S A L A M A N D E R

Marija salamander je zasticen zakonom i to je vrsta pred istrebljenjem, ne mozesh ga kupiti, a i da mozesh, zaista nije u redu da ga nabavish.
Ako ih volish mogu ti ponuditi tonu slika sa vrstama i varijajtetima salamandera, uradi postere i daj im sansu da prezive istrebljenje zbog kolekcionara. Budi njihov zashtitinik umesto josh jednog istrebljivaca.

mozesh me naci na
www.well.org.yu
tu je i moj mail i tel
Milan
 
Znam gde ih ima u okolini Bgd, ali necu da kazem. :-P
Ljudi odu i pokupe ih posle kishe, jer su spori (mislim, salamanderi a ne ljudi). Ima i mnogo verovanja vezanih za njih, omiljeno mi je da tako umeju da pisnu/vrisnu da mozes da ogluvis.
Zaista ne treba podrzavati trgovinu zasticenim vrstama... opredeli se za nekog "legalnog" gmizavca.
 
Salamandera ima na stotine vrsta... kod nas mozes naci one crne sa zutim flekama. Na Zvezdari je bio jedan pet shop sa ogromnim izborom reptila i vodozemaca (ispravka za mene> dazdevnjak je vodozemac), mislim da je ulica Rifata Burdzevica. ne znam da li jos uvek postoji.
 
Salamanderi ili dazdevnjaci su zakonom zasticene zivotinje.Kriminal je ako ga drzis za ljubimca.Veoma ih je tesko naci i 90% vrsta ima otrovne zljezde na telu zato se cuvaj.Salamanderi nemogu da zive u pustinji jer bez vlage nemogu da zive.Na sta ti mislis su Varani koje nema sanse da drzis jer dostignu duzinu od 1.5m.
 
I varana, koje na engleskom zovu monitor lizards, ima vise vrsta u vise dimenzija. Inace, ne smem da tvrdim 100% ali jedno 90% mi je u secanju neki pustinjski dazdevnjak. I tacno, domace vrste su zakonom zasticene i zabranjeno je njihovo drzanje a vecina ih ima i upozoravajucu obojenost koja ukazuje na prisustvo otrovnih zlezda u kozi, kao i kod ogromne vecine vrsta zaba (u svetu, nase zabe nisu otrovne).
 
Nisam znao da su daždevnjaci zaštićeni, kod mene u selu ih ima jako puno, i nikad tako nešto nisam pomislio

Kakva je situacija sa tritonima, mrmoljcima? Jesu li i oni zaštićeni? Njih sam nekada leti hvatao, držao nekoliko dana u tegli ili akvarijumu, a zatim ih puštao nazad u baru iz koje su uzeti
 
Baš prošle nedelje, kad je pala ona oskudna kišica, izmilela je gomila daždevnjaka u selu. Zanimljiva životinja, ali od malih nogu na prvi pogled osetim strah, zbog onog narodnog verovanja da ispušta jak pisak od koga se može ogluveti. Baba me plašila kad sam bio mali da ih ne bih dirao, i eto, ostalo do danas :)
 

Back
Top