Krit-Hersonisoss

Hersonisoss2.jpg
 
Elem Hersonisos, ostrvo Krit, Grcka!

Bila sam pre ravno 10 godina. Tada je Hersonisos, ko voli, bio grad zabave i zezanja manje vise. Plaze su duge, pescane ili sljuncane, a ima i ponegde stena, sve su uglavnom uredjene. Uz plaze su setalista/ulice, tako da se moze kilometrima setati. Mnogo kafica, velikih hotela, ali i malih pansiona, kuca. Sam grad je tipicno novo-grcki (ako shvatate na sta mislim). Ali nekih 2-3km u kopno (iznad "magistrale") se nalazi prvobitno selo Hersonisos (koje se u nekom momentu razvoja turizma spustio na obalu) koje je kao iz bajke. Sacuvan je prvobitni izgled sela (znaci kuce, fasade) sve je renovirano, na glavnoj dzadi je pregrst restorana, taverni, kafica. A tek sta se krije iza fasada, joooooooj, predivni malo hoteli sa ukusno uredjenim sobama, u onom "pravom" grckom stilu, sa bazenima itd. idealno za medeni mesec. :lol: Nekih , koliko se secam 5-6 km u kopno se nalazi veliki aqua park, sa svim zezanjima.
Nedaleko od hersonisosa je i cuveni arheoloski lokalitet Knosos (svakako ga treba obici). Lokalni bus prevoz je odlicno regulisan, tako da mozete sami bez neke organizacije otici i do Herakliona (tzv. glavni grad Krita). Treba videti arheoloski muzej, jako dobar sa eksponatima kritsko-mikenske kulture. Takodje je i sam grad vrlo zanimljiv. Pretezno mletacka arhitektura, na centralnom trgu cuvena lavlja fontana.
Juzno od Hersonisosa, ako vam nije dovoljno dobro zezanje u njemu, idite u Malja. Tada, znaci pre 10 god. je tamo bilo glavno zezanje na ostrvu. A jos malo juznije stize se dobrim putem u Agio Nikolaus (ko je nekad bio na Hvaru Hvaru uocice slicnost ta dva grada).
Ono sto je takodje vrlo atraktivno videti je Zevsova spilja (to je nesto udaljenije) koja se nalazi na nekih 1600 m nadmorske visine, treba neizostavno obuci nesto toplo, pa iako je avgust i preko 30 stepeni na obali.
Sve u svemu Krit je super, u bilo koje mesto da se uputis.

A nije daleko ni Santorini, za koji dnevno organizuju izlete.

Lep provod ti zelim ako se odlucis za Krit.
 
Vec odlucio i uplatio...27 jul je dan polaska...Hvala ti puno, na ovom opsirnom opisu...sve sto si naveo i nameravam da obidjem...uzecemo rent a car...posto kazu svi da je steta ne uzeti kola na ostrvu i biti vezan za jedno mesto...a i ima toliko mnogo toga da se vidi...sada ne nadam se obilasku celog ostrva...posto je Krit stvarno velik...ali otprilike to sto si naveo i jos ponesto planiram da obidjem...a tih manjih sela ima vise u okolini...svi ih hvale kazu da su predivna...Hvala ti jos jednom...vec sam poceo da gubim nadu da ce neko odgovoriti...kada se vrnem pisem opis...da vidimo sta se za 10 godina promenilo...;)
 

Back
Top