Косовски мит

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Откако су Срби почели да губе ратове, све чешће се може чути теза да су народ који слави своје поразе или, како је недавно рекао Алберт Роан, који “гаји традицију жртве”. Тај поједностављени поглед занемарује чињеницу да за један народ може бити мање битно то што је Косовску битку изгубио од тога да је шест векова чувао сећање на давну одлуку цара Лазара и косовских јунака да крену у бој против вишеструко надмоћнијег непријатеља. Та потреба да се наредних 600 година у судбоносним тренутцима Срби сете косовског мита, заправо говори о духу народа и потреби да се он сачува, а не о изгубљености једног “небеског народа”. И многе друге културе имају сличне примере.
Заклетва израелских војника и данас се завршава речима: “Масада никада више неће пасти”. А то утврђење, у коме је око хиљаду Јевреја одолевало три године нападима у којима је учествовало 17 хиљада Римљана, пало је у првом веку нове ере. Зидине Масаде и данас су симбол Израела. Исту улогу имала је тврђава Аламо у Тексасу, у којој је 185 побуњеника одолевало више од месец дана нападима пет хиљада мексичких војника. За храбре Тексашане који су гинули уз узвике “За Аламо” то је била битка без изгледа на победу и сигурно нису размишљали да ће та територија постати 28. држава САД.
У Косовској бици погинула су два цара и проливено је много српске и турске крви. Данас, када нас неупућени питају да ли је Лазар знао за изгледе у тој бици и зашто је мајка Југовића послала својих девет синова у такав бој, могућ је и такав одговор да је за једну нацију или појединца важно да захтева своје право, тим више што је оно утемељеније, па макар знали и да немају снаге да то право остваре.
Енглески филозоф 19. века Џон Стјуарт Мил рекао би то овако: “Рат је ружна, али није и најружнија ствар. Много је гори трули и деградирајући морални став према коме нема ничег горег од рата. Човек који нема ништа за шта би био спреман да се бори, за кога не постоји ништа вредније од властите сигурности – бедна је креатура и нема могућност да постане слободан и бољи него што мисли да јесте.”
Позивање на Мила би било погрешно схватити као позивање на рат. За тако нешто Србија данас нити је намерна нити је способна. Косово ће бити пресужено диктатом великих сила, али српско “да” или “не” томе диктату јесте морални, правни, историјски и политички став, то је оно што нас раздваја од бедних креатура о којима пише Мил.

Зато одлазал на Космет на Видовдан никада неће изгубити смисао за Србе, без обзира на то што су наши митови последњих деценија можда компромитовани, и без обзира да ли Срби од Умника морају да траже дозволу за улазак на своју територију. Могуће је замислити да ће за неких нових 600 година неки нови Срби разумети зашто смо на Космету опет стајали пред много већом снагом, уверени да је право на нашој страни и да се вреди борити за њега.
Биљана Митриновић
 
kad vec pominjes Jevreje i oni su imali svoj mit o izgubljenoj zemlji i taj je mit recimo 1941 npr. izgledao poprilicno sumanuto i nerealno kao i nas kosovski danas ali vec 1947 jevreji osnivaju drzavu Izrael tzv. Čifutiju.
 
Mislim da se kod Srba uopste ne radi o tome da oni prave mitove od svojih poraza.
Kao prvo Jedini "poraz"koji Srbi slave je Kosovska bitka.Taj dogadjaj zasto Srbi slave Kosovsku bitku okolina nerazume zato sto je ta okolina podanicka,i poltronska.Jedno je izgubit bitku,ali pitanje ja na koji nacin je izgubit.Izgubiti teritoriju,sacuvati veru i narod,i na kraju opet povratiti teritoriju je ustvari skupa pobeda,ali ipak pobeda.Nasi susedi bi se ili poturcili ili cekali da ih Kraljevina Srbija oslobodi od Austro-Ugarske.
Srbi su sve di dolaska komunista imali da slave pobede.Oslobadjanje od Turaka,Balkanske ratove kao i Prvi Sv.rat.
Od dolaska komunista u SFRJ slavi se Sutjeska,Neretva,Kadinjaca,Kozara,..sve same grobnice uglavnom Srpskog naroda.Te "pobede"Jugoslovenski komunisti su pripisali svim narodima u Jugoslaviji,mada su to samo Srpske zrtve zaludjenog naroda pod komunjarama.
Onaj ko misli da je bitka iz 1389 zavrsena iste godine vara se.Ona jos uvek traje,ali kakvi su Srbi danas verovatnocemo je uskoro izgubiti.
 
Posto je sada vec i najzagrizenijim skepticima jasno da ce Kosovo dobiti nezavisnost sada su poceli da se tese i pricaju nebuloze kako su Izraelci cekali samo par hiljada godina pa su ponovo napravili svoju drzavu .Sama ideja poredjenja Srba i Jevreja je do zla boga imbecilna i vredja zdrav razum - mislim porediti one koji kontrolisu 70% svetskog bogatsva i nas koji smoekonomski na samom evropskom dnu je cist idiotizam .Ko bi jos normalan mogao da prica eto sad je Kosovo njihovo ali za 2000 godina cemo se vratiti tamo kad niko ne zna kako ce svet izgledati za 100 godina a ne za 2000.Kakav smo mi jadan narod kad slavimo sopstvene poraze pa svi balkanski narodi su pre ili posle nas takodje ratom i u istim takvim bitkama potpali pod Tursku vlast ali samo mi od toga pravimo mitove i bajke o cerstvu nebeskom i slicnim sranjima.
 
al bundy:
Posto je sada vec i najzagrizenijim skepticima jasno da ce Kosovo dobiti nezavisnost sada su poceli da se tese i pricaju nebuloze kako su Izraelci cekali samo par hiljada godina pa su ponovo napravili svoju drzavu .Sama ideja poredjenja Srba i Jevreja je do zla boga imbecilna i vredja zdrav razum - mislim porediti one koji kontrolisu 70% svetskog bogatsva i nas koji smoekonomski na samom evropskom dnu je cist idiotizam .Ko bi jos normalan mogao da prica eto sad je Kosovo njihovo ali za 2000 godina cemo se vratiti tamo kad niko ne zna kako ce svet izgledati za 100 godina a ne za 2000.Kakav smo mi jadan narod kad slavimo sopstvene poraze pa svi balkanski narodi su pre ili posle nas takodje ratom i u istim takvim bitkama potpali pod Tursku vlast ali samo mi od toga pravimo mitove i bajke o cerstvu nebeskom i slicnim sranjima.
Kosovski mit je imao svoju pozitivnu ulogu u ocuvanju nacionalnog identiteta pod Osmanlijskom okupacijom.Problem je nastao sto je poceo da se zloupotrebljava mnogo posle oslobodjenja od turaka.Inace kod Iraca imamo isti slucaj,slavljenjem bitke na Bojni,sa potpuno istim rezultatom i znacajem kao Kosovska bitka za nas.Samo sto su oni nakon oslobadjanja od Britanije prestali da je zloupotrebljavaju,iako su i danas ponosni na svoje pretke koji su pali tamo..
Inace ako cemo da gledamo istorijski i prakticno,poraz na Marici je imao daleko vece dalekosezne posledice od poraza na Kosovu(i to za ceo Balkan ne samo za Srbiju),ali niko ne slavi ovu bitku.
 
Battle_on_Kosovo1389_w.jpg
 
fortes:
Kosovski mit je imao svoju pozitivnu ulogu u ocuvanju nacionalnog identiteta pod Osmanlijskom okupacijom.Problem je nastao sto je poceo da se zloupotrebljava mnogo posle oslobodjenja od turaka.Inace kod Iraca imamo isti slucaj,slavljenjem bitke na Bojni,sa potpuno istim rezultatom i znacajem kao Kosovska bitka za nas.Samo sto su oni nakon oslobadjanja od Britanije prestali da je zloupotrebljavaju,iako su i danas ponosni na svoje pretke koji su pali tamo..
Inace ako cemo da gledamo istorijski i prakticno,poraz na Marici je imao daleko vece dalekosezne posledice od poraza na Kosovu(i to za ceo Balkan ne samo za Srbiju),ali niko ne slavi ovu bitku.

Волео бих да ми дефинишеш "злоупотребу". И сада је потребно очување националног идентитета. То не мора да значи одмах рат, уосталом ауторка је рекла да није за њега. Арменци су остали без своје свете планине, која је сада у Турској. Они тамо долазе, као "туристи" и узимају земљу у кутије. Добар пример.
Што се Марице тиче, Елвин је потпуно у праву. Срби су тад били јачи од Турака, који су хтели да се откупе. Кнежеви су то одбили, а онда су унапред почели да славе победу и понапијали се. Типично српски. Турци се прикраду и реше посао... А тај пораз је био стратешки много гори.
 
kako samo mislite da se "vratimo" na to kosovo? tamo sada zive albanci u ogromnoj vecini i tesko da ce se to promeniti..bolje je pitanje zasto bi smo se uopste koji **** vracali tamo...kontaminirano podrucje,davno su srbi napustili tu teritoriju,sada zivimo na drugim mestima,migracija stanovnistva se prirodno desavala u istoriji i desavace se ubuduce..bolje da razmisljamo kako da sredimo ove teritorije gde sada zivimo nego da se zamlacujemo nebulozama tipa "vraticemo se na kosovo"..zasto bi smo se uopste tamo vracali? jel zbog grachanice?
 
Duh Sekire:
Волео бих да ми дефинишеш "злоупотребу". И сада је потребно очување националног идентитета. То не мора да значи одмах рат, уосталом ауторка је рекла да није за њега. Арменци су остали без своје свете планине, која је сада у Турској. Они тамо долазе, као "туристи" и узимају земљу у кутије. Добар пример.
Што се Марице тиче, Елвин је потпуно у праву. Срби су тад били јачи од Турака, који су хтели да се откупе. Кнежеви су то одбили, а онда су унапред почели да славе победу и понапијали се. Типично српски. Турци се прикраду и реше посао... А тај пораз је био стратешки много гори.
Zloupotreba je pocela kad je Kosovo vec bilo nase,kad je mit dignut na nivo "apsolutne istine",kad ga je svaki politicar uzeo u usta i krenuo da poziva na vrednosti iz njega koje nikako nisu odgovarale vremenu u kojem smo ziveli,i koje su oni prvi pogazili.Zloupotrebljen je jer umesto da deca uce istorijske cinjenice ucili su o istoriji iz epskih pesama.Imas li predstavu koliko Srba veruje da je Brankovic stvarno izdajnik,da je Milos postojao,da je Lazar bio car,da je bitka vodjena bez sanse da se pobedi da bi se izabralo "carstvo nebesko" i sve ostalo sto je proizislo iz maste narodnih guslara.
Kosovski mit je vazan za nacionalni identitet ali ga treba posmatrati kao to sto jeste-mit,koji treba pamtiti ali ne dozvoliti da upravlja politikom.
 
А колико Енглеза је свакодневно свесно чињенице да је њихова земља објавила 1939 рат Немачкој, да је Черчил могао спасити империју да се 1940 пристало на мир са Немцима, да је "Атлантска повеља" коју су Черчил и Рузвелт потписали 1941 као позив на један бољи свет после рата прво сам Черчил тежио да ограничи на неке "посебне случајеве"...
Или један супер текст сам пронашао, можда ставим и линк, ако ме не мрзи да тражим... почетком 19. века је испевана химна
Rule Britania, Britania on the waves
And the Britans wil never be the slaves...


Британија одавно не влада таласима, али Британци нису постали робови... Ако се под тиме не сматра да су 51. држава Америке :lol:
Сви имају митове. Једино што некима сметају само српски митови.
 
"Kako kaže Knez Lazar, sa svojom odsečenom glavom u rukama: "Jedina pomoć, i ovog puta, mogla se očekivati od natprirodnih sila. Bog nije zaboravio Srbiju". Ne očekujemo li previše od Neba i Gospodina, a premalo od sebe samih? Mitomani po našim drumovima i raskršćima veruju da su odavno u rajskom naselju, i da ih samo "neki tamo intelektualci" otrežnjuju i "truju dilemama". Despot Stefan na umoru kaže: "Ali, zašto time da trujemo narodnu dušu? Neka im bar nešto ostane čisto".
(Projekat Rastko)
 
Pa, da li nam je "ostalo chisto"?
Da li su oni kojima nista nije sveto, uspeli da nam duse otruju laziima i da izbrisu sve sto jos svetili u njima (dusama) da ugase svaku nadu?
Ja mislim da nisu, samo su glasni i zato nam se cini da ih vise ima.
Miladin Sevarlic u svojoj drami "Zmaj od Srbije" (koja je izvodjena i u pozoristu) osporava kosovski mit, na prilicno ruzna nacin, i na reci koje izgovaraju dva velika srpska mita (vec sam ih citirala) on se nadovezuje sa "Sancta simplicites" (blazeno neznanje)!
I govori, da treba ostaviti "pospalom i dremljivom plemenu" da u mitove i legende veruje:(
 
Plava Bilja:
Pa, da li nam je "ostalo chisto"?
Da li su oni kojima nista nije sveto, uspeli da nam duse otruju laziima i da izbrisu sve sto jos svetili u njima (dusama) da ugase svaku nadu?
Ja mislim da nisu, samo su glasni i zato nam se cini da ih vise ima.

