Mentalitet,lenjost ili glupost

sumnjivo lice

Buduća legenda
Poruka
44.833
Doste je slicnih tema i na skoro svim raspravlja se o Srbima kao narodu.Vecito podeljeni na tabore i uvek kriveci druge za sopstvene promasaje zapocinjemo dane.
Cesto se pitam da li smo mi jednostavno nesposobni,lenji ili nam je jednostavno mentalitet takav da sve sto je dokazano dobro, provereno i opste prohvaceno u svetu i okolini mi odbacujemo ili ne obracamo paznju na to kako su drugi dosli do uspeha.
Tema moze biti vrlo opsirna ali evo nekoliko primera pa ko hoce da prokomentarise neka izvoli.
Skolstvo.
Pre Dvadeset godina sam krenuo na zanat u Srednju-masinsku za metalo strugara.Isli smo na praksu jedan dan u nedelji ,cetiri u skolu.U zadnjoj godini dva dana prakse, tri dana u skoli.Kad smo zavrsili zanat i polozili pojma sa zivotom u struci niko od nas nije imao.Tako je i dan danas.Ovde gde sam deca idu cetiri dana na praksu i Subotom.Dva dana u skolu.Kad zavrse skolovanje gotovo da su osposobljeni za struku,samo im fali malo samostalnog rada.Kod nas je i dan danas tako.
Nacionalni ponos-rakija.
Smatramo da smo u proizvodnji raznih rakija neprevazidjeni.Niko ne pece rakiju kao mi.Irci Skoti i neki drugi narodi svoja alkoholna **** takodje proizvode kroz vekove i nastoje da ih stalno usavrsavaju.Vecito eksperimentisu trazeci sto bolji kvalitet.Ako su vec stekli nesto kvalitetno to onda spada u vrhunski cuvane tajne.Dok mi ispecemo rakiju i nastojimo da je popijemo kao da ce da se pokvari ako malo odlezi.Do sada eto nismo zastitili Sjivovicu nacionalni ponos.
Sport(futbal nacaionalna iluzija)
Pre svakog veceg takmicenja na kojem ucestvujemo na isto odlazimo kao naj veci favoriti.Bar za nas same.Ocekujemo zlato u Kosarci obrukamo se kao nikad u sred Beograda.Odemo na svetsko u Nemacku kao naj bolja odbrana u kvalifikacijama,prodjemo kao naj gora odbrana na SP.I uvek svaljivanje krivice na druge.
Da li je to nas mentalitet,vaspitanje bez teznje za uspehom,lenjost ili jednostavno glupost.Kao da smo dovoljni sami sebi takvi kakvi smo pa nema potrebe da se menjamo.
 
"Suvise je ovaj narod patio od nereda, nasilja i nepravde, i suvise navikao da ih podnosi sa podmuklim roptanjem ili da se buni protiv njih, vec prema vremenima i okolnostima. Izmedju zlokovarnih, osvetnickih i povremenih pobuna prolazi im gorak i pust vek. Za sve drugo, oni su neosetljivi i neprisutni. Ponekad se covek pita da nije duh vecne balkanskih naroda zauvek otrovan i da, mozda, nikad vise nece ni moci nista drugo do jedno: da trpi nasilje ili da ga cine" (Ivo Andric)
 
Каква глупа тема. :(
Ни после high-shool-а у САД ученици не излазе ништа оспообљенији него код нас.
О ракији не вреди ни коментарисати, проблем заштите производа спада у домен државе која је на свим пољима хаотична, па зашто не би била и на том.
На које смо ми то такмичење одлазили као на фаворити, а да нисмо имали разлога за то? Шта си ти очекивао, да Србија буде шампион Европе и света за вјек вјекова? У једном тренутку мора доћи до смене генерација, кикса, шта год... Да си можда тамо крајем 90-их, пример наше кошаркашке победничке генерације користио као пример српског "победничог менталитета"? Чисто сумњам...
 
