Deca ratnih zlocinaca

Bg8333

Ističe se
Poruka
2.383
Nesto me veoma zanima. Video sam onaj snimak ubijanja civila u Srebrenici. U novinama je pisalo da su deca ubica videla snimak, na TV-u i da su bila sokirana. Mozete li da zamislite njihova osecanja bar na trenutak. Kako bi ste se vi osecali da od jednom svog oca za koga mislite da je dobar, koga volite vidite na TV-u kako ubija ljude, sutira ih i slicno.

Da tako vidite svog oca, da li bi ste promenili stav prema njemu?
 
Ja ne bih.Ocenjujem ljude prema tome kakvi su prema meni,a ne prema drugima.Ponekad se ne slazem sa tim sto neko radi,ali ako taj neko je fer i iskren prema meni,onda ga maximalno postujem i gotivim bez obzira na to kaakv je prema drugima.Iskreno,moj cale je bio na ratistu,ne bi sigurno bilo svejedno da cujem ili jos gore vidim da je tako nesto uradio,ali moje emocije i misljenje o njemu se ne bi promenilo.
 
strasno...moze da ubije, muci i siluje sto ljudi a za tebe je i dalje dobar covek zato sto je prema tebi ok?

istina ponekad zna da zaboli i coveku je veoma tesko i dugo vremena potrebno da je prihvati...
ali bar meni je draze da je progutam nego da zivim u iluziji...
naravno da bi se moje misljenje promenilo ma o kome da se radi...sto bi nas narod rekao "pa da mi je na oko ispao"...

i gde samo nalazis vise ovako morbidne teme...
 
Iskreno, Emili, mislio sam da si balavica, a onda sam pogledao u tvoj profil...
Osudjujem tvoj stav. Ne po pitanju roditelja, jer bi u takvoj situaciji svako preispitivao svoje emocije i odnose... Ali da takav stav imas po pitanju bilo koga ko je prema tebi "dobar" - to je blago receno nemoralno.
 
Julian_Duranona:
Iskreno, Emili, mislio sam da si balavica, a onda sam pogledao u tvoj profil...
Osudjujem tvoj stav. Ne po pitanju roditelja, jer bi u takvoj situaciji svako preispitavao svoje emocije i odnose... Ali da takav stav imas po pitanju bilo koga ko je prema tebi "dobar" - to je blago receno nemoralno.
Pa znas kako,nije tesko osudjivati mene i moj stav,jer sam ja u mnogo cemu malo cudna(za neke obicne ljude).Mnogo sam toga prosla u zivotu,druzila sam se sa razlicitim ljudima.Za mnoge od njih vecina bi reklo da su olosi i zlikovci,ali meni su pomogli onda kada mi je to bilo neophodno,i bili su mi pravi prijatelji(a nek su i jos)Iskustva su me naucila da tako cenim ljude,po tome kakvi su prema meni.A sad moral........nisam opterecena time.
Naprimer,da tvoj najbolji prijatelj(ako ga imas),ali stvarno NAJBOLJI,osoba koju volis,delis sa njom sve,uradi nesto po tebi i po zakonima etike nemoralno,da li bi ga ostavio?
Ako bi to uradio,onda ti ne postujes prijateljstvo........po nekoj mojoj teoriji.
 
Emily_Bg:
Pa znas kako,nije tesko osudjivati mene i moj stav,jer sam ja u mnogo cemu malo cudna(za neke obicne ljude).Mnogo sam toga prosla u zivotu,druzila sam se sa razlicitim ljudima.Za mnoge od njih vecina bi reklo da su olosi i zlikovci,ali meni su pomogli onda kada mi je to bilo neophodno,i bili su mi pravi prijatelji(a nek su i jos)Iskustva su me naucila da tako cenim ljude,po tome kakvi su prema meni.A sad moral........nisam opterecena time.
Naprimer,da tvoj najbolji prijatelj(ako ga imas),ali stvarno NAJBOLJI,osoba koju volis,delis sa njom sve,uradi nesto po tebi i po zakonima etike nemoralno,da li bi ga ostavio?
Ako bi to uradio,onda ti ne postujes prijateljstvo........po nekoj mojoj teoriji.
Nemam prijatelje... po tvojoj teoriji.
A sad ozbiljno:
Ne druzim se i ne prijateljujem sa olosem i zlikovcima. A upoznao sam i ja neke od tog kova... to uopste nije tesko, nisi jedinstvena. Ne zelim sebi da dozvolim da dodjem u situaciju da im se ucini da su mi pomogli ili da smo "dobri". Ako ni zbog cega drugog (tu mislim na moralna nacela), onda zbog toga sto to kosta mnogo vise nego sto to druzenje donosi.
Ni ja tebi ovo ne pricam napamet. I moj stav dolazi posle iskustva i razmisljanja...
Recenica da nisi opterecena moralom je kljuc tvog stava. Pocevsi od toga da moral smatras opterecenjem... Mislim, sad mozemo da raspravljamo o moralu - ali ako ga prihvatimo kao normu drustveno prihvatljivog ponasanja, videces zasto tvoj stav nailazi na osudu. Jednostavno, ugrozava druge...
 
