Amerika ili ne pitanje je sad

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

tiberije

Zainteresovan član
Poruka
340
Ljudi imam jednu nedoumicu, usao sam u uzi izbor za dobijanje Green Carda preko Lutrije, dakle velika verovatnoca da cu da je i dobijem. Problem je sto sam tu aplikaciju pustio ne nadajuci se mnogo cemu (cisto da posaljem kad je vec Free of Charge), a u medjuvremenu mi se dosta stvari i promenilo u zivotu. Nasao sam super devojku pred zenidbom sam, i to dodatno komplikuje stvari.E sad po zavrsetku faksa sam upisao postiplomske studije i te godine isao u USA na J-1 vizu, bio sam Atlantic City -ju i nije bilo lose , zaradilo se nesto para, malo se nakupovalo i dosta putovalo, dakle u globalu utisak o USA je pozitivan. Verovatno se pitate gde je onda problem. Problem je taj sto sam u USA otisao po zavrsetku Faksa i bukvalno mi je posao koji sam radio tamo bio i prvi posao, inace radio sam u jednoj od najvecih fabrika za pravljenje Jahti, Viking Yachts Company u New Gretna (sastavljali smo podove za Jahte), radilo se puno, placalo solidno 10$/h i nije mi tesko padalo, ali svakog trenutka svog boravka tamo ja sam znao da je to samo privremeno i da cu nakon 5 meseci otici kuci i zaposliti se u svojoj struci. . Sada situacija je vec mnogo drugacija, radim vec skoro 3 godine kao Sef marketing u jednoj nasoj Veleprodaji, plata je solidna (nista preterano), ali opet i posao je interesantan i omogucio mi je steknem mnogo poslovnih kontakata koji mi ubuduce mogu mnogo znaciti. Kao sto sam rekao uskoro cu se verovatno i ozeniti i vec sam pravio planove o preseljenju za BG, gde iskustvo koje sam stekao u poslu ima mnogo vecu tezinu. Problem je dakle u tome nisam vise klinac imam 29 godina zavrsio sam faks u roku (da se pohvalim sa prosekom 9,03) i radim jedan interesantan kancelarijski posao, ne znam da li bih mogao da sada odem u USA i da pocnem sve ispocetka, tipa ,da radim neki klasican radnicki posao (npr. ono sto sam vec radio u USA) i da na taj nacin bacim celokupno svoje obrazovanje pod noge. Jer nisam siguran da se moja diploma Ekonomskog fakulteta u BG moze tamo nostrifikovati, tako da bih radio nesto sto nema veze sa onim sto ovde radim.E sad posto sam po prirodi fatalista i verujem u sudbinu ako dobijem Green Card, onda to verovatno znaci da mi je i sudjeno da odem iz ove zemlje, ali opet, zasto sam se koji djavo obrazovao ovde ako treba da odem da radim tamo kao prosta radna snaga. Sve u svemu tesko je ovde biti pametan. Razmisljam da izaberem neko polovicno resenje, tipa da odem, provedem tamo par godina pa ako se ne snadjem kako zelim da se vratim, ali opet na ovaj nacin bi izgubio jos par godina koje bi mi mnogo znacile u struci.

Imam jos nekih 2-3 meseca da dobro ramislim, cak sam razmisljao da nabrojim sve prednosti i nedostatke odlaska. Tipa:

Prednosti Odlaska:
- Odlazim u jednu uredjenu zemlju sa najjacom privredom, gde, ako se snadjem moja buduca deca imaju sanse za jedan normalan zivot lisen svih ovih potresa koje su nas zadesili u proteklih 15-godina.
- Cak i sa nekim obicnim poslom ako radimo ja i moja buduca zena, moze da se obezbedi jedna savim pristojna egzistencija. Dakle sigurnost.
- Americki pasos koji ti otvara vrata svih zemalja svet (izuzev mozda par Arapskih)
- Na neki nacin odlaskom bih zadovoljio i neki svoj avanturisticki poriv
- Mogucnost da odem na koncert Tom Waitsa
itd..

