Razlika između VASPITANJA i MANIPULACIJE?

Mislim da vaspitanje i jeste manipulacija, samo vid koji je moralom dozvoljen.
Naime, većina ljudi smatra ružnim manipulaciju nad odraslom osobom ali, ako realno razmislimo, odrasla osoba upravo stoga što je odrasla i nema neko opravdanje za to što je izmanipulisana.
Dete, međutim, (koje vaspitavamo) uglavnom upija sve što je oko njega, uzima zdravo za gotovo. Vaspitanjem formiramo jednu ličnost, i na taj način manipulišemo najgrđe :mrgreen:
Kada odraste, sve što je ikada naučilo o životu u društvu mu može koristiti, a može i štetiti.
Ako nekoga naučimo da bude nepoverljiv prema ljudima, taj će možda retko biti prevaren, ali će istovremeno imati malo prijatelja. Bez sumnje, niko ne može znati ishod. Zato je vaspitavanje rizičan posao, jer sav bes i razočarenje uglavnom bude usmereno upravo na onoga ko je "učio" osobu da radi kako radi.
Naravno, ako je tema vaspitavanje odrasle osobe, to je druga priča.
 
ma daj...postoji i čitav NIZ stvari koj emožeš da uradiš d autičeš na tuđe mišljenje, a da nisu tako radiklano suprostavljene ;) Prvo, vaspitavanje odraslih i zrelih ljudi je, složićeš se, potcenjivački i za onoga kome je upućeno i za onoga koji se time bavi ..
Drgo, manipulacija je svesno navođenje drugih da se bave tvojim sopstvenim interesima ali pod krinkom ideje i stavova...znači, nisi pošteno i čovečanski LOBIRAO za svoju ideju, zastupao iz sve snage pa uticao na Drugog, nego si na kratak rok pridobio, zarad sopstvene koristi, nekoga za ideju koja će izhlapiti čim joj mine "rok" tj. svrha zbog koje je i uzeta u usta.
To je manipulacija u stvari - ona nije usmerena ka Drugome, nego ka onome ko je sprovodi, ona radi za svoga gospodara!
Vaspitanje je čestit čin namenjen deci i nejakima...
Lobiranje je legalna stvar odavno :P
Sugestija takođe :D Zalaganje, objašnjavanje, ubeđivanje, koketiranje (što da ne :P ) , marketing - to su takođe načini da se promeni mišljenje Drugog - on će misliti kao i mi, ali NEĆE biti izmanipulisan :)
 
Betty:
Vaspitanje je čestit čin namenjen deci i nejakima...
Pokušavam da kažem da vaspitavanje (OK OK, kontam da ste svi ovde "iznad toga") ustvari, ma koliko korisno bilo, u ogromnom procentu predstavlja preslikavanje sopstvenih osobina na svoje dete.
Pitanje je koliko je to loše, verovatno nije uopšte, ali tako ispada jedan vid manipulacije, zar ne?
I posle toga, kada ta deca odrastu i počnu da kontriraju, svi se pitaju otkud im to?!
 
ok kad neko kazhe vaspitanje to je odma vezano za uzgoj dece...al ne mora da bude misim policija tje te odvaliti od batina chisto vaspitnih...
mozhda bi razlika bila shto za vaspitanje mozhe da se koristi i sila dok za manipulaciju ne...manipulacija to je bash petljanje s psihom?...manipulacija to je neshto loshe misim ja chim chujem manipulacija odma mi u glavi pivo i fudbal i automobili i sisate plavushe...
 
Pa nisam mislio da je vaspitanje rezervisano samo na decu. Postoje različite vrste vaspitanja. Pitanje je da li je vaspitanje svesno ili može da podrazumeva i nesvesno delovanje, da li vaspitanje određuje cilj ili namera. Možemo recimo da imamo nameru da nešto postignemo, ali da nam to ne pođe za rukom. Sa druge strane nekada možemo slučajno da postignemo određeni rezultat. Dakle, postoje različite definicije vaspitanja.
Ali u ovom slučaju mogli bismo da kažemo da pod vaspitanjem podrazumevamo svesno, plansko i svrsishodno delovanje koje ima za cilj da kod vaspitanika razvija određene stavove, vrednosti, znanja, osobine ličnosti i uopšte, određeni pogled na svet.

PS: Ne zaboravite da vaspitnu ili manipulativnu ulogu može da ima čak i televizija, na primer.
 
