Knjige o Beogradu

D

divlja

Gost
Izgubila sam neki spisak knjiga o Beogradu, mozda ga jos nadjem, al' mi treba ozbiljna literatura, pa vas molim da preporucite nesto ako ste citali ili izucavali. Sve o Beogradu do najskrivenijih kutkova. Trazicu po netu, al' ako je neko citao, vazna mi je preporuka.
Hvala. :)
 
Ako baš imaš godine na trošenje divlja, predlažem ti obimnu trilogiju u izdanju SANU-a "ISTORIJA BEOGRADA". U uredjivačkom odboru bili Garašanin, Sima Ćirković, R. Samardžić.... Glavni urednik Vasa Čubrilović. Izdanje Prosvete 1974.
 
ah da
Politik Zabavnik je izdao pre nekoliko godina nesto sto se moze nazvati knjigom :)
zove se Beograd kog vise nema...ja to imam u formi nekog veceg casopisa, i stvarno je odlicna publikacija, sa sve likovima koji su bili aktivni u bg-u i njihova povezanost sa raznim lokacijama...
sta je kasnije bilo sa tim izdanjem stvarno nemam pojma....
 
Simo Matavulj - Beogradske price, Beograd, 1996
Branislav Nusic - Beogradsla Carsija, Beograd, 1996
Mihajlo Pantic - Novobeogradske price, Beograd, 1994
Vladimir Pistalo - Milenijum u Beogradu, Beograd, 2000
Aleksandar Jerkov - Antologija beogradske price, Beograd, 1994
Branislav Nusic - Stari Beograd
Vasa Pavkovic (izd.) - Beograd. Antologija prica, Novi Sad, 1997
Stanislav Vinaver -Beogradsko ogledalo (izd. Gojko Tesic), Beograd, 1977
Isidora Sekulic - Beograd i umetnost, u Govor i jezik/Mir i nemir (Sabrana dela Isidore Sekulic, t. 10), Beograd, 1985

imam jos dosta, ne znam samo da li ti to treba ili si mislila na nesto drugo?
 
Znas nemacki?
Imam jedan magistarski na temu Beograda u knjizevnosti, tacnije Beograd u izabranim delima 20. veka.

a evo jos malo literature:
Branko Vujovic - Beograd u proslosti i sadasnjosti, Beograd, 1994
Vladimir Velmar- Jankovic - Pogled s Kalmegdana. Ogled o beogradskom coveku, Beograd, 1991
Jovan Pejcic - Kultura i pamcenje. Beogrd u istoriji i literaturi, Beograd, 1998
Milorad Pavic - Kratka istorija Beograda, Beograd, 1998Ljubica Corovic - Beograd od Despota Stefana do Dositeja, Beograd, 1995
 
Ima jedna odlicna nova knjiga OD DAVICA DO CELEBONOVICA-ULICE BEOGRADSKIH JEVREJA od Radivoja Davidovica, novinara i publiciste.Izdavac je Cigoja stampa.Video sam je u knjizarama po ceni od 650 dinara.Ima dosta fotografija, planova grada,i biografija licnosti po kojima su nazvane ulice Beograda>Danilo Kis, Stanislav Vinaver, dr Hugo Klajn, Geca Kon, Eli Finci, Oskar Davico, Braca Baruh, Olga Alkalaj, Leon Koen, Mosa Pijade, Marko i Aleksa Celebonovic, Braca Amar, Rabin Alkalaj, Rahela Ferari.Recenzenti knjige su akademik Predrag Palavestra i knjizevnik Filip David
 

Back
Top