pityriasis lichenoides

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bezopasna po opste zdravlje bolest koze, ne leci se trajno ali se simptomi mogu ublaziti upotrebom odredjenih lekova, suncanjem ili vestackim UVA zracenjem u lekove uz dodatak posebnih lekova (tzv. PUVA terapija), takodje i upotreba izvesnih antibiotika i mazanje krema moze da smanji ili ublazi problem, antihistaminici kod jakog svraba itd. No razlicite su manifestacije na razlicitoij kozi, kod dece i kod odraslih, kao i tretmani, pa se ne moze ovako uopsteno govoriti.
 
versicolor je gljivicno i prenosivo je dobija se uglavnom na bazenima i u saunama,solarijumima.a ja nisam to imala ,ja sam dobila zbog promene klime jer sam otisla da zivim u drugu zemlju.a jako se dobro razumem al ko ce da popamti sva ta latinska imena
 
Pa ne znam, p. versicolor je najcesci oblik ko sto rekoh, ako nisi imala to onda opisi sta si imala...Mislim, ne rzaumem ako si dermatolog ili srodna struka - kakav opis simptoma ti treba? I o kakvim latinskim imenima govorimo, nisam shvatila? Sta si ti zapravo imala?
 
opisi svih koznih bolesti su jako slicni sve pitiriase se manifestuju nejednakim ogranicenim promenama koje imaju skvamice belicasto srebrnkaste vise il manje crvene uglavnom se razlikuju mesta na kojim se pojavljuju.cak i dermatolozi ih ne razlikuju zato sam ja mnogo citala i posle 4 god dermatologije i prakse na vma.i naravno izlecila sebe a doktori nisu mgli da utvrde sta sam imala cak mi je jedan preporucio mrtvo more zbog psorijaze...kad se nisam ubila.
 
Cekaj bre, stani, nista te sad tek ne razumem: ti si specijalizirala dermatologiju na VMA? PA si samu sebe lecila, a 'doktori' nisu znali sta ti je? Je l' to doktori u stranoj zemlji gde si dobila promene kao reakciju na promenu klime? Nista ja tebe ne razumem, iskrena da ti budem. Uopste ne razumem ni sta je bilo tvoje pocetno pitanje a tek sve posle toga - od toga sta ti imas, gde zivis, sta si po struci i to - nista ne kapiram. Ali valjda si ti sama uspela da sebi postavis dijagnozu i odgovoris na sopstveno pitanje, nadam se?
 
kylie&raca:
opisi svih koznih bolesti su jako slicni sve pitiriase se manifestuju nejednakim ogranicenim promenama koje imaju skvamice belicasto srebrnkaste vise il manje crvene uglavnom se razlikuju mesta na kojim se pojavljuju.cak i dermatolozi ih ne razlikuju zato sam ja mnogo citala i posle 4 god dermatologije i prakse na vma.i naravno izlecila sebe a doktori nisu mgli da utvrde sta sam imala cak mi je jedan preporucio mrtvo more zbog psorijaze...kad se nisam ubila.
:shock: Sta rece ti sad? :shock:
 
kylie&raca:
opisi svih koznih bolesti su jako slicni sve pitiriase se manifestuju nejednakim ogranicenim promenama koje imaju skvamice belicasto srebrnkaste vise il manje crvene uglavnom se razlikuju mesta na kojim se pojavljuju.cak i dermatolozi ih ne razlikuju zato sam ja mnogo citala i posle 4 god dermatologije i prakse na vma.i naravno izlecila sebe a doktori nisu mgli da utvrde sta sam imala cak mi je jedan preporucio mrtvo more zbog psorijaze...kad se nisam ubila.
Ziva istina....
...na zalost ljudi koji to nisu doziveli tesko da mogu da razumeju...tu diplome ne pomazu....niko ti ne veruje da te doktori samo muvaju a da ti zapravo niko ne kaze sta je u pitanju.....ili vec kazu ali kao u tvom slucaju pogresnu dijagnozu....
 
mog tatu lece vec podosta od nekakvih koznih promenana na rukama i non stop mu daju kojekakve kreme i tablete i nista - te stres,te promene u jetri,te trice i kucine...... kad god ne znaju sta je oni govore: ma to vam je sigurno na nervnoj bazi:roll:
sta je sa tim doktorima? (nekim)i kad dodjes kod njih u privatnu peaksu odugovlace i smisljaju svasta samo da bi ti izvukli novac - a bar da te izlece kako treba8)
 
Nije bas tako, u dermatologiji, izuzev ako se ne radi o bakterijskim i gljivicnim infekcijama, sve ostalo je jos uvek neistrazeno, savremena medicina nije nasla odgovore zasto se vecina bolesti javlja, neki cudni mehanizmi u kojima telo napada sopstvene celije.
A uticaj stresa na pojavu bolesti je uzasno veliki.
 