Nedostaci:

- Ipak je ovo Srbija tu sam rodjen red bi bio tu i da umrem. Je..i ga nasa je pa kakva god da je
- Ovde sam stambeno obezbedjen, obrazovan sa perspektivom da u neko dogledno vreme obezbedim normalan zivot sebi i svojoj porodici .E sad lepo sam rekao sa perspektivom jer ovde kod nas se nikad nista nezna, ja sam mislio i da ce posle promena sve odmah biti OK, kada ono sipak, u tranziciji smo vec 5 godina a kako ovi nasi rade bicemo jos 15.
- Ovde su mi prijatelji, rodbina i mesta za koja me vezuje dosta lepih trenutaka
- Ovde opet bih radio posao za koji sam se i skolovao
- I jedan od najvecih nedostataka (nemojte misliti da se zezam) je sto nema fudbala, ne mogu da shavtim da se neko pali na Bejzbol i Americki fudbal. Stvarno je pitanje kako bih izdrzao bez fudbala, znam da im ai tamo sateliskih prenosa ali zbog vremenske razlike su u 14-15h, a tada se kao sto znamo radi.
itd..

Ovako bih ja mogao do sutra ali to nista ne resava, ono sto Vas molim je da pokusate da se stavite na moje mesto i da kazete sta bi Vi uradili. Mozda pomogne, mozda ne. Ali nikad se ne zna, sto rece Lane Gutovic bitno je Da Ne Skodi.

Pozdrav i hvala svima
 
rnixon:
Idi, da se vratis u Srbiju mozes uvek.
Jos nesto-ovo molim te, shvati dobronamerno - nije mi jasno kako kao sef marketinga ne poznajes osnove pravopisa. U srpskom jeziku se velika slova ne koriste na nacin na koji ih ti koristis.
Ne brini znam da ih koristim ali mi je ostala navika sa pojedninih foruma da povremeno naglasavam reci tako sto stavim veliko slovo, a i lepse izgleda.

Koja Recenica Lepse Izgleda
Koja recenica lepse izgleda
 
a sto ti lave lepo ne odes u usa i upises mba....postoje faxovi u usa na kojima mozes da upises mba posle zavrsene nase ekonomije (ja garantujem za jedan a verujem da ih ima vise)....iskuliras godinu dana dok ne zavrsis mba za to vreme radis neki bilo kakav posao da mozes da prezivis i posle toga krenes da trazis posao u struci....ako te zanima ova varijanta javi se....a da jos nesto ...ako ne odes ubio si sansu nekome da sredi papire kome su stvarno potrebni....
 
Niko ti sa strane ne moze sa sigurnoscu reci da li da ides ili ne, a ako mene pitas ja sam uvek za odlazak, nemas sta da izgubis. Uvek se mozes vratiti u Srbiju i naci slican posao koji sada radis, kazes da imas vez neke kontakte, pa mozes ih pokrenuti uvek........

Samo cu ti reci jos jednu stvar, tema je siroka,......moja sestra je otisla za Kanadu 2002. godine i napustila direktorsko mesto u jednoj privatnoj BG firmi sa tadasnjom platom od DEM 1100 kada su prosecne plate u Srbiji bile ispod DEM 100.........i evo posle 4 godine provedene u Torontu, zivi nikad bolje, opustenije i sa mnogo manje stresa i napora, sto je mozda malo cudno ali tako je, i nije se pokajala ni jednog momenta sto je napustila Srbiju.

Naravno, jedan primer nista ne znaci ali ako verujes u sebe da mozes nesto postici u USA, idi i probaj........a ako lepsa polovina ne zeli da ide, onda si u problemu :-)..........
 
klika:
Naravno, jedan primer nista ne znaci ali ako verujes u sebe da mozes nesto postici u USA, idi i probaj........a ako lepsa polovina ne zeli da ide, onda si u problemu :-)..........

