Sve..
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Sve..

Primećen član
    Učlanjen
    08.12.2003.
    Reputaciona moć
    60

Podrazumevano Sve..

E znaci.. Koji programski jezik bi prvo trebao da savladam, neko kaze da bi trebalo prvo krenuti od Pascala, neko kaze da moze i od C jer je dosta slican kao C++ pa bez problema moze da se predje dalje, ono kapiram da su Pascal i C razliciti jezici, da li neko moze da mi objasni neke razlike, i kaze kojim bi trebalo poceti, i naravno dobro bi dosli korisni linkovi sa dobrim tutorialima..

POz i zahvaljujem unapred..

Poznat Incognito (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Imas jos milion postova na ovu temu, pa procitaj malo susedne postove...

Moj 'razvojni put Bore Snajdera' je isao: BASIC & COBOL -> Pascal -> x86 Assembly -> C -> Perl -> C++ & Java

Naravno, usput sam naucio jos milion manje poznatih jezika, sto programskih (Python, Ruby, VB, ...), to i scripting (JS, AS, LScript, PHP, JSP, CF, ...)...

Medjutim, sa ovim znanjem, mogu preporuciti ovako nesto:

C & Assembly (opciono, ali vrlo korisno) -> C++ -> Perl & Java ...

Generalno, to je sve sto programer od jezika treba da zna... Jer kad njih znas, ostali ce biti 3.14ckin dim... A opet, cak i da ne ucis druge, to su ti jezici koji se najcesce upotrebljavaju, tako da nije tesko naci posao...

Srecno.

Primećen član
    Učlanjen
    08.12.2003.
    Reputaciona moć
    60

Podrazumevano

Prvo da zahvalim za detaljan odgovor i imao bi jos pitanje, dal se danas vise koristi Pascal ili C, i koje su razlike izmedju ta dva programska jezika, i naravno da li uopste treba znati Pascal?

POz

Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Pascal se gotovo uopste ne koristi, ali se koristi njegov mladji brat: Delphi ...

Isto vazi i za C i C++, s' tim sto se C i dalje koristi i to podosta... jer je ipak opasno jak proceduralni jezik...

Razlike je tesko pobrojati... jednostavno, pascal po funkcijama i mogucnostima je podosta inferioran u odnosu na C.

Pascal nauci ako zelis, ali tesko da ce ti ikad zatrebati...

Guest

Podrazumevano

joj da kada se samo setim da u paskalu ne moze da se napravi pokazivac na funkciju. Pa one mudrolije oko referenciranja negativnih clanova u nizu

Primećen član
    Učlanjen
    08.12.2003.
    Reputaciona moć
    60

Podrazumevano

E ql .. A da li C i C++ rade na istoj osnovi tj, da li je to u stvari jedan isti jezik koji je samo prosiren sa C++ ali osnova i dalje ostala od C?
    I koji su najbolji editori za programiranje, ja sam imao neki Borlanderov, skinuo sa netta ali formatirao sam HDD tako da nea ga vise, koji bi vi preporucili?
    Poz i jos jednom zahvaljujem.

Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Citat Original postavio SisaDaPimp
    E ql .. A da li C i C++ rade na istoj osnovi tj, da li je to u stvari jedan isti jezik koji je samo prosiren sa C++ ali osnova i dalje ostala od C?
    I koji su najbolji editori za programiranje, ja sam imao neki Borlanderov, skinuo sa netta ali formatirao sam HDD tako da nea ga vise, koji bi vi preporucili?
    Poz i jos jednom zahvaljujem.
    Generalno, da... Zato sto se i C i C++, u najvecem broju slucajeva, prvo prevode na assembly kod, a zatim assembler pravi izvrsnu datoteku... Ali, opet, oni su dosta razliciti u pogledu koriscenja, tako da se ne moze reci da su u osnovi isti... no, generalna struktura jezika je ostala ista, pa samim tim, i C kod u C++ kompajleru ce se u 90% slucajeva kompajlirati bez ikakvih problema...

Sto se editora tice, zavisi od tebe... bilo koji tekst editor je sasvim OK... sto se IDE-a tice, zavisi od platforme... Od besplatnih, za winblows, Dev-C++ je zakon... Mozes ga skinuti sa: http://www.bloodshed.net ... U osnovnom paketu, dolazi sa MINGW kompaljerom, koji je windows gcc/g++ klon, inace to je trenutno najrobusniji i najbolji C/C++ kompajler koji postoji... Nazalost, u njemu neces moci da se igras sa MFC bibliotekama, jer je to pogodnost samo Micros~1 programa, tj. Visual C++-a... Ali imajuci u vidu cena/performanse, Visual C++ je smesno i pomenuti

Eto, pa ti odaberi sta ti treba...

Poz.

Primećen član
    Učlanjen
    08.12.2003.
    Reputaciona moć
    60

Podrazumevano

Jos jednom hvala na opsirnom odgovoru..
    Sto se tice programa, tj editora, meni nije frka oko cena placanja i tog, tj jer ih ni ne placan nego na moju srecu imam dosta brzu konekciju prave linkove i sve se to skine za dzaba .. tako da na cenu i ne gledam jer da je gledam sigurno ne bi imao 3d max studio spreman za instalaciju ..
    Hvala jos jednom pa nadam se da ce dobro da krene.. POz

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •