OSTATI ILI OTICI??

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

skarfejs

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.702
Stalna i nikada resena dilema......otici .iz Srbije u svet , kao milioni Srba, ili ostati ovde..

Mane i prednosti ima i jedna i druga varijanta............Ja mislim , da mlad covek treba da pokusa dok je jak, lud, dok misli da je ceo svet njegov...........

Uvek ima gde da se vrati, ako mu se ne svidi, ali ce ispuniti dusu , da je pokusao.........
 
Iz iskustva znam da se najlakse uklapaju i najmanje traume imaju upravo ljudi koji odu sa porodicama.
Bilo da odu sami, pa porodica kasnije, bilo da traze porodicno iseljenicku visu..........

Dete je samo motiv vise da budes u sredjenijoj i bogatijoj sredini.........

Ja sam svoje dovukao ovde, i kada sam video kako ih gaze nastavnici u skoli, za neke glluposti, ili da im uzmu kintu za dopunske, doslo mi da se izvinim sopstvenoj decu..........
 
Otici... Ne napustiti. Mladi svakako. Deco draga, treba samo z-e-l-e-t-i!!! I stisnuti petlju, jer nema tamo mame i tate ( koliko sam puta zaplakala pomislivsi na njih i kamen bi se sazalio ). Dodjes, preko dana radis sta ima, samo da imas za zivotariti, nocu edukacija. Jos ako mama i tata mogu novcano pomoci, milina.
 
migud:
Otici... Ne napustiti. Mladi svakako. Deco draga, treba samo z-e-l-e-t-i!!! I stisnuti petlju, jer nema tamo mame i tate ( koliko sam puta zaplakala pomislivsi na njih i kamen bi se sazalio ). Dodjes, preko dana radis sta ima, samo da imas za zivotariti, nocu edukacija. Jos ako mama i tata mogu novcano pomoci, milina.

Evo, i Migud iz prve ruke moze da kaze, da onaj ko ne ode, ne pokusa.......kajace se ceo zivot.........

Samo mooda, samouverensoti, zelje i volje..........svet je vas...
 
skarfejs} Ja sam svoje dovukao ovde:
:D :D :D :D :D

A, eto, ja kontam da se vratim za nekih 10-15 godina ( doduse, imam ja trenutaka kad se pedantno spakujem, u kola sednem i vozajuci se, oprostim sa habitatom, i kad krene bukiranje karte skontam da mi Srbija nije neki izbor:D ) kako bi deca odrastala u normalnoj sredini. Mada... mogu ona i ovde, od dobra roditelja i iver je dobar, pa da...
 
migud:
:D :D :D :D :D

A, eto, ja kontam da se vratim za nekih 10-15 godina ( doduse, imam ja trenutaka kad se pedantno spakujem, u kola sednem i vozajuci se, oprostim sa habitatom, i kad krene bukiranje karte skontam da mi Srbija nije neki izbor:D ) kako bi deca odrastala u normalnoj sredini. Mada... mogu ona i ovde, od dobra roditelja i iver je dobar, pa da...

Ja sam svoje klince tako istraumirao dolaskom u Srbiju (patriJota :twisted: ), da su uleteli
pravo u ratove, sankcije, bombardovanje..........nikada sebi necu oprostiti, za to............

Sada su ok , poraslo to, pozaljubiska se, ali, ja nesto ne vidim da ce bolje biti, pa cu , izgleda
novu traumu da im priustim novom selidbom....
 
skarfejs:
Evo, i Migud iz prve ruke moze da kaze, da onaj ko ne ode, ne pokusa.......kajace se ceo zivot.........

Samo mooda, samouverensoti, zelje i volje..........svet je vas...

Ja da sam ostala ziveti u Srbiji imala bih simptome ovih ekstrema "tri dinara" i "stiglo prolece" -tako bese? Ili bih bila na Bensedin dijeti. Eb ga, meni je hedonizam ;) blizi od asketizma.Mislim, kolika je sad profesorska plata u srednjoj skoli? A ja jesam alava, priznajem.:D

Upravo tako, treba hrabrosti, malo luuuudosti, i da se sav pretvoris u zelju.
 
skarfejs:
Ja sam svoje klince tako istraumirao dolaskom u Srbiju (patriJota :twisted: ), da su uleteli
pravo u ratove, sankcije, bombardovanje..........nikada sebi necu oprostiti, za to............

Sada su ok , poraslo to, pozaljubiska se, ali, ja nesto ne vidim da ce bolje biti, pa cu , izgleda
novu traumu da im priustim novom selidbom....