Ja samo jedno ne razumem....Cemu tolika sujeta??? pa zar stvarno mislis da bi se ovde ljudi javljali i prezentovali svoja iskustva kroz lazi ?? Znam gro ljudi kojima lekari "nagadjaju" dijagnoze....ajde de kada je o koznim bolestima rec koje manje vise nemaju reperkusije na "opste "stanje pacijenta , ali desava se da neke mnogo ozbiljnije probleme previde....No to je sada sasvim druga tema....
Naravno da ima i jako dobrih lekara ili pak onih savesnih koji priznaju da ne znaju o cemu se radi.....
Ali reci nekom da ima psorijazu i savetovati mu "Mrtvo more " !!!??? a on je ni nema....je zaista skandal....Jasna mi je vasa kolegijalnost i da ne zelite da "ofirate" kolegu ali neke stvari u najmanju ruku nisu lepe....Jedno je biti teorijski potkovan a nesto sasvim drugo biti u situaciji da se kroz praksu uveris u suprotno.....
 
Shvatam da su ljudi osetljivi na svoje zdravlje, to je potpuno normalno ali etiketirati nekoga kao loseg lekara ,kao nekoga ko ne zna da leci kada su u pitanju bolesti kojima niko u svetu nije nasao leka je bezveze .
A na temu toga ko kako i zasto radi necemo .Ne radi kolegijalnosti nego zato sto su teme prezvakane, svoje licne konflikte sa lekarima resavajte upravo sa doticnim osobama, ne pljujte po celoj profesiji.
 
Devojko, ja sam upravo i rekla da ima i dobrih lekara...Ko pljuje po profesiji ?? I zbog cega mislis da su teme prezvakane...??? da si izgubila clana porodice zbog neazurnosti lekara ne bi tako razmisljala......jer tada sve prestaje da bude "prezvakano"....pa je onda sasvim prirodno boriti se da bi se tome stalo na put...na ovaj ili onaj nacin....
Cim neko potegne ovakvu temu odma se nade neko da ga "ucutka" ...a ko bi drugi nego neko blizak profesiji lekara...??!!
Nisam mislila da pokrecem ovo pitanje ....veruj mi...ali covek ne moze a da ne primeti ,da kada god se neko pojavi ovde pa se pozali na nemogucnost lekara da da dijagnozu ili ,zamisli ocekivanja ,"potrefi" pravu....neko se javi da kaze kako ,zaboga, to nije tako....kao da ti ljudi izmisljaju...
Jos ,jedanput ponavljam ,jasno mi je da za se za neka oboljenja ni ne zna ,ni poreklo njihovog nastanka pa ni nacin lecenja ...ali zar nije fer to reci ??? Zar nisam u pravu?? Zar davati pogresne dijagnoze cijim se lecenjem stvara samo kontraefekat ???
toliko...
 
Nemam zivaca za prepisku s tobom.
Zao mi je zbog tvog loseg iskustva sa mojim kolegama ali stvarno o tome je previse puta ovde pisano i nista nije zakljuceno osim da se svi vi nezadovoljni radom lekara ne radite nista drugo osim sto eto cim se nadje prilika malo opletete po lekarima iako ne znate ni ko je ni o cemu se radi ni da li taj koji postavlja pitanje zna zapravo sta pita i od cega boluje....ali volite da budete zacin u svakoj corbi.
Postoje nacini da se borite pritiv nemara, ne branim nikoga ali ne mogu ja da idem i da vas branim od kolega koji ne rade svoj posao kako treba ili bar vi mislite tako...predjite na konkretne mere, od price po forumima veruj mi nema nikakve vajde.
 
