Novo "samoubistvo" u vojsci

Samoubistava je u vojsci oduvek bilo, samo se sada svaki takav dogadjaj objavljuje pa izgleda da je cesce nego pre. U vreme kada sam ja sluzio, pre 20 godina, bilo je i slucajeva samoubistva, i samoranjavanja, budala puca sebi u nogu na strazi da bi isao kuci. A tada smo bili 'srecna i bogata zemlja'.
 
Nije normalna pojava, ali se desava. Desava se i u civilstvu. Kada se neko overdozira namerno ili skoci sa zgrade, to je crtica u novinama na trecoj strani, mozda ni tu, ali kada se to desi u Vojsci, e onda je to slucaj i odmah krecu teorije zavere. Za Topcider ne znam, nisam bio tamo, a i mnogo se politike tu uplelo. Znam samo da se i ranije desavalo da se na strazi vojnik prepadne od jeza ili macke i da ubije druga koji je dosao da ga smeni. Ako si bio u vojsci, znas kakvi sve likovi tamo mogu da se sretnu.
 
to jeste... u vojsci stvarno ima svakakvih ljudi. Ali nije mi jasno da neko moze toliko da se izdeprimira.
a to da se politika uplela me ne iznenadjuje posto je politika usla u svaki ugao nasih zivota... pa u svemu postoji mogucnost zavere....
 
Pjer_Nis:
Nije normalna pojava, ali se desava. Desava se i u civilstvu. Kada se neko overdozira namerno ili skoci sa zgrade, to je crtica u novinama na trecoj strani, mozda ni tu, ali kada se to desi u Vojsci, e onda je to slucaj i odmah krecu teorije zavere. Za Topcider ne znam, nisam bio tamo, a i mnogo se politike tu uplelo. Znam samo da se i ranije desavalo da se na strazi vojnik prepadne od jeza ili macke i da ubije druga koji je dosao da ga smeni. Ako si bio u vojsci, znas kakvi sve likovi tamo mogu da se sretnu.
Bravo drugar

Inače,do skoro svi slučajevi koji su "vanredni događaji" kako kažu mediji nisu smeli biti politizovani.Znalo se da je država autoritet.
Takođe statistički gledano u populaciji mladih tog uzrasta višestruko je veći broj suicida i svih drugih oblika nesreća i kriminaliteta kod onih koji nisu u vojničkom odelu.
Smatram da je ovo jedina ispravna priča za medije.
 
Slicna tema je vec postojala ovde i dosta je bilo prepucavanja i razlicitih misljenja , ISTINU zna samo onaj ko izvrsi samoubistvo ,a njega pitati ne mozes nista .... ostalo su sve nagadjanja . U vojsku dolaze razni likovi problematici , bolesnici , narkomani ... i nekim cudom prodju lekarske preglede i u vojsci mu je najlakse da izvrsi samoubistvo dok je na strazi jer ima bojevu municiju . Osobe koje izvrse samoubistvo na prvi pogled sasvim su normalne i normalno se ponasaju , verovali ili ne nikad ne bi neko pomislio sta je ta osoba u stanju da uradi sebi ili nekome drugom . Pred strazu vrse se lekarski pregledi , razgovor sa psihologom i bezbednjakom , i pored svih tih provera dodje do toga . Osobe koje to spremaju da urade ( samoubistvo ) vec u svojoj glavi imaju neki plan da to urade i niko ih u njihovoj nameri ne moze spreciti . Pozz
 
Trenutno sam na odsluzenju vojnog roka, nije bitno gde. Shto se tiche tih provera pred strazu, toga je bilo ranije, ali sada se to svodi samo na komentar: Dobar je mali, ici ce na strazu! Dodje psiholog i odrzi neku govoranciju o primarnim i sekundarnim polnim karakteristikama 16.-togodishnje devojchice, a moralista pokazuje fizichku spremnost tako shto pred vojnicima obara kalendar sa zida (nogom), i radi 40 sklekova u cugu. Ma to su sve ludaci kojima je Pravilo sluzbe udarilo u glavu, pa vojnici koji su