Joga i vezbe za ispravljenje kicme!

Nisam bas najjasnije objasnio za sta mi treba, izvinjavam se!
Treba mi za vezbe, znaci nikakva strucna literatura i tome slicno...

Trazio sam nesto malo preko googla, medjutim, nasao nesto malo... trenutno nemam bas puno vremena, pa sam postavio ovu temu ako neko slucajno vec ima bilo sta sto bi mi bilo od koristi!!!
 
Da, isto vazi i za vezbe za ispravljanje kicme: to zavisi od stepena i mesta deformiteta, od godina samog pacijenta...Ako zelis da ispravljas kicmu vezbama (kolko imas godina?) kicma se vezbama moze ispravljati samo u periodu rasta i samo u blazim oblicima iskrivljenja kicmenog stuba. Svakako savetujem ti da odes kod FIZIJATRA da te pregleda i preporuci ti sta da radis. Sto se joge tice - tu stvarno nisam ekspert pa ne bih da se mesam.
 
Imam 18 godina i blazi stepen deformiteta kicme, ali zeleo bih, dok sam u razvoju, da ucim kako da mi kicma bude prava i da nekim vezbama to postignem...
A sto se joge tice, hteo bih da probam neko vreme da vidim da li bi mi mozda odgovaralo da se na taj nacin psihicki opustim, jer sam zaista imao dosta stresnih i napetih situacija u proteklih mesec dana, uglavnom zbog skole!
 
Sto se kicme tice, dovoljno je da odes kod svog lekara i zatrazis uput za fizijatra. Tamo ce ti izmeriti stepen deformiteta (rentgen ukoliko je potrebno) i odrediti tacno koje vezbe i koliko da radis. Sto se joge tice - podrzavam, ali onda pronadji neku skolu joge ili nekoga ko to profesionalno drzi, pocetak (dok ne odes na jogu!) mozes jednostavno umesto svega toga da probas da trcis u prirodi, ili ako nisi u kondiciji da setas brzim hodom ili vozis bickl (naravno ne na ovim temperaturama pre 7 uvece ili posle 9 ujutro!)
 
Rado bih isao u neku skolu joge, ali to ovde u lazarevcu, na zalost, nema... Sto se tice trcanja, svakodnevno igram fudbal posle 7, a setam uvece... a od skoro sam poceo da radim bilo kakve vezbe i da idem u teretanu, nadam se da ce mi to malo pomoci... naravno, strogo vodim racuna sto se teretane tice!
Pre nekoliko godina mi je fizijatar dao neke vezbe na papiru upravo za ispravljanje kicme, al' sam davno izgubio... a, moram priznati, nisam puno ni radio te vezbe... :(
 
Joga je odlicna vestina za jacanje svih misica , a posebno ledjnih. Takodje isteze misice , ligamente i tetive , tako da izuzetno povoljno utice na kicmu.
Ja vezbam jogu skoro godinu dana redovno. Preporucijem ti da ides prvo kod nekog instruktora da bi naucio vezbe zagrevanja i naravno asane. Ima i dobrih knjiga u Beogradu u knjzarama u centru.
U svakom slucaju preporucujem Jogu ,samo treba postepeno vezbati da ne bi doslo do povrede pri izvodjenju tezih asana ( vezbi).
A sto se tice opustanja nema boljih vestina od Joge i Thai Chi Chuana( i ovo sam vezbao neko vreme).
Pozdrav
 

Back
Top