Ma nece im biti nista, deca se odlicno adaptiraju. Pa ja sam dete vojnog lica, selili se sezonski...:D Kad se samo setim pocetka rata. Pa dolaska u BG, sletanja u Batajnici. Trauma za traumom. I bila sam peka dok nisam dosla ovde.
 
migud:
Ebo te! Pa ne bih imala ni za Bensedin.:D A ja volim brza kola, pa susi, pa bar cipele mesecno, pa bar 3 parfema u kolekciji... Ihhhh, sta ce Srbiji jos jedna isfrustrirana zena.:lol:

Dakle , ti si primer globalisticko - potrosacko - kapitalistickog praseta :D :D :D :D

Sreca, PatriJote imaju slobodan dan, jer da su procitali za tri parfema........ :twisted:

Ajde, sushi, misle da je neka igrica na kompu, ali parfemi............ :twisted:
 
Dakle, malo ozbiljnosti...........evo malo pomoci za neke koji se kolebaju.....
Poslace mi razglednicu kao znak zahvalnosti , ako pomogne.....:)

VELIKA BRITANIJA

OPŠTE INFORMACIJE:

Konvencionalni naziv: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Nezavisnost: 1284. (ujedinjenjem Engleske i Velsa)
Površina: 245.000 km2
Broj stanovnika: 60 miliona
Glavni grad: London, 11 miliona
Novčana jedinica: funta (GSB – British pound)
Službeni jezik: engleski
Verska pripadnost: anglikanci i rimokatolici 80%, ostali 20%
Etničke grupe: englezi 82%, Škoti 10%, Irci 2.5 %, Velšani 2%, ostali 3.5%
Vremenska zona u odnosu na Beograd: -1
Međunarodni telefonski broj: +44
Međunarodna internet oznaka: uk
Prosečan godišnji prihod: USD 25.500
Procenat nezaposlenosti: 5,2 %
Procenat pismenosti: 99%

KORISNE ADRESE:

Srpska Pravoslavna crkva Sveti Sava i Fond za izbeglice
20, Sedgeford Road, London, tel. 207-727-8367
www.spclondon.org

Srpski informativni centar
91, lancaster Road, London, tel. 0208-992-2464
Srpska nacionalna organizacija
106, baker street W1 – London
Svetska srpska zajednica
Svite 401, 302 Regent Street – London

KAKO STIĆI:
Cene Beogradskih avionskih karata na relaciji Beograd – London

JAT = 170 €, British Air. = 180 €, Swiss = 199 €, Alitalia, Austrian A., i Lufthansa = 200 €
 
GDE SE SMESTITI:

www.rentamatic.co.uk – iznajmljivanje stanova
www.ymca.org.uk
www.syha.org.uk (Škotska)
www.yha.org.uk/index.html (Engleska i Vels)
www.prideofbritainhotels.com – hotelski smeštaj
www.backpackers.com/Europe/United_Kingdom/directory/hostels
www.unitedkingdom.worldweb.com/WheretoStay/Hostels
www.kasbah.com/hostels/hostels.asp?hostel=United Kingdom
www.anyworkanywhere.com/hostelsuk.html
www.hihohostels.com
www.hostelplanet.com

KORISNI LINKOVI:

www.immigration.com/uk - mnoštvo korisnih informacija o useljavanju
www.londontown.com – turističke informacije o Londonu
www.visitbritain.com – turističke informacije o Velikoj Britaniji
www.greatbritain.com – informacije o velikoj Britaniji
www.ind.homeoffice.gov.uk – informacije o imigraciji
www.ukonline.gov.uk/Home/homepage/fs/en - Vladin info servis
www.direct.gov.uk/Homepage/fs/en - informacioni servis
www.ukimmigration.com – imigracija, radne dozvole
www.ukvisas.gov.uk – informacije o vrstama viza
www.asylumlaw.org – informacije za azilante
www.iasuk.org – saveti za imigrante
www.workingintheuk.gov.uk – život i rad u Velikoj Britaniji
www.workpermits.gov.uk – Vladin sajt o radnim dozvolama
www.workpermit.com/uk/uk.htm - informacije o imigraciji i radnim dozvolama

www.yugouk.co.uk – NAMENJEN SVIMA KOJI SU U BRITANIJI SA PODRUČJA BIVŠE JUGOSLAVIJE

Sajtovi za pretragu i portali:
www.altavista.co.uk
www.excite.co.uk
www.lycos.co.uk
www.ukplus.co.uk
www.ukmax.com
www.yahoo.co.yu
www.mirago.co.uk
www.ukindex.co.uk


