Windows XP na SATA disk

Pa zavisi mozda i nece morati.
Ali koliko sam ja obavesten tokom instalacije,tj kad pocne instalacija ,treba da se pritisne F6 (trebalo bi da ti pise kad to da uradis) i onda ubacis disketu sa drajverima za taj HD i dalje se sve nastavlja po vec poznatom sistemu.
U svakom slucaju javi sta si uradio.
 
hm,ja nisam dobio nikakve diskete uz hard disk...moram posle potraziti na sajtu proizvodjaca...u svakom slucaju hvala,u ponedeljak reinstaliram windows pa cu javiti sta sam radio.
e da : sta mislite o programima koji backupuju sve drajvere sa kompa i kad reinstalirate sistem samo pokrenete taj exe fajl sa cd-a i on vam instalira sve drajvere koje ste imali pre reinstalacije?jel neko probao takve programe?
 
Ne treba nikakva disketa proizvođača hard diska već driver za kontroler na koji se taj hard disk povezuje. Dakle ukoliko je u pitanju kontoler na motherboard-u, treba ti driver za taj kontorler proizvođača motherboard-a, koji se učitava kako je već napisano.
 
Probao sam ja program, MyDrivers.Napravi ti exe fajl za svaki drajver zasebno.Tacnije prvo ti prikaze sve drajvere u kompu ti odaberes sta ti treba i on odradi stvar.
Nije los kad nekome reinstaliras komp a on nema one potrebne CD-ove koje dobijes kad ga kupis.
Prvenstveno zbog drajvera za modem i tu i tamo za zvuk(za grafiku uglavnom imas jer 90 i nesto % ih ima ATI ili nVidiu.
A sto se tog SATA tice mozda ti i nece traziti nista pri instalaciji.Ima i takvih slucajeva dosta.
 
Ja sam bas neki dan zamenio oba moja stara ATA diska sa dva diska SATA od po 300GB
Najpre sam sa prateceg CD za plocu instalisao RAID support
Onda sam C disk 80GB "ghostovao" na novi 300GB koji sam prethodno formatizovao i podigao sistem sa novog diska. Pri tome sam morao u opcijama odakle se dize OS da naglasim da je to SATA disk.
Zatim sam formatizivao i drugi SATA disk i na njega prebacio sa jednog eksternog diska podatke sa starog D diska.

Celu sam operaciju uradio jer mi je na starom D disku u toku rada samo nesto "klik" i ceo sistem se zakoci.... Shvatio sam da mi je D na samrtnom ropcu a C je kupljen kad i D, tako da je hitno sledila zamena oba diska za svaki slucaj. (preko dve godine barem 16 sati dnevno neprekodnog rada)

Razlog uzimanja tako velikih i ne bas najkvalitetnijih diskova (Maxtor 300GB) je pre svega cinjenica da sledece leto kupujem kompletan nov racunar za rad, verovatno vec sa Vistom, a svakako sa 64-bitnim procesorom (dual ili cak kvadro core plocom) itd... Do onda bi cak i MAxtor diskovi trebali da izdrze.
A razlika u ceni izmedju 160GB i 300GB je bila dovoljno mala da mi je "zinulo dupe" za vecim prostorom, mada iskreno ne znam sta bi to na njega stavio.A inace ne verujem u particije na jednom disku (bas zbog zlogglasnog "klik", pa mi onda nista ne vredi particija) i uvek imam dva istovetna diska na sistemu, ali ipak 600 GB je ipak dovoljno za celu moju kolekciju CD-ova, mogao bih skoro 800 punih CD da smestim i jos da mi ostane za rad...
 
codemaker:
...
Celu sam operaciju uradio jer mi je na starom D disku u toku rada samo nesto "klik" i ceo sistem se zakoci.... Shvatio sam da mi je D na samrtnom ropcu a C je kupljen kad i D, tako da je hitno sledila zamena oba diska za svaki slucaj. (preko dve godine barem 16 sati dnevno neprekodnog rada)
...
Pomenuti "klik" može da bude i posledica laganog otkazivanja IDE kontrolera, a ne samo diska. Obzirom da si sada i dotični kontroler izbacio iz igre ne bi trebao da imaš nikakvih problema, bar u pomenutih godinu dana.

Mada da ne čuje onaj ko ne treba, to sa diskovima je uvek lutrija. Evo imam diskove koji rade već 9 godina 24/7 i ništa im ne fali. S druge strane, u prethodne dve godine promenio sam 6(!) diskova koji su u roku od 6 meseci rada "ispustili" dušu.

Nije valjda da gasiš računar?! ;)
 
Pa i nijen neki prazni hod, ujutro u 11:00 pa ceo dan sve do posle 2:00 posle ponoci, dakle narednog jutra..... Taman da se malo ohlade elementi i da mi ne bruji po stanu.
Kad ne bi gasili racunare, bilo bi to veselo, barem kod mene:
Cerkin racunar bruji kod nje u sobi, kod sina njegov, kod mene u dnevnoj sobi racunar na kom radim, zatim server u cosku, pa notebook (koji i nije stalno ukljucen) a u sobi gde spavam mali racunar koji sluzi kao ruter za wireless konekciju...
Neke ne mogu gasiti (server, ruter) ali ostale mogu, inace bi poblesavili po kuci. Druga je stvar ako neko ima jedan racunar pa je negde u cosku pa da ga i ostavim da sljaka.....
 
