Udaraju tamo gde Srbiju najviše boli

ml2

Primećen član
Poruka
520
Politika populizma. Suština politike populizma je da se građanima priča ono što oni žele da čuju.

Ako građani žele da čuju da je Srbija junačka, ponosna i jaka zemlja onda im to treba i reći.

Ako građani žele da čuju da je Bil Klinton najveći zločinac koji postoji onda im to treba reći.

Ako građani žele da čuju da je Kosovo srpska duša i da ga nećemo dati ni pokoju cenu onda im to treba i reći.

Ako građani žele da čuju da je privatizacija pljačkašaka onda im to treba i reći.

Ako građani žele da čuju da je život nepravedan onda im to treba i reći.

Osnovna odlika politike populizma je davanje izjava i saopštenja o tome kako se problemi mogu rešiti na onaj način na koji se građanima najviše sviđa, odnosno na onaj način koji je najpovoljniji za njih.

Još jedna odlika politike populizma je da se ne daje ozbiljno obrazloženje rešenja problema. Dakle, jednostavno se kaže, na primer, problem Kosova ćemo rešiti tako što će Kosovo ostati u Srbiji. Ne nudi se ozbiljno obrazloženje ovog rešenja, odnosno ne kaže se na koji način će se to postići.

Takođe, odlika politike populizma je i to da se neprijatelj napada onako kako to narodu najviše odgovara. Na primer, ako je narod alergičan na ustaše onda za protivnika treba proglasiti za ustašu.
 
"Još jedna odlika politike populizma je da se ne daje ozbiljno obrazloženje rešenja problema. Dakle, jednostavno se kaže, na primer, problem Kosova ćemo rešiti tako što će Kosovo ostati u Srbiji. Ne nudi se ozbiljno obrazloženje ovog rešenja, odnosno ne kaže se na koji način će se to postići."
-----------------------------------------------------------
Zar to sto Kosovo jeste u Srbji, jeste deo njene teritorije, nije najozbiljnije obrazlozenje?
Ja ozbiljnije od toga ne vidim.
Inace, ja mislim, da bi svakom politicaru najbolje bilo da u predizbornoj kampanji kaze: Ja ne nudim nista i to cu svakako ispuniti, SVI bi poverovali, bez izuzetka.....
 
Plava Bilja:
"Još jedna odlika politike populizma je da se ne daje ozbiljno obrazloženje rešenja problema. Dakle, jednostavno se kaže, na primer, problem Kosova ćemo rešiti tako što će Kosovo ostati u Srbiji. Ne nudi se ozbiljno obrazloženje ovog rešenja, odnosno ne kaže se na koji način će se to postići."
-----------------------------------------------------------
Zar to sto Kosovo jeste u Srbji, jeste deo njene teritorije, nije najozbiljnije obrazlozenje?
Ja ozbiljnije od toga ne vidim.
Inace, ja mislim, da bi svakom politicaru najbolje bilo da u predizbornoj kampanji kaze: Ja ne nudim nista i to cu svakako ispuniti, SVI bi poverovali, bez izuzetka.....

Ima samo jedan mali problem koji se tiče Kosova. Trenutno je pod upravom Agima Čekua. I na dobrom je putu da ne bude deo Srbije.

A onda dođu radikali i kažu; Mi ćemo odmah da rešimo problem Kosova tako što će Kosovo ostati u sastavu Srbije. Narod oduševljen.

Nađe se neki pametan čovek pa pita kako ćete to da izvedete, uzimajući u obzir celokupnu situaciju? A oni kažu rešićemo mi to ništa se ti ne brini, pritom ne obrazlažući na koji način misle da to postignu. Narod prezadovoljan.

To se zove populizam.
 
@jomini

Ne treba lagati.

Treba reći uradićemo to to i to. To čemo uraditi tako tako i tako. Posledice toga će biti te te i te.

Znam neke političare koji su na taj način komunicirali sa građanima. Na nesreću njihov predvodnik više nije živ.

Međutim, to što on nije živ ne znači da treba da umre i taj način komunikacije sa građanima.....
 
ml2:
Ima samo jedan mali problem koji se tiče Kosova. Trenutno je pod upravom Agima Čekua. I na dobrom je putu da ne bude deo Srbije.

A onda dođu radikali i kažu; Mi ćemo odmah da rešimo problem Kosova tako što će Kosovo ostati u sastavu Srbije. Narod oduševljen.

Nađe se neki pametan čovek pa pita kako ćete to da izvedete, uzimajući u obzir celokupnu situaciju? A oni kažu rešićemo mi to ništa se ti ne brini, pritom ne obrazlažući na koji način misle da to postignu. Narod prezadovoljan.

To se zove populizam.
Kako god da se zove, ali ja bih podrzala bilo koga koji bi nasilno oduzimanje Kosova podveo pod OKUPACIJU, jer to i jeste.
I u svakom Dnevniku, vestima, stalno govorila, recmo ovako: Danas je na okupranojoj teritoriji Srbije-Kosovu (moze i da se skrati, ne mogu sad da se i time bakcem) pa, ako nista drugo ne mozemo, to mozemo.
Radikali su jedini spremni na tako neshto, znaci, ja ih u tome podrzavam.
 
Plava Bilja:
Kako god da se zove, ali ja bih podrzala bilo koga koji bi nasilno oduzimanje Kosova podveo pod OKUPACIJU, jer to i jeste.
I u svakom Dnevniku, vestima, stalno govorila, recmo ovako: Danas je na okupranojoj teritoriji Srbije-Kosovu (moze i da se skrati, ne mogu sad da se i time bakcem) pa, ako nista drugo ne mozemo, to mozemo.
Radikali su jedini spremni na tako neshto, znaci, ja ih u tome podrzavam.

A reci mi koji je cilj toga što će se svaki dan na dnevniku ponavljati da je Kosovo okupirano?

Ima li to neki smisao? Koje su posledice toga?

Da li to donosi nešto dobro? Kakvo je to dobro?
 
ml2:
A reci mi koji je cilj toga što će se svaki dan na dnevniku ponavljati da je Kosovo okupirano?

Ima li to neki smisao? Koje su posledice toga?

Da li to donosi nešto dobro? Kakvo je to dobro?
Dato, poklonjeno, prodato (sto da ne i taj termin) NIKADA se ne moze (po)vratiti, okupirano moze, ako ne sada, ne za 5O. godina, negde i nekad sigurno.
Ako nista drugo, makar da se zna da JESTE okupirano, a ne da se da kao na tacni.
Koje su posledice ?
Pa, reci ti meni koje su posledice po Srbiju nasilno odvajanje Kosova, koje posledice vuku pre svega oni preostali Srbi na Kosovu?
Cujem, kao priprema se neki plan od MZ za evakuaciju Srba, odnosno prihvat Srba kao izbeglica, koji je vrlo moguc ako se Kosovu da nezavisnost?
Sta je to, zar nije etnicko ciscenje?
A nas su optuzivali za tzv. enticka ciscenja i sl.
 
Nikad necu shvatiti ljude koji kazu, Kosvo mora da ode, a da se nikad ne zapitaju, kako bi se sami osecali kada bi neko pokusao da njihovu kucu otme, njihova imanja, to kad bi neko hteo da mi objasni, lako bih sama sa sobom izasla na kraj po tom pitanju.
Izopacenost nasih politicara (svih koji kazu da Kosovo mora da ode) je ovih dana na delu: U Beograd sa onim "fantomima" nije smeo da dodje covek koji je bobmardovao ovu zemlju.
To je toliko strasno i porazno, toliko sramno!
ZNALI su da mogu, znao je da moze, a to je ono sto najvise boli i sto Srbiju srozava na najnizi moguc nivo. To je sprdanje sa zrtvama, sa narodom koji je 7O i kusur dana besomucno bombardoan, to valjda nigde dosad u svetu nije zabelezeno. Ali,ovo je Srbija:(
 
Mora biti kako jači kaže Biljo. I ne mislim pri tom samo na fizički jačeg, već i ekonomski. Naravno, u jače i spadaju slabi koji imaju podršku jakih. To ti je kao nekekav zakon prirode. Može tebi da bude sto puta žao neke životinjke kada ga lav uhvati i smaže za večeru. Nije fer, je l'? I ta životinjka je pametnija, nije se svađala ili branila, samo probala da pobegne, pa ako uspe, uspe. I onda ćeš ti sad da kažeš - a šta ako nekog tvog ''pojede lav''. Ako ne mogu ništa, ostaje mi da žalim. A najviše bih žalio što nije neki slon moj prijatelj, pa da ja onda budem jači od lava...

