SLOBODNA VOLJA, ima je ili ne

Да, има је свака зрела особа!
И у оквиру правила и норми имамо право да бирамо да ли ћемо пристати на њих и у којој мери....Све у животу је ствар нашег избора!
 
Frojd je još davno postavio tezu o "ledenom bregu", rekavši da je samo mali deo iznad vode (svestan), dok je najveći deo ispod vode (nesvestan) i ne vidi se.
Koliko god mi želeli da budemo gospodari svoje sudbine i svog ponašanja, čini mi se da najvećim delom nama upravljaju upravo nesvesni motivi, strahovi, kompleksi, koje nikada nije moguće baš potpuno iskoreniti. Ali zato čovek može da radi na sebi, da bude iskren prema sebi i da pokuša da ih dovede u prihvatljivu meru.
 
Moj odgovor će biti dosledan u smislu teorije razvoja ljudske percepcije, jer na osnovu percepcije i trenutnog stanja "vaspitanja" (tu sam obuhvatio i vaspitanje iz detinjstva i trenutne stavove i principe, i načine zaključivanja i razmišljanja, i svesno i podsvesno) mi donosimo i najmanje odluke....

Bez percepcije nemamo šta da donosimo , a opet sve ostalo zavisi i od najmanje percepcije koja neće izazvati nikakvu reakciju.

Tako ispada da stvarno precizno govoreći nema slobodne volje , jer od svake milisekunde nas i naše okoline zavisi naša naredna reakcija i usavršavanje.
Ali pošto "slobodnu volju" ljudi pominju kao termin koji služi da pokaže mogućnost raskida sa prethodnim i očekivanje manje verovatnog, kao i motivaciju za promenu , onda mogu i da podignem nivo shvatanja i posmatranja ne na uzroke već na sintetiku.

To bi bilo kao na primer posmatranje delova mašine bez posmatranja delovanja vibracija , obima, mase , već samo kao delove od kojih svaki ima svoju funkciju....

E onda , da bi odvojio ličnost od zavisnosti miliona drugih i njihovih prisutnosti i malih uticaja i promena, što jeste slučaj , i onda bukvalno zavisimo od toga da li je neko naleteo na poznanika pa nije ušao u prevoz , da bi se negde na sasvim drugom mestu slučajno susreo sa nama.....
onda posmatram samo percepciju i ono EGO, što je već definisano kod ljudi , i što ga ljudi božanski obožavaju i daju mu uticaj i važnost....

Znači u stvarnom slučaju EGO je samo čekalica koja lepi naletele sličice na svoju površinu i onda reaguje u skladu sa tim šta vidi na površini, dok filozofija i psihologija i ljudi vole da to gledaju na ovaj drugi način.

Na drugi način može se reći da ima slobodne volje, jer čovek svakog trenutka odlučuje šta će učiniti.

P.S. Da li je ovo pitanje , da li je čovek gospodar svoje sudbine i svoje budućnosti?
Jer ako je i ovo pitanje uključeno , a oni koji pitaju obično uvežu ova dva pitanja , u smislu , da li se vredi truditi kad slučajnost poništi sve, onda vam evo pričice.

Hodam ulicom i gledam psa kako juri mačku vrlo brzo i ispod automobila, mačka eskivira, levo , desno, uspešno.
Gazda psa zove psa.
Pas , odustaje od gonjenja mačke i trči ka gazdi isto ispod automobila (sitan pas, ali jako brz)
Svraka mirno sleće na nekih pola metra od automobila , u tom trenutku dodira tla ,pas naleće na nju , više u inerciji , lomi joj noge , i nastavlja dalje brzo da trči sretan što se nije povredio.
Ostaje svraka slomljenih nogu, mačka koja je imala tipičnu životno egzistencijalnu situaciju, pas koji je čistom slučajnošću i zbog slabog vidokruga ispod kola naleteo na svraku.
Može li svraka da izbegne svojim znanjem , ponašanjem , strahom ,ovakvu situaciju?
 
