Izrael vs Liban

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

S.Ilic

Obećava
Banovan
Poruka
90
Bejrut -- Najmanje 47 ljudi, među kojima 15 dece, poginulo je u seriji vazdušnih napada Izraela na susedni Liban. Severni sused odgovara vatrom.

U seriji izraelskih vazdušnih napada našla se i prestonica Bejrut, kao i naseljene oblasti na jugu zemlje, a povređeno je oko 100 ljudi. Izrael je Libanu nametnuo pomorsku, kopnenu i vazdušnu blokadu, kao odgovor na to što su gerilci Hezbolaha zarobili dvojicu izraelskih vojnika. Izraelski borbeni avioni danas su bombardovali aerodrom u Bejrutu ispalivši više raketa na glavnu pistu.

Izraelska vojska ponovo bombardovala aerodrom

Izraelska vojska večeras je, drugi put u poslednjih 15 sati, bombardovala medjunarodni aerodrom u Bejrutu.
Rezervoari sa gorivom na aerodromu su pogodjeni", kazao je jedan libanski oficir policije. Plamen se izdiže visoko nad aerodromom, a oblaci dima nadvili su se nad južnim predgradjem Bejruta, sedištem šiitskog Hezbolaha.

Portparol izraelske vojske potvrdio je da su izraelski avioni "ciljali na rezervoare sa gorivom na aerodromu u Bejrutu". Prema njegovim rečima, "svrha napada bilo je sprečavanje transporta oružja i talaca iz tog područja".

Izraelski tenkovi ušli su na teritoriju Libana, a izraelska ratna mornarica u teritorijalne vode te zemlje. Avijacija Izraela uništila je zgradu palestinskog Ministarstva inostranih poslova, a na meti napada su bili i ciljevi na jugu Libana. U napadima je pogođena i zgrada Hezbolahove televizije Al Manar u predgrađu Bejruta koja, međutim, nije prekinula emitovanje programa.

Hezbolah je jutros, kao odgovor na izraelske napade, iz južnog Libana ispalio više desetina raketa na sever Izraela. U tim napadima jedna Izraelka je poginula, a četiri osobe su povređene kod grada Nahirije, saopštili su bolnički izvori. Oružano krilo libanskog Hezbolaha, Islamski otpor, saopštilo je da je ispalilo rakete velikog dometa na vazduhoplovnu bazu na severu Izraela. "Kao odgovor na izraelski masakr i agresiju, Islamski otpor je peti put bombardovao izraelsku vazduhoplovnu bazu Džabal Mejrun", navodi se u saopštenju.

Načelnik generalštaba izraelske vojske Dan Haluc rekao je da "ukoliko izraelski gradovi budu raketirani, i Bejrut će biti meta naših napada u Libanu". "Gađali smo međunarodni aerodrom u Bejrutu kako bi libanska vlada uvidela da ništa nije bezbedno ukoliko se krene protiv Izraela", objasnio je Haluc. Ministar pravde Izraela Haim Ramon izjavio je da će Liban skupo platiti otmicu dva izraelska vojnika. "Vlada Libana, koja je Hezbolahu dopustila da izvede ratni čin protiv Izraela, za to će skupo platiti. Pravila igre su promenjena. Od izraelskog povlačenja sa juga Libana 2000. Vlada Libana je dopustila Hezbolahu da postane njena zvanična vojska", dodao je Ramon.

Spoljnopolitički komentator Politke Boško Jakšić za B92 kaže da situacija na Bliskom istoku izmiče kontroli, a akciju Hezbolaha ocenjuje kao koordinisanu sa aktivnostima palestinskog Hamasa. "Izrael nastavlja sa ofanzivom u Gazi otvarajući sada i drugi front, u Libanu, jer su tamošnji radikalni Hazbolasi oteli još dvojicu izraelskih vojnika, a upravo ta otmica je potvrda koliko se sve opasno zaoštrava. To je signal rastuće koordinacije između ekstremnih libanskih Šiita, iza kojih su Sirija i Iran, i njihovih palestinskih istomišljenika, posebno Hamasa. Naravno da je to Izraelu prst u oku. Na osnovu toga bih zaključio da je u ovom trenutku budućnost Bliskog istoka neizvesna", objašnjava Jakšić.

