Lucifer - Vertigo

Po mnogima jedini iole standardniji – citaj: zaradniji - spin – off Gaiman – ovog kultnog Sandman – a jeste upravo storij od 75 epizoda (bas kao I Sandman, hm?) o Lucifer Morningstar – u, koji je u Seasons of Mists – u “abdicirao” u Paklu, I time pruzio mogucnost Vertigu, I voljenom nam Nilu, da se jos malo opare… A nekima I da se fino zabave.

Lik Morningstar – a je uradjen nalik na David Bowie – a, pa time prati ideju Dzon Konstantina, odnosno Mura, odnosno Stinga u “licenju” na nekoga… Ostale karakteristike su manje – vise (p)ostale stereotipne: voli vino, cigarete, manipulaciju, odela… Ali… Ono sto je interesantno, u stripu Lucifer jednostavno ne ostavlja veliki prostor za bukvalnu identifikaciju sa Danteovim drugarom iz poslednjeg Kruga. Ne. Vise je nalik na ono sto bi mozda I trebalo da bude modernizovani Devil u pop – kulturi, priznacete, sva ta prica o bradici, I nekim oblezjima jarcetine je vec olinjala…

Hm, imajte na umu da je sva ova pisanija I vise nego subjektivna, te sebi komotno dozvoljavam neki digresije.. Ili sta vec…

Naravno, kao I sva Vertigo – ova izdanja, Luciferov format, etc fits… Kao I koncepcija izlazenja - za sada je izaslo deset knjiga, a jedanaesta, poslednja, izlazi uskoro, I mogu pomenuti da je izlazenje mesecnih sveski okoncano u Americi. Devet knjiga se moze naci kod nas, od kojih toplo preporucujem trecu, sestu I sedmu, mada je prica, naravno, povezana… Mike Carey je pisac, poznat po radovima na (opet) John Constantin – u... Najstandardniji art – workeri su Dean Ormston I Peter Gross… Mada ima jos nekih, ali nije mi neka namera da se previse zadrzavam oko svega ovoga.

Najfascinantnija je filosofija dela, koja je I vise nego avangardna u nekim momentima – recimo kada Mihail I Lucifer zarone u misli Boga u sestoj knjizi – Mansions of the Silence, I gde ih Bog vise nego elegantno, hm… Znate vec sta, pritom se jadajuci na momente… Iskreno, ne znam kako se prica zavrsava, u toj svesci Bog cak I abdicira - !?! – ali imam utisak da Bog na kraju svega uspe sve da zafrkne, po ko zna koji put… Sto bi rekla jedna moja poznanica, inace zakleta metalka, ali ona, non – Satan fazon: “Samo jedan je Bog, I on najbolje rilja…”Hm..

Bilo kako bilo, ukoliko nekoga zanima nesto vise, rado cu se potruditi da budem od neke koristi, I da kazem rec – dve vise o svemu ovome.

Hm… To bi bilo sve za sad. :)
 

Back
Top