Suzdrzi suze, molim te...da ne pocnem da pevam "Obrisi su-zeeee draaaagggaaaaa....." Ne razumem sta je tipicno. Slazem se da je uvek bolje reci pacijentu da ne znamo sta mu se zapravo desava nego ga lagati zbog sujete i nesigurnosti. No opet generalizovati "da te doktori samo muvaju a da ti zapravo niko ne kaze sta je u pitanju....." je takodje smesno. Ne vidim odakle nedostatak strpljenja i paznje da pazljivo citas pa si odgovor dr na esperancinu frustraciju da joj stalno govore da je uzrok tatinih promena stres, skocila odma na nju kako je sujetna i brani kolege? A gde si to procitala, navedi mi? Zena je samo rekla da nije bas tako da esperancinog tatu samo muvaju da bi mu izvukli novac i pricaju da su promene od stresa, jer je dokazano da najveci broj dermatoloskih oboljenja (iako im se uzrok tj mehanizam nastanka ne zna) vezuju za prekomerni stres! Te stoga - sta ti bi da je prozoves sujetnom i optuzis da brani nesavesne kolege? Malo cudno, priznaces. A sto se tice psorijaze i mrtvog mora.......Imam u glavi vise zakljucaka na sta je dermatolog mislio kada je zbog (doduse pogresne dijagnoze!) psorijaze predlozio ovu 'terapiju'. No stvarno nemam vremena da ti to objasnjavam a da me onda u svojoj ishitrenosti opljujes kako 'branim kolege'.
 
Pratim ovaj "Pod Forum" duze vreme...ne ucestvujem ali ipak "primecujem" ....sada vise nisam mogla biti nemi posmatrac ,jer me vec prva njena recenica "Nije bas tako"....ili nesto slicno ,parafraziram, izbacila iz takta....i ne radi nje ,potpuno ste u pravu ,vec zbog toga sto sam to ovde i pre videla...Vi kazete da ja nemam strpljenja ,a nemate ga ,po toj logici ,ni vi. Jer bi ste zapazili da nisam "generalizovala" rekavsi da su SVI lekari takvi i da svi muvaju .Naprotiv rekla sam da ima i dobrih a i savesnih....
Drugo,
a to je vise osvrt na ono "zao mi je zbog tvog loseg iskustva"....
Iskustvo ,na svu srecu ,nije moje,nego ljudi koje poznajem i sa kojima sam jako bliska....Ne brini , da je kojim slucajem moje ., izvesnom lekaru bi bila mala zemljina kugla....a formalna sazaljenja nikom nisu potrebna...

Trece....
ja ni u kom slucaju ne mislim da su lekari "svemoguci" ...a ni da su "Bogovi"....samo zelim reci da je ipak vazniji neciji zivot od sujete doticnog....Kao da se ponekada boje reci da prosto "ne znaju"....kao da ce biti manje "lekari" zbog toga....To mi zaista nije jasno....

Bez ljutnje...kazem , nije mi namera da ikog ovde "prozivam" jer smatram da ste vi tu samo dobre volje radi. I to treba postovati..... samo malo malo vise postovanja prema onom ko vam se obrati za pomoc a mozda ipak malo bolje poznaje i svoje telo i simptome....
Pozdrav!!
 
Pozdrav i tebi, i naravno - bez ljutnje, zasto bi smo se ljutili - diskutujemo, svako ima pravo na svoju percepciju i misljenje. Znaci sta - ne vidim stvarno (a mozes mi skrenuti paznju) kako smo bili sa malo (manje) postovanja na ovoj temi prema osobi sa kojom smo trenutno u debati (ja prema jednoj, a dr prema esperanci). Mozda je dobro da razmislis i ti zasto te je toliko izbacilo iz takta nesto tako benigno kao observacija da nije bas tacno da je pozivanje na stres samo muvanje pacijenta. Nervna napetost je strasna stvar. Ali ako te ona usmeri da se okomis onako jako (sa masom uzvicnika, upitnika, i tonom kojim si reagovala) onda (ukoliko se ne radi o necijoj gluposti ili bezobrazluku, e tu razumem takav ton i uzvicnike, a mislim da dr nije bila ni bezobrazna niti glupava) valja razmisliti sta te toliko potresa, i mozda - iako tvoja iskustva nisu licna, kako kazes - mozda su dovoljno bolna i dovoljno neosecena ili izazivaju razlicite strahove koji te mogu uvesti u prekomerne reakcije na potpuno neduzne ljude i njihove komentare. A to moze da te uvede u neprijatnosti - bice ljudi i van ovog foruma na koje ces iz cista mira izbacena iz takta poceti da besnis - bez njihove prave krivice.
Ni ja ne mislim da su lekari svemoguci, i grozim se lekarske sujete - mislim da je to najstrasniji od svih zlocina koji se zakonski ne kaznjavaju. No taj stav treba izneti na pravom mestu, to je sve. I nama je ovde malo zamorno kad na svaku drugu nasu primisao i licni stav dobijemo samar kako smo sujetni i branimo neprofesionalne kolege. Maoo vise postovanja moraju ljudi imati na prvom mestu prema sebi samima i svom zdravlju, pa onda nece biti velikih problema da i drugi imaju postovanja prema njima (i obratno vazi). Nije tesko biti fin, zar ne? Pozdrav i tebi.
 
