Budala ponovo jase

Mikowiny:
! ? ! ? ! ? ! ?

sa istorijom ? ! ? ! ?

e he he he he he he

I ja se cudim sta ce to ovde.

3.gif


Mesto mu je zaista na naucnoj fantastici.
 
AKHENATON:
I ja se cudim sta ce to ovde.

3.gif


Mesto mu je zaista na naucnoj fantastici.

ipak mu je mesto ovde. a evo zasto tako mislim

gledao sam emisiju. u 15min avanture u podzemlju renioci su se svustali u 4 nivo podzemlja i snimali su bunar cara josipa II (koji je pod vodom).

za nekog ko ne poznaje istoriju informacije iznete u emisiji uzeo bi zdravo za gotovo ali za nekog ko stvarno poznaje istoriju petrovaradinske tvrdjave emisija je zalosna. (svaka cast roniocima na akciji).

uporedicu iznete invofmacije iz "milkovicevog dzepa" sa istorijskim cinjenicama

1692. austro-ugari zapocinnju gradnu tvrdjave - termin austrougari se koristi nakon 1867.

izgradnja tvrdjave je zavrsena 1780 - ako radim u istorijskom arhivu vojvodine i pronadjem dokumenta iz 1786, 1787, 1788, 1789 i 1790 godine gde komadant petrovaradinske tvrdjave od backo-bodroske zupanije trazi da jedno selo npr crvenka da 250 ljudi i 50 zapreznih kolaza radive na utvrdjivanju petrovaradina onda se stvar menja za 10 godina.

od petrovaradinske tvrdjave veca je samo tvrdjava verden - petrovaradinska tvrdjava je najveca tvrdjava nastala na tlu evrope tokom XVIII veka. tvrdjava verden je veca tek u XIX veku. ne mozemo porediti velicinu tvrdjava izgradjenih u dve razlicite epohe koje odredjuje vatrena moc artiljerije odnosno rezliciti sistemi gradnje tvrdjava.

20 kilometara hodnika - cinjenica je petrovaradinska tvrdjava ima samo 16 kilometara hodnika

7 spratova - petrovaradinska tvrdjava ima samo 1 + 4 (jedan ispod godnje tvrdjave i cetiri ispod hornverka). ako na tablama u podzemlju pise "II te lage horch galerije" sto znaci da je to "prislusna galerija drugug polozaja" i nisu spratovi vec odbrambeni polozaji. btw ulaz u cetvrti polozaj je iznad svih ostalih "spratova".

pogledajte smejuriju njegovog prikaza podzemlja slika 1 i napad turaka na tvrdjavu slika 2 http://www.veljkomilkovic.com/Podzemlje.htm koja je bila prikazana u emisiji.
inzenjerski pukovnik vojske SAD William Schnek koji se bavi istorijatom minskog ratovanja a sa kojim sam u kontaktu pukao je od smeha kada sam mu poslao taj link. komentar mi je bio slican onom "kako mali perica zamislja..."

da ne pominjem "njegovo" objasnjenje minskog ratovanja koje je ineto u emisiji. znam milkovicev rad ali on se zasniva predpostavkama i skrtoj literaturi o toj temi koja postoji kod nas. slucajno imam kopije 32 udzbenika za inzinjere iz XIX veka (razliciti sistemi fortifikacija, kako graditi tvrdjavu, o opsadi, o odbrani, o minskom ratovanju... pa mogu reci da su objasnjenja o toj temi u nasoj literaturi samo 0.1% svega a najgore je sto neko na osvonu tih 0.1% pravi predpostavke.

zao mi je svih onih koji uzimaju milkovica za nekog "ko poznaje tvrdjavu".
 
da pojasnim malo
previse znam istoriju o petrovaradinu
hocu da kazem da je moje misljenje o milkovicu isto kao i vase kada bi se sada neko pojavio i poceo da prica kako bitka na kosovu bila 1400, da je odlucujucu ulogu odigrala artiljerija, nije bilo kneza lazara, da je vuk brankovic poginuo a milos obilic izdao...
 
a nisam ni pomenuo da nema sanse da je "idejni projekt uradio francuski arhitekta voban".

molim vam. jedan francuz da austrijancima gradi tvrdjavu u vremenu kada je austrija ratovala sa francuskom a znamo da se francuska uvek pomagala tursku, nema sanse.
 

Back
Top