Čim se gasi ima praznog hoda :)

Hm, imam utisak da baš nisi najbolje rasporedio te mašine po stanu. Ako ništa drugo bar izbaci taj ruter iz spavaće sobe, osim ako te njegova buka ne uspavljuje, onda je postavljen na dobrom mestu. :)

I ja sam imao razbacane "kante" svuda, a onda sam ih skupio sve u jednu prostoriju i moram ti reći da je znatno bolje nego što je bilo. Sada ostaje samo da ih malo optimizujem i smanjim njihov broja na 5 komada maksimalno. U svim ostalim prostorijama, dozvoljen samo notebook ako je to u tom trenutku najbolja pozicija za rad, mada mi uvek više prija terasa u tom slučaju. :)
 
Da i ja dodam nesto na prvo pitanje.
Pomenute diskete za SATA hard diskove, najvise su bili potrebne za starije VIA-ine cipsetove i neke (opet one medju pionirima) nforce cipsetove.
pomenuti drajver se dobija na CDu sa drajverima za maticnu plocu, sa koje se prebacuje na disketu (ili ako CD pokreces preko Autorun-a, samo klik na pomenuti drajver i on se sam skocka na disketu).
Nakon toga mozes slediti uputstva iz gornjih postova, a i ne moras jer ce ti prilikom instalacije windowsa zatraziti drajver za HDD ukoliko je potreban.
 
Zool:
nashao sam drajvere za SATA kontroler,nego je problem bio shto mi nisu dali drajvere od matichne kad sam kupio komp. :shock:
i da,radi se o VIAK8T800 chipsetu, MSI K8TNeo s754 matichna plocha.
Ako su prodavci bili već toliko "pažljivi", to nije razlog da ne potražiš dirver na site-u proizvođača ploče. MSI ipak nije neka no-name firma koja nema upotrebljiv site. Važno je da imaš sve što ti treba, tako da sada možeš da kreneš u instalaciju OS-a, na tom disku kada budeš bio raspoložen. :)
 
E ovako.
Niko ti nije dao prava uputstva.Dali su ti samo delimicno.Tacno je da sa prateceg CD od ploce skines na disketu drajver za raid kontroler, pa prilikom instalacije pratis kad ti ponudi F6 pa prati dalje .Ali pre svega pri paljenju racunara kada si ubacio dve sate pri pokretanju ponudi ce ti F 10 pa tu moras da konfigurises te dve sate npr.ako su ti te dve sate po 80 gb ili vise komp mora da vidi obe kao jednu npr dve po 80 Gb vidi kao jednu od 150 Gb i tamo u opcijama da stoji MIRORING pa kad to zavrsis onda kreni u podizanje sistema normalno samo prati kad ti ponudi F6 pritisni to i neka bude ubacena disketa da bi sa nje pokupio drajver za kontroler.Kako rade dve sate ili vise...Moraju biti od istog proizvodjaca i iste velicine .Napravis particija koliko hoces i i instaliras sistem. Podesis i u biosu sta treba za raid nulu.Kad sve zavrsis to lepo radi (npr. kad nesto snimas na C ili neku drugu particiju on to snimano baca na oba diska i zato je sistem sa dve ili vise sata brzi.Naravno tu trba i napraviti manje klustere i to stvarno komp radi pet puta brze nego neki bez ris kontrolera i sa obicnim diskovima .Da te ne davim vise najui nekoga da ti pomogne (ko zna)nije tako strasno.
Pozdrav
 
Zool:
da,skinuo sam drajvere,ali necu da reinstaliram sistem,mrzi me da ponovo instaliram sve drajvere,programe...izdrzace do Viste! :)
I ne moras da reinstalises. Ako ti je novi SATA disk veceg ili jednakog kapaciteta kao stari disk, napravices ghost i na SATA disk vratiti, sve ce biti kao sto je bilo na starom disku. Ja samimao disk od 80GB, napravio njegov host, instalisao SATA disk od 300GB, na njega vratio ghost data sa starog diska i sve radi kao da se nista nije desilo.
 
tamibe:
E ovako.
Niko ti nije dao prava uputstva.Dali su ti samo delimicno.Tacno je da sa prateceg CD od ploce skines na disketu drajver za raid kontroler, pa prilikom instalacije pratis kad ti ponudi F6 pa prati dalje .Ali pre svega pri paljenju racunara kada si ubacio dve sate pri pokretanju ponudi ce ti F 10 pa tu moras da konfigurises te dve sate npr.ako su ti te dve sate po 80 gb ili vise komp mora da vidi obe kao jednu npr dve po 80 Gb vidi kao jednu od 150 Gb i tamo u opcijama da stoji MIRORING pa kad to zavrsis onda kreni u podizanje sistema normalno samo prati kad ti ponudi F6 pritisni to i neka bude ubacena disketa da bi sa nje pokupio drajver za kontroler.Kako rade dve sate ili vise...Moraju biti od istog proizvodjaca i iste velicine .Napravis particija koliko hoces i i instaliras sistem. Podesis i u biosu sta treba za raid nulu.Kad sve zavrsis to lepo radi (npr. kad nesto snimas na C ili neku drugu particiju on to snimano baca na oba diska i zato je sistem sa dve ili vise sata brzi.Naravno tu trba i napraviti manje klustere i to stvarno komp radi pet puta brze nego neki bez ris kontrolera i sa obicnim diskovima .Da te ne davim vise najui nekoga da ti pomogne (ko zna)nije tako strasno.
Pozdrav

Koliko sam razumeo, covek ne zeli nikakav mirroring, jer i nema dva SATA diska vec jedan. Dakle opcija raida da radi u miror modu je ovde van diskusije?
 

Back
Top