Vidis lepsa polovina zeli da ide zbog mene, mada opet problem je sto delom i zbog toga osecam grizu savest, rec je o tome da je ona iz jedne prilicno imucne porodice za nase uslove i sto objektivno nema apsolutno nikakve potrebe da ide van zemlje. E sad ona zeli da napusti sve to zbog mene, tako da mi je imperativ da nam obezbedim bar onaj nivo zivota koji je ona imala ovde (ne zelim da kazem koji sam ja imao ovde, jer ja sam ipak iz jedne radnicke porodice).A opet pricali smo i dogovorili se da ako odemo i vidimo da to nije to, sacekamo 5 godina do dobijanja drzavljanstva pa se lep vratimo ovde, tako bih bra znao da nisam uludo protracio 5 godina zivota jer opet uz diplomu bih imao i USA drzavljanstvo sto ima prilicnu tezinu.
 
nnnn:
a sto ti lave lepo ne odes u usa i upises mba....postoje faxovi u usa na kojima mozes da upises mba posle zavrsene nase ekonomije (ja garantujem za jedan a verujem da ih ima vise)....iskuliras godinu dana dok ne zavrsis mba za to vreme radis neki bilo kakav posao da mozes da prezivis i posle toga krenes da trazis posao u struci....ako te zanima ova varijanta javi se....a da jos nesto ...ako ne odes ubio si sansu nekome da sredi papire kome su stvarno potrebni....

poslao sam ti pp a ti javi koji su to faksovi
 
ako imas stan,i pravis sa zenom $750 ,mozda je bolje ostati tu

sa $10 na sat,ovde nemozes da zivis nesto dobro
vremenom ces imati vise ,ali postaces kao oni(nije vrlina)

jer jedno je kad dodjes na par meseci ovde,a drugo kad zivis,placas racune...

sve zavisi sta covek zeli,....ovde nema emocija,nisu kao mi ,novac je sve i sve
pricas o porodici,zeni... bicete prilicno usamljeni,kad dodju klinci,te 2 stvari i nisu ovde na ceni,ti radis jednu smenu,ona drugu da bi cuvali klince ili placas $700-1000 da ih neko 'drugi' cuva?
to je u prve 2-3 godine,posle je mnogo lakse,ali nije bas kao na filmu
ovde sam sretao, profesore, kod nas,a gradjevinare ovde
ali ima i lepih stvari ovde,budi siguran
sustina je da je to samo tvoj izbor,
a i ako ti se ne svidja ovde ,mozes uvek da se vratis nazad
pozdrav
 
Ja bih samo dodao jednu stvar generalno, slazem se da se i sa nekom cifrom od $ 12-14 na sat moze solidno zivotariti , medjutim, nije po meni toliko bitan taj finansijski momenat, para ce uvek biti da se normalno zivi.

Postavljac teme pominje slucaj da, ako mu se i ne svidi u USA, bar odradi 5-6 godina , stekne pasos zbog dece, ok to razumem, samo ne treba ici na silu , pogotovu ne treba juriti taj famozni americki san koji u principu ne postoji, to je jedna obicna utopija. Ici u USA da bi se zaradio novac i obogatio, pogresan cilj.......... vecini se takav scenario pretvori u horor od zivota.

Ne treba samo potpasti pod strahovit uticaj medija i prihvatiti lolakni obicaj gledanja kroz novac, jurenja za istim itd...........
Rezime, napraviti balans, raditi onoliko koliko je potrebano za normalan zivot, sa sto manje stresa. To je moguce postici ako se postave jasne granice, bez pohlepe za novcem.
 
Klika, tesko da se sa tom satnicom ($12-$14) moze normalno ziveti. Opet kazem, mozda u nekom malom gradicu gde se dvosoban stan moze naci za ispod $400 i da se voze dva starija auta, ali cak i sa tim zivis od meseca od meseca i imas taman dovoljno za zivot. Nek se desi nesto iznenada (da izgubis posao na mesec dana na primer) - ode sve.

U velikom gradu netreba ni pomisljati ziveti ako imas takvu satnicu.
 
klika,slazem se sa drugim delom ,
mnogima se americki san pretvori u americki stres,
ali je ovde tesko odrediti iznos novca za miran zivot
moj komsija je morao da plati bratu(koji nema osiguranje) 2 operacije ,bolnicu i 5 meseci nursery home preko $170.000,i od lagodnog zivota opet je poceo da radi 10 sati dnevno,sve zbog finansiske nesigurnost(jer je ostao na 10-ak hiljada samo)
a o gubitku posla preko noci,da nepricamo
ovde je stres nacin zivljenja i zato je svaki drugi na 'prozac'
znam da je u canadi mnogo mirnije,ima vise socijale,vise osiguranja ....
 
to je jedini razlog ,kad sam video sta se ovde dogadja,
sto sam se preselio na floridu
iako sam odrasto u Bgdu i ziveo i radio u downtown chicaga(jedino sto vredi)
odmah sam se prilagodio ovde,sve je mirnije,a i ljudi su drugaciji ,imaju vise vremena za sebe,..valjda
tako da mozes da nadjes svoj mir i u ovoj zemlji
ali za coveka koji tek dodje u US...najblaze receno,''pa nije bas kao na filmu'',
 
68Charger440:
Bas tako, ovde je stres nacin zivota.

Mozes imati sve i onda preko noci sve to izgubiti.

A zasto bi stres morao da bude nacin zivota? Zivim ja u Kanadi pa nemam stres ama bas nimalo........ niti mi je potrebno nesto mnogo novca da bih solidno ziveo. Ja o tome i pricam, napraviti balans u smislu , raditi onoliko kolike je potrebno za normalan zivot, ne juriti novac po svaku cenu i nervirati se previse, novca ce uvek bit, manje-vise.
Iz iskustva pricam, kad god sam jurio novac, nebitno u kojo drzavi, uvek sam ziveo kao u horor filmu.

Pitanje je sta ko zeli od zivota.
Ako se neko pali kao malo dete na auto od $30-40 000 onda ce morati dobro da se pomucis da bi ga otplatio, druga stvar, zasto bih uletao u kredit od 3-4 godine za isti taj auto i nervirao se da li cu sutra izgubuti posao i ne biti u stanju da ga otplatim.
I onaj od 10-tak hiljada odmah otplacen ce mi isto tako odraditi posao kao i ovaj 3-4 puta skuplji.
Dao sam samo jedan primer , mogao bih ovako u nedgoled. Problem je u tome sto nasi ljudi, kada stignu u USA/Kanadu.........nebitno, odmah usvoje taj potrosascki mentalitet i sve te negativne stvari, kazem uticaj medija i ispiranje mozgova.............

Ne znam sta to moze da se izgubi ako se nema mnogo.........pa nije kraj sveta ako izgubis posao, ja ih promenih 4 u godinu dana i svaki bolji od prethodnog...........svako moze sebe da nadje u USA i da radi neki solidan poslic ako ima iole neko znanje i malo pameti.
To su sve stare floskule tipa, u USA jadan dan imas sve, sutra nista...........niej to bas tako........ako covek malo razmislja glavom nece doci u slicnu poziciju, ako je pohlepan za novecem i materijalnim vrednostima, mozda.

Stari su uvek govorili, sinko, sve umereno i ziveces 100 godina.........ne treba se nervirati.......bice para, to je najmanje bitna stvar.
 
klika:
Ne znam sta to moze da se izgubi ako se nema mnogo.........pa nije kraj sveta ako izgubis posao, ja ih promenih 4 u godinu dana i svaki bolji od prethodnog...........svako moze sebe da nadje u USA i da radi neki solidan poslic ako ima iole neko znanje i malo pameti.
To su sve stare floskule tipa, u USA jadan dan imas sve, sutra nista...........niej to bas tako........ako covek malo razmislja glavom nece doci u slicnu poziciju, ako je pohlepan za novecem i materijalnim vrednostima, mozda.
.

Nije smak sveta, ali pazi sledecu situaciju: muz i zena rade u fabrici i imaju ajmo reci $15 satnicu. Imaju kucu na kredit, jedno auto na kredit, jedno dete na koledzu i jos gomilu drugih racuna (struja, telefon, internet ...), pa hrana i cigarete (ako puse) i zive sa platom od meseca do meseca. Poznajem dosta familija sa slicnom situacijom.

