Valjevske legende i price

Ma, ceo taj tok Gradca i ostalih njegovih pritoka je nakako cudnovat! Nadam se da ste nekada isli uz Gradac. Okruzenje je veoma raznoliko, sve je puno nekih putica, precica, kojekakvog granja, stena cudnog oblika a Gradac je na nekim mestima plitak da ga mozete pregaziti a na drugim taman, hladan i pun virova!
 
Bili mi u Jeremicku,.naravno komirali se.Odlazimo kod Nikole Core u Vidru,.usput se ispeglamo u Gradac,.sretnemo Malovcica,.vratimo se u Jeremicak
drmnemo jos po dve radze,.povedemo i Cempu sa nama,.odlazimo u Picin park,.pokupimo Fuksu i Glistu,.razjebemo Sijalici zurku i svi srecno odemo u Paradizo!
 
Mitovi i legende Valjeva i okoline...
Kad saznate nesto novo ili se setite nekih starih prica okacite ovde.
Apelujem na sve posetioce teme da ne spamuju i ne chetuju.
Mozetei napisati i odlomke iz poznatih dela o pricama, legendama naseg kraja (M. Glisic npr.), ali obavezno ispod teksta napisite iz kog je dela odlomak i ime autora. I molim da se iste price ne ponavljaju, mada su moguce razlicite varijante jedne iste, to je ok.

Hvala!
 
Postoji vise narodnih legendi koje imaju razlicite price o nastanku imena Valjevo. Po jednoj, Valjevo je dobilo ime po "valjaricama" kojih je bilo duz obala Kolubare. Druga opet ime Valjevo vezuje za dobru, "valjanu" zemlju u valjevskoj kotlini. Po trecoj legendi Valjevo je svoje ime dobilo po grupi umornih izbeglica, koji su se, bezeci pred Turcima skotrljali, "svaljali, s okolnih planina u kotlinu.

Da se podsetimo legendi o nastanku imena...
 
Evo jedne Valjevske urbane legende...

Prica je vezana za Gradac, naime covek se sam vracao kuci i na jednoj livadi video je, obasjano mesecinom, malo jare. Malo se iznenadio, pomislio da se jare izgubilo, a onda poceo da ga zove, sigurno u nameri da ga odnese kuci... Cucao je tako i zvao jare "Dodji jare, dodji ovamo..."

A onda se jare okrenulo, pogledalo ga pravo u oci i dubokim glasom reklo "Dodji ti ovamo!"
 
Ja samo moram da objasim ovu pricu o jaretu... Dugo sam trazio i trazio i konacno sam nasao resenje...
Dakle, majka gore pomenutog jareta je umrla na porodjaju duboko u sumi blizu Beograda. Jare je ostalo samo i bez ikoga na svetu da se snalazi kako zna i ume u hladnoj sumi. Medjutim, posto je bilo malo i glupo, nije moglo sebi da nadje dovoljno hrane da prezivi. Svakog dana je kopnilo sve vise i vise. Taman kada je bilo spremno da ode u vecna lovista, u sumu je, setajuci se, slucajno naisla Mikla Canić. Uzela je jare u svoje nežne ruke, sažalila se na njega i ponela ga kuci. Posto svi znamo koliko je rečita gosodja Canić, ona ga je učila da priča i tako je ono naučilo da kaže ''Dobro veče''. Čim je uvidela da jare ume da izgovori tu komplikovanu rečenicu, Milka ga je odnela na jednu livadu da samo započne novi život. U tom nekom periodu je naišao gore citirani čovek , video ga, a jare mu je reklo ono sto jedino zna. Nikakva misterija...


milka-1.jpg
jarici-1.jpg




Ja bih molio The Boss-a da ovo ne briše, samo sam razrešio misteriju, da ljudi ne žive u neznanju... Ako izbriše, biće kriva zato što ljudima ne dozvoljava da saznaju pravu istinu...
 
Poslednja izmena:
ovako, pusticu vas mesec dana (a mozda i manje) da pisete price i legende i nista necu ispravljati. Posle tok roka cu sve srediti, koja je prica normalna nju cu ostaviti, ono sto nema veze sa temom obrisati. Ostavicu ovo ovako za sada jer mozda nekoga ZAISTA asocira na neku pricu. Ako ovo ne bude funkcinisalo, prosto cu zaklucati temu, pa kad neko bude imao nesto pametno da napise morace prvo da se obrati meni.
Sve ovo naravno u slucaju da i tada budem mod.

