Umrezavanje

Figaroo

Zainteresovan član
Poruka
264
Kupio sam kabli za umrezavanje i igram igrice sa drugom Counter,half life.....gde sam kupio kabli rekli su mi da podesim IP adrese u biosu ili nege drugde ali meni radi i bez toga,jer to dobro ili treba da podesim?Kako da prebacujem nesto sam mog kompa na njegov i suprotno,jer treba program ili neka podesavanja kazite kako.
HVALA UNAPRED :)
 
Sto se tiche Ip Adresiranja tvoga rachunara i dugog rachunara nema potrebe nista da podesavas, dobio si Ip adresu od Apipe. Za share/ovanje tvojih podataka sa drugim rachunarom, dovoljno je da na folder u kome ti se nalaze podaci koje zelis da share/ujes kliknes desni klik "Sharing and security" i chekiras opciju "Share this folder on the network".
 
Naravno, prva stvar je da dozvolis "share" na folderu koji zelis da delis.
Posto kazes da igras igru normalno, znaci da si podesio da su oba racunara u istom mreznom sistemu, mada ni to nije neophodno ako je drugacije organizovano.

Sad za prenos podataka sa jednog na drugi PC, mozes koristiti biranje na onom drugom racunaru "shared" direktorij , ili cak i disk ceo.
Ja imam u stanu 6 PC-ja svi su u mrezi i na internetu pa mi je lakse da na svakom racunaru mapiram one druge diskove/direktorije. Tako na primer na racunaru 1 imam mapirane direkorije racunara 2,3,4,5,6 a na racunaru 5 na primer, mapiram direktorije sa racunara 1,2,3,4,6 itd, itd
Koristim Windows Commander (ili Total Commander) gde jednostavno po mapiranom slovu znam gde je koji PC i vrsim kopiranja kao da radim na jednom jedinom lokalnom racunaru.
Nista lakse, ne brini.
 
codemaker:
Naravno, prva stvar je da dozvolis "share" na folderu koji zelis da delis.
Posto kazes da igras igru normalno, znaci da si podesio da su oba racunara u istom mreznom sistemu, mada ni to nije neophodno ako je drugacije organizovano.

Sad za prenos podataka sa jednog na drugi PC, mozes koristiti biranje na onom drugom racunaru "shared" direktorij , ili cak i disk ceo.
Ja imam u stanu 6 PC-ja svi su u mrezi i na internetu pa mi je lakse da na svakom racunaru mapiram one druge diskove/direktorije. Tako na primer na racunaru 1 imam mapirane direkorije racunara 2,3,4,5,6 a na racunaru 5 na primer, mapiram direktorije sa racunara 1,2,3,4,6 itd, itd
Koristim Windows Commander (ili Total Commander) gde jednostavno po mapiranom slovu znam gde je koji PC i vrsim kopiranja kao da radim na jednom jedinom lokalnom racunaru.
Nista lakse, ne brini.


Postoje i administrativni (podrazumevani) podrazumevani serovi. Pa tako bez serovanja foldera moze da pristupi bilo kom racunar koji je na istom mreznom segmentu bez serovanja, u koliko se zeljeni fajlovi nalaze na C particiji.
Potrebno je u samo upisati adresu u formatu \\ima racunara ili IP adresa\C$
Mada, Windows ga nece pustiti da pristupi racunaru u koliko tamo nije setovan bilo koji nalog sa pasvordom... valjda nekakva zastita. Dakle, potrebno je da napravi jedan nalog, koji ce koristiti kada pokusa da preuzme neke fajlove sa tog compa.
A moze i kroz My Network Pleaces da stigne do tog compa ako su u istoj radnoj grupi ili na istom domenu.

Inace... pozdrav za starog lava... lepo je videti ga na ovim stranama.
Pazi sta radis nemoj da te ponovo nema neko vreme. ;)
 
nikodim:
Postoje i administrativni (podrazumevani) podrazumevani serovi. Pa tako bez serovanja foldera moze da pristupi bilo kom racunar koji je na istom mreznom segmentu bez serovanja, u koliko se zeljeni fajlovi nalaze na C particiji.
Potrebno je u samo upisati adresu u formatu \\ima racunara ili IP adresa\C$
Mada, Windows ga nece pustiti da pristupi racunaru u koliko tamo nije setovan bilo koji nalog sa pasvordom... valjda nekakva zastita. Dakle, potrebno je da napravi jedan nalog, koji ce koristiti kada pokusa da preuzme neke fajlove sa tog compa.
A moze i kroz My Network Pleaces da stigne do tog compa ako su u istoj radnoj grupi ili na istom domenu.