Pa ne znam sta da vam kazem.....Verujem da je moj post tako delovao...
Medjutim ja zaista nisam tip koji "Besni" naprotiv, barem nisam bila do sada....( sto se da proveriti ali sto bi...) Moguce je takodje da su ta "iskustva" doprinela ,pa se ja najezim u startu cim procitam "Niste u pravu "....ali i to treba razumeti ....
A biti fin.....Jako sam dugo bila fina....i dalje sam ,ne da se to lako iskoreniti......Ipak "sklanjati" se,davno sam prestala....pa kada vidim nesto ili cujem sto mi "zapara" usi ,ja moram da odreagujem.....Verovatno ste vi u pravu.....rezultat dugogodisnje "finoce" koja ti glave dodje....
Molim vas ,shvatite ovo komicno , jer se evo ja sada smejem....;)
Pozdrav!!
 
tesko da ce shvatiti tako.vrlo su sujetni...Nijedan doktor nece nikad priznati da je pogresio uvek ce naci nacin da izbegne priznanje.Da odgovorim jer vidim da se prepirka desila zbog mene.nisam doktorka niti sam studirala medicinu...SAMO KOZMETICAR.sad sam vas zasmejala...Zavrsila sam jednu prestiznu kozmeticku skolu u Milanu''Beauty centre of Milan'' gde sam 2 god ucila dermatologiju vrlo detaljno.Kod nas sam isla u medicinsku skolu takodje kozmeticki smer i dve god imala praksu na vma a sami znate kako se tamo radi.uz to posto me je dermatologija mnogo zanimala u italiji sam dodatno citala svakakvu literaturu .Dok sam zivela tamo dobila sam pitiriazu.isla sam kod privatnih doktora jer me je bilo sramota da u skoli pitam dermatologa kakvu bolest imam naravno plasila sam se da me ovi iz odeljenja ne pocnu izbegavati ipak sam bila klinka a vec su me mrzeli jer je u to vreme bio rat a srbi su tamo bili propagirani kao ubice monstrumi itd.dakle isla sam kod 2 privatnika prvi mi je dao neku glupu kremu koja me je samo iritirala i stvarala mi crvenilo.Drugi je taj koji mi je rekao izgleda mi da je psorijaza i rekao mojoj mami da je to neizlecivo i da bi bilo dobro da me odvede na mrtvo more.I tako se ja izbedacim uzmem knjige i krenem da citam i citam ne bili nasla neku bolest slicnu mojoj stvarno je ta psorijaza zvucala slicno al ipak sam nasla pitiriazi rozeu koja mi je ulivala nadu jer je izleciva...i naravno primenim lecenje za rozeu i uspem .to me je dodatno navelo da se zainteresujem za dermatologiju.verujte mi da drugarice prvo pitaju mene kad im se nesto pojavi pa onda odu kod doktora i dijagnoze nam se uvek poklapaju.A vi DOKTORI nemoj te da se ljutite ovo se desavalo u italiji kod nas nisam imala takva iskustva.JEDINO STO SE KOD NAS DIPLOME PRODAJU ZA PAR HILJADA EURA.NAZALOST
 