Ali ipak vas molim, ovo je ozbiljna tema, neka i vasi postovi budu takvi!
 
Bili mi u Jeremicku,.naravno komirali se.Odlazimo kod Nikole Core u Vidru,.usput se ispeglamo u Gradac,.sretnemo Malovcica,.vratimo se u Jeremicak
drmnemo jos po dve radze,.povedemo i Cempu sa nama,.odlazimo u Picin park,.pokupimo Fuksu i Glistu,.razjebemo Sijalici zurku i svi srecno odemo u Paradizo!
Pod jedan, svi ovi mitovi i legende su cista glupost (nije da ne verujem u njih, a ne veruje niko), a i nema ih puno(ili niko ne zeli da ih se seca i da ih prica/pise), tako da sto se mene tice, ova tema moze odmah pod LOCK.
Pod dva, sto se tice ovoga da je ozbiljna tema, samo procitaj citirani post, koji me je inace i nasmejao, a i moze da posluzi kao mali turisticki vodic koje kafane mozete da posetite.
Pod tri, sto se tice brisanja stvari koji nemaju veze sa temom, pogledaj ovo chatovanje http://forum.krstarica.com/threads/168128&page=8
Jeste ih Jeka upozorila, ali nijedan post nije izbrisan...

Toliko od mene ovaj put. Ako budem imao jos nesto pametno da kazem, moracu prvo da se obratim Agathi po nalogu...
 
EBIGA evo ja sam cuo jednu pricu iz VA kraja - tip u narodu poznat kao GROOYAN nije bio u BG kod brata samo daga obidje nego je isao da bari neku ribu - mit ili legenda -PROSUDITE SAMI
Baksuze, lepo sam ti rekao da nikome ne kazes...:P

Nisam ja rekao da niko ne veruje(ja sam to samo nagovestio u zagradama:P), napisao sam da sto se MENE tice, ova tema moze pod kljuc. A i ne mora, meni uopste ne smeta, cak mi je i simpaticno da citam o jaricima i ostalim embrionim vrstama sto zive u Va...
 
Baksuze, lepo sam ti rekao da nikome ne kazes...:P

Nisam ja rekao da niko ne veruje(ja sam to samo nagovestio u zagradama:P), napisao sam da sto se MENE tice, ova tema moze pod kljuc. A i ne mora, meni uopste ne smeta, cak mi je i simpaticno da citam o jaricima i ostalim embrionim vrstama sto zive u Va...

EBIGA kad se vidimo na pivi :lol::lol: ispricacu ti pricu koja se stvarno desila - nije VA kraj pa necu da se mod ljuti al je stvarno istinita i isto toliko neverovatna:idea:
 
Nikako moda nemoj da ljutis, nece ti spasiti ni ona testera ako te ona uhvati na zub.:P

A i verovatno sam je ja dosad mnogooooo iznervirao, pa sad smislja kaznu za mene. Nemoj te se iznenaditi ako me ne bude bilo narednih dana;)

Vazi, na pivi mi pricas tu neverovatnu pricu...
 
Nikako moda nemoj da ljutis, nece ti spasiti ni ona testera ako te ona uhvati na zub.:P

A i verovatno sam je ja dosad mnogooooo iznervirao, pa sad smislja kaznu za mene. Nemoj te se iznenaditi ako me ne bude bilo narednih dana;)

Vazi, na pivi mi pricas tu neverovatnu pricu...

EBIGA brate jesmo rekli da necemo nju nervirati - mala ne brisi i ovo oko nerviranja je neverovatna prica ili ti mit - al ajd da poverujemo u njega ------- BEZ NERVIRANJA EBIGA8)
 
Jedan covek je odlucio da sagradi kucu i unajmio je nekoliko dobrih majstora koji su ubrzo dosli sa ekipom radnika i poceli gradnju. Majstori su dugo radili i u dogovoreno vreme su zavrsili kucu. Ali covek je iz nekog razloga odbio da im isplati ostatak novca... Majstori su sve pokusavali, ali on nije hteo da plati.