AMBASADA SRBIJE I CRNE GORE U VELIKOJ BRITANIJI:

28 Belgrave Square, LONDON SW1X 8QB
Tel: +44207 235 9049, telefax: +44 207 235 7092
E – mail: londre@jugisek.demon.co.uk
www.yugoslavembassy.org.uk

AMBASADA VELIKE BRITANIJE U BEOGRADU:
(HER BRITANNIC MAJESTY’S EMBASSY BELGRADE)

Resavska (ex generala Ždanova) 46
Radno vreme: ponedeljak-četvrtak 9.00-16.30h, petak 8.99-13.ooh
Tel: 2645-055; 3060-900; 3615-660, fax: 659-651
e-mail: ukembbg@eunet.yu
www.briteemb.org.yu
 
VIZA: obavezna
3061-070 (konzularno), 3061-077 (informacije)

Za britansku turističku vizu su potrebna sledeća dokumenta:
1. pasoš koji važi još najmanje 6 meseci sa slobodnom stranicom za vizu
2. stari pasoš,
3. dve fotograafije veličine 35x45mm,
4. pasoši porodice na uvid,
5. dokaz o eventualnim nekretninama i sredstvima na računu inostrane banke,
6. popunjen formular za vizu,
7. hotelska rezervacija,
8. rezervacija za avionske karte,
9. za zaposlene potvrda od firme o stalnom zaposlenju, mesečnoj zaradi, potvrda o odobrenom godišnjem odmoru i original radna knjižica, za studente original indeks i potvrda od fakulteta o redovnom studiranju, za vlasnike firmi rešenje o osnivanju firme i potvrda o plaćenom porezu.
Viza važi za neograničen broj ulazaka. Maksimalan period važenja vize je 6 meseci, ali može biti limitiran na period koji odredi imigracioni službenik.

Za britansku poslovnu vizu su potrebna sledeća dokumenta:

1. pozivno pismo iz Velike Britanije (za poslovne posete pismo mora da sadrži podatke o firmi koja vas poziva, adresu gde ćete biti smešteni itd.),
2. stari i novi pasoš
3. dve fotografije... itd. /pogledaj iznad/
 
KORISNE INFORMACIJE:


U veliku Britaniju, kao i u većinu razvijenih zemalja najlakše je doći ako vas neko ko ima registrovanu firmu pozove i zaposli. Još uvek se priča o čoveku koji je došao kao kamenorezac za ćirilićno pismo jer takvih u Velikoj britaniji nema.

Procedura dolaska u veliku Britaniju je sledeća:
Firma daje oglas u međunarodnim novinama da traži radnika određenih kvalifikacija a vi podnosite molbu sa biografijom i diplomama prevedenim na engleski jezik. Pošto osoba koja je dala oglas bira koga će zaposliti sve je dalje jednostavno.

Firma će vam uraditi i poslati radnu dozvolu a ambasadi velike Britanije u Beogradu /ili drugde/ će vam dati ulaznu vizu. U ovakvim situacijama se potpisuje papir po kome nećete u tom periodu ništa zahtevati od države što se unosi i u pasoš.. / ovo je uzasno komplikovano, jer necete moci da zatražite azil, mada je u Londonu sve moguće ! /
Vaša jedina obaveza bi bila da ćete sve vreme raditi u toj firmi, odnosno da nećete menjati ili napustiti posao, inače sve pada u vodu.

Kada dođete u Veliku Britaniju treba da odete u imigraciono odelenje (ili će firma da pošalje dokumente poštom) da vam udare pečat u pasoš.
Sa tim pečatom posle možete da izlazite i ulazite kad nudete išli na godišnji odmor i slično.
Tražite da vam urade radnu dozvolu na više godina jer već posle četiri godine, imate pravo da aplicirate za dozvolu stalnog boravka ( Indefinite Leave to remain ) a posle 5, možete da tražite i DRŽAVLJANSTVO.
Više informacija možete naći na Vladinom sajtu: www.ind.homeoffice.gov.uk

Najlakše se za Veliku Britaniju dobija radna viza za posao na fakultetu. Na asistenske pozicije možete se zaposliti i ako ste bez magistrature, sa diplomom i radnim iskustvom.
U Londonu su previsoki troškovi stanovanja, pa dobro razmislite. Iznajmljivanje stanova se kreće od 500 funti mesečno pa naviše. Za početnika je najbolje tražiti posao preko agencije. Potrebni su vam legalna dokumenta a najbolje studentska viza. Kao student imate pravo da radite 20 sati nedeljno. Ilegalno je moguće dobiti posao, ali mnogo teže jer postoji obostrani rizik. Uglavnom su to poslovi po barovima, pranje sudova, rad na građevini itd. Sve sto englezi neće da rade.

