BORA BORA - Da li je neko bio na ostrvima Francuske polinezije?

Bezimeni77

Primećen član
Poruka
573
DALEKI SVETOVI - Francuska Polinezija
BISERI na kraju sveta
Ako postoji raj na zemlji onda su to Tahiti, Bora Bora i Morea, najatraktivnija ostrva arhipelaga koji se rasuo u Tihom okeanu

Nekada davno, u vreme verskih svečanosti, umesto da ostane kući da ne bi uznemirila bogove, prelepa devojka je odlučila da ode na kupanje... Kada su je bogovi primetili, odlučili su da je kazne za neposlušnost i spopali su je grčevi. Počela je da se davi, ali je to primetio veliki orao koji se s vrha neba sjurio da joj ukrade dušu. Devojka se toliko otimala da je podigla silne talase koji su potopili zemlju, a nad morem je ostalo samo nekoliko manjih ostrva. Bogovi su je kaznili tako što su je pretvorili u ribu imena Tahiti. Ali nisu bili zadovoljni kaznom, pa su je pretvorili u ostrvo, a velika leđna peraja postala su planina koja se i danas vidi na ostrvu. Devojka-riba, ne želeći da se pomiri sa sudbinom, povremeno je pokušavala da zapliva, ali su u tim trenucima stradali ljudi koji su na ostrvu živeli. Tada su bogovi poslali junaka Tafaija da prikuje devojku za dno okeana. On je to i učinio i od tada je Tahiti postao mirno ostrvo.
Da li je ovu legendu znao slavni moreplovac Džejms Kuk kada je 1769. godine stigao do Tahitija pouzdano se ne zna, ali je prvi utisak koji je uneo u svoj brodski dnevnik bio onaj koji su na njega ostavili "veseli i lepi ljudi". U svojim utiscima sa ostrva Kuk opisao je i specifičnu vrstu zabava domorodaca, koja je kasnije postala širom sveta popularan sport - surfing.
"Jednog dana sam video čoveka kako malim kanuom brzo vesla rukama prema pučini, do mesta odakle se podižu talasi. Pažljivo ih posmatrajući, počeo je da vesla velikom brzinom, sve dok talas nije skupio snagu i poneo kanu. Sedeo je mirno i brzinom talasa išao sve do obale. Izašao je, ispraznio vodu iz kanua, pa potražio novi talas. Čovek je bio radostan dok ga je more pokretalo brzo, ali ujedno nežno", zapisao je Kuk.
Tahiti se nalazi u Francuskoj Polineziji, prekomorskoj teritoriji Francuske koja se nalazi u Tihom okeanu, 6.000 kilometara istočno od Australije. Naseljena je još oko 4000. godine pre nove ere kada je velika migracija stanovništva iz jugoistočne Azije krenula ka ovom arhipelagu. Evropljanima je ovaj deo sveta bio nepoznat sve do vremena velikih otkrića. Kapetan Semjuel Volis, tražeći put ka južnoj zemlji, nabasao je na Tahiti, ali ga je svet bliže upoznao tek posle Kukovih putovanja. Evropska fascinacija ovim ostrvima rasla je kako su pristizale novosti iz ovog dela sveta. Zahvaljujući hiljadama crteža i detaljnim opisima kojima je Kuk ilustrovao biljni i životinjski svet ovih ostrva, nastala je i prva karta Tahitija.
Najpoznatiji vladar Tahitija bio je njegov poslednji kralj Pomare Peti (1839-1891). On je 1877. godine bio primoran da nezavisnost Tahitija preda u ruke Francuza, da bi tri godine kasnije i abdicirao. Dobio je od Francuza penziju, a kasnije i Legiju časti. Umro je u Kraljevskoj palati u glavnom gradu Pepetu od posledica alkoholizma. Iako je 1984. godine dobila široku autonomiju, Polinezija je ostala pod francuskom vlašću, a stalne francuske nuklearne probe o ovoj zoni razgnevile su stanovništvo i poslednjih godina podstakle pozive na nezavisnost.
Francuska Polinezija sa okeanskom površinom zauzima ukupno 2,5 miliona kvadratnih kilometara, što otprilike odgovara površini Evrope. Sastoji se od 118 ostrva vulkanskog i koralnog porekla, raspoređenih u pet arhipelaga: Društvena ostrva, Tuamotu, Gambije, Tubuai i Markiska ostrva.
Glavno i najpoznatije ostrvo je Tahiti, koji se nalazi u grupi Društvenih ostrva kojoj pripadaju i Bora Bora i Morea koja je u blizini Tahitija. Na Tahitiju se nalazi i glavni grad Papet, koji se kao i ostali gradovi na ostrvu nalazi u priobalnoj ravnici. Unutrašnjost ostrva je brdovita, a pojedini vrhovi dostižu i više od 2.000 metara na planini Oroheni. Vrlo su živopisni jer su obrasli gustim zelenilom. Rajska priroda zato nije ostavila ravnodušnim ni mnoge slavne ličnosti koje su opčinjene ovim lepotama odlučile da na njemu žive. Među poznatima koji su ovde boravili posebno mesto zauzimaju impresionistički slikar Pol Gogen, koji se zarad duhovnijeg i manje sputanog načina života 1891. godine preselio iz Francuske, i glumac Marlon Brando, koji je posle snimanja filma "Pobuna na brodu Baunti" kupio jedno od ostrva na kojem je živeo do smrti.
Tahiti je poznat i po biserima, tamne i sive boje. Pravi ih školjka pinktada margaritifera kumingi. Postoje varijante Pikok, Pistaćo i Oberžin, u zavisnosti od boje bisera. Malo je poznato i da tetovaža potiče sa Tahitija. Naime, reč "tattoo" vuče korene od tahićanske reči "tatu", što znači "obeležiti nešto".
Osim Tahitija, ostrvo o kojem maštaju ljudi širom sveta je i Bora Bora, koja se u poslednje vreme smatra najpopularnijom turističkom destinacijom na svetu. Sa svojih skromnih 18 kvadratnih kilometara, Bora Bora predstavlja pravi biser Pacifika. Beli pesak plaža magnet je za svetski džet-set, pa je na ovom ostrvu sasvim normalno sresti neku zvezdu svetskog kalibra.
I ostrvo Morea, koje je u blizini Tahitija, kao i ostala ostrva Francuske Polinezije, odlikuju neobične prirodne lepote, bogatstvo tropskog voća, koralni sprudovi i plaže koje su po mnogima oličenje raja na zemlji. Zahvaljujući koralnim sprudovima koji ih okružuju, voda oko ostrva je plitka. Zbog toga su sojenice osnovne stambene, a pored hotela i turističke jedinice.
Na svim ostrvima postoje brojne mogućnosti za zabavu i sportske aktivnosti, i to preko celog dana. Kristalno čisto more samo dodatno pojačava utisak iskonske lepote ovih arhipelaga.

