strelicarstvo

Ako mislis sam da pravis to je malo komplikovano a tesko da ces uspeti od prvog pokusaja da dobijes jak i precizan luk najbolje je jednostavno da kupis a koi luk da kupis sve zavisi za sta hoces da ga koristis za lov je najbolji Kompondbow jer je najjaci obicno kod njih je zatezna tezina od 25 kg pa cak i do 60-70 kg. Sa zateznom tezinom od 25 kg strijela dostize brzinu preko 200 kmh. Dok drugi lukovi kao recimo Recurve Bow rijetko prelaze preko 25 kg sto opet ne znaci da su puno slabije od ovih prvih jer je kod Recurve vece povlacenje strijele sto daje jacu snagu strijeli i dobre su za pocetak. Ali za lov po meni nisu prakticni jer su znatno duzi od compound luka sa koim takodje imas mogucmost duzeg nisanjenja bez znatnog zamaranja ruke kojom povlacis strijelu (Da pojasnim zbog samog sistema kod ovog luka pri zatezanju sajle vuces recimo 25 kg do nekih 10 cm pred kraj i onda za tih zadnjih deset cmje potrebno od prilike 7-8 kg mozda i manje sto ti daje mogicnost da duze nisanis bez nekog preteranog umora). a duzina kod Componud lukova rijetko prelazi preko 120 cm obicno su 80 - 90 cm sto je povoljnije za lov dok se recurve lukovi krecu i preko 180-190cm recimo 170cm luk odgovara za visinu coveka od 165 do 185 cm a za long bow ako pitas za drvo moze Bambus, Breza, Javor, Dren, Manau, Divlja narandza (ali u kombinaciji sa fiberglasom ) i jos jedno na njemacki se zove Eschenholz a latinski Fraxinus excelsior moguce da je vrba jer sam pokusao da nadjem neke podatke i po izgledu lista lici mi na vrbu koja nije losa za luk, ako nadjes prevod na nas jezik to drvo nije lose ali najlakse i kod nas ga ima dosta je lijeska (ljesnik) i moras da pazis da pri obradi ne postetis spoljnju stranu drveta jer ce doc do pucanja pri savijanju. I javor je dobar lak za obradu i vrlo elastican. A evo ti i adresa kluba: Beogradski streličarski klub - BSK

Nušićeva br.8, 11000 Beograd

Kontakt: Generalni sekretar Gordana Knezević

+381 (0)64 195 07 93
http://www.belgradesportfest.com/active/sr-latin/home/program/po_sportovima/strelicarstvo.html
a ewo ti i adresa strelicarskog kluba kalemegdan gde imas sve lepo objasnjeno (profesionalno) ja sam ipak slobodnjak.

http://kalemegdan.yusurvey.co.yu/di...ma&PHPSESSID=40270e284be050ceee4fe65f4e18361f

Nadam se da sam ti bar malo pomogao
 
po meni za pocetak pocni sa lijeskom lako ces je naci a i strijele mozes da pravis od mladih grana koje su prave a duge. Pri izboru pazi da stablo bude debjine od 4 do 5-6 cm zbog izrade rukohvata i po mogucnosti da bude ravnomerno blago zakrivljeno u jednu stranu duzina 180 do 200 cm. Sto se tice masina za obradu malo koju ces moci da koristis morat ces skoro sve rucno da radis evo ti jedan podatak : Da bi dobar majstor napravio dobar luk potrebno mu je 7 dana rada (rucno) takav luk kosta od 700€ do 1500€ :twisted: :idea:
 

Back
Top