Znas kako.........ja nikog do sada nisam svesno svojim postupcima ugrozila.To sto sam rekla da se ne optercujem moralom,ne znaci da sam osoba koja zivi nemoralno,koja je zla i nepostena.Ali nisam od onih ljudi koji vole da moralisu,ili jos gore koji su moralni zbog okoline(znaci ne ponasaju se tako zato sto to zele ili osecaju)Kazes,upoznao si ljude tog kova?Kog ''kova''?Mislis na ljude sa one strane zakona?Pazi,nisam od onih koji smatraju da je ispravno tako postupati i ziveti,ali neki od tih ljudi su bili,a neki su jos moji prijatelji.......ali to je neka moja zivotna prica.Svi imamo svoju dobru i losu stranu pa takvi ljudi.Inace,ova tema je extra-jer navodi na razmisljanje.Razumem one koji se ne slazu samnom,ok neko ne moze da se nosi sa nekim stvarima,ali ja se ne slazem sa tim da bih sutra okrenula ledja nekoj meni veoma dragoj osobi,koja je meni pomagala i bila uz mene,ako bi uradila nesto nemoralno.
 
Emily_Bg:
Znas kako.........ja nikog do sada nisam svesno svojim postupcima ugrozila.To sto sam rekla da se ne optercujem moralom,ne znaci da sam osoba koja zivi nemoralno,koja je zla i nepostena.Ali nisam od onih ljudi koji vole da moralisu,ili jos gore koji su moralni zbog okoline(znaci ne ponasaju se tako zato sto to zele ili osecaju)Kazes,upoznao si ljude tog kova?Kog ''kova''?Mislis na ljude sa one strane zakona?Pazi,nisam od onih koji smatraju da je ispravno tako postupati i ziveti,ali neki od tih ljudi su bili,a neki su jos moji prijatelji.......ali to je neka moja zivotna prica.Svi imamo svoju dobru i losu stranu pa takvi ljudi.Inace,ova tema je extra-jer navodi na razmisljanje.Razumem one koji se ne slazu samnom,ok neko ne moze da se nosi sa nekim stvarima,ali ja se ne slazem sa tim da bih sutra okrenula ledja nekoj meni veoma dragoj osobi,koja je meni pomagala i bila uz mene,ako bi uradila nesto nemoralno.
Nisam ni mislio da zivis nemoralno, ili da si zla i nepostena... Verujem da sam objasnio sta sam mislio pominjuci moral. Ja ne osudjujem tvoju zivotnu pricu... to je situacija u kojoj si se nasla. Osudjujem podrsku ljudima koji cine lose stvari. Podrskom njima - omogucavas da drugima, a samim tim i meni i mojoj porodici cine zlo. Ugrozavas me svojim stavom, razumes?
Mislim da bi glupo bilo da dalje objasnjavam...
 
Julian_Duranona:
Nisam ni mislio da zivis nemoralno, ili da si zla i nepostena... Verujem da sam objasnio sta sam mislio pominjuci moral. Ja ne osudjujem tvoju zivotnu pricu... to je situacija u kojoj si se nasla. Osudjujem podrsku ljudima koji cine lose stvari. Podrskom njima - omogucavas da drugima, a samim tim i meni i mojoj porodici cine zlo. Ugrozavas me svojim stavom, razumes?
Mislim da bi glupo bilo da dalje objasnjavam...
Ok........shvatam ja sta ti zelis reci.Stav je samo stav,znaci moje misljenje,koje ja mogu zadrzati za sebe,ili ga izneti javno(kao naprimer sada),ali mislim da ovo sve sto sam ovde rekla ne moze ugroziti nikoga.Ali u nekom drugom slucaju moze verovatno........samo da razjasnim.....ja ne podrzavam nikoga da cini zlodela,vec kazem da ne ocenjujem po tome ljude,vec kakvi su prema meni......ali ne bitno........malo je sve to tesko razumeti,ali kazem da podrzavam to verovatno bij i ja bila takva.
 
