć.)

http://www.kurir-info.co.yu/dnevne-vesti/V-02-16072006.shtml
 
za mene su sve novine smece. a pravo da ti kazem, svakog ko se bilo gde bavi novinarstvom trebalo bi da bude sramota. pardoniram ako ovde ima novinara, naravno, ali ja ne mogu da smislim nijedan dobar razlog postojanja novinarstva. i pardon za oftopik, naravno.
 
Iron Lord:
Privatna stvar Sande Rašković.
U zavisnosti koliko je spremna da prihvati istinu toliko će film-reportaža biti kvalitetniji.

Санда као кћи Рашковића има сва законска права ДА НЕ ДОЗВОЛИ ДА БИЛО КАКАВ ФИЛМ (поготово онај који има документарну форму) послужи у дневно политичко промовисање било које политичке опције. Паметна је она, не бринем !
 
eremita:
Санда као кћи Рашковића има сва законска права ДА НЕ ДОЗВОЛИ ДА БИЛО КАКАВ ФИЛМ (поготово онај који има документарну форму) послужи у дневно политичко промовисање било које политичке опције. Паметна је она, не бринем !

U pravu si apsolutno, niti da se koristi za licna pranja onih koji su ostali iza njega a podmuklo koriste ciljeve Raskoviceve prave i istinske borbe, kroz dokumentarac, da opravdaju sebe i svoja bogastva pred Bogom i narodom............e to nece moci.................
 
Buduci se iz prezentovanih informacija nezna,da li je ili nije sve tacno,ovakove analize su malo neozbiljne.Medjutim,kada se sagledaju imena osoba "strucnjaka" da ocenjuju lik i delo pokojnog Jovana Raskovica,onda je i intervencija njegove cerke nepotrebna.Ljudi koji su dali sebi za pravo da rade dokumnetarac o liku Jovana Raskovica,ne da nisu kompetentni za to nego su se i malo rano dosetili ideje.Tipovi koji bauljaju beogradskim asfaltom,slozicete se,nemaju apsolutno nikakovo,moralno i naucno pravo i sposobnosti da to urade.Ako se zele upustiti u kreiranje dela slicno njihovoj nakani,prirodno bi bilo da se najpre oprobaju u svom dvoristu.Tema imaju u izobilju.Prema tome ako je postojala ili nije nakana kcerke Jovana Raskovica da se neslozi sa nekakovim "scenarijom" onda je to njen opravdan stav,kako bi kvazi umetnici ili autori sa dignitetom napravili jos jednu budalastinu u ime i za racun Srba iz Hrvatske,a za jednodnevnu upotrebu probranim idiotima u Beogradu.
 
МАЈСТОРЕ...............ЦАРЕ...........
Све си рекао речима праведности и истине......
Уновченим бизнисменима - на крви свог народа-не сме се дозволити да се крију иза тако поносног српског имена ЈОВАНА РАШКОВИЋА.......СЛАВА МУ ВЕЧНА.
 
О свакој јавној личности па и о покојном др.Јовану Рашковићу, може се писати новински чланак, роман, снимати документарни или играни филм или правити позоришна представа.
На хиљаде новинских текстова, романа, и филмова написано је односно снимљено о рецимо
Пикасу, Чаплину, Ајнштајну, Прислију, Мерилин Монро, Грејс Кели, Џону Кенедију, Хемингвеју... Многи од тих текстова, романа и филмова нису се допали породицама поменутих јавних личности и породице су водиле судске спорове са продуцентима спорних дела, неке спорове су добијале породице, а неке продуценти.
Филмски сценарио у фази пре снимања филма није ауторско дело, тако да породица нема никакво право да се жали на сценарио. Породица може да се жали само на филм и у том случају тужи продуцента, јер је продуцент, као финансијер, главни носилац права над филмским делом. Тако ствари стоје правно.
Међутим, Срђан Воларевић је човек песник, није драматург, и колико ми је познато нема никакво сценаристичко искуство, тако да бог те пита какву је небулозу од сценарија написао,
а такође је врло занимљиво да пишући сценарио није консултовао или тражио документацију од ћерке, тако да могу да разумем и њену реакцију, уколико је цела прича тачна.
 
Neispavana:
Izvor Kurira ?? Kurir ?
FUJ !
Smeće!
Dobro je draga damo, kad vi konacno promeniste ves, to je za svaku pohvalu, ali su me malo osupnule vase godine, znate, od dame u vasim godinama se ocekuje malo vise ozbiljnosti, uljudnosti a ne "fuj" po bilo kome. Ja sam juce procitala vasu intimnu ispovest i nisam rekla"fuj", zasto bih?
Mada sam mogla, zar ne, narocito ono oko tinejdzera........itd.
Ovo morate da znate, sasvim prijateljski: Nista lakse nego osvojiti momka ispod dvadeset, ni coveka preko pedeset.
Prijatno vam fujkanje!
 
Iron Lord:
Zlatno pravilo džentlmenstva:- dame uvek imaju prednost
Ovo je vrlo važno znati ako želimo da nas neko usvoji/osvoji...​

Ima jos jedno pravilo, kojeg se ja drzim, pa su nam zato "interesi" dijametralno suprotni:
Covek se ne meri po zapremini tela, nego tezini i velicini duse, atu ste jako siromasni, Irone!
U svakom slucaju, kad dobijete sedmicu na LOTO-u (ili LOTU, nema veze) javite se da Vas izaberem i usrecim tim novcem one sto nemaju zapreminu tela (zbog gladoanja) all im dusa moze doseci nebo 8-)
 
Plava Bilja:
Ima jos jedno pravilo, kojeg se ja drzim, pa su nam zato "interesi" dijametralno suprotni:
Covek se ne meri po zapremini tela, nego tezini i velicini duse, atu ste jako siromasni, Irone!
U svakom slucaju, kad dobijete sedmicu na LOTO-u (ili LOTU, nema veze) javite se da Vas izaberem i usrecim tim novcem one sto nemaju zapreminu tela (zbog gladoanja) all im dusa moze doseci nebo 8-)


"Nije blago ni srebro ni zlato,
Već je blago što je srcu drago"

MIMA ŠIŠ (Audicija 1)
 

Back
Top