Inace... pozdrav za starog lava... lepo je videti ga na ovim stranama.
Pazi sta radis nemoj da te ponovo nema neko vreme. ;)
Hvala na pozdravu, i meni je drago sto me uopste ima pa mogu da kuckam ovde :)

Inace to sa "C$" me izludjuje i najveca je glupost koju je M$ uopste smislio.
Na racunaru kojem hoces da pristupis, moras imati na primer usera "codemaker" a taj user mora imati access rights na C drive ili direktorij.
Kada sa drugog racunara pristupas tom prvom racunaru, a taj prvi racunar ima adresu na primer \\123.456.22.356 moras pisati \\123.456.22.356\c$ ili naziv sherovanog direktorija, nesto poput \\123.456.22.356\nekiSharedDir pri cemu ni tada neces uspeti ako ne uneses da pristupsa koristeci username "codemaker" i naravno odgovorajucu lozinku.
E sad, taj pristup ima jednu kvaku, koju poneki puta i ja smetnem s uma pa se zezam par minuta dok se ne setim:
Ako koristis ZA, moras na racunaru koji ce "primiti konekciju", u nasem slucaju prvom racunar, da namestis "trusted IP" i to je IP racunara koji "poziva" prvi. Inace neme nista od konekcije! Ako ne koristis ZA ili firewall uopste, sve je ok, ako kao usera navedes ono sto je definisano na prvom racunaru (ilozinku naravno)

Zvuci malo komlikovano ali je veoma logicno, samo treba jedno "uvezbati i fercera odlicno.
Ja cak imam povremeno i mapiran disk mog racunara servera, koji se nalazi na sasvim drugoj lokaciji i pristupam mu iz Windows Commandera kao svakom drugom disku u kuci...
 
Sto se tiche mapiranih hard diskova, ta opcija je jako dobro ukoliko non stop konstantno radite nesto na mrezi preuzimate podatke menjate i tako dalje...
Da, pa poenta je u tome da se taj shareovani folder uopste nevidi u mrezi bilo u my network places ili u total comanderu, sta ja znam meni se dopada ta opcija uvek mogu da postavim nesto a da drugi korisnici ne znaju za taj shareovani folder..

Inache takodje i od mene pozdrav za Codemaker/a!
 
codemaker:
Hvala na pozdravu, i meni je drago sto me uopste ima pa mogu da kuckam ovde :)

Inace to sa "C$" me izludjuje i najveca je glupost koju je M$ uopste smislio.
Na racunaru kojem hoces da pristupis, moras imati na primer usera "codemaker" a taj user mora imati access rights na C drive ili direktorij.
Kada sa drugog racunara pristupas tom prvom racunaru, a taj prvi racunar ima adresu na primer \\123.456.22.356 moras pisati \\123.456.22.356\c$ ili naziv sherovanog direktorija, nesto poput \\123.456.22.356\nekiSharedDir pri cemu ni tada neces uspeti ako ne uneses da pristupsa koristeci username "codemaker" i naravno odgovorajucu lozinku.
E sad, taj pristup ima jednu kvaku, koju poneki puta i ja smetnem s uma pa se zezam par minuta dok se ne setim:
Ako koristis ZA, moras na racunaru koji ce "primiti konekciju", u nasem slucaju prvom racunar, da namestis "trusted IP" i to je IP racunara koji "poziva" prvi. Inace neme nista od konekcije! Ako ne koristis ZA ili firewall uopste, sve je ok, ako kao usera navedes ono sto je definisano na prvom racunaru (ilozinku naravno)

Zvuci malo komlikovano ali je veoma logicno, samo treba jedno "uvezbati i fercera odlicno.
Ja cak imam povremeno i mapiran disk mog racunara servera, koji se nalazi na sasvim drugoj lokaciji i pristupam mu iz Windows Commandera kao svakom drugom disku u kuci...



Da, a i za one kojio koriste Windowsov integrisani firewall... obavezno iskljucivanje pre svakog pokusaja pristupanja racunaru, u suprotnom.... nema nista od igranja sa fajlovima.

I jeste da nema veze sa temom ali moram da te pitam, kako si, jel sada bolje?
Ajde... pozdrav..
 
nikodim:
Da, a i za one kojio koriste Windowsov integrisani firewall... obavezno iskljucivanje pre svakog pokusaja pristupanja racunaru, u suprotnom.... nema nista od igranja sa fajlovima.

I jeste da nema veze sa temom ali moram da te pitam, kako si, jel sada bolje?
Ajde... pozdrav..

Ne koristim Windiows Firewall pa moram da itam jer me mrzi da cackam. Taj firewwall nema opciju da se neke IP adrse ili racunari proglase za "trusted", "friendly" ili sta god slicno, pa da ne blokira pristup sa tih adresa? Ako je tako - e yebiga, jos jedna M$ glupost.

I da, mnogo sam bolje, sve reseno, sad samo da se ojaca srce i da se cuvam,
Hvala na interesovanju, Idemo dalje! :)
 
Postoji mogucnost da mu se otvaraju portovi i dodaju dozvoljene adrese... ako te interesuje pogledaj na kartici Exceptions... na Firewall-u...

Nego sta... nego da se cuvas, to se valjda podrazumeva... nema vise zezanja... ;)
 

Back
Top