što si sad sve ovo izeditovao?! :shock:
ZNAM . Mora da si u pms -u :) A?


uu...čak i tv...uuu....:mrgreen: Tv je kanta, TO gledati je ISTO kao kopanje po smeću! :lol: Verujte meni ili kopajte sami i s bližnjima, od volje vam 8)
Inače, prezentacija stvari na način koji ne prikriva slabe starne ali ih sklanja u stranu jer se zalaže za ono što MOŽE da se učini, nije manipulacija. Mnogo toga NIJE manipulacija. Kad bi svako imao obavezu da referiše na tako detaljan i iscrpan način o svemu, mnogi bi pobegli u nemost. Ja prva, odbijala bih da govorim ako baš moram svaki put da analiziram ono o čemu pričam baš baš do detalja. Pravila bih se da ne znam jezik....:D Obmana je ako svesno ispustiš važnu info. Prikrivanje ili umanjivanje značaja može biti i malo vaspitno....tipa, ma nije to ništa visoko, samo ti poleti :P

:arrow: Ali prAva razlika u je u tome što se vaspitanje "isplati" primaocu usluge, a manipulacija se isplati davaocu usluge.

Inače, otkud sad ova tema? :)
 
shaddow je vaspitanje shvatio kao razgovor radi dogovora....? a manipulaciju kao izostavljanje važnih informacija i friziranje realnosti. To su sredstva a ne metodi obeju akcija. Vaspitanje se SLUŽI razgovorom, a manipulacija se koristi friziranjem činjenica. Ali to nije ono što ove dve stvari zaista JESU. To su im alatke :P
 
Ne ovde se čak ne govori ni o idealnom vaspitanju.

Vaspitanje jeste manipulacija nevaspitanih i neobrazovanih.
Obrazovanje je pružanje info o svim mogućnostima , ili ono što je navedeno od shadow kao vaspitanje.
A manipulacija nije kao što je navedeno težnja da se objekat misli kao i subjekat , već je manipulacija onda kad je težnja da objekat misli onako kako odgovara subjektu...
Subjekat može biti i država i politička elita.

Kritična razlika izmedju vaspitanja i manipulacije je u težnji subjekta da u prvom slučaju objekat misli onako kako je po mišljenju subjekta najbolje po objekat, a u drugom slučaju onako kako odgovara subjektu....

Ovde sam siguran da moderni i jako mladi učesnici ne mogu da ustanove pravu razliku jer su i roditelji počeli da u nekim stvarima umesto vaspitanja koriste manipulaciju, iz čiste svoje neodgovornosti , hedonizma i lenjosti.
Znači nedoslednost, dvostruki aršini, čak i zloupotreba dece.
I vaspitaje nije namenjeno samo deci....
Svako u paru vaspitava onog drugog, naravno ako je veza "ne moderna". Moderne su konformne, sugestivne, ulizivačke u mnogim momentima....zbog tolike nabildovane sujete....

Mislim da je ovde potpuno u vezi i moja tema o nekulturi medija i novinara voditelja.....
 
...ajde samo da razjasnimo da li pričamo o deci ili ne :? Jer ako je o deci, onda neka ide na d&p...

Vaspitanje je namenjeno nejači.
A odraslima možeš, u najboljem slučaju, da daš SAVET. Zrelim ljudima konsultacija je dovoljna - ne treba im vaspitavanje niti prevaspitavanje (neka druga, suptilnija, metoda reprogramiranja može da posluži istom cilju, ako se zaista oseća potreba za tim).


Vaspitanje treba da je dosledno i dugoročno, kao i svaka druga čestita akcija / :) / Manipulacija je ad hoc varijanta, na kratke staze.
 
Ukoliko samo vaspitanje definisali kao svesno, plansko i svrsishodno delovanje koje ima za cilj da kod vaspitanika razvija određene stavove, vrednosti, znanja, osobine ličnosti i uopšte, određeni pogled na svet, ono uopšte ne mora da bude ograničeno na decu. U najširem smislu, vaspitanje možemo shvatiti i kao razvoj ličnosti. Na formiranje naših stavova, vrednosti, znanja, osobina ličnosti i uopšte pogleda na svet, mogu uticati različiti faktori i to u toku čitavog života. Naravno da vaspitava i televizija, sredstva masovnih komunikacija, naša okolina, društveni, kulturni i ekonomski kontekst u kome živimo.
U tom smislu, poenta pitanja jeste da li vaspitač (u najširem smislu reči) deluje na vaspitanika sa ciljem da kod njega razvija samostalnost, sposobnost kritičkog mišljenja, da mu ukazuje na razne alternative kako bi on sam mogao da donese odluku o tome šta je za njega najbolje ili želi da se vaspitanik prilagodi određenom "kalupu" (da ne kažem klišeu) koji je u interesu vaspitača, društvene grupe ili države, ali ne i u interesu samog vaspitanika.
 
pa ne možemo baš shvatiti vaspitanje kao - razvoj ličnosti. Osim kao - samovaspitanje (kad sam sebe vapsitavaš ondaK je to - razvoj ličnosti). Teza da televizija, sredstva masovnih komunikacija, naša okolina, društveni, kulturni i ekonomski kontekst VASPITAVAJU -ne stoji. To može i ne mora da utiče na razvoj ličnosti.

