Moja domovina sedam snova...

AtilaHunt

Zainteresovan član
Poruka
197
U poslednje vreme nailazim na mnostvo letecih/lebdecih efekata u pozorisnim predstavama(Ucene zene, Spusti se na zemlju, Gospodja ministarka, Zivot jevremov i sada Moja domovina sedam snova) dali neko zna ko i kako to izvodi jako mi je interesantno i nesvakidasnje.Cini mi se da to radi jedna ekipa ali neznam ko su...
 
Свако позориште има шефа техничког сектора, и у сарадњи са редитељем, а према потребама које намеће драмски текст, шеф технике са својим људима изводи специјалне ефекте. Ту предњачи Позориште на Теразијама, јер има најсавременију сценску опрему, наиме код њих је могуће да се "љуља" сцена, да глумци "пропадају" и да се "појављују" из пода сцене...
Ово позориште је опремљено са 365 рефлектора, од којих је 56 покретних дигитализованих, и 9м машине за стварање сценских ефеката. Сценска расвета се регулише са 714 димерских канала, укупне инсталисане снаге 1850kw, а њом се управља помоћу 4 конзоле са преко 4000 канала управљања.
Главни звучни систем је "Mayer Sound", а укупна звучна инсталисана снага је 23900 W. Систем допуњава и 107 фиксних и 28 бежичних микрофона. Системом управља главна конзола JAMAHA PMID са 80 улаза и 64 излаза ( адекватно конфигурацији Carnegy Hall-a).
 
Ok je to sto si napisala,ali provereno znam da Terazije namaju dovoljnu visinu za recimo poletanje ljudi sa zemlje(a da pritom cugovi ne udju u scenu) ne mislim na platformr nego na efekte sa zivim ljudima(glumcima). Recimo, Vanju eksplozija baca 7-8 m van scene kada joj eksplodira laboratorija u "Ucene zene" u istoj predstavi Ljiljana i Vanja lebde i plesu u vazduhu(delom uz pomoc cugova a ostatak je neka posebna oprema,kao i poletanje sletanje i odletanje balona u kom sedi Vanja,lebdenje vela i setanje kroz prostor za glumicom).
U "Spusti se na zemlju"( dva baletska igraca i dve balerine se spustaju i vise sa plafona).
U "Zivot jevremov" luster pada sa plafona udara o tlo ali se ne razbija i na promeni scene,kratko zatvaranje i otvaranje zavese opet se nadje na istom mestu u vazduhu).
U Narodnom pozoristu "Gospodja ministarka" Radmila Zivkovic poleti sa sred scene i odleti u stranu.
U "Moja domovina sedam snova" dva momka se kao u matriksu biju na nekoj ogromnoj govornici,idu gore dole,levo desno, prevrcu se(a ta predstava se izvodi u okviru BELEF pa ispred zgrade Siva sigurno nema pomenute tehnike, plus se nakon tuce covek spusti niz zid govornice hodajuci kao po zemlji.
Neko sve to cini mogucim a da to nije pomenuta tehnika nego neka posebna ekipa koja saradjuje sa pozoristima,bar sam tako nacuo...A ko su oni???
 
Од ових представа које си побројао гледала сам "Учене жене", "Спусти се на земљу"
и "Живот Јевремов". Значи представе Позоришта на Теразијама. У "Ученим женама"
тачно је ово да Вања и онај балон "лебде", а што се Љиље тиче то би мало теже ишло,
а и нисам то видела у представи. Јагош је у овој представи обилато користио "љуљање"
пода, односно дизање и спуштање такозваних пропадалишта, затим пиротехнику...
Што се овога у "Спусти се на земљу" тиче, тачно је и ту је било "лебдења" и спуштања
на земљу и коришћена је пиротехника.
У представи "Живот Јевремов" осим тог сјајног трика са падом лустера, коришћена је и
хај бим пројекција са све муњама и громовима, затим пропадалишта из којих као из
дубине земље "ничу" балетски играчи и Борис Миливојевић и још разни други звучни
специјални ефекти (глумци глуме са бубицама и у неким моментима користи се ехо
ефекат) и светлосни ефекти...
Мало сам се распитала о томе ко то ради и сазнала да је у питању тим познат под
именом - George Diamond.
 
