Bruh

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
nemoj se baviti sportom i dizati preko 5 kila i praviti neke nagle poteze..ja se toga pridrzavam i nemam kilu...
 
Da, bruh je isto sto i kila:

Kila nastaje zbog slabosti mišića prednjeg trbušnog zida. U kilnoj kesi može da se nađe crevo ili masno tkivo. U nekim slučajevima, može da se vrati nazad u trbušni zid, kod uklještene kile to nije moguće. U prvom slučaju, kila treba da se operiše, kada se pacijent odluči na to. U drugom slučaju, operacija je hitna, jer može doći do gangrene creva.
Najčešće se kila javlja u preponama,češće kod muškaraca nego kod žena. Pacijenti ponekad pokušavaju da je se reše nošenjem pojasa za bruh, ali ni na ovaj način, kao ni lekovima, kila ne može da se reši. Jedino operacijom bruh može da se izleči. Do nedavno ovaj zdravstveni problem rešavao se samo klasičnim zahvatom.
Mana ovakvog zahvata je bila što je zbog zatezanja i prišivanja mišića za ligament dolazilo do velikog postoperativnog bola. Privlačenjem mišića ligamentu slabi se deo iznad ovog mesta, pa je često dolazilo do ponovnog nastanka kile. Zato pacijenti kažu da im se bruh vratio, a u stvari se radi o novom bruhu na oslabljenom mestu. Oporavak posle klasične operacije je znatno duži u odnosu na novu tehniku sa specijalnom mrežicom.
Već nekoliko godina preponska kila se rešava zahvatom bez privlačenja i zatezanja mišića, prekrivajući otvor na kili mrežicom. Ona služi kao armatura kroz koju uraste vezivno tkivo, ojača ovaj predeo, što u velikoj meri onemogućava pojavu nove kile. Postavljanje mrežice može da se uradi laparoskopski, kada se ona postavlja sa unutrašnje strane trbušne šupljine, ili spolja - kroz rez. Najnovija generacija mrežica sačinjena je od takvog materijala koji ne izaziva odbacivanje. Kako nema postoperativnog bola, oporavak je brz, pa pacijent već sutradan posle operacije može da se vrati svakodnevnim aktivnostima. Zahvat može da se uradi i u lokalnoj anesteziji, a tada bolesnik sam ustaje sa operacionog stola i odlazi kući. Postoperativni rezultati su mnogo bolji nego kod klasične operacije, a ponovno javljanje kile je retko.. ...
 
Hvala na odgovoru. I jos dva pitanja: da li se od trbusnjaka, sklekova, propadanja, zgibova i ostalih vezbi bez tegova moze dobiti bruh, ako se rade do otkaza? I da li se bruh dobija u trenutku dizanja neceg teskog ili posle?
 
Nikola, kad radis propadanje, sklekove ti kontrolises svoje telo i pokrete.
Recimo u propadanju, tvoje telo ce ici gore/dole koliko ti ruke/ledja dozvole.
Osoba koja je regularno radila vezbe u teretani (npr. kontrolisano, sa partnerom) nema sanse da dobije bruh.
Verovatno si cuo od starijih "nemoj da dizes tesko, dobices bruh!!" pa si zato i otvorio ovu temu ;)
 
boris0230:
Nikola, kad radis propadanje, sklekove ti kontrolises svoje telo i pokrete.
Recimo u propadanju, tvoje telo ce ici gore/dole koliko ti ruke/ledja dozvole.
Osoba koja je regularno radila vezbe u teretani (npr. kontrolisano, sa partnerom) nema sanse da dobije bruh.
Verovatno si cuo od starijih "nemoj da dizes tesko, dobices bruh!!" pa si zato i otvorio ovu temu ;)
Nema veze nikakve sa regularnim vezbanjem. Ako postoji slabost aponeuroze m. obliqus externus onda ce to da prodje pa makar i vezbao najpravilnije na svetu.
image1146.gif
 