U principu, dokazi nude pozitivan odgovor: da, slobodna volja postoji. Ali onda idemo korak nazad -> šta ako je slobodna volja samo privid? Šta ako je život samo jako ubedljiva varka? OK, izlazim iz okvira teme... Ali mislim da čovek jeste odgovoran za svoje odluke i postupke i da ne može pravdati greške u svom životu nekakvim odsustvom slobodne volje, višom silom, sudbinom... Ne znam baš šta su veliki umovi rekli na ovu temu, ali mislim da se postojanje slobodne volje ne moze ni poreći niti dokazati.
 
jbg:
Eto ja sam ubijedjen da slobodne volje apsolutno nema, sve je samo maja.
i sto da pisem sta.
Rekao sam da cu pisati, rekao pa porekao.
Nema FINITO. KOme je ovo smijesno nek se smije kome nije nek se zamisli ili vec bilo sta da mu dodje neka radi, ali siguran sam da niko ne moze izabrati kako da reaguje. Svi smo programirani, od gena pa tjeraj dalje.
I tako je to, ljudi ne mucite se ni oko cega, ili se ipak mucite, BIRAJTE :D :D :D

Молим, друже учитељу, следећи пут ћу боље научити лекцију и одговарати исто тако аргуменовано и поткрепљено фактографијом као што и Ви то радите!
 
U vezi ove teme , nešto mi neda mira....

Neko mudar odavde reče da valjda akvinski deli sadašnjost na tri.
-prošlost u sadašnjosti
-stvarnost u sadašnjosti
-budućnost u sadašnjosti

I još nešto mi neda mira, a to je izjava u filmu da nije bitno na šta ukazuje prošlost u nama , već na šta smo spremni u budućnosti...

------------------------------------------------------------
-sadašnjost u nama je ono što stvarno jesmo , a ne ono kako se predstavljamo, ono što stvarno želimo i mislimo , a ne ono što konformno čuvamo ili hijararhijski ili dosledno (što jeste važan socijalni detalj)
-prošlost u nama je ono što čuvamo bilo zato što je dobro , bilo zato što je navika, bilo zato što je sujeta
-budućnost u nama je težnja da zavredimo , osvojimo, pobedimo, promenimo, uspostavimo nešto što nismo još ili čak i što ne možemo nikad da budemo , ali još ne znamo to.....

Odavde je jasnije koliko je volja uslovljena doživljenim , shvaćenim i očekivanim....
 
Hajde na ovaj pučni način da tumačimo....
Ako imate šanse, promenite okolinu u vama inspirativnu , jer život je kratak da bi ispravljali tudje krive drine....

Tako novcem kupite učitelje, okružite se umetnicima koje umete da nagradite....malo keša se vraća sa mnogo uštedjenog vremena....
 
jbg:
Patak, pusti mudre akvinskog, platona, kanta sopenhauera. Ma ja sam car za sebe. Fala im sto su me uputili da mislim ( ako su to uopste oni proizveli, ali neki podsticaj su vjerovatno dali) Sta ce mi njihova glava kad imam svoju. Ne vjerujem da su nesto mudriji ni od tebe ni od mene, ni od mnogih drugih. Mnogima ce zvucati sablaznjivo ali da ih usmjerim malo.
Fudbal. Imam 5-6 drugova koji su kao mladi imali izuzetan talenat za loptanje. Sta se desilo-svi su zbog necega ostali samo neostvareni talenti. Kunem se, bar polovina njih da je imala jos neke uslove koji su neophodni, glat bi mogli igrati u Realu i sl. klubovima, steci imetak i uzivati, ali...
Pa isto je sa svim oblastima, i sa filozofijom zas d ne?
Zato bar ja, oslanjam se na svoju ćontu pa makar bio i u zabludi, misljenjem necu nikog ostetiti osim možda sebe, pa šta.
Preostaje mi ili cutanje ili smijanje sto je mo‚žda ugodnije, pa evo
:lol: :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D :D :D :D ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) :-P :-P :-P :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


Pitaš da li postoji slobodna volja zato jer ti se čini da ti ju je neko ukinuo? :? Misliš li da si eksperiment nekih zlih naučnika? Masona? Homeland Security-ja? Hezbolaha? Vanzemaljaca? Koliko je čest strah? Kako je počelo? Da li ti neko ZABRANJUJE da pričaš o tome? NE DAJ SE, postoji slobodna volja :idea:
 
Betty:
Pitaš da li postoji slobodna volja zato jer ti se čini da ti ju je neko ukinuo? :? Misliš li da si eksperiment nekih zlih naučnika? Masona? Homeland Security-ja? Hezbolaha? Vanzemaljaca? Koliko je čest strah? Kako je počelo? Da li ti neko ZABRANJUJE da pričaš o tome? NE DAJ SE, postoji slobodna volja :idea:

Jel ti to hoćeš da kažeš da vanzemaljci ne postoje i da ne upravljaju nama??? :shock: Kao što ne postoji ni onaj petao? :shock: Betty, rušiš mi sve iluzije. :)
 

Back
Top