Eto pričice za laku noć. :lol:
 
@Bilja

Vrlo rado bi sa tobom komunicirao o tome kakve posledice sa sobom vuče nasilno odvajanje Kosova, ali u nekoj drugoj temi. Evo predlažem da ti otvoriš temu o tome a ja ću se rado pridružiti diskusiji. Ono što je suština mog izlaganja je da je populizam konstantno ponavljanje stvari koje narod želi da čuje. Prilikom tog ponavljanja se ne obrazlaže suština.

Na primer: na dnevniku treba ponavljati da je Kosovo okupirtano zato što ćemo na taj način možda moći da ga povratimo za 50 godina. Onda se nađe neko ko pita; a kako ponavljanje nečega na dnevniku može da dovede do toga da mi za 50 god povratimo Kosovo.

Odgovor sledi kao iz topa: Dato, poklonjeno, prodato (sto da ne i taj termin) NIKADA se ne moze (po)vratiti. Sledi pitanje: a dobro kakve posledice će takvo ponavljanje imati na Srbiju danas?

Odgovor: Kosovo ne smemo dati ni pokoju cenu. Pitanje: dobro a ako ne ponavljamo ovu rečenicu na dnevniku i ako sada ne proglasimo okupaciju da li nas to može sprečiti da za 50 god povratimo kosovo?

Odgovor: Kosovo ne smemo dati ni pokoju cenu. Opet pitanje: Dobro a ako proglasimo okupaciju da li će to biti validan međunarodni akt i da li će taj akt biti od nekog značaja za 50 god?

Odgovor: Vi se očigledno zalažete za ocepljenje Kosova. Vi ste izdajnik. Kosovo ne smemo dati ni pokoju cenu.

Narod oduševljen.
 
Prvo, nisam rekla za 5O godina, pogledaj pazljvije, drugo, pa ako cemo ga dati kao na tacni, dajmo!
Ja svakako o tome ne odlucujem, nazalost.
Zasto se ne raspise Referendum u Srbiji i da se narod pita?
To je sasvim u redu, nema veze sto to niko od MZ nece prihvatiti, ali, ostace bar ovim nesrecnim politicarima neka odsupnica, da ih pokoljenja koja ce doci ne prozivaju i proklinju.
Znaci, narod nije hteo, mi nismo hteli, ali su oteli.
Uosalom, ko god se raduje tudjoj nesreci, to mu se vrati na isti nacin- ni sreca ni nesreca nisu nicije pravo, brzo menjaju vlasnika, po zasluzi!
Drugo ne znam sta bih rekla?
Sta si se uhvatio tog Dnevnika?
Mogla je da bude cista metafora i nista vise, kao da sam ja pala s Marsa da ne znam da nam to ne bi vredelo ni pisljiva boba, ali, makar da spasimo obraz, ako vec ne mozemo Kosovo.
Mada je tesko spasti nesto sto i ne postoji!
 
Plava Bilja:
Zasto se ne raspise Referendum u Srbiji i da se narod pita?
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=2598252&postcount=14

Problem je što bi na referendumu ''da li napasti Ameriku i Evropu zajedno'' na referendumu, bio zabrinjavajuće veliki broj ljudi koji bi zaokružio DA.
To je znao Sloba, pa je sa sebe skinuo teret raspisavši referendum da li treba dopustiti NATO-u i Americi Kosovo. Oprao se...
 
jomini:
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=2598252&postcount=14

Problem je što bi na referendumu ''da li napasti Ameriku i Evropu zajedno'' na referendumu, bio zabrinjavajuće veliki broj ljudi koji bi zaokružio DA.
To je znao Sloba, pa je sa sebe skinuo teret raspisavši referendum da li treba dopustiti NATO-u i Americi Kosovo. Oprao se...
OPA!
Ko je govorio da bi pitanje bilo "da li napasti Ameriku i Evropu zajedno"?
Nego, da li ste za to da Kosovo ostane u SRbiji ili ne?
Mislim, poneakd je ironija dobrodosla, ovom prilikom, jomini, malo je preterena i zlonamerna, ali oprastam ti :wink: valjda ni tebi nije dobro zbog ove vrucine :razz:
 
@Bilja

Upravo to je ono što pokušavam da ti kažem. Populizam je sledeće;

Neko kaže: moramo zarad naše dece spasiti obraz. Nađe se neka budala i pita: Dobro, a kakve su posledice toga što ćemo spašavati obraz?

