chopper

XdzelatX

Početnik
Poruka
29
Zanima me da li bi od ovoga

http://www.giantco.com/motorcycles/prince.html :twisted:

ili ovoga

http://www.giantco.com/motorcycles/knight.html :twisted:

moglo da se uradi ovo

http://www.stepanoff.org/wordpress/wp-content/20050415-blackyellowflames_ex.jpg :twisted:

ne isto ali neki takav model
i da li bih morao da mu menjam motor?
Isto me zanima ako mu ne budem menjao motor koliko ce izgubiti na performansama, posto ova prva dva motora i nemaju neke performanse.

Koliko bi kostali delovi bez rama da se uradi neka malcice osiromasena verzija treceg motora, i gde bih mogao da nadjem delove za tako nesto.

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
 
Dzaba ti trud sa oko masinica 125 - 250 ccm. Da bi napravio coper moras provesti dosta vremena i imati radionicu u kojoj bi napravio tako nesto. Skoro svi pokusaji da se napravi coper u nasoj zemlji su zavrsili katastofom - estetskom naravno. Po meni jedino Harley masina ima oblik za tako nesto, sa svim ostalim treba biti oprezan.
 
Ali da li bih nekako mogao da to uradim, motor mogu da nadjem jaci.
I moze li mi neko reci koliko jaci motor treba da stavim, nista prejako ali da moze da povuce.
 
Ma mozes ti i od slabackog motora da napravis copera, pusti masti na volju ali ti prvo treba alat da bi napravio ram. Onda ti treba znanje vrhunskog varioca da ga sastavis a da masina legne kako treba a da vozne karaktistike ostanu onakve kakve si zeleo tj. da ram ne vuce u stranu, da bude simetrican itd. Onda taj ram moras nositi na atest jer bez toga neces moci da registrujes motor. Probaj, svaka skola se placa.
 
I ozbiljniji proizvođači (sklapači) čopera se obraćaju specijalizovanim firmama za ram, motor, točkove i prenose, jedino rade rezervoare, blatobrane, ručke i ukrase, ako si gledao na diskaveriju OCC vjerovatno ti je jasno.
 
Prve dve slicice nisu motori ali bi uz malo prepravke to mogli biti. Licno mislim da im je izgled prilicno "na mestu" ali im je "srce" slabo. Pravljenje chopera je posao za merak i nemoj da ga pocinjes ako nemas dosta vremena. Da se ja pitam na ovakav ram i na vec postojeci menjac bih, uz male prepravne ugradio motor od citroena (diana ili spachek) (vazdushno hladjenje, bokser motor, 2 cilindra), ili od peglice (vazdusno hl. 2 cilindra u liniji, 650 ccm i mali gabariti) ili u najboljem slucaju motor iz starog ruskog automobila "zaparozac" naravno ako ga nadjes (v motor, 4 cilindra, vazdusno hladjenje, 1200 ccm). I nemoj da te zavaravaju sve je to izvodljivo.
Sto se tice OCC-a i nisu neki majstori sve se to moze odraditi u malo bolje opremljenoj radionici (izuzev secenja vodenim mlazom).
 
Nije mi cilj da nekog obeshrabrujem ali ipak za varenje rama je potrebno solidno znanje. Cak i profesionalni varioci ostave los var za sobom ponekad a ram motora je jako bitan element koji podnosi sva uvijanja ( cevasti ramovi su elasticni u vecini slucajeva ). Oda rama mnogo zavisi ponasanje motora u krivinama i mnogim drugim slucajevima. Na kraju, zavisno od toga kakav ram zeli bitno je kako se sastavljaju cevi - elementi. Obicno elektrolucno varenje ne dolazi u obzir.
 
Pa me slazem se bas sa tobom. Elektricno zavarivanje ostavlja za sobom vrlo jak var, naravno ako se pravilno vari. Problem je jedino u estetici, ali taj var se lako oblikuje brusilicom. Sto se tice uvijanja rama, moguce je samo ako se koriste tankozidne cevi. Najvise treba obratiti paznju na uravnotezenost rama, motora, menjaca i zadnjeg tocka. Naravno, neophodno je da prednji i zadnji tocak budu u ravni u suprotnom ceo motor moze da se baci.
 
Problem kod elektro - varenja je u tome sto odgreva celik u okolini vara i sto ostavlja ponekad sljaku skrivenu u varu ( posebo kod amaterskog vara ). Co2 varenje resava taj problem ali var ostaje ruzniji. Drugo: mora se napraviti kalup za ram sto je takodje posao. Mnogi su resili problem tako sto su odsekli prednji deo rama ( nosac viljuske ) pa ga izvukli tako da viljuska biva izbacena unapred i zatim to zavarili. U tom slucaju dolazi viljuska odredjene duzine. Sve se to mora proracunati.
 

Back
Top