Nikako ne mogu da prihvatim da govorimo o vaspitavanju oraslog čoveka :? Čak i da deluješ na njega tako da on razvija lepe osobine, da li je to baš vaspitavanje, ili je taj uticaj, po sili prirode, ipak međusoban? :?


S druge strane, ako tražiš kalup - to je tvoj neki ćiftinski interes. Zašto bi iko pri zdravoj pameti tražio KALUPE i klišee :) I još, ako toga nema, inicirao promenu na gore (!) sve misleći da VASPITAVA :) Put do pakla popločan je dobrim namerama. To je sve labavo jako. I pokvareno. I takav vaspitač je autoritarna ličnost. I goreće u paklu :)



Ja mislim da je prilagođavanje u interesu jedinke, bez obzira na grupu, državu ili imanje / nemanje vaspitača.
 
Vaspitanje zaista može da se izjednači sa razvojem ličnosti. Vaspitanje bi bilo uticanje na taj razvoj. To uticanje može da bude svesno i nesvesno, plansko i ne plansko, ukoliko kao osnovnu odrednicu uzmemo rezultat. Ja sam sklon da vaspitanje definišem u ovom širem smislu iako se ono često definiše samo kao svesni i planski uticaj. Nekada čovek može da ima plan i da ga svesno sprovodi ali da ne dođe do rezultata. Mislim da je ipak bitniji rezultat. Na primer, roditelj koji puši može svojoj deci govoriti kako je pušenje štetno, ali kako primećuje npr. O. Fenichel, poznati psihoanalitičar, mnogo veći uticaj ima lični primer roditelja neko izgovorena rač. Dakle, sklon sam da svaki uticaj na formiranje svojstava ličnosti, odnosno na razvoj ličnosti, nazovem vaspitanje.
Vaspitanje može da se realizuje i preko određenih društvenih institucija kao što je npr. škola. Preko škole, država ili vladajući slojevi često pokušavaju da sprovode određene svoje interese. I to veoma svesno i veoma planski. Dakle, preko škole može svesno i planski da se sprovodi manipulacija, a to smo imali priliku da primetimo u mnogim školskim sistemima, pa i u našem u proteklom periodu, narpčito posle drugog svetsko rata, kada je u SFRJ razvijen koncept tzv. "socijalističke pedagogije" gde se naglasak stavljao na grupu, na društvo i društvene interese, dok su potrebe pojedinca bile zanemarene. Pojedinac je trebao da se prilagodi i da postane "uzoran građanin" jednog socijalističkog društva.
I što se tiče vaspitanja odraslih, sve zavisi kako shvatamo vaspitanje. Ograničavanje vaspitanja na detinjstvo je potpuno nepotrebno, iako je to period kada je formiranje svojstava ličnosti najizraženije. To sve međutim ne znači da se ovo formiranje ličnosti ne nastavlja i dalje kroz život. Dakle, pokušajmo da se distanciramo od laičkog, svakodnevnog shvatanja termina vaspitanje, i da prenesemo diskusiju na jedan viši, mogli bismo reći naučni nivo.
Još jednom ponavljam, vaspitava i određeni društveni kontekst. Svedoci smo svesne i namerne primene medija, radi manipulacije građanima naše zemlje u proteklih 15 godina. Naravno ova manipulacaija je postojala i ranije, ali izdvajam ovaj period jer je najkarakterističniji i protkan brojnim ratovima i razaranjima koji su vođeni navodno "opravdano".
 
kako hoćeš. ja bih i dalje pre govorila o UTICAJU nego o vaspitanju, makar zbog, kako si sam naveo, nedostatka pune svesti o metodi....
Mislim da su mnogi roditelji (pa i moji) bili pre manipulanti nego što su se istinski posvećivali....

Manipulacija - to je TAJ gustiš :) Srpski, netransparentan, običajan, što se prenosi u nasleđe....ALI: čak i da sve to (tv, škola, blah...) i IMA tendenciju da manipuliše - to možeš da shvatiš kao 1 PREDLOG slike stvarnosti. I odbaciš i - dovidženja. Svi padaju na prva tri pitanja....čak i apologete iz Karlovaca, niko bwe ne veruje u to što priča :lol: (mislim, mnogo ljudi ne veruje, a to se lako da provaliti ).
:arrow: SAM biraš da li ćeš se dati nasankati (barem kad odrasteš), ili misliti svojom glavom i pomagati se glavama svojih (jelda, sličnih) prijatelja. Ovo je ionako neko vreme izoštreno: ili krajnji individualizam, ili totalna papazjanija. Uslov svih uslova je da znaš kome i zašto veruješ, ako već veruješ, znači puna i stalna svest.
Aha, pa da. zato je ovo na filozofiji...:)
 

Back
Top