Odgovor: obraz se mora sačuvati po svaku cenu., Zar ćemo dozvoliti da nas se deca i unuci stide? Budala opet pita: Dobro hajde da pričamo o tome hajde da vidimo koje su dobre strane tog čuvanja obraza a koje su loše strane.

Odgovor: obraz se mora sačuvati. Ne možemo dovoditi u piitanje obraz nacije. Opet budala: Dobro a hoće li naša deca snositi nekakve posledice zbog čuvanja obraza nacije?

Odgovor: Vi se očigledno zalažete za to da Srbija ukalja svoju čast. Obraz mora biti sačuvan.

Narod presrećan.
 
Plava Bilja:
OPA!
Ko je govorio da bi pitanje bilo "da li napasti Ameriku i Evropu zajedno"?
Nego, da li ste za to da Kosovo ostane u SRbiji ili ne?
Mislim, poneakd je ironija dobrodosla, ovom prilikom, jomini, malo je preterena i zlonamerna, ali oprastam ti :wink: valjda ni tebi nije dobro zbog ove vrucine :razz:
Pa niko nije govorio, ono je bio primer. Kako se ovakvi nesporazumi dešavaju samo sa tobom, Untouchable-om, no_problemom, BL-om, Miladinom... Imate nešto zajedničko, a? ;)
Inače, nema vrućine, KLIMAm se.
 
Kapiraš? Bez prestanka se ponavlja jedna ista stvar, koju narod želi da čuje, bez obrazlaganja. Bez ulaženja u suštinu problema.

@jomini

Bez sarkazma i ironije ni jednom narodu na svetu pamet nije jača strana. Zbog toga narod ima svoje prvake, intelektualce, novinare koji utiču na formiranje stavova naroda.

Evo na primer probaj da objasniš nekom seljaku iz Koceljeve ili nekom farmeru iz Teksasa za šta se zalaže Osama Bin Laden.
 
jomini:
Pa niko nije govorio, ono je bio primer. Kako se ovakvi nesporazumi dešavaju samo sa tobom, Untouchable-om, no_problemom, BL-om, Miladinom... Imate nešto zajedničko, a? ;)
Inače, nema vrućine, KLIMAm se.
Zato sto smo mi Radikali,i sam znas zasto.
A nije ni sto Radikali tako misle, pa moram i ja, nego sto se MOJE msiljenje podudara s njihovim, a to je MENI vazno. Ako bi Radikali danas rekli da treba svi da objemo cizme, zato sto oni misle da se mi time "celcimo" i bolje adaptiramo na ovloke vrucine, ne znaci da bih ja to prihvatila, daleko bilo.
Naravno da to Radikali ne bi ni trazili, ja samo dajem neki malo glupav primer, moguce zato sto sanjam kako je napolju (pro)hladno :lol:
 
ml2:
Kapiraš? Bez prestanka se ponavlja jedna ista stvar, koju narod želi da čuje, bez obrazlaganja. Bez ulaženja u suštinu problema.

@jomini

Bez sarkazma i ironije ni jednom narodu na svetu pamet nije jača strana. Zbog toga narod ima svoje prvake, intelektualce, novinare koji utiču na formiranje stavova naroda.

Evo na primer probaj da objasniš nekom seljaku iz Koceljeve ili nekom farmeru iz Teksasa za šta se zalaže Osama Bin Laden.
Dobro, covece bozji, je li Kosovo deo Srbije, jeli Kosovo Srbija ili Albanija, ili..........
Reci CIJE je Kosovo, KOME pripada Kosovo?
Molim te kao Boga (ako mi ispunis zelju, zaspacu smesta) samo reci, reci jasno i glasno!
 

Back
Top