Napadi Izraela na jugu Libana (stratfor.com)
Napadi Izraela na jugu Libana (stratfor.com)

Posle bombardovanja jedinog međunarodnog aerodroma u Libanu, svi letovi prebačeni su na aerodrom Larnaka na Kipru. Prema rečima portparola izraelske armije, napad je izveden pošto je Vlada Libana odbila da tome stane na put, a izraelski vojni radio je javio da je napadom na aerodrom izraelska vojska uvela vazdušnu blokadu Libana. "Cilj je da Vlada Libana shvati koliku će cenu morati da plati, u punom jeku turističke sezone, zbog odbijanja da razoruža Hezbolah", javio je taj radio. Jedan izraelski vojni zvaničnik izjavio je da će Izrael bombardovati i druge libanske aerodrome.

Gerilci Hezbolaha juče su zarobili dva izraelska vojnika u napadu na izraelsku vojnu bazu na granici s Libanom i saopštili da žele da ta dva vojnika razmene za zatvorenike i pritvorenike u Izraelu.

Neprimereno, nerazumljivo...

Rusija je danas osudila izraelske napade na civilne infrastrukture u Libanu i na palestinskim teritorijama i pozvala obe strane na mir i izbegavanje otvorenog sukoba. Portparol Ministarstva inostranih poslova Rusije Mihail Kaminjin izjavio je da ta zemlja ne može da razume ni opravda nastavak uništavanja infrastruktura koje Izrael vrši u Libanu i na palestinskim teritorijama. On je osudio Izrael zbog upotrebe nesrazmerne sile. "Istovremeno, svi oblici terorizma i praktikovanje otmica vojnika apsolutno su nedopustivi", dodao je on.

Šef diplomatije Francuske Filip Dust Blazi izjavio je da su izraelski napadi na Liban nesrazmeran odgovor u sukobu s libanskim Hezbolahom. "Tokom nekoliko sati bombardovan je jedan aerodrom i cela jedna suverena zemlja, prijatelj Francuske. To je nesrazmeran akt rata", rekao je Blazi. On je osudio i Hezbolah zbog raketnog napada na sever Izraela i otmice vojnika. "Jedino rešenje je da se obe strane prizovu pameti. Mi pozivamo na smanjivanje napetosti", dodao je on.

SAD uložile veto na nacrt rezolucije o Bliskom istoku

SAD su danas u Savetu bezbednosti uložile veto na nacrt rezolucije kojom se traži od Izraela da obustavi vojnu operaciju u oblasti Gaze i nagomilavanje snaga u regionu, javljaju agencije.

U nacrtu rezolucije koju je predložio Katar, takodje se poziva na oslobadjanje izraelskog vojnika, otetog 25. juna. Za tekst rezolucije glasalo je 10 članica SB UN, četiri su bile uzdržane, a SAD su bile protiv, precizirao je francuski ambasador u UN Žan-Mar de la Sablijer, predsedavajući Saveta bezbednosti UN.

Američki ambasador Džon Bolton je obrazložio da "tekst (rezolucije) nije uravnotežen" i prevazidjen je najnovijim dogadjajima u Libanu.
 
Mislim, Aco.........kenjas ko veliki:)

Izrael je uvek imao moje simpatije u borbi sa muslimanskim okruzenjem, ali nikakve veze Izrael sa Hriscanima u Libanu nema .................niti se bori da bi "oslobodio" Libanske hriscane, koji se, by the way , sasvim lepo trebe medju sobom........bez pomoci arapa i Izraela.......
 
King David:
@Aleksandar2

Znaci izraelci to rade zbog libanskih hriscana.Vrlo plemenita gesta! Imaju tvoju podrsku za masakr nad decom, zenama, civilima....i ti si vrlo plemenit, nema sta!

Pretpostavljam, po tonu, da muslimani imaju tvoju punu podrsku za ubijanje Izraelske dece, zena i civila........bilo raketama, koje s vremena na vreme ispaljuju na Izraelska naselja, bilo samoubilackim napadima po autobusima, kaficima, itd???
 
@skarfejs

Ne, nemaju punu podrsku. Grozim se nasilja, ali, ponekad je, nazalost jedini nacin da se boris protiv ugnjetivaca - bombas samoubica. To su uglavnom potezi ocajnika. Muslimani nemaju moju podrsku za ubijanje nevinih jevreja
 
King David:
@Aleksandar2

Znaci izraelci to rade zbog libanskih hriscana.Vrlo plemenita gesta! Imaju tvoju podrsku za masakr nad decom, zenama, civilima....i ti si vrlo plemenit, nema sta!


"Племенита геста"?

Значи ти си Хрват. Могао сам и мислити...
Ако неко гађа ракетама моју децу као муслимани Израелце, тај се главе не би наносио.

Иначе нема за циљ акција ослобађање хришћана, али може као последиу. Хришћани треба да се издвоје из Либана.
 
marguliesterror7al.gif


3dflagsdotcomisrae2fawm1xk.gif
 
King David:
@skarfejs

Ne, nemaju punu podrsku. Grozim se nasilja, ali, ponekad je, nazalost jedini nacin da se boris protiv ugnjetivaca - bombas samoubica. To su uglavnom potezi ocajnika. Muslimani nemaju moju podrsku za ubijanje nevinih jevreja


Izrael u ovoj prici nije nikakav ugnjetavach......to je narod koji se bori za opstanak u kompletno neprijateljskom okruzenju mora muslimana, koji svi do jednog, imaju "svetu" misiju da uniste drzavu Izrael..........

Duga prica, a mene mrzi da sad o tome razglabam......tamo sam ziveo skoro godinu dana , i znam dosta o tome............
 
_Milanche_:
pa svejedno ko zna

Odnos muslimana i hriscana je skoro pa pola pola.......ali etnickih grupa ima milion....
A kad sam bio u Libanu,ratovali su svi sa svakim........i muslimani i hriscani su imali milion raznih milicija , pa udri....tamo yebe lud zbunjenog........

A Hariri je , ako se ne varam, bivsi premijer, onaj koga su ubili Sirijci, valjda, pa su zato morali da se povuku iz Libana......
 
_Milanche_:
Jeste nisu ga ubili bas direktno nego onako "indirektno" a inace je bio pro-zapdno orjentisan.

Ma da, to je nedavno bilo.........Sirija je inace, takav teror vrsila u Libanu, da je to strava.....

Dosli su ,kao zastitnici mira, satro, posle nisu mogli da ih izbace.........Kad sam bio tamo, licili su na Sike, sa velikim bradama, kosurdama.......posle vidim na TV da su se malo doterali u red.....

Libanci se razlikuju mnogo od ostalih arapa u okruzenju, i stalno to isticu........
I njima su se skurchili Palestinci i stalne frke, zbog njih sa Izraelom
 
_Milanche_:
A kad vec pomenu Sike znam ja dosta o njima a kojoj oni religiji pripadaju?
Jel to neka religija nama nepoznata?

***** li ga........mislim da Siki imaju neku svoju, autenticnu religiju........nisam siguran, ali
nesto mislim da nisu , ono , Hindu kao i ostali Indijci............

Znam da kose nikada ne seku, od rodjenja do smrti, i da su bili elitne jedinice u Britanskoj vojsci za vreme kolonijalizma u Indiji.......zato i danas ladno dobijaju boravak u UK, bez frke.
Kao i druge clanice Komonvelta , ali Siki i Gurke imaju posebne zasluge.........
 
skarfejs:
***** li ga........mislim da Siki imaju neku svoju, autenticnu religiju........nisam siguran, ali
nesto mislim da nisu , ono , Hindu kao i ostali Indijci............

Znam da kose nikada ne seku, od rodjenja do smrti, i da su bili elitne jedinice u Britanskoj vojsci za vreme kolonijalizma u Indiji.......zato i danas ladno dobijaju boravak u UK, bez frke.
Kao i druge clanice Komonvelta , ali Siki i Gurke imaju posebne zasluge.........

Nisu Hindu i mnogo je bilo sukoba sa Indusima.
Oni su ubili i Indiru Gandi koja im je 6 meseci kasnije srusila glavno svetiliste i uz put ubila 3000 ljudi...
Posle ubistva Indire Gandi Indusi su sile hvatali po ulicama i zive spaljivali.Za noc su u Nju Delhiju spalili 20.000 zivih ljudi.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top