Ja sam "pro" u tome ;)
Iskreno, najvise sam cuo da su povrede ledja dobili, ali za bruh nisam. To ne govori da se ne moze dobiti bruh u teretani, uvek se nadje neki pametan sa velikim egom, koji nadje da se pokazuje pa se pritom i povredi. . .

gle sad kad dobijem ban :-P
 
Dakle, ajde ponovo: bruh nema veze sa pamecu niti sa pokazivanjem, vec sa slaboscu (predisponiranom) misicnog zida trbusne duplje. Obrati paznju na sliku i post onoga ko je zaista 'pro' u ovome.
A za ban nema razloga. Jos. ;)
 
ej,odgovoriste i meni...a aj sad i ovo...simptomi kile....eto moja malekost oseća blagi pritisak u preponskom delu i malom stomaku...htedoh se izraziti "stručno" o lokacijama ali vi ćete me razumeti...Hvala doktori(ima vas više,jel).
 
Bruh sam video verovali ili ne, trener je na obicnom treningu kosarke klince od 10 godina toliko preforsirao trbusnjacima da je jedan dobio kilu dok je radio trbusnjake i zavrsio na operaciji. Sporta sto se tice, kila je uzrok NE POSTOVANJA PRAVILA. Budala koja uzme teg od 120 i kusur kg i pocne da radi mrtvo dizanje bez pojasa pa naravno da ce da dobije kilu. I da ne navodim dalje primere.
 
Zilot cacanski:
Aj bez "mita" još malo prokomentariši(šalim se naravno)šta bi moglo biti.Prehlada ili šta...prostata....malo mi je frka a neda mi se da me "zagledaju"...
Sorry, ne ide to bas tako, moze biti 10 stvari u pitanju.
Moraces na pregled.
 
Moj suprug oseca bol u donjem stomaku ako nosi nesto tesko, ali inace ga ne boli Da li se bruh manifestuje samo bolom, ili mora postojati i izraslina?
 
Bruh predstavlja 'ispadanje' dela sadrzaja (creva) trbusne duplje kroz otvor koji se formira zbog slabosti misica trbusnog zida, u preponu. Dakle, podrazumeva sadrzaj u prostoru u kome ne bi trebao da bude. MOguce da suprug ima slabost trbusnog zida, neka se ipak javi lekaru (hirurgu) da proveri o cemu se radi. Izraslina ne mora biti stalno prisutna niti vidljiva, kila moze setati (propadati prilikom napora u ingvinalnu regiju i vracati se nakon prestanka napora te biti potpuno nevidljiva obicnom posmatracu. Neka se svakako javi lekaru. Pozdrav
 
Ja sam danas podignuo i manje od minute nosio jedan teži kofer. Zanima me jesam li od toga mogao dobiti bruh? Jer nakon toga u desnom dijelu trbuha ne osjećam jaku bol, čak niti na pritisak ne osjećam nikakvu izbočinu... Jednostavno je nekako čudan osjećaj... A kila jako boli?
 
Bruh se dobija od naprezanja. Na primer: nikad se nisi bavio nikakvim sportom i padne ti na pamet da na peti sprat odneses klavir. OK, preterujem ali to ti je od prilike to. Ja sam ga dobila sa mesec ipo dana od plakanja- otpustili su me iz porodilista sa upalom uha a mojoj mami rekli da je ona razmazena sto je dolazila nekoliko dana za redom u ambulantu jer sam ja urlikala.
 
Bruh se NE DOBIJA od naprezanja, po stoti put cu ponoviti: bruh predstavlja sadrzaj trbusne duplje prosao kroz defekt na trbusnom zidu u ingvinalnu (preponsku) regiju. Da bi doslo do ovoga mora postojati SLABOST trbusnog zida. Kod normalnog zdravog coveka koji bi izneo klavir na peti sprat nikako ne bi doslo do bruha, i da se bavio i da se nije bavio sportom, ukoliko nema slabost misica trbusnog zida kroz koji bi trbusni sadrzaj prosao u preponski deo. Kile kod male dece nisu iste po genezi, prognozi itd kao kile kod odraslih.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top