Једно је сигурно:
Они којима ништа није свето, успели су СЕБЕ да отрују лажима, а своје душе да униште до мере у којој им нема помоћи.
То се јасно види у постовима Финчера, Ал бундија, Скарфејса и још неких.
 
Duh Sekire:
Једно је сигурно:
Они којима ништа није свето, успели су СЕБЕ да отрују лажима, а своје душе да униште до мере у којој им нема помоћи.
То се јасно види у постовима Финчера, Ал бундија, Скарфејса и још неких.
Nazalost, ili na srecu preostalih :wink:
 
Plava Bilja:
Pa, da li nam je "ostalo chisto"?
Da li su oni kojima nista nije sveto, uspeli da nam duse otruju laziima i da izbrisu sve sto jos svetili u njima (dusama) da ugase svaku nadu?
Ja mislim da nisu, samo su glasni i zato nam se cini da ih vise ima.
Miladin Sevarlic u svojoj drami "Zmaj od Srbije" (koja je izvodjena i u pozoristu) osporava kosovski mit, na prilicno ruzna nacin, i na reci koje izgovaraju dva velika srpska mita (vec sam ih citirala) on se nadovezuje sa "Sancta simplicites" (blazeno neznanje)!
I govori, da treba ostaviti "pospalom i dremljivom plemenu" da u mitove i legende veruje:(

Шеварлић припада групи "великих драмских писаца" који су својевремено добили задатак (од бивше комунистичке власти) ДА ПОПЉУЈУ СВЕ ШТО ЈЕ СРПСКО И ПРАВОСЛАВНО - и за то су били веома добро плаћени. То што је овај написао у "Змају од Србије" је ситница какво је бласфемично, богохулно, болесно "дело" написао Синиша Ковачевић под називом "Рави" - мислим да је после тога екскомунициран из СПЦ.
 
eremita:
Шеварлић припада групи "великих драмских писаца" који су својевремено добили задатак (од бивше комунистичке власти) ДА ПОПЉУЈУ СВЕ ШТО ЈЕ СРПСКО И ПРАВОСЛАВНО - и за то су били веома добро плаћени. То што је овај написао у "Змају од Србије" је ситница какво је бласфемично, богохулно, болесно "дело" написао Синиша Ковачевић под називом "Рави" - мислим да је после тога екскомунициран из СПЦ.
Ima li ista ljudima vrednije od novca?
Ima li ista svetije?
Kako doslo, tako proslo, kosovski mit (ili kako god ga mi krstili) ostaje, mada ja uvek kazem da to nije mit, to je ISTINA:)
 
Plava Bilja:
Ima li ista ljudima vrednije od novca?
Ima li ista svetije?
Kako doslo, tako proslo, kosovski mit (ili kako god ga mi krstili) ostaje, mada ja uvek kazem da to nije mit, to je ISTINA:)

Нажалост тзв."њу ејџ" је донео разне деформације тако да су људи постали хистерични потрошачи и грамзивци - као да ће сваки од њих живети најмање
1 000 година.

КОСОВО ЈЕ ИСТИНА - наравно... е сада што по налогу монструма Сороша његове слуге покушавају да преправе образовни систем и да потпуно омаловаже и направе спрдачину са српском историјом - то је узалудан покушај. Наши мрзитељи нису добро ПРОУЧИЛИ психолошки профил Срба - и зато из дана у дан само добијају контра-ефекат. 8-)
 
teritorija bez naroda ne znači ništa. a malo ko je dovoljno lud da ratuje za komad zemlje, naseljen drugim narodom. ako vi jeste - izvolite, niko vas neće sprečavati. samo nemojte u to da petljate one koji neće ništa da imaju sa tim...

stalno se pominje paralela sa jevrejima. da li su srbi možda finansijski najmoćniji narod na planeti? makar drugi? treći? ne. nismo.a i tada su jevreji dobili palestinu, delimično kao kompenzaciju zbog genocida koji je nad njima sproveden...
 

Back
Top