"Drzim do sebe"

gost 52128

Iskusan
Poruka
6.693
Da li koristite ovaj izraz? Ako ga koristite (cak i ako ga ne koristite naglas) sta pod tim podrazumevate?

Moja majka ga koristi, i "drzeci do sebe" nikada ne bi izasla iz kuce neispeglana (ili nenasminkana :) ), sedela u nekoj rupi od kafane, nikada se ne bi napila niti zapalila cigaretu...a kamoli nesto drasticnije. Meni je do nedavno bio bas smesan. Medjutim, nedavno imala susret sa nekim cudnim osobama koje definitivno "ne drze do sebe" a ni do nekih moralnih nacela (nista protivzakonito)... pa sam posle nekog vremena shvatila da i ja, u stvari, "drzim do sebe" i da necu sa takvim osobama da se druzim... a bas sam mislila da sam veliki humanista i da verujem kako smo svi isti i jednaki... Gde je vasa granica (ako postoji)?
 
Ja ne drzim do sebe nista specijalno, il bar mislim, ali jednostavno izbegavam ljude koji nisu po mom ukusu po bilo kom pitanju...ne zato sto sam ja nesto iznad njih vec samo ne mogu da mlatim praznu slamu s njima a nista od toga...
 
u jeee ---predrasuda covece, uskoro ces postati rasista i budžovan koji se ne druzi sa sirotinjom ,, zivot ce ti postati dosadan u svom šarenom kutku ,,, po ovom" držim do sebe" suprotno je --- imam široke vidike
 
avesic:
u jeee ---predrasuda covece, uskoro ces postati rasista i budžovan koji se ne druzi sa sirotinjom ,, zivot ce ti postati dosadan u svom šarenom kutku ,,, po ovom" držim do sebe" suprotno je --- imam široke vidike

Pa o tome i pricam! Ceo zivot imam siroke vidike, kako ti kazes, i ne gledam i ne procenjujem sa kim se druzim i smejem se predrasudama i evo sad sam prvi put naisla na situaciju u kojoj sam shvatila da mi u stvari nije sve prihvatljivo. Mogu da razumem, ne ljutim se, ali ne zelim tome da prisustvujem... I cini mi se, po prvi put, da i nije tako lose "drzati do sebe". Zbunjena sam :shock:

( a to o sirotinji i rasizmu - cisto sumnjam :) ja sam sirotinja, dakle ne radi se o lovi a rasista svakao ne)
 
ona najuocljivija je prostakluk i vulgarnost u najrazlicitijim oblicima, u odevanju, razgovoru ponasanju...najjasnije receno, scene, psovke, zapustenost, ultra kratke suknje i uktra duboki dekoltei sigurno nisu stvari koje cu sebi dozvoliti. ne izlazim cupava i neispeglana, ne pusim, ne opijam se, ne drogiram i ne svadjam se sa bilo kime u prisustvu drugih ljudi...u stvari ne svadjam se uopste, svadja je za mene sinonim za raspravu u cetri oka. ne koristim izraz "drzim do sebe" jer ne zelim da se neko oseti prozvan u mom prisustvu ako zivi drugacijim nacinom zivota. ima puno toga ali ja to dozivljavam pre kao konzervativan deo moje licnosti nego superiornost u odnosu na nekog drugog
 
muvalo:
Objasni malo detaljnije - ako ti nije tesko! Bas me interesuje.

Pazi- kako sama " porasla " i "postala svoj čovek"-krećem se i upoznajem neke nove ljude koji su iz određenog kruga ljudi. U startu sam prema svima otvorena ali vrlo brzo procenim hoću li i mogu li dalje kao prijatelj sa njima.Budu neprihvaćeni uglavnom zbog njihovog ponašanja i(mada ređe) nekih životnih stavova.Jednostavno, ja tako nisam vaspitavana i jednostavno mi ne prija njihovo društvo...Što sam starija- postajem manje tolerantnija i za sebe a kamoli za neke nove ljude, koji mi po karakteru, senzibilitetu i razmiljanjima uopšte ne odgovaraju.
Ponašam se kao dama- ma kako ti ovo staromodno zvuči- u svakoj situaciji. Tako me tretira muž, najbolji prijatelj, kolege...Umem i ja da nosim " go stomak"- i to ravan, MOLIM!!! ali samo na moru; majičičice na bratelice i vruće šorceve-opet na moru. :wink: ...etc...etc..Primera je mnogo...Nikad ne kažem "držim do sebe" već "to sam ja"... ;) ;)
 
Cini mi se da imam razumevanja za sve i svakoga i po prirodi sam znatizeljna pa volim da imam uvid u razlicite nacine zivota, shvatanja nesto iz bliza a nesto sa razumne distance sto ne znaci da cu da ih vodim kuci ili da se intenzivno druzim sa nekim.Nije lose proucavati i poznavati ljude,razna mesta i situacije a pri tom ostati svoj.Sto se tice "drzanja do sebe" sa nekog drugog gledista gledam da budem ako ne bas u nekom top izdanju ono makar da se ne izdvajam ni po cemu,ne dopustam sebi da mi tezina predje broj kg koji sam sama odredila,obnavljam si garderobu i kozmetiku,priustim si vreme koje je samo moje za hobije,putovanja...Gledam koliko mogu da ulazem u sebe u vidu novih znanja i vestina....Ne radim nista sto bi bilo kompromitirajuce ali po mojim arsinima...
 