No nemojte paničiti, vi znate da ste tek na samom početku; znate da se nalazite u najbogatijoj Zemlji na svetu, koja je jača čak i od Njuorka !

Osnivanje firme u velikoj britaniji, koja vam omogućava dobijanje boravišne i radne dozvole, košta od 3.000 do 6.000 evra. Firma mora tako da funkcioniše da ima bruto profit veći od 40 000 funti godišnje, kako biste imali mogućnost produženja važnosti svih dozvola.

Ovde ne postoji korak unazad, za razliku od naše ex juge, gde nam svi samo podmeću nogu i gledaju kako da nam samo smanje platu...

Ukoliko se odlučite za politički azil to bi cak i bilo najbolje, ali je sada zakon daleko strožiji, posebno za našu zemlju, gde kao sad uveliko vlada DEMOKRATIJA?!
Treba imati dobar razlog, odn. dobru priču !!!

Pri samom sletanju u London, Britaniju, na aerodromu već, zatražite azil. Onda će vas nadležni uputiti na pravu adresu, gde će se odvijati razgovor, od kojeg sve zavisi !
Ukoliko dobijete odbijenicu, imate 12 dana fore za žalbu., što je sasvim dovoljno da npr. odete u drugu zemlju na azil ili duldung, ... mada čim se žalite, proces se odugovlači do mile volje. Sve je u tajnosti, i vlasti su dužni da brinu o vama, od momenta kada stupite na njihovu teritoriju.

Od samog početka dodeljuje vam se lični advokat i prevodilac, koji će vas zastupati i to naravno, besplatno.
Ukoliko imate neki papir, kao dokaz da ste bili „žrtva“ u vašoj zemlji,
da ste izbeglica... i sl., pobedjujete! i dobijate vašu ID karticu, smeštaj u hostelu, odeću, novac...

Zaista se vredi potruditi, jer lično znam neke momke i devojke koji su u početku raznosili novine i pice, a sada su postali ne samo uspešni, već se ubrajaju u najbogatije, i to za samo 4 – 5 godina !

Ukoliko ste i talentovani, pa možete još i doprineti ovoj zemlji, vlasti su uz vas,
i pomažu vam extra maximalno. Pogotovo mladim emigrantima, kojima su skola, kursevi, razna podučavanja besplatni...

U ovoj zemlji koraci vode samo napred i napred !!!
Posle 6 meseci, dobijate vašu radnu dozvolu i od tad ste „na konju“.

Nemojte mislite da vam može padati sa neba. Ukoliko ste lenji i nećete da radite, nećete da se potrudite, slobodno ostanite tu gde već jeste, te uživajte kako samo vi to znate...

ili IPAK pogledajte
korisne linkove za traženje posla:

http://jobs.guardian.co.uk
www.acer-recruitment.co.uk
www.agencycentral.co.uk
www.bilingual-jobs.com
www.bunac.org/UK
www.cityjobs.co.uk (banke, finansije)
www.cnvi.com/applause (muzika)
www.contractoruk.co.uk
www.engineering-careers.org.uk
www.eteach.com (prosveta)
www.eurojobs.com
www.fish4jobs.co.uk
www.healthcourses.co.uk/index.html (zdravstvo)
www.healthprofessionals.com (zdravstvo)
www.internationaljobs.com/resources/britain.html
www.jobcentreplus.gov.uk
www.jobfizz.com
www.job-opps.co.uk
www.jobs.ac.uk
www.jobserve.com
www.jobs-in-europe.net/uk.html
www.londoncareers.net
www.monster.co.uk
www.topjobs.co.uk
www.ukmedicalstaff.co.uk (zdravstvo)
 
migud:
Ebo te! Pa ne bih imala ni za Bensedin.:D A ja volim brza kola, pa susi, pa bar cipele mesecno, pa bar 3 parfema u kolekciji... Ihhhh, sta ce Srbiji jos jedna isfrustrirana zena.:lol:

