MLJET JE BILO SRBSKO OSTRVO - DOKAZ

Zmaj_Svevlad

Zainteresovan član
Poruka
360
Jedan od dokaza da je Mljet bio srbski, kao što ga i Porfirogenit pominje u DAI, jeste ova povelja Stefana Prvovenčanog. Original nije sačuvan. Postoji prepis koji se čuva u Historijskom arhivu u Dubrovniku. Tekst, ukupno 41 redak, pisan je na pergamentu (format 48 x 34 cm), a ispod njega je potvrda kralja Milutina, u 8 redaka. I prepis povelje i potvrdu posala je ista ruka i to nekaligrafskim ustavnim pismom kraja XIII i početka XIV veka. Sačuvan je ostatak gajtana od crvenih konaca, provučen kroz pliku.

Tekst povelje:

"Davalac onoga što je blago i istočnih svakom davanju neoskudni, uslišilac svakoga koji ga prizove istinom, ne htede ničiju propast, nego zapovedi da se svi spasu i u razum istiniti dođu, Vladika svih, Hristos Bog, istinita mudrost očeva, koga ako ko nađe u istinu je blažen; ko je dakle taj koji može da iskaže sile Gospodnje? Radi takvog smerenija Vladike sve se udivljava, jer našeg spasenja radi bi čovek, svih Bog ovaplotivši se u Pričestu svoju mater, i svojim blagovoljenjem venča nas dajući neoskudno ispunjenje onima koji s ljubavlju padaju ničice k njemu. Veličinu njegovog čovekoljublja razumevši, ja, grešni Stefan, veliki kralj, namesni gospodin sve srpske zemlje i Dioklitije i Dalmacije i Travunije i Humske zemlje, padajući ničice pred tebe, molim ti se, Gospode, ti si me primio iz utrobe moje matere, ti si moj pokrovitelj, tebe kao utvrđenje i nadu imam i pred tebe kao moliteljicu stavljam Prečistu Tvoju Mater. Mene izabravši u domu oca moga da budem naslednik prestola oca moga i među braćom mojom viša me javivši, meni predade da pasem stado oca moga s blagoslovom očevim, koji i ovaj nauk dade meni, rekavši:
- Sine, moje reči uzmi na um, mojim rečima priklanjaj uho tvoje, sačuvaj ih u svome srcu i budi onaj koji se svim srce uzda na Boga, blagoslovi Boga u svako vreme i neka je hvala njegova svagda na ustima tvojim.Blizu je Gospod svih koji ga se boje i molitvu njihovu uslišaće i spašće ih. Amin.
Stoga i ja, razumevši blaženi život oca moga, kako u svemu s žurbom priticaše zapovedima Gospodnjim, i zato ga Vladika Hristos Bog strašnim svima koji žive okolo njega javi, i mir i tišina bi u dane vladavine njegove, po reči proroka Davida: "Gospod neće lišiti dobra one koji hode nezlobivo." Toga radi i ja padam pred tebe, znajući tvoje čovekoljublje i molim se vapijući ovako tebi Isuse Hriste:
Otvori mi oči srdačne, da razumem i tvorim volju tvoju u sve dane života moga, "jer sam pridošlica ja"; ne sakrij od mene zapovesti tvoje, nego "otkri oči moje da razumeju čudesa od zakona tvoga". Reci mi, Gospode, nedokučivosti i tajne premudrosti tvoje, na tebe se nadam, bože moj, da mi ti prosvetiš um i smisao svetlošću razuma tvoga, da prebivam u svim zapovestima tvojim kako bih se obnovio i prosvetio istinom i spasao dušu moju i telo. Amin.
I tako prebivajući, ako i druge dobrodetelji ne stvorih, o meni će se postarati Bog, jer gde bejaše manastir nekog svetitelja sa usrdnom željom svaku potrebu ispunih mu, i ovome manastiru Prečiste Vladičice naše Gospođe Bogorodice na Mljetu ovo darujem: ostrvo celo i Babino Polje, na drugom ostrvu u Krkri crkvu Svetoga Vida, Janjinu i s Popovom Lukom i Svetog Stefana i Svetog Georgija. A ovo su im međe: Žulijan od mora do mora i od druge strane od Motružnice od mora do mora; u Stonu crkvu Sv. Nikole. Ovo da budu metohije Svete Bogorodice mljetske crkve. I vinogradi koje je opat kupio crkvenim dobitkom da budu crkvi u Rijeci i u Žrnovnici pred Dubrovnikom. Ovi uvek da budu crkvi. I o ovim metohijama niko da se ne stara osim opata, koji je u tom mestu, a drugi ni jedan čovek da nema brigu niti vlast nad kim. Ko bude vladar posle mene ili moje dete ili blizak ko ili neko drugi, ovoga da ne razori ili kome učini neko nasilje.
Ako li se ko, zavišću Sotoninom obuzet, drzne da razori nešto od onoga što prinosim Presvetoj Bogorodici Blagodetelnici, takav da bude proklet od Gospoda Boga Svedržitelja i Presvete Bogorodice, i sila časnog i životvorećeg krsta da porazi njega u sadašnjem i budućem veku, i od mene grešnog neka mu bude anatema. Ovoga radi pisah i potpisah.

Stefan, po milosti Božjoj venčani kralj i samodržac sve srpske zemlje i pomorske."
 
SrBski je arhaizam, a ja ga pišem namerno. Prvo, verujem u moć pisane reči, te kada se iza slova "r" stavi "b", tada je ta reč tvrđa, snažnija, nego kada se iza "r" nalazi "p", što jeste gramatički ispravno.Međutim, gde nam je onda ono meko slovo "š", kada se npr. izgovara reč "lišće". Što onda gospoda lingvisti ne vrate to slovo? Drugo, kada se piše "srbski", tada se ističu prva tri slova koja čine osnovu našeg imena - Srbi. Sva ostala pravila poštujem.
 
Miki 13991:
Ама знам то бре :))) Али вреди чути и другу страну зар не?

Ево је:

Oximoron:
zato shto jednostavno nije SRBSKI neko SRPSKi...vec sam ti objasnio na pp...deshava se jednachenje po zvuchnosti...inache,pitaj hellen,ona je profesor srpskog koliko sam shvatio...

Тачно је, али можемо прогласити и то за изузетак, јер имамо холанДски (а не холанТски, или не дај Боже холанЦки), швеДски, магреБски, да не спомињемо остале изузетке типа преДседник и сл., где се врши једначење у говору, али се не записује.

Дакле, подржавам Свевлада кад каже да тако пише намерно - изговара се са П и овако, и онако, а са Б је макар лепше за очи. 8-)

Истини за вољу, Б се готово увек при једначењу по звучности и записује као П, нпр. баба-баПски, роб-роПски, Загреб-ЗагреПчанин итд. Једини пример ког могу да се сетим где Б остаје при писању је Магреб-МагреБски...
 
goxy:
Бла, Бла ,Бла------Па и У Земуну Је била Ндхазија за време другог светског рата.....
Да ли је земун због тога хрватски град :roll: ....

Eh, Bože, ko se sve ne javlja ovde... Pa Pavelić je okupirao Zemun, a Mljet su Srbi naselili, što lepo kaže Porfirogenit... eh, eh... kakvi likovi...
 
fortes:
I Beograd su naselili i osnovali Kelti,pa ne cujem Irce da da kazu da je Irski grad(mogli bi pola Evrope da svojataju po tom kriterijumu).
Migracije su normalna pojava,kao i nestajanje ili asimilacija kompletnih naroda.


Naslov teme kaze da je Mljet bilo srpsko ostrvo, a ne da je sada.

Asimilacija je ucinila svoje, tako da su asimilovani Srbi danas veci Hrvati nego sto su oni sami. Nazalost. :sad:
 
Vladika Ruvim II Njegus:
Jes, a najaci argument su mu ogromna slova to jest dreka!

hahahahaha

Srpska zemlja jedna jedina, pa onda Dioklitija, Dalmacija, Travunija ...

hahahaha

Pomijesao je srpsku zemlju i zemlju u vlasnistvu srednjevjekovnog feudalca.

Kolicino,covek pise sto znaci da je ili procitao ili naucio.
Ima li negde tvog teksta?
Jedino sto znas je copy/paste Kolicino.
Srpski ti je slaba strana koliko vidim.
Tu sam Kolicino Gliposti.
 
Hajde da ponovimo, kad ovaj efendija Rufim preskače. Vizantijski istoričar Skilica lepo piše:

"Jovan posla Caru, koji je boravio, kako rekosmo, u Solunu deset kentenarija zlata, ali brod zahvaćen olujnim vetrom udari na ilirske obale i razbi se. Zlato prigrabi Stefan Vojislav, arhont Srba, koji je bio pre kratkog vremena pobegao iz Carigrada i zauzeo zemlju Srba, proteravši odande Teofila Erotika".

A ko je bio Stefan Vojislav? Pa otac Mihajlov i deda Bodinov. Dakle, ako je Vojislav bio smatran arhontom Srba, onda je to svakako bio i njegov unuk.

