RELIGIJA IL NAUKA???

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

shaddow

Iskusan
Poruka
5.155
Pozivanje na neku nedokučivu istinu, ne predstavlja postizanje nikakvog "dubokog" uvida, već odustajanje od svakog pokušaja objašnjenja.

c041.gif


Karl Hempl - "Filozofija prirodnih nauka"

PS: Please, nemojte pisati postove od 10 km, već kratko i jasno iznesite svoj stav. :) :) :)
 
Samo ukoliko je do tog "pozivanja" došlo pre pokušaja objašnjenja.
Ukoliko se prihvata činjenica da je nešto nedokučivo, sada, u ovom momentu, a i dalje se radi na tome da se objasni i razume, onda se ne slažem sa citatom.
Po mom mišljenju, ova dva puta se ne isključuju, već stalno presecaju i prepliću.
A živeti i delati u skladu sa oba, najveći je uspeh.
 
Recimo, za pećinskog čoveka udar groma je bio "znak sa neba", "božija ruka" i sl. Za savremenog čoveka to je jednostavno pražnjenje elektriciteta i normalna prirodna pojava.

Da li sve što trenutno ne možemo da objasnimo treba mistifikovati?
 
a shto si uzeo pecinskog coveka ?! ...za savremenog religioznog coveka (nisam ja ,uzgred) se ta mistifikacija*(ne ta s gromom!) dogadja spontano i u stvari je intuitivna spoznaja - da bi te neshto pratilo konstantno kroz sve shto radish u zivotu to mora biti u nekom daljem od prvog plana svesti , i tad se spontano desi stvaranje asocijacija- simbola .... to su spoznaje koje nauka i nije objasnila ,i ne moze da ih objasni - dakle daleko od groma ...
 
Жао ми је што ће тема бити затворена, па ћу пожурити да напишем: не треба генерализовати. Наравно да не треба слепо прихватати све религијске догме без икаквог размишљања, али има пуно религиозних људи који су религију прихватили пошто су претходно добро размислили... неки су можда стварно нашли Истину... Па размислите само колико се великих научника и филозофа под старе дане посветило религији.
 
Religija je samo mudrost, pokusaj stvaranja boljeg drustva, psihologija ljudi, filozofija......Zasto to mora da se kosi sa naukom???????? Ne vidim razlog, znaci ako verujesh u Boga i citash neku svetu knjigu protiv si nauke. Kako??????????????? Kakve je veze imalo spaljivanje Galileja na lomaci sa teorijom da jedni drugima ne cinimo zla nikakva, da ne krademo.......Kakve veze ima teorija Velikog Praska sa Ne Ubij, Ne Ukradi?????????????
 
Evo objašnjenja:

Suština religije je: Verujem i svoje verovanje ne dovodim u pitanje i ne preispitujem. Ne dajem razloge za svoje verovanje. Verujem jer je tako. Zašto? - Zato.

Suština nauke je: Stalno sumnjam i preispitujem svoja verovanja, ne bi li došao do novih istina. Tražim opipljive dokaze svojih verovanja, pa čak i ako utvrdim da je moje verovanje netačno, došao sam do nečeg pozitivnog.
 
Konacni rezultat Religije: zadovoljsto, sreca bez razloga, smirenost, ispunjenost
Konacni rezultat nauke: sumnja, nesigurnost, neverica........
Daleko da sam protiv nauke, ali bez i jednog i drugog se ne moze.Ne zaboravi, 90% posto otkrica se desilo zbog tako jednostavne stvari kao sto je POMOZI LJUDIMA OKO SEBE. Medicina, farmakologija, fizika, sociologija......sve zbog ljudskog saosecanja izazvanog stalnim ponavljanjem religijskih vrednota......Cemu lek protiv kolere????? Zbog nauke same??????'
 
Pa vera i nada ne moraju da podrazumevaju religiju. Ja recimo nisam religiozan, a verujem u čovečnost, postenje, dostojanstvo, imam određene moralne principe kojih se pridržavam. Izvore svih ovih vrednosti čovek može naći i u sebi, a ne samo u nekom božanstvu ili religiji. Ako neko nije religiozan ne znači da je "loš" čovek.

PS: Evo verujem i u ljubav, mislim da ćemo se tu složiti. ;)
 
Evo ovako: npr. naucnici znaju od cega se sastiju vlat trave, kojih hemijskih elemenata, kojih hemijskih procesa i pod kojim okolnostima, ali i kad bi smeshali sve to iz epruveta, pod nekim stklenim zvonom, kiseonik, bla bla sta sve ne znam ni sama, NIKAD NE BI NIKLA JEDNA JEDINA VLAT.....A da ne pricam o silnoj flori i fauni koja nas okruzuje, jer fali ONO NESTO. A sta je to ONO NESTO sto daje zivod silnom fizickim elementima??????????????
 
shaddow:
Evo objašnjenja:

Suština religije je: Verujem i svoje verovanje ne dovodim u pitanje i ne preispitujem. Ne dajem razloge za svoje verovanje. Verujem jer je tako. Zašto? - Zato.

Suština nauke je: Stalno sumnjam i preispitujem svoja verovanja, ne bi li došao do novih istina. Tražim opipljive dokaze svojih verovanja, pa čak i ako utvrdim da je moje verovanje netačno, došao sam do nečeg pozitivnog.
Nisam religiozna osoba, ali mislim da (što je i poenta mog prethodnog posta) nisu svi religiozni ljudi isti i da i među njima ima ljudi koji se konstantno preispituju, i htedoh još reći da nauka i religija ne moraju da se međusobno isključuju, i da ukažem na činjenicu da su mnogi pioniri u nauci bili veoma religiozni ljudi.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top