Zelim da budem mama, a pojma nemam

vishnjica:
Imam samo 22 i veruj mi da sam do pre 5 dana isto razmisljala, ali kad se desilo i kad sam to saopstila nekim dragim ljudima, a oni se iskreno nasmejali, rasplakali od srece i poceli da mastaju o nekim stvarima kao sto su sama beba, pa ime, pa full oprema...totalno sam promenila misljenje i sad sam u fazonu, ej to je nesto zivo lepo i moje...a da me strah oko faksa posla i svega sto si spomenula...otkidam od straha.
vishnjice,... nemoj! - eto, to ti je moj iskren savet.ako si već odlučila da zadržiš bebu onda NEMOJ sebi to kvariti prevelikom brigom oko ostalih stvari, jer tako mogu da ti promaknu one lepe stvari koje će ti se desiti sad kad si mama. naravno da su i ostala pitanja važna i da treba da odlučiš šta ćeš dalje i kako ćeš, ali ako već želiš da rodiš onda to prihvati na najbolji način, pokupuj razne priručnike, pričaj sa ženama koje su trudne ili su već mame o svim lepim stvarima koje te čekaju, počni da razgledaš opremu za bebe, počni da pišeš dnevnik,... - nemoj zaboraviti da se to zove "blagosloveno stanje" - dakle, uživaj, budi jaka i pametna, ali pre svega budi radosna zbog odluke koju si donela! sve najbolje :D
 
Nemoj da se sekiras za faks uopste. Dok si trudna mozes da ucis i dajes ispite potpuno normalno. Kad se porodis trebace ti pauza oko cetiri meseca i onda mozes da nastavis normalno faks a na predavanja ni ne moras da ides jer kao porodilja mozes da overis semestar i bez potpisa. Bebe kad su male spavaju puno i mozes sigurno da ucis bar 3 sata dnevno. Ovo ti govorim iz licnog iskustva, od rodjenja mog sina do njegove prve godine ja sam dala 7 ispita, pri tom nisam imala niciju pomoc.
 
Cestitam!!!
Moja drugarica ocistila trecu i cetvrtu godinu, pa posle polozila i pravosudni, moze se :p deca nam toliko ulepsaju zivot i daju mu novu dimenziju da nista nije tesko i nesavladivo :p
Sve su ti vec rekli oko ponasanja kao trudnice, samo da podsetim da izbegavas lekove, cak i blage analgetike. Srecno :grin:
 
Kafa u trudnoci je dozvoljena u umerenim kolicinama, kao i ostale namirnice koje sadrze kofein. Trudnica ne bi trebalo da prekoraci 300 mg kofeina dnevno. Vece kolicine mogu da izazovu skupljanje krvnih sudova placente i smanjen dotok kiseonika do bebe, sto ako je konstantno moze da izazove niz poremecaja. Isto to radi i nikotin. Nisam doktor pa ne znam koliko je ovo tacno, to sam procitala u knjizi "sta da ocekujete dok cekate bebu".
 
Jedna osrednja šoljica kafe sadrži u proseku oko 115 miligrama kofeina. Smrtonosna doza kofeina iznosi 150 miligrama po jednom kilogramu telesne težine, što znači da čovek od 80 kilograma može da bude ubijen sa 12 grama kofeina ili 100 šoljica kafe, dok bi ženu od 50 kilograma ubilo 7,5 grama kofeina ili oko 60 šoljica ovog napitka. Prosečna šoljica kafe se pravi kad se dve kafene kašičice skuvaju u „dva deci“ vode. Prema američkim stručnjacima, 60 grama espreso kafe ima 100 miligrama kofeina, ista količina turske kafe od 80 do 135, instant kafe 60 do 80, a „kafa bez kofeina“ samo tri do četiri miligrama. Međutim, u 60 grama kuvanog čaja nalazi se 50 miligrama kofeina, u istoj količini „koka-kole“ 30-45, u 60 grama čokolade za kuvanje 50 miligrama, dok u istoj količini slatke čokolade ima 20 miligrama kofeina. Pilula za budnost, na primer, ima 100 miligrama, a tableta protiv nazeba 30 miligrama kofeina.
Preuzeto sa sajta Blic arhive.
 
I ja postala mama sa 22 :P

Polozih i ispite :D

Naravno da niko nije imao pojma o nezi dece dok se nisu rodila, ali imas toliko knjiga o nezi beba da nema sanse da lutas. Pedijatru mozes (i treba) da se obratis kad si u dilemi i sve je ok.

PS iskreno preporucujem nabavis nesto od toh knjiga , jer kad "savetnici" krenu da te salecu kad izadjes iz porodilista neces moci da ih se resis 8). Kad malo proucis stvar videces da je mnogo toga oko cega bi mogla da brines potpuno normalno :lol:

Cestitam!!!!!! :P
 
vishnjica:
Imam samo 22 i veruj mi da sam do pre 5 dana isto razmisljala, ali kad se desilo i kad sam to saopstila nekim dragim ljudima, a oni se iskreno nasmejali, rasplakali od srece i poceli da mastaju o nekim stvarima kao sto su sama beba, pa ime, pa full oprema...totalno sam promenila misljenje i sad sam u fazonu, ej to je nesto zivo lepo i moje...a da me strah oko faksa posla i svega sto si spomenula...otkidam od straha.