ima i - ne dam na sebe ... ja te izraze ne koristim ...naravno da nismo jednaki ....ti si humanista , to je lepo , ali neki ljudi ti ne odgovaraju ....josh uvek mi ne dolazi taj izraz , ne znam ...
 
e muvalo imam i ja takvu majku pa sam valjda buntovnik ideale,,, sto se tice licnosti --- vremenom se izgradi granica ,,, ali nikako ne bi osudjivala ljude koji nisu kao ja ,,, normalno samo treba gledati ko ti prija ,, a ja mnogima ne prijam ,, mada kroz tesne prijatelje mozes videti sebe --- jedini covek koji me razume i podrzava je jedna totalno mirna zenica deset godina starija od mene a ja sam joj sušta suprotnost ,,, šta li sad reče ???
 
A da li se onda to prenosi i na sve ostalo sto radite? Kako kuvate, kako zivite, kako radite svoj posao ili vaspitavate decu - nema otaljavanja i app pristupa nego sve po redu, kako treba?

I, pretpostavljam da taj trud ulazete zbog sebe, a ne zbog drugih?

Ja se oko dosta stvari poprilicno trudim, i dugo mi nije zasmetalo kad vidim da je neko drugi "luftika" a sad kao da sam se probudila iz neke tolerantne kome :)

Zato vas ovoliko i ispitujem, izgleda da moram nesto da rascistim sa sobom .

Hvala! (i na posalicama - i one su i te kako na mestu :) )
 
avesic:
e muvalo imam i ja takvu majku pa sam valjda buntovnik ideale,,, sto se tice licnosti --- vremenom se izgradi granica ,,, ali nikako ne bi osudjivala ljude koji nisu kao ja ,,, normalno samo treba gledati ko ti prija ,, a ja mnogima ne prijam ,, mada kroz tesne prijatelje mozes videti sebe --- jedini covek koji me razume i podrzava je jedna totalno mirna zenica deset godina starija od mene a ja sam joj sušta suprotnost ,,, šta li sad reče ???

ja mislim da si sad u stvari rekla da ces kad tad postati bas kao tvoja prijateljica: jedna totalno mirna zenica - kao sto sam i ja slicnija s vojoj majci NO sto sam mislila... :)
 
hm. držim do sebe mi surovo zvuči.
da.... znaju se pravila, moira je sve lepo napisala.
ali....desi mi se da u pidzami odem po jogurt:roll:
ali, ne vidi se da je pidzamica...mame mi:lol:
 
jao, muvalo, to jednostavno znači da ne pristaješ na baš sve što ti se nudi i da imaš sopstvene ideje o svom sopstvenom životu kojih se - i držiš :) Ništa tu nema čudno, imaš svoje dostojanstvo, principe i karakter ( i obzire!) i paziš na sebe tako što biraš, između ostalog, i okolinu. To ne znači da si snob :idea: Ni ja se ne bih družila sa moralno sumnjivima....bez obzira na opeglanost 'aljina :P
Freedom to make choices and to stay cool. Ne moraš da osuđuješ i neznamštaveć - dovoljno je da se sačuvaš od onoga što ti ne prija, ne mora to biti i nužno loše....
btw. ne postoje dva ista čoveka, i teza da "ne treba osuđivati one koji nisu kao ja" je primitivna. Podstičimo različitosti ali ostanimo - pristojni, i biće sve ok ;)

"ne dati na sebe" je izraz za odbranu - neko te dira, i ti ne daš da te dira, braniš se od napada.

ja više volim da kažem da "moram da pazim na sebe" :P
 
pa dobro, ja idem u boksericama u pekaru :lol: Ne vidi se dugme, stvarno!


kakve to veze ima.. kao da me briga, znam da mi super stoje, i majica bez brusa i sve, pa imam ogledalo :D




sad ozbiljno - mislim da otaljavanje usporava čoveka, pa i unazađuje :? Kad je reč o važnim stvarima, naravno, suštinskim (porodica, posao...)
 
CaLiMeRo:
Nikada nisam izgovorila ni pomislila to.
Iskreno nemam pojma šta to znači. Mislim, šta bi meni značilo.

Možda živeti po svojoj meri. Najbliže to. :D

To je dobrocudan deo te price. Moze to da zvuci i grubo, kao sto neko rece. Ali vi ste mi bas lepo odgovorile & objasnile - mnogo vam hvala - sad sam se smirila. Bilo mi je potrebo da cujem ove stvari koje ste napisale...
Bas ste super zene :) Pozdrav!
 

Back
Top