Zbog toga je jedan do glavnih majstora otisao na obliznje groblje, izvukao ekser iz krsta koji je bio na grobu nekog deteta i zakucao ga u gredu na tavanu kuce. Majstori su zatim otisli i vise nisu trazili novac.

Covek se ubrzo uselio u novu kucu. Ali od prve veceri, kada bi legao da spava, kasno nocu bi poceli da se cuju krici i plac deteta. Covek je pokusavao da se otarasi te pojave, ali mu nije uspevalo. Na kraju je odlucio da proda kucu.

Kucu je kupio covek koji se tek doselio u grad. Isplatio je sav novac prethodnom valsniku i uselio se. Ali njegove muke tek tada pocinju. Svake veceri, kasno nocu, poceli bi plac i krici deteta. Covek je pretrazivao kucu, ali nista nije nasao. Na kraju je pokusao da razgovara sa starim vlasnikom, a posto ni to nije pomoglo, odlucio je da sazna sve o kuci. Posle duge potrage uspeo je da pronadje jednog majstora koji je radio na izgradnji, a on ga je uputio na glavnog majstora. Kada je glavni majstor cuo o cemu se radi, zatrazio je od novog valsnika da mu isplati novac koji mu duguje stari vlasnik za izgradnju. Covek je na kraju to i ucinio. Majstor je tada otisao na tavan, izvadio ekser i vratio ga na krst odakle je i uzet.

Od te noci, prestali su krici i plac deteta.


Ovo sam uspela da pronadjem na nekom sajtu pod naslovom "Legenda iz Valjeva", ako neko ima jos nesto, ne mora da bude strasno...
 
Evo jedne Valjevske urbane legende...

Prica je vezana za Gradac, naime covek se sam vracao kuci i na jednoj livadi video je, obasjano mesecinom, malo jare. Malo se iznenadio, pomislio da se jare izgubilo, a onda poceo da ga zove, sigurno u nameri da ga odnese kuci... Cucao je tako i zvao jare "Dodji jare, dodji ovamo..."

A onda se jare okrenulo, pogledalo ga pravo u oci i dubokim glasom reklo "Dodji ti ovamo!"

Znam za pricu iz Bosne isto sa jaretom, mada malo izmenjenu. Gde li je prvo nastala, kod nas ili tamo...
Evo je

Covek je jednu noc, tacnije pred samo jutro, krenuo kuci vozeci bicikl. Na sredini puta je ugledao malo belo jare. Covek je sisao sa bicikla i krenuo da ga doziva. Uhvatio ga je i stavio sebi u krila, a zatim nastavio voznju. Usput je tepao jaretu, koje je posle svih lepih reci postajalo sve teze i teze.

Odjednom se jare okrenu ka coveku i rece mu "Kome si ti to tepao? Ko je jare malo? Sad ces da vidis kome si to govorio." Covek je od straha poceo da brze okrece pedale, ali bicikla nije htela da krene. Kada je poslao pretesko da okrece pedale on je sisao. Jare je i dalje nesto pricalo, a onda je ucutalo kada se iz sela zacuo petao.

Tada je jare reklo "Imas srece sto je onaj idiot zapevao inace bi video svog Boga". U tom trenutku je i nestalo. Covek je uzeo biciklu, potpuno polomljnenu. Kuci je stigao skroz pocupan, pocepan i prestravljen.
 
ZVANICNO UPOZORENJE

Svako ko iz bilo kog razloga na ovoj temi napise nesto sto nije u direktnoj vezi sa valjevskim mitovima, legendama ili pricama bice kaznjen bez pogovora. Dopustite korisnicima iz drugih krajeva Srbije da se upoznaju i sa jednom drugacijom slikom Valjeva.

Hvala!!!
 
ZVANICNO UPOZORENJE

Svako ko iz bilo kog razloga na ovoj temi napise nesto sto nije u direktnoj vezi sa valjevskim mitovima, legendama ili pricama bice kaznjen bez pogovora. Dopustite korisnicima iz drugih krajeva Srbije da se upoznaju i sa jednom drugacijom slikom Valjeva.

Hvala!!!

da ono bas smo jaki sa ovim pdf - om pa da ih upoznamo s Va ajd da ih zovemo na cevape da vidis koliko ce ih doci
 

Back
Top