E a narocito volim kad se neko tako generalno kao ti poziva na sujetu celokupne profesije, pa onda to okrene na (sticajem okolnosti) u blizini prisutnog pripadnika te profesije koji se ni kriv ni duzan nasao na meti! Mislim, kako mozes da kazes nesto tako bezveze, a ako hoces i uvredljivo kao 'tesko da ce shvatiti, vrlo su sujetni..." "NI jedan doktor...!?!! NI JEDAN DOKTOR?! Sta je bre tebi, kako bi tebi bilo da ja sad kazem 'SVI kozmeticari su glupi propali slucajevi neuspelih zelja za medicinski fakultet!" - je l' bi ti prijalo?! Ili da jos na to dodam i "Svi kozmeticari su propali pokusaj da budu dermatolozi pa prckaju po ljudskim licima dotle dok ne naprave cudo da posle coveka ni 10 dermatologa ne moze da skrpi!" ?!?! A?! Kakve strasne, idiotske, IDIOTSKE! predrasude!
I - govoreci o prepirci i sujeti - zasto zaboga mislis da si toliko vazna da se prepirka desila 'oko tebe'?! Nikakva prepirka se nije desila oko tebe, vec oko komentara upucenog esperanci - oko tebe se nije desilo BAS NISTA sem znatizelje kakve probleme imas i cime se bavis!
Sto se mene tice, sasvim je suludo reci za bilo koju profesiju 'SAMO sam...to i to." Svako je SAMO nesto u zivotu, treba da radi ono cime se bavi posteno, profesionalno i odgovorno, i profesija ga ne cini ni manje ni vise vrednom LICNOSCU! To sto si 'samo' kozmeticar, ne cini te manje vrednom ni od predsednika drzave, ni od advokata, niti vise vrednom od cistaca ulice: tvoja sustina cini te onim sto si i kako ce te ljudi dozivljavati, a ne profesija kojom se bavis. I zao mi je sto si imala lose iskustvo sa dermatolozima u Italiji (ili dermatolozima uopste) ali za Boga miloga, smanji dozivljaj prema nama - pa nismo ti mi krivi, niti doktori u globalu sto si ti naletela na one koji prosto nisu znali sta ti je! I samo da bude jasno do transparentnosti: uopste se ne ljutim, samo me iz cipela izbacuje ovakvo povrsno generalizovanje ljudi, posebno od strane nekoga ko tvrdi da je bio zrtva diskriminacije i generalizovanja po nacionalnoj osnovi: kada se to desava tebi, onda bas i nije prijatno, je l' da, kad te svi prozivaju zbog grupe kojoj pripadas. Ali bas je fino zar ne, i prija kad ti to cinis drugim ljudima, bez obzira sto u ovom slucaju nisu pripadnici nacionalne grupacije vec profesionalne kaste?! Brzo zaboravljas. I jos nesto: ne daj Boze, i ne zelim ti to, da ti u toj istoj Italiji (u kojoj se diplome, je l da, ne kupuju) nesto pozli a da nemas osiguranje (a i ako ga imas): isto mozes i da umres a da te niko ne pogleda. U ovoj zemlji, kakva je takva je, i kavi god da su joj doktori, sa kupljenim ili krvavo stecenim diplomama, i ako imas i ako nemas da platis NIKO NIKAD ne bi dozvolio da ti pozli a da te ne primi, ne zbrine, ne leci, ne spasi PA TEK onda da razmislja imas li ili ne da platis, i imas li ili ne osiguranje. Zato stvarno ne zelim da slusam gluposti, predrasude i pljuvanja po doktorima - smucilo mi se vise! Sramota je ovo sto radite!
 
WithdrawnWater:
Ne vidim odakle nedostatak strpljenja i paznje da pazljivo citas pa si odgovor dr na esperancinu frustraciju da joj stalno govore da je uzrok tatinih promena stres, skocila odma na nju kako je sujetna i brani kolege?

@WW uopste nisam isfrustrirana i molim te da mi ne dajes dijagnoze jer ja nisam tvoj pacijent,niti cu hala Bogu biti.
Inace,ono sto sam napisala je ziva istina,a kako rade i koliko nasi lekari to smo svi doziveli na sopstvenoj kozi po Domovima Zdravlja i ambilantama.
Obicno kazu,ne mogu ti ja ovde nesto pomoci,al ja radim privatno,pa slobodno mozes doci kod mene da vidimo sta nam je ciniti a druga varijanta je moj kolega ima sopstvenu ordinaciju,pa ce ti on sigurno pomoci. I nemoj molim te da mi pricas kako to nije istina,jer je krajnje degute.
Svaka cast savesnim lekarima,al o ovim gore pomenutim,stvarno............... 8)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top