HDR fotke

Evo jednog primera
pre
DSCF4783.jpg
[/IMG]
posle upotrebe HDR (High Dynamic Range) efekta
GeneratedHDR-Tonemapped.jpg
[/IMG]
 
e , jbg , ja znam engleski ..... al ne oliko dobro , da razumem sve ....

ima li neko objasnjenje na srpskom ???

ili , ima neki dobrovoljac , da pomogne .... ???
 
Svaka cast majstore na polozenom ispitu! Nije me bilo poslednjih desetak dana, boravio na Durmitoru i naravno napravio mnooogo krasnih fotki. Naravno, na ovom mestu sam da bih jos jednom prezentovao carolije HDR efekta, koji me iz dana u dan odusevljava! Evo primera slika sa Durmitora:

bez
DSCF5323.jpg
[/IMG]

sa HDR
durmitor57_filtered.jpg
[/IMG]

bez
DSCF5669.jpg
[/IMG]

saHDR
pigeon.jpg
[/IMG]

bez
DSCF5088.jpg
[/IMG]

sa HDR
home.jpg
[/IMG]

bez
DSCF5336.jpg
[/IMG]

saHDR
crnojezero.jpg
[/IMG]
 
Moje iskustvo sa Photomatix-om je sledece:
-Potrebno je minimum 3 slike ubaciti u obradu, mada na nekim sajtovima preporucuju sto veci broj.... recimo 6,7 i to svaku sliku sa razlicitom ekspozicijom u rasponu od -2.5 do 2.0 EV
-vecinu slika sam obradio tako sto sam u program uvezao tri kopije slike, bez ikakve korekcije ekspozicije i tako dobio solidne HDR fotke.
-pre obrade sliku prvo provuci kroz NEAT IMAGE (obavezno)
-Kada se slika ubaci u Tone Mapping, opciju Luminosity doterati na minumum -7, jer se na taj nacin gubi Noise koji se ipak javlja iako je slika prethodno ociscena u Neat Image. Izgubljenu svetlost korigovati sa Strenght i Color Clip.

Preporucujem da probate skoro svaku sliku sa HDR efektom, jer fotka dobija totalnu drugu vizuelnu dimenziju.
Negativno, bar prema mom iskustvu, je to sto Dreamstime nije preterano raspolozen za prodaju HDR fotki. Uvek mi obrazloze da je slika prefiltrirana i traze mi da im posaljem original. Ja im posaljem istu sliku (sa HDR efektom), ali sa nesto blazom bojom i manje izrazenim senkama. Desi se da mi tada prime fotku, ali to nije slucaj sa svakom ponovo uploadovanom. Primetio sam da imaju vrlo malo HDR slika u svojoj bazi.
Sa druge strane, 123rf.com oberucke prihvata HDR fotke i mogu vam reci da se polako ali sigurno prodaju.
Link ka mojim galerijama:
www.dreamstime.com/rafter_portfolio_pg1
www.123rf.com/profile_grki
 
Imao sam zabranu tri meseca. Nakon cetiri meseca zamoliio sam ih da mi odbolokiraju account. Dobio sam mail da je sve ok, ali i dalje ne mogu da saljem slike. Ovih dana cu da se pozabavim njima, pa ako bude sve ok postovacu link. Istock je najrigorozniji od svih. Kriterijum im je sacuvaj boze te mislim da ne treba gubiti vreme na njih.
 
Ja sam pokusao da od jedne slike napravim vise istih ali sa naknadno menjanom ekspozicijom - u samom Photomatrixu ili Fotosopu - nisam dobio ono sto sam ocekivao. Stalak ostaje ono bez cega se ne moze ( na zalost zbog vec ranije uradjenih slika ).
 

Back
Top