Prema tome, "Crnogorci" su od davnina Srblji, što je dokazano već milion puta, ali da se ne zaboravi.
:lol:
 
Ма, Црногорци ни не постоје под тим именом пре 15. века, шта више рећи.

Још је и у 19. постојала јасна разлика између Црногораца, Брђана, Херцеговаца и Бокеља. Има ли шта јадније од „Црногорца“ из Рисна (Бока), „Црногорца“ из Никшића (Херцеговина) или „Црногорца“ од Васојевића (Брда) где Црна Гора никад није ни допирала! Да не говоримо о Пљевљима који су Стара Рашка. Као кад бисмо рекли „Сремац из Шумадије“ или „Ресавац из Лике“ - идиотарије.

Да је Морава којим случајем била под околностима да оснује своју микро-државу попут Црне Горе, какви смо идиоти, данас бисмо имали националност „Моравце“ који би себе сматрали Западним Словенима, а не Јужним, јер и Морава и моравски народ постоје у пределу данашње Чешке. И још под именом „Моравци“! (Ако ништа друго, барем би их било бројно више него ових Црно-потурица).

И какве везе има Црна Гора са Мљетом? Запео чо'ек да засмрди сваку тему, па то ти је...
 
Па јесте, Морава је река у Чешкој, а Моравци су некадашњи западнословенски народ, данас асимиловани у Чехе:

Моравци
___________________________

Моравци су западнословенски народ сродан Чесима, који претежно живи у Чешкој, на подручју историјске покрајине Моравске, чија је некадашња територија део данашње Чешке. Моравци говоре чешким језиком, који спада у словенску групу индоевропске породице језика.

Мораваца у Чешкој има око 380.000.

Википедија: Моравци

Реч „Гига Моравац“ добија потпуно ново значење, бре! :lol:

Узгред, ово у твом аватару је грб Лужичких Срба?
 
Kad smo već kod Moravaca onda odmah treba da se kaže da su Srbi to ime doneli iz Bele Srbije, gde su bili susedi tom sloveno-srbkom plemenu. Dokazi:

1. "Bavarski kodeks" (IX vek) koji govori o prevashodstvu srbskog naroda među Slovenima. U njemu piše:
„Zeriuani, quod tantum est regnum, ut ex eo cunctae gentes
Sclavorum exortae sint et originem, sicut affirmant ducant."

što znači:

"Srbi, čije je kraljevstvo toliko, da su od njih potekli svi slovenski narodi i, kako tvrde, od njih vode poreklo."


2. Helmoldova hronika (XII vek) u kojoj se vidi da su Moravci i Karantanci (Slovenci) bili susedi Srbima u Beloj Srbiji:

"At litus australe Slavorum incolunt nationes, quorum ab oriente primi sunt Ruci, deinde Polani, habentes a septentrione Pruzos, ab austro Boemos et eos qui dicuntur Marahi sive Karinthi atque Sorabi."

"S južne strane naseljeni su slovenski narodi, od kojih su sa istoka prvi Rusi, zatim Poljaci, imajući sa severa Pruse, a sa juga Čehe, te one koji se zovu Moravci ili Slovenci, a takođe i Srbi."

Po tome bi Slovenci (Karantanci) bili isto što i Moravci, a oni svi zajedno srbsko pleme iz davnina, što se slaže i sa češkom Dalimilovom hronikom iz XIV veka.
 
Ја сам више склон да поверујем да је то име одавде отишло у Чешку. Требало би проверити, али мислим да је моравски топоним овде старији од наводног досељавања Словена у VII веку. Неки су га чак на силу доводили у везу са Келтима (и поред очигледног Море-Мора-Морава), али им је у тим теоријама сметала словенска Морава у Чешкој.
 
@Bogart

Ne citam vikipediju iz dosta razloga, ali znam ko su Moravci :-) Imam drugaricu Moravku ;-)

"Giga Moravac" zaista dobija sasvim novo znacenje hehehehehe ... nema sta!

Drago mi je da je neko napokon prepoznao moj avatar i nazvao ga pravim imenom tj. grbom Luzickih Srba a ne kao "komunisticku petokraku". Imas pivo od mene zbog ovog prepoznavanje!

Inace "slovensko" <mor> oznacava tamno plavo, tj. danasnje srpsko modro. Od te boje nastade i ime Morava pa i imenica more. Mnogi imenicu more vezuju za latinsko "mare" ali mislim da veza nije na mestu.

Srbi i Cesi su jedan narod! :-)
 

Back
Top