Ugor

Pozdrav!

Za pocetak, u toku prepodneva, na plovak, napecaj sitnu ribu, sparice, smokvice, vrane, knezeve......... Mozda ce zvucati surovo, ali ostavi ih na suncu,do predvece, da pocnu da se,malo, "osecaju". Dno gde se peca mora biti kamenito, ili pescano - ako je u neposrednoj blizini kamenito. Dubina, uglavnom, sto veca to bolje. Ugori su zmijolike, ribe koje se, nocu, provlace medju kamenjem tragajuci za ribom. Dan provode po rupama u kamenju, tako da ih danju ne vredi pecati. Pribor treba da je jak, kao kada pecas soma i ocekujes velike primerke, najlon 0.5 i deblji - ako si cuo da na tom mestu ima i vecih ugora (cujes od mestana ili drugih pecarosa), sajlica obavezno i udica slobodno, sto veca (da ne pricam o "broju" velicine udice, ali neka joj vrat ima 5cm). Posto se peca na mrtvu ribu, ili parce, nije potrebno bog zna kako paziti kako se riba stavlja na udicu, moze i po sredini. Udica moze da lezi na dnu ali moze i da lebdi neposredno iznad dna. Olovo 40tak gr radi daljeg izbacaja. Nisam cuo da neko peca ugora na plovak, ali ako mozes da izvedes da plovak ne nosi struja, mislim da bi moglo i tako (naravno vazi isto - udica blizu dna, a na vrhu plovka (20tak gr) svetleca ampula). Predvece se odlazi na mesto za pecanje, ali tek sa prvim mrakom treba ocekivati udarce. Ugor ne pipka, ne kilavi, ne proverava, "glupav" je do besvesti, beskompromisno udara, odmah guta ribicu sa udicom, ne zuri mozes da pustis da sigurno proguta (2-3 povlacenja) ali treba imati i pribor za vadjenje udice "iz stomaka". Izvlacenje moze da ide bez zamaranja ako su manji primerci (1-2 kg) sa vecim ce morati opreznije da ti ne polome pribor. Peca se do izlaska sunca, ali meni se uvek spavalo oko 1, pa sam prekidao. Nisam nikada probao rano ujutru, uvek sam pecao uvece i bio zadovoljan. Ako pada kisa jos je bolje.
Moze se koristiti komad lignje (kupuje se na pijaci) komad kraka od hobotnice (ulovi ili kupi), muzgavac (jako lici na hobotnicu) po mom iskustvu nije dobar mamac. Mislim da je ipak najjeftinije napecati mamce.
Ako ti se desi da vidis blago i dugo povlacenje, kontriras, osetis tezak teret koji kao mrtav krene, pa naglo stane kao da si zakacio stenu, to je sigurno hobotnica, i verovatno ces ostati bez olova i udice (ako je manja, izvucices je, ne boj se - nece te povrediti, nego je skini sa udice, prevrni joj plast i izvadi utrobu - imas srece - ulovio si dobar mamac, krak se stavlja kao glista na udicu)
Nadam se da sam bio dovoljno jasan, ali moram ponoviti da bez kamenjara na dnu, tesko da ces imati uspeha.
Zelim ti lep provod na moru!
 
Hvala ti puno za savet.
Pecao sam ga prosle godine ali nesto kratko i sa slabim priborom i nisam znao nista oko tehnike i mamaca tako da sam se sad spreman dobro
Pozz
 

Back
Top