Strela:
Свако позориште има шефа техничког сектора, и у сарадњи са редитељем, а према потребама које намеће драмски текст, шеф технике са својим људима изводи специјалне ефекте. Ту предњачи Позориште на Теразијама, јер има најсавременију сценску опрему, наиме код њих је могуће да се "љуља" сцена, да глумци "пропадају" и да се "појављују" из пода сцене...
Ово позориште је опремљено са 365 рефлектора, од којих је 56 покретних дигитализованих, и 9м машине за стварање сценских ефеката. Сценска расвета се регулише са 714 димерских канала, укупне инсталисане снаге 1850kw, а њом се управља помоћу 4 конзоле са преко 4000 канала управљања.
Главни звучни систем је "Mayer Sound", а укупна звучна инсталисана снага је 23900 W. Систем допуњава и 107 фиксних и 28 бежичних микрофона. Системом управља главна конзола JAMAHA PMID са 80 улаза и 64 излаза ( адекватно конфигурацији Carnegy Hall-a).

Никада се нећу сложити са тобом по овом питању.
Џаба ти техника када нема квалитетних људи.По стручности ,годинама предњачи екипа технике Народног....
само и људи могу да рецимо на ледини направе савршену представу у техничком смислу.подсетићу те на прославу 200.година државности и на оне колосалне елементе који су се савршено уклапали по замисли сценографа.
Нажалост,велики број квалитетних "мастора" је у последљњих годиниу дана напустио НП.....а о разлозима не бих сад.
 
Ниједном речју нисам спорила квалитете мајстора технике Народног позоришта,
као што си ти, малициозно дисквалификовао људе из друге куће...
Међутим, судећи по прослави 200 година државности Србије, и како ти кажеш:
"...и на оне КОЛОСАЛНЕ ЕЛЕМЕНТЕ који су се савршено уклапали по замисли
сценографа...", сматрам то обичном "тезгом" режимских уметника и монументалном будалаштином!
Наравно за ту колосалну сеоску приредбу, најмање кривице сноси техника, јер су
они само пуки извођачи радова, "генијалног" протомајстора...
 
George Diamond je radio efekat iluzije(smanjivanja Buleta i Milene u spusti se na zemlju) a letece,padajuce,lebdece efekte radi neki tim koji definitivno stoji iza svega navedenog zovu se FLY TEAM to sam uspeo da saznam a ekipu vodi neki Djole, a kako da dodjem do njega nemam pojma.
Znam da je radio na dosta stranih filmova i da je radio sa David Coperfildom takodje znam da pomaze studentima FDU-a u njihovim ispitnim filmovima i da im te usluge ne naplacuje, pa cak i ako su to MATRIX efekti...Studenti koji su radili sa njim ljubomorno cuvaju njegov kontakt i pripremaju naj tripoznije efekte za svoje ispitne radove i meni treba za slican projekat ali za sada nema sanse da dodjem do telefona mog nadimenjaka...
 
Strela:
Ниједном речју нисам спорила квалитете мајстора технике Народног позоришта,
као што си ти, малициозно дисквалификовао људе из друге куће...
Међутим, судећи по прослави 200 година државности Србије, и како ти кажеш:
"...и на оне КОЛОСАЛНЕ ЕЛЕМЕНТЕ који су се савршено уклапали по замисли
сценографа...", сматрам то обичном "тезгом" режимских уметника и монументалном будалаштином!
Наравно за ту колосалну сеоску приредбу, најмање кривице сноси техника, јер су
они само пуки извођачи радова, "генијалног" протомајстора...

Тачно је за тезгу,не да је била тезга него дебело прање лове.
Колико са сећам мислим да је издвојено из Буџета око 200 милиона динара....

Нисам никога дисквалификовао а понајмање желео да испаднем малициозан.
 
L.1:
Тачно је за тезгу,не да је била тезга него дебело прање лове.
Колико са сећам мислим да је издвојено из Буџета око 200 милиона динара....

Нисам никога дисквалификовао а понајмање желео да испаднем малициозан.

Добро, око нечег смо се ипак сложили, а могуће је и да сам ја претерала с квалификацијама... :wink:
 
Извини........
али како познајеш позоришну терминологију мислио сам да већ све знаш.
Ако те интересују сценски ефекти радо ћу ти послати пар сајтова.
 

Back
Top