Aman. Tema bi sta bi smo mi kad bi smo vidjeli da nas otac ubija, siluje, muci ljude.
Ja prvo ne mogu da zamislim da moj tata to radi...to mi je ali BAS nezamislivo za njega..ipak...rat je rat i probudi najgore iz nas....ko zna...ipak, mislim da mu ja to ne bih mogla oprostiti...ne znam cime bih mogla opravdati njegove postupke...(mozda su ti silovali i isjeckali moju mamu pa im se on sveti....mozda su naredjenja takva a ako ih ne postujes ostaces bez neznam-ni-ja-cega...)
Vidis, Aco i ja sam se to pitala...i sta bi djeca koja su djeca zrtava...kako oni ikad da one druge gledaju normalnim ocima....
 
Ma ajde bre - sta moze da bude opravdanje sto su vezali ruke na ledja sestorici decaka (momaka) tj. ljudi i onda ih oborili na zemlju i odveli jednog po jednog i ustrelili ih ko pse?!?!?!?! Ni lovci ne ustreljuju zveri tako - zveri su bar slobodne da beze i da se brane! To je skandal, to je zlocin, to je umobolno ponasanje, to je prosto receno - BOLESNO I PSIHOPATSKO ponasanje prve vrste koje zasluzuje svaku osudu svakoga ko je imalo normalan i ko ne samo ima i malo morala nego ko je mentalno zdrav. Sto se pitanja tice, naravno da ne mogu da zamislim mog oca da tako nesto uradi (ni deca ovih zlocinaca sigurno nisu mogla da zamisle svoje brizne i nezne oceve da tako nesto rade, no ipak) i mogu samo da kazem da bi u meni to stvorilo uzasan, uzasan konflik, strasan jaz izmedju slike briznog tate i slike okorelog ubice koji ne znam ni sama kako bih (daleko bilo!) ikada uspela da pomirim u sebi. I ne znam kako bih se ikada mogla oporaviti od tog udarca, do kraja zivota. Ovi ljudi nisu u crno zavili samo decu ubijenih, vec i svoju decu: stravican psihoemotivni balast sa kojim su ih ostavili da zive do kraja zivopta, uzasna nocna mora iz koje nikada nece moci da se probude niti da - budu dobro.....Sto se tice dileme sta bi cinili da otkrijemo da je neko nama blizak i drag koga volimo ucinio nesto 'nemoralno' (silovao, ubio sa namerom nekog potpuno neduznog, nekog povredio.....) mislim da tu ne bi imala dilemu posle pocetnog soka i potrebe da poricem da je nesto tako mogao uraditi: moj je stav da cinjenje takvih dela NIJE NORMALNO PONASANJE i da takve osobe treba da se ili lece ili robijaju. Ne bih uopste dovodila u sumnju moj odnos prema prijateljstvu, ali bi me jako zabrinuo moj izbor prijatelja i po cemu sam takve birala. Postoji i druga opcija 'nemoralnih' radnji (za koje mogu ili ne moraju da postoje opravdanja): kradja je jedna od njih, kao i nesrece, kao i ubistvo iz samoodbrane. Tu bih svakako imala dileme i duboka cepanja sta da radim, priznajem, zbog svega onoga sto moze da stoji iza toga kao moguci uzrok odnosno razlog....Nisam od onih sto im je moral vazan radi toga 'sta ce reci charshija' - briga me za to; moral je, kao i vera uostalom, nesto sto covek nosi ili ne nosi ugradjeno u sebe i po cemu meri sta je dobro a sta zlo, po cemu pravi razliku izmedju onoga sto je ok i onoga sto nije. Cesto granice umeju da budu vrlo blizu, cesto ono sto bi u jednoj situaciji ili slucaju bilo nedopustivo i osudjujuce ume da bude potpuno prihvatljivo u nekoj drugoj situaciji....Nisam slepi moralista, ali mislim da se granica negde mora povuci. I definitivno ne mogu da sudim u coveku po tome 'kakav je prema meni' nego po tome da li je njegovo ponasanje za mene prihvatljivo, ukljucujuci tu i ponasanje prema meni ali ne izolujuci samo njega. I naravno da je za mene neprihvatljivo ako neko nekome veze ruke na ledja i onda ga ustreli - pa makar se radilo i o mom rodjenom ocu ili bratu. I jos mnogo vise nego kad bi se radilo o nekom drugom!
 