Višnjice, da kažem odmah da nisam eXpert za trudnoću (ja sam od onih kolebljivih što odugovlače :) ) ali znam ovo :arrow:
Najbolje karijere izgradile su žene koje su bile dovoljno ambiciozne da rano rode dete :P Kad budeš poslovno sazrela (to je oko 30.te godine) tvoje dete već neće biti tvoja briga, moći će samo o sebi da se stara, i imaćeš priliku da se, tada kad tvoje vršnjakinje možda uveliko maštaju o usklađivanju porodice sa poslom :P , lepo i POTPUNO posvetiš karijeri. :)

Moja šefica, žena zmaj, je tako uradila, u istim godinama....miš da joj je krivo :) Da sam ja znala za ovu opciju sa 22, možda bih drugačije postupila :D
(ali onda bi Durex propao :mrgreen: :lol: )



So....go girl, go go go ....and don't panic about career! :D
 
Cestitam!

Samo napred, tvoje godine su strateska prednost! Bice sa faksom sve OK, taman dok bebac ne stigne. :D
Jedino pokusaj da izbegnes lekove svake vrste, ja sam imala uzasno lose iskustvo na samom pocetku trudnoce, jer NISAM ZNALA da sam u drugom stanju, a primila sam neku ozbiljnu anti-alergijsku terapiju. Srecom, sve se dobro zavrsilio, ali oprez nikada nije na odmet.
Uzivaj na odmoru i sve najbolje!
 
Ja sam bila trudna mesec dana pojma nisam imala , vezbala sam za neki fitnes serijal po 12 h dnevnoi tako 8 dana i to sve u CG na 40 stepeni. I posle svega rodila zdravo , pravo, lepo dete.
Dakle, nemas razloga za paniku, ali moj savet ti je da se ipak opredelis za doktora u mestu gde zivis koji ce ti voditi trudnocu i poznavati te. Trudna zena jeste zdrava zena ali joj ipak treba doktorski nadzor. Sad vise nisi sama.
A i nisu sve trudnoce iste....Zato prvo dr pa more...Za ginekoloski pregled i ultra zvuk ti treba 1 h maximum ako ides negde privatno. a onda nek ti dr kaze dal je vreme za zezanje...

Pa nek je sa srecom , devojko ....
:lol:
 
Betty:
Višnjice, da kažem odmah da nisam eXpert za trudnoću (ja sam od onih kolebljivih što odugovlače :) ) ali znam ovo :arrow:
Najbolje karijere izgradile su žene koje su bile dovoljno ambiciozne da rano rode dete :P Kad budeš poslovno sazrela (to je oko 30.te godine) tvoje dete već neće biti tvoja briga, moći će samo o sebi da se stara, i imaćeš priliku da se, tada kad tvoje vršnjakinje možda uveliko maštaju o usklađivanju porodice sa poslom :P , lepo i POTPUNO posvetiš karijeri. :)

So....go girl, go go go ....and don't panic about career! :D

Mogu samo da "potpisem".....:D

Deca su prava stvar, sve se da uskladiti..potrebno je samo malo dobre ( jake :D ) volje .:wink:
 
Kafa u trudnoci moze izazvati vazokonstrikciju ( skupljanje krvnih sudova, pa i k.s. koji vode do placente )...ali u velikim kolicinama i kod predisponiranih zena...1-2 dnevno mislim da ne predstavljaju problem.
Nikotin...je uzas - to nikako!!!
Svojevremeno su nam na faksu slikovito objasnili da u trenutku kada buduca mama konzumira nikotin - beba uzima kiseonik kao osoba u prepunoj prostoriji dima na cevcicu...bukvalno se to desava.....
 
e evo me vratih se pre par dana s mora, i nista nisam pocrnela jer su me svi proganjali sa nekom hiperpigmentacijom, sirenjem krvnih sudova, niskim pritiskom i nesvesticama i sl.salim se nije tako strasno al da sam pocrnela nisam. manje se tripujem u svakom slucaju, a vama svima hvala na cestitkama, korisnim savetima i smirivanjem mog zbunjenog bica.e a kako vam se svidja zensko ime SENJA?
 
vishnjica:
e evo me vratih se pre par dana s mora, i nista nisam pocrnela jer su me svi proganjali sa nekom hiperpigmentacijom, sirenjem krvnih sudova, niskim pritiskom i nesvesticama i sl.salim se nije tako strasno al da sam pocrnela nisam. manje se tripujem u svakom slucaju, a vama svima hvala na cestitkama, korisnim savetima i smirivanjem mog zbunjenog bica.e a kako vam se svidja zensko ime SENJA?

Odlicno je!
Po mom "ukusu" - kratko i ne bas cesto, bar po mom misljenju.
A Dina - to je moj izbor?
 

Back
Top