I onda se izgubi posao. Naravno, mozes uvek naci drugi, ali nece biti $15 po satu. A racuni dolaze i dolaze i dolaze.
Naravno, otislo bi se i u Srbiju u posetu sa vremena na vreme pa sta treba poprilicna suma.
 
ja imam jedno pitanje za sve vas koji kukate kako je u americi nacin zivota stresan i kako je tesko ....kako je u srbiji???? ja se slazem sa svima vama da u usa nije lako da je tesko obezbediti neku sigurnost da ako izgubis posao ili moras da npr platis bratu lecenje da je jako tesko ali.... da li ste vi bili skoro u srbiji ako mislite da je tamo lakse i da nije stresno ....pa ljudi vi se ovde raspravljate da li je 12 ili 14 $ na sat dovoljno da se prezivi mesec dana.....jel vi znate da je u srbiji prosecna plata 200$....da naravno da je u srbiji jeftiniji zivot da su manji racuni da je mozda mada cisto sumnjam jeftinija hrana ali ej ovde dvoje ljudi za recimo 12$ na sat zarade oko 3000 mesecno.....druga stvar postoje i u srbiji stvari koje su skuplje nego u usa npr gorivo, garderoba....svi pricate kako se u usa ne znam kako puno radi....koliko se radi u srbiji? na bilo kojem poslu od kojeg moze da se kako tako zivi se radi isto kao i u usa.....neko rece moze da se prezivi ali s dva polovna auta....ej alo dva polovna auta pa jel znas koliko godina treba da radis u srbiji da bi kupio jedan i to jako polovan auto....mislim ne znam sta da vam kazem ja se slazem da nije lako u usa i da postoji taj momenat nostalgije ali sto se tice finansiskog dela srbija i usa su dve neuporedive zemlje....ne cveta u usa cvece na svakom cosku ali ja potpisujem da kojim god poslom da se bavis ako si vredan i pametan uspeces i moci ces da u zivotu obezbedis svojoj porodici veoma pristojan zivot.....
 
klika:
A zasto bi stres morao da bude nacin zivota? Zivim ja u Kanadi pa nemam stres ama bas nimalo........ niti mi je potrebno nesto mnogo novca da bih solidno ziveo. Ja o tome i pricam, napraviti balans u smislu , raditi onoliko kolike je potrebno za normalan zivot, ne juriti novac po svaku cenu i nervirati se previse, novca ce uvek bit, manje-vise.
Iz iskustva pricam, kad god sam jurio novac, nebitno u kojo drzavi, uvek sam ziveo kao u horor filmu.

Pitanje je sta ko zeli od zivota.
Ako se neko pali kao malo dete na auto od $30-40 000 onda ce morati dobro da se pomucis da bi ga otplatio, druga stvar, zasto bih uletao u kredit od 3-4 godine za isti taj auto i nervirao se da li cu sutra izgubuti posao i ne biti u stanju da ga otplatim.
I onaj od 10-tak hiljada odmah otplacen ce mi isto tako odraditi posao kao i ovaj 3-4 puta skuplji.
Dao sam samo jedan primer , mogao bih ovako u nedgoled. Problem je u tome sto nasi ljudi, kada stignu u USA/Kanadu.........nebitno, odmah usvoje taj potrosascki mentalitet i sve te negativne stvari, kazem uticaj medija i ispiranje mozgova.............

Ne znam sta to moze da se izgubi ako se nema mnogo.........pa nije kraj sveta ako izgubis posao, ja ih promenih 4 u godinu dana i svaki bolji od prethodnog...........svako moze sebe da nadje u USA i da radi neki solidan poslic ako ima iole neko znanje i malo pameti.
To su sve stare floskule tipa, u USA jadan dan imas sve, sutra nista...........niej to bas tako........ako covek malo razmislja glavom nece doci u slicnu poziciju, ako je pohlepan za novecem i materijalnim vrednostima, mozda.

Stari su uvek govorili, sinko, sve umereno i ziveces 100 godina.........ne treba se nervirati.......bice para, to je najmanje bitna stvar.


veoma pametno napisano
 
U Srbiji se zivi losije, ali nema stresa kao u Americi. Imas ono sto imas i niko ti to nemoze uzeti. U Americi mozes otplatiti kuci i opet nikad nije tvoja jer moras taksu od nekoliko hiljada dolara placati za nju svake godine. Nedaj Boze da se razbolis, izgubis sve preko noci. Ne samo sto izgubis nego ces jos morati raditi 2 posla da bi platio sve racune.

Moj jedan prijatelj je morao operacuju da ima (neznam cega) i nije je mogao uraditi u Americi nego je isao u Srbiju. A covek je kamiondzija i zaradjuje poprilicno. Kako li je tek onome sto radi u Wal-Martu za $8?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top