Julian_Duranona:
Nisam ni mislio da zivis nemoralno, ili da si zla i nepostena... Verujem da sam objasnio sta sam mislio pominjuci moral. Ja ne osudjujem tvoju zivotnu pricu... to je situacija u kojoj si se nasla. Osudjujem podrsku ljudima koji cine lose stvari. Podrskom njima - omogucavas da drugima, a samim tim i meni i mojoj porodici cine zlo. Ugrozavas me svojim stavom, razumes?
Mislim da bi glupo bilo da dalje objasnjavam...

E dozvolićeš mi da citiram tebe, a ne ovu Emili. Nekako mi lakše. Čini mi se da se ovde brkaju babe i žabe odnosno da Emili (bez ljutnje) ima malu konfuziju u glavi. Kako je moguće opravdavati ubistvo? :shock: Ona sve vreme govori o tome da neko njen učini nešto loše (valjda misleći u afektu), pa onda kao ona mu ne bi okrenula leđa. Lepo bi sve to bilo, ali ona ovde spominje profesionalne kriminalce, koji ugrožavaju ovo društvo i samim tim svakoga od nas pojedinačno. Kao to što neko ubija, pljačka, siluje, pali kuće, to je sve OK :shock: , sve dok je dobar prema meni. Pa po toj logici Emili bi mogla da bude najbolji prijatelj sa Hitlerom, samo da je on kojim slučajem dobar prema njoj lično.

I zašto se stalno pojavljuje u negativnom kontekstu reč "moralisanje"?!? Pa ljudi, da nema morala, da nema određenih društvenih pravila i normi, da nema zakona, mogao bi prvi manijak da vam upadne u kuću, da vas siluje, opljačka, ubije decu, itd. Dakle, moral kao takav je nužan u jednom društvu i ne predstavlja ništa loše. Da li je Emili nekada možda čula za "Teoriju društvenog ugovora?"

Iz cele priče može se zaključiti da, ako je meni potrebna pomoć (recimo finansijska), a neki moj prijatelj ode i opljačka porodicu koja stanuje u kući pored mene, siluje ženu, pobije decu i na kraju zapali kuću, i sve to samo da bi meni rešio finansijske probleme, onda je sve to ipak OK. Pa on je dobar prema meni. A da li ste nekada čuli za izraz "oteto prokleto"?

PS: Julijan, slažem se sa tobom i morao sam tebe da citiram jer bi mi citiranje Emili malo teže palo. Evo, baš sad, dok pišem ovo, imam neki osećaj mučnine u stomaku. Stvarno me neki ljudi iznenađuju.

a010.gif
 
P.s. Ne mislim da je 'rat iz nas izvukao najgore'. Ne mozes izvuci iz coveka ono sto on nije. Ja znam momke koji su u tim istim ratovima poginuli ili tesko osakacenji, samo zato sto rat nije mogao da izvuce iz njih - ubice. Ma koliko sa - jako trudio............
 
Poznajem mnogo ljudi koji su prosli rat.I u samom ratu i u situacijama koje su nametnute treba covek ako je covek da se drzi nekog kodeksa i etike.Razlicito je ustreliti da nebi bio ustreljen od zverskog izivljavanja .Ako bih videla da je moj otac poneo se namerno neljudski i zverski osudila bih ga kao i bilo koga drugog i gledala bih ga sasvim drugim ocima jer to je onda osoba sa sasvim drugim karakteristikama od onih koje ocekujem da bih nekog cenila i volila.
 
Rat izvuce iz nekih ljudi najgore a iz nekih najbolje.
Naravno da bih osudila s v a k o g ko uradi tako nesto.
Pogotovo ako izvrsi ubistvo - sa mucenjem zrtve...
Ne slazem se da, ako je neko dobar prema nama, nije vazno kakav je prema drugima. Naravno da je vazno, jer smo i mi mogli biti 'neko drugi', ali igrom slucaja, nismo.
 
Postoje i ubistva u samoodbrani.
Postoje ubistva zbog neceg ili nekog.
Postoje ubistva iz osvete,zbog ljubavi,zbog zemlje,sljive...
Postoje ubistva iz afekta.
Postoje ubistva iz ovog ili onog razloga.
Ne opravdavam.
Ali i ne osudjujem ona koja su se desila iz nazovi opravdanih razloga.
Ako je neko ubio nekog to uopste ne znaci i da je los covek.
Bitan je nacin na koji je to izvedeno,samoodbrana,nuzda,afekat ili je neko izivljavanje u pitanju.
Od toga zavise i osecanja.
Pitanje za sve.
Da li bi ste mrzeli svog oca da vidite kako ubija Hitlera!?
Verovatno bi za vas i sve ostale bio heroj pa zato nemojte puno lupati.
 

Back
Top