untouchable:
Каква глупа тема. :(
Ни после high-shool-а у САД ученици не излазе ништа оспообљенији него код нас.
О ракији не вреди ни коментарисати, проблем заштите производа спада у домен државе која је на свим пољима хаотична, па зашто не би била и на том.
На које смо ми то такмичење одлазили као на фаворити, а да нисмо имали разлога за то? Шта си ти очекивао, да Србија буде шампион Европе и света за вјек вјекова? У једном тренутку мора доћи до смене генерација, кикса, шта год... Да си можда тамо крајем 90-их, пример наше кошаркашке победничке генерације користио као пример српског "победничог менталитета"? Чисто сумњам...
Ti si fantastican.Ja sam dao tri primera i sigurno ne mozes da ih oboris.zar nije bilo izjava tipa mozemo napraviti iznenadjenje kao i Hrvati 98me..Zar nije prosle godine u kosarci pre takmicenja cela nacija bila sigurna prvaci.A posle toga pljuvanje i prebacivanje odgovornosti.Problem zastite proizvoda spada u domen zastite drzave.gGupost nad glupostima.Pa drzavu cine ljudi,ona nije neka mehanicka masina.O tim ljudima i pricam , to su ljudi odrasli sa tobom i sa mnom.Srbija ili drzava su ljudi.Ako ti pravis tu razliku tipa nismo mi krivi drzava je,onda si glup sto se uopste javljas na temu.Ako ti je tema glupa nejavljaj se.Sto je naj gore svako od nas moze da da po tri primera i da ne budu ist.
Ne prihvatanje istine i prebacivanje odgovornosti je nasa vrlina.Kao i tvoja "Drzava je kriva".
 
untachable je decko , bolid, koji ili ima 12 godina, ili je ozbiljno retardiran, i kao takvog ga treba i posmatrati. Strucno i lekarski............

Ali, i takav, nadje sebi srodnu dusu , i po IQ i po stepenu hendikepa......

no_problem, BL, marlon, dr skum, duga je lista...........
 
sumnjivo lice:
Vecito podeljeni na tabore i uvek kriveci druge za sopstvene promasaje zapocinjemo dane.
...da li smo mi jednostavno nesposobni,lenji ili nam je jednostavno mentalitet takav da sve sto je dokazano dobro, provereno i opste prohvaceno u svetu i okolini mi odbacujemo ili ne obracamo paznju na to kako su drugi dosli do uspeha.
Da li je to nas mentalitet,vaspitanje bez teznje za uspehom,lenjost ili jednostavno glupost.Kao da smo dovoljni sami sebi takvi kakvi smo pa nema potrebe da se menjamo.
Dobro ti je zapažanje.
Ja bih se samo osvrnuo na ovu tezu o uspehu.
Mislim da mi ne znamo smisao uspeha.Nama on služi za busanje u prsa,a često za to nema razloga.Svaki uspeh za nas znači i kraj naporima koji su do njega doveli,uz očekivanje da se uspesi nižu sami od sebe.Jednom najbolji - uvek najbolji.Samo u našim snovima,a realnost surovo demantuje.
I ova samodovoljnost je interesantna za razmatranje,kao i strah od promena(ne znam koliko je tome doprineo život u strahovladi,decenijama unazad).
Čovek svoju samosvest duguje evoluciji(a šta je ona,do večita promena?!).Da je i za nju trebalo uložiti trud...strah me i pomisliti na kome stadijumu bi mi ostali. :shock:
 
Ja ne verujem u mentalitet.Te price su gluposti.Kako gastarbajteri mogu da se ponashaju u inostranstvu u skladu sa zakonima&propisima drzave u kojoj su?Problem je u negativnoj selekciji......a od kad to traje pitaj Boga.....mada ni to nije glavni problem.Sushtina je u ekonomiji.Mi smo ekonomski suvishe siromashno drustvo kako po realnoj ekonomskoj snazi tako i po potencijalima,suvishe siromashno drustvo da bi se omogutjila reprodukcija politicke moci na kolko-tolko "zdravim"(kakva su i u svetu) osnovama i pravilima igre......primer za to je kakve su nam stranke.A od politike sve polazi......
 