Migud, moze to i ovde. Nije da visi (kinta) na grani, ali moze. ebiga ako kontas da mi hodamo bosi (a devojcice su nam stvarno super obucene - nije sto su nase,nego svaka cast, dame! - lepo ih videti i u podne).Kaze mi drugar iz Fr., nas covek a rodjen i ceo zivot tamo**, i to u Parizu: brate, ne ide mi se nazad, ovde top-model na svakih pet metara. Ali slazem se, kome se "ide", treba da ide, sto pre i na sto duze (po mogucnosti zauvek). Srbija nije robija, nego opcija, valjda. A postoji i ono, neka prica sa otadzbinom i ostalim, bar ja kontam. Dakle, kome je ova zemlja kamen o vratu, neka bega i neka se ne vraca, eto solucije i njemu i Srbiji. Bez ikakve ironije govorim. Naravno, otici negde na krace ili duze vreme (pa se vratiti kuci) je druga prica, ali mastati o "odlasku" i trunuti na istom tripu ceo zivot - nema smisla. Kome se bega, neka bezi.

**primeti se, i to je cudno, velika razlika izmedju te nase "starije" dijaspore, mislim ovih druge generacije, rodjenih tamo, i ovih novih; ta raja koja je rodjena i ceo zivot provela tamo, nekako, vise zna da autenticno voli Srbiju (i to ne uslovljena ekonomijom i sl.). Naravno, ne zivimo u Diznilendu, pare su bitne, nije dobro bez njih, ali nije sve ni u njima (niti se igde beru na grani). Slazem se i da treba mnogo (mnoooooooooooooooooogo!) toga ovde da se popravi, ali, ako se cepa dlaka nacetvoro, uvek ce jednacina da se zavrsi sa Cikagom, Torontom ili Melburnom (jer tamo ima vise para, that's why). Uostalom, i ljudi iz Spanije i Danske idu preko (okeana), pa i to je negde normalno. Smeta mi samo kad neko za svoj odlazak krivi "Srbiju", ovo ili ono. Ovo nije zamerka tebi, jer kod tebe to nisam primetio, nego ovako, vise generalno... niko nije ljuci na Srbiju nego londonske sudopere. Neka idu.
 
migud:
Ebo te! Pa ne bih imala ni za Bensedin.:D A ja volim brza kola, pa susi, pa bar cipele mesecno, pa bar 3 parfema u kolekciji... Ihhhh, sta ce Srbiji jos jedna isfrustrirana zena.:lol:

Migud, moze to i ovde. Nije da visi (kinta) na grani, ali moze. ebiga ako kontas da mi hodamo bosi i smrdimo (a devojcice su nam stvarno super obucene - nije sto su nase,nego svaka cast, dame! - lepo ih videti i u podne).Kaze mi drugar iz Fr., nas covek a rodjen i ceo zivot tamo**, i to u Parizu: brate, ne ide mi se nazad, ovde top-model na svakih pet metara. Ali slazem se, kome se "ide", treba da ide, sto pre i na sto duze (po mogucnosti zauvek). Srbija nije robija, nego opcija, valjda. A postoji i ono, neka prica sa otadzbinom i ostalim, bar ja kontam. Dakle, kome je ova zemlja kamen o vratu, neka bega i neka se ne vraca, eto solucije i njemu i Srbiji. Bez ikakve ironije govorim. Naravno, otici negde na krace ili duze vreme (pa se vratiti kuci) je druga prica, ali mastati o "odlasku" i trunuti na istom tripu ceo zivot - nema smisla. Kome se bega, neka bezi.

**primeti se, i to je cudno, velika razlika izmedju te nase "starije" dijaspore, mislim ovih druge generacije, rodjenih tamo, i ovih novih; ta raja koja je rodjena i ceo zivot provela tamo, nekako, vise zna da autenticno voli Srbiju (i to ne uslovljena ekonomijom i sl.). Naravno, ne zivimo u Diznilendu, pare su bitne, nije dobro bez njih, ali nije sve ni u njima (niti se igde beru na grani). Slazem se i da treba mnogo (mnoooooooooooooooooogo!) toga ovde da se popravi, ali, ako se cepa dlaka nacetvoro, uvek ce jednacina da se zavrsi sa Cikagom, Torontom ili Melburnom (jer tamo ima vise para, that's why). Uostalom, i ljudi iz Spanije i Danske idu preko (okeana), pa i to je negde normalno. Smeta mi samo kad neko za svoj odlazak krivi "Srbiju", ovo ili ono. Ovo nije zamerka tebi, jer kod tebe to nisam primetio, nego ovako, vise generalno... niko nije ljuci na Srbiju nego londonske sudopere. Neka idu.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top