Info:
Glavni grad: Papet
Površina: 3.543 km2
Stanovništvo: 246.000
Zvanični jezici: tahićanski i francuski
Klima: Prijatna tropska sa prosečnim temperaturama između 25 i 30*C. Period između juna i oktobra je suvlji sa nižim procentom vlažnosti.
Valuta: Francuski pacifički franak (1 evro = 19.33 XPF)

Polazak: 30. avgusta let kompanijom "Air Frans" iz Beograda, preko Pariza za Papet. Povratak preko Los Anđelesa i Pariza. Rok za prijavu je 20. avgust, ili do popune mesta.
Detaljnije:
Agencija "Kon Tiki Travel", ili na sajtu www. kontiki. co. yu

Korisni linkovi:
www. visit-tahiti. com
www. tahiti-tourisme. com
www. boraboraisland. com

Ne propustite: Obilasci ostrva s posetom muzeju čuvenog francuskog slikara Pola Gogena
Šta kupiti: Ručni radovi lokalnog stanovništva
Hrana: Voće, riblji specijaliteti i plodovi mora
Običaji: Gosti se dočekuju sa vencima cveća i korpama svežeg voća
 
Bezimeni77:
Najjeftinija varijanta za avio prevoz + hotel + taxe je oko 2.200 evra po osobi...
Da li bi ste menjali auto za RAJ na 10 dana?

A zasto ne ides u sopstvenoj reziji?
Jedino ako je problem viza, koliko znam oni su pod jurisdikcijom Francuske pa bi verovatno trebala viza, nisam siguran.

Uvek putovanja, materijalne vrednosti su prolaznog karaktera, pogotovu gomila gvozdja kao sto je auto.
Ja sam na putovanja potrosio nekoliko automobila ali mi nikada nije bilo zao ni jednog potrosenog penija...........to ostaje za ceo zivot, automobili dodju, prodju, odu u zaborav........a da ne pominjemo zivotno iskustvo na putovanjima koje nema cenu..........

I meni se ideja o Polineziji vrti po glavi jedno vreme, mada cu to ostaviti za neku drugu priliku, prvo moraju da dodju na red J. Amerika, Indija, itd........

Ja bih ti za tih 2200 eura preporucio nesto drugo, za te pare mozes u sopstvenoj reziji obici par zemalja J. Amerike, ako te to naravno zanima.
Karta do Buenos Airesa recimo nije vise od 1000 eura, zavisi u koje doba godine putujes, a sa ostatkom para mozes ostati vise od mesec dana , skoknes do Chilea, vidis Patagoniju, mozda i Peru ..........itd............ima mnogo kombinacija za avanturiste.
Naravno, zaboravi na hotele od 5 * , to je bacanje para ........
 
Odavno imam plan za Juznu Ameriku i to mi je svakako jedna od TOP 2 destinacije.
Ali planiram da obidjem veliki broj zemalja i oblasti o kojima imam saznanja, tako da sam planirao da kada odem, provedem tamo oko 2 meseca, sto me po osobi kosta oko 5.000 evra. Znaci nas dvoje 10.000 + troskovi oko 10.000evra.

To znaci da ne bih trebao bez 20.000. Ni to nije strasno kad ti krene u nekom poslu. Jednom sam imao srece da u cugu zaradim stan, valjda ce mi se opet posreciti da mogu otici u Juznu Ameriku.

Znaci, slazem se i zahvaljujem ti se napredlogu i komentaru.
 
Bezimeni77:
Odavno imam plan za Juznu Ameriku i to mi je svakako jedna od TOP 2 destinacije.
Ali planiram da obidjem veliki broj zemalja i oblasti o kojima imam saznanja, tako da sam planirao da kada odem, provedem tamo oko 2 meseca, sto me po osobi kosta oko 5.000 evra. Znaci nas dvoje 10.000 + troskovi oko 10.000evra.

To znaci da ne bih trebao bez 20.000. Ni to nije strasno kad ti krene u nekom poslu. Jednom sam imao srece da u cugu zaradim stan, valjda ce mi se opet posreciti da mogu otici u Juznu Ameriku.

Znaci, slazem se i zahvaljujem ti se napredlogu i komentaru.

Cekaj polako, ove neverovatne cifre koje pominjes od 10 000 po osobi za dva meseca?
Za J. Ameriku za dva meseca toliko para?!?!
Mislim da si malo pobrkao loncice...........za te pare mozes ostati godinu dana tamo...........i ziveti kao kralj.

Koleginica sa posla, inace australijanka, se skoro vratila sa petomesecnog puta po J. Americi, nije stedela para, hranila se po restoranima i zivela prilicno lagodno, potrosila je sa sve avio kartom od Australije ne vise od CAD$ 5000, podeli to sa 1,5 i dobices cifru u eurima.
Tako da ovo sto ti pominjes, jedino ako ces da odsedas u hotelima sa 5*............
 
ha ha ha
U Slobino vreme se nije placao porez, a mogao si da valjas robu. Ja sam imao prvu TOP SHOP prodaju preko novina i televizije. Eto tako sam zaradio.
Kasnije sam sa uredjenjem drzave otisao u minus, a oni koji su pronalazili rupe u zakonu, poput Nerkermana koji nije placao Dinkicu ni porez ni carinu su procvetali i uzeli mi trziste...
No nije to tema na ovom forumu...

Nemoguce da sa 3.300 evra mogu da obezbedim zivot 5 meseci sa sve avio kartama iz razloga sto hocu da promenim 5-6 drzava. Ne moram odsedati u hotelima sa 5 zvezdica, ali 3* je minimum, a 4* optimalno.
Odavde do Brazila je oko 750 evra povratna karta i sa 5-6 transfera tamo ne bi samo karta trebala da bude ispod 1.750 evra po osobi,a za takse treba izdvojiti bar jos 250 evra zbog dva presedanja u Evropi.
Jedan dan u hotelu nije ispod 30 evra ni u Srbiji, pa sto bi bio na nekoj destinaciji tamo. Znaci 60x30 to je 1800 evra (napominjem to je minimum za nocenje sa doruckom). Znaci ukupno 3.800 evra bez drugih troskova za najjeftiniji hotel, napamet izracunato. 2x3.800 je 7.600 evra, to je minimum minimuma bez transfera pri obilascima tih zemalja, raznih ekskurzija zbog kojih u stvari i idem jer sam avanturista. Za to je potrebno sigurno po 2.000 evra posto zelimo da obidjemo svasta. Znaci, tu je vec cifra 9.600 evra. I ako je hrana jeftina, 2 obroka, 60 dana, po 7 evra ajde da racunamo prosek porcije u Srbiji, to je oko 1.000 evra. Za pice jos 500 evra, pa to outa 2. Znaci ukupno oko 12.600 evra. I za ne daj boze ne bih krenuo bez jos 2.000 evra, znaci oko 15.000 evra je potrebno da bi se osecao skoro komotno pri tom odsedajuci u prosecne hotele i jesti u prosecnim restoranima.
Ne kazem, to moze i jeftinije ako se malo pomucis i pomalo rizikujes, ali ispod 10.000 evra nas dvoje tesko mozemo pomisliti da krenemo, ja mislim da ispod 15.000 se ne bih usudio. Mozda to necemo sve potrositi, ali volim da imam sigurnost.
Nikad se ne zna...
Malo sam ugushio, al ajde. Mastao sam...
 
Koliko kosta npr 7-10 dana all inclusive ako se krece iz Beograda? I kakva su vasa iskustva? Da li preporucujete ovu destinaciju za odmor ili mozda neku drugu?

hvala na odgovorima

poz

Нашла сам ове теме од раније и све спојила у једну, тако да ћеш овде можда пронаћи неки одговор за оно што
те занима, а можда се и јави неки срећник који је био тамо. :cool:
 
Poslednja izmena:
Koliko kosta npr 7-10 dana all inclusive ako se krece iz Beograda? I kakva su vasa iskustva? Da li preporucujete ovu destinaciju za odmor ili mozda neku drugu?

hvala na odgovorima

poz

7 ili 10 dana za takvu destinaciju je malo.Minimum je 14 dana jer ti se vise isplati.Sto se cene tice,zavisi koji objekat izaberes.Ne zaboravi da je ta destinacija skuplja (mislim na vanpansionsku potrosnju).Mada,i to je sad relativno sta je za koga skupo a sta ne.Ukoliko sebi mozes da priustis to ostrvo,idi,sigurno se neces pokajati.Ukoliko ti je budzet nesto manji,idi u Dominikanu,Ja sam bila tamo i bukvalno je raj na zemlji.Piju se kokteli po citav dan,svi su veseli i mnogo vole da piju i pevaju.Cene su kao kod nas ali naravno morski plodovi su jeftini.Takodje,ispod 14 dana ne vredi ici.
 
Zivela tranzicija i pazarna ekonomija!!!...bora bora,tahiti...he,he,he - tamo je efendi Marlon Brando poceo da meri tezinu u tonima...
Sledeca destinacija jednog mog sugradjanina ko je prejebho pola firmi ,pa otiso na Havaje,pa Las Vegas,pa lepo su ga i na TV-u na jednoj lokalnoj tv pozvali kao gosta da prica jao kako je lepo bilo...pa promenila se vlast pa otiso malo u zatvor,pa kao su ga posle tukli na ulici ko god ga sretne i... evo ga opet muva nesto opet dribla...blizi mu se bora bora
 

Back
Top