frozen1982.:
Ja ne verujem u mentalitet.Te price su gluposti.Kako gastarbajteri mogu da se ponashaju u inostranstvu u skladu sa zakonima&propisima drzave u kojoj su?Problem je u negativnoj selekciji......a od kad to traje pitaj Boga.....mada ni to nije glavni problem.Sushtina je u ekonomiji.Mi smo ekonomski suvishe siromashno drustvo kako po realnoj ekonomskoj snazi tako i po potencijalima,suvishe siromashno drustvo da bi se omogutjila reprodukcija politicke moci na kolko-tolko "zdravim"(kakva su i u svetu) osnovama i pravilima igre......primer za to je kakve su nam stranke.A od politike sve polazi......
Da, ovde smo lenji i glupi, a slusam da su nasi gastajbajteri medju najvredinijim u Evropi, prosto imaju MOTIVACIJU, ljudi u Srbiji je neamju, bore se kako znaju i umeju, pa onda tu trazimo neku parisku "eleganciju" becku skolu i sl.
Zalosno je koliko imam prilke da vidim, nasi ljudi najmanje skoro paze na zube. To je strasno, to poprima epidemiju. Privatnici deru, drzavne ustanove nemaju ni volje ni sredstava i oni su skoro stigli privatnike, i sta je coveku najlake nego da se mane lepote "osmeha"!
Zalosno!
 
Ja bi izbacio lenjost i umesto nje ubacio pokverenost/ili vec neku osobinu koja ima veze sa lopovlukom/. I onda dobijes:
-Glupost-narod glup do bola.pojedinci ga j-e-b-u u zdrav mozak iz dana u dan i od tog naroda nikakva reakcija.
-Mentalitet-o tome je receno vec dosta
-Pokvarenost-jednostavno je neverovatno kako u ovoj drzavi samo olos uspeva i isplivava na vrh.
Sve go lopov.Ajde razumem ja,niko se ne otima za vlast da tu nema nekih privilegija. Ali ovi nasi samo gledaju kako sto vise da nakradu i opljackaju drzavu.Za uzvrat toj drzavi ne daju nista.
I onda tu ta lenjost ispada iz igre.Imas recimo nemicu koja radi u nekom nemackom supermarketu i neku nasu koja radi u Maxiju na primer.One rade isto ali kada se uzme da ta nemica ima platu recimo 1500 e a ova u maxiju ni 15 000 din. onda ta nasa radi daleko vise od te nemice.
I onda ti Misko izadje na tv i kaze da su nasi radnici lenji.Neka im da 1500 e pa ima da se sija sve .Garantujem.Ali gde lopov da ti da 1500e.
 
Ja bi izbacio lenjost i umesto nje ubacio pokverenost/ili vec neku osobinu koja ima veze sa lopovlukom/. I onda dobijes:
-Glupost-narod glup do bola.pojedinci ga j-e-b-u u zdrav mozak iz dana u dan i od tog naroda nikakva reakcija.
-Mentalitet-o tome je receno vec dosta
-Pokvarenost-jednostavno je neverovatno kako u ovoj drzavi samo olos uspeva i isplivava na vrh.
Sve go lopov.Ajde razumem ja,niko se ne otima za vlast da tu nema nekih privilegija. Ali ovi nasi samo gledaju kako sto vise da nakradu i opljackaju drzavu.Za uzvrat toj drzavi ne daju nista.
I onda tu ta lenjost ispada iz igre.Imas recimo nemicu koja radi u nekom nemackom supermarketu i neku nasu koja radi u Maxiju na primer.One rade isto ali kada se uzme da ta nemica ima platu recimo 1500 e a ova u maxiju ni 15 000 din. onda ta nasa radi daleko vise od te nemice.
I onda ti Misko izadje na tv i kaze da su nasi radnici lenji.Neka im da 1500 e pa ima da se sija sve .Garantujem.Ali gde olos da ti da 1500e.Ne bi se imalo za vile i mercedese.
 
Plava Bilja:
Sto se onda cudimo sto o nama drugi tako misle, i da Te pitam: da li Ti i ja, recimo, spadamo u iste, mislim, glupi i lenji i da nam je to mentalitet, inace da nije tog mentaliteta, bili bismo pametni i vredni?
Pravo da Ti kazem, nisam cestito ni procitala temu, odustala sam negde na polovini :wink:
Pa globalno se mora sagledati stvar kada se priča o mentalitetu. Frozen je pitao kako naši ljudi napolju funkcionišu kao ''normalni''. Lako. Ne pije vode hvatanje krivine na poslu, ne pije vode pozivanje na svakojaka prava.
''Ja imam pravo na slobodan dan''
''Imaš?''
''Imam.''
''U redu''.
I sledeći put kada se gazda pozove na svoje pravo da redukuje platu zarad ne znam kakvih stvari u vezi firme, onda to nije u redu. Shvataš priču?
E, tamošnji ''naši'' su shvatili da to ne pije vode i automatski su skrenuli sa puta našeg mentaliteta o kome ovde pričamo.
Uzmi npr. Crnogorce. Šta ti prvo pada na pamet: Lenji. onda ćeš da kažeš pa ja znam njih nekoliko , izuzetno vredni ljudi... Da. A na tih nekoliko ide 10 puta toliko stvarno lenjih. i tako se dobija ono ''lenji'' i veže se za naciju, državu, geografski položaj.
 
torrente_bg:
Ja bi izbacio lenjost i umesto nje ubacio pokverenost/ili vec neku osobinu koja ima veze sa lopovlukom/. I onda dobijes:
-Glupost-narod glup do bola.pojedinci ga j-e-b-u u zdrav mozak iz dana u dan i od tog naroda nikakva reakcija.
-Mentalitet-o tome je receno vec dosta
-Pokvarenost-jednostavno je neverovatno kako u ovoj drzavi samo olos uspeva i isplivava na vrh.
Sve go lopov.Ajde razumem ja,niko se ne otima za vlast da tu nema nekih privilegija. Ali ovi nasi samo gledaju kako sto vise da nakradu i opljackaju drzavu.Za uzvrat toj drzavi ne daju nista.
I onda tu ta lenjost ispada iz igre.Imas recimo nemicu koja radi u nekom nemackom supermarketu i neku nasu koja radi u Maxiju na primer.One rade isto ali kada se uzme da ta nemica ima platu recimo 1500 e a ova u maxiju ni 15 000 din. onda ta nasa radi daleko vise od te nemice.
I onda ti Misko izadje na tv i kaze da su nasi radnici lenji.Neka im da 1500 e pa ima da se sija sve .Garantujem.Ali gde olos da ti da 1500e.Ne bi se imalo za vile i mercedese.
Da, glupost. Ja to nazivam glupavost. Naivnost možda? Ali ljudi su vezani nekakvim navikama za grad, zemlju, nacionalnost, stranku i onda traže opravdanje i neretko sami sebe lažu. Ovde bih naveo pokoji primer, ali priča bi otišla na sasvim drugu stranu. ;)
 
Pa to ti je to.Ljudi su ovde vezani za stranke koje se bave nicim drugim nego zamajavanjem ljudi.
Ljudima se bacaju koske poput Kosova,Mladica,Haga,EU,Vojvodine....itd.,a u ekonomiji dno.Jos imamo majmuna od ministra finansija koji u Srbiji uvodi zakone iz EU koje nemaju veze sa vezom sa nasom situacijom.To ti je kao da ja mojoj kravi dajem kosti i meso da jede jer je tvoj pas lepo napredovao od istih.
Kada ova zemlja bude imala stalnu politiku koja nece zavisiti od toga ko je na vlasti i kad ljudi te stranke budu procenjivali samo kroz njihov ekonomski program i ucinak,tada ce se mozda i promeni nesto.Ali to se nikada nece desiti ovde.Pa u hrvatskoj zna se kakvu politiku sve stranke imaju prema srbima.I koja god od stranaka da dodje na vlast ta politika ce biti ista.Jedina je razlika u tome sta ce ta stranka ekonomski doneti.Trebali bi malo da ucimo od nasih tzv neprijatelja.
 
jomini:
Pa globalno se mora sagledati stvar kada se priča o mentalitetu. Frozen je pitao kako naši ljudi napolju funkcionišu kao ''normalni''. Lako. Ne pije vode hvatanje krivine na poslu, ne pije vode pozivanje na svakojaka prava.
''Ja imam pravo na slobodan dan''
''Imaš?''
''Imam.''
''U redu''.
I sledeći put kada se gazda pozove na svoje pravo da redukuje platu zarad ne znam kakvih stvari u vezi firme, onda to nije u redu. Shvataš priču?
E, tamošnji ''naši'' su shvatili da to ne pije vode i automatski su skrenuli sa puta našeg mentaliteta o kome ovde pričamo.
Uzmi npr. Crnogorce. Šta ti prvo pada na pamet: Lenji. onda ćeš da kažeš pa ja znam njih nekoliko , izuzetno vredni ljudi... Da. A na tih nekoliko ide 10 puta toliko stvarno lenjih. i tako se dobija ono ''lenji'' i veže se za naciju, državu, geografski položaj.
OK, samo si zaboravio jednu vaznu cinjenicu: na zapadu si i placen za svoj rad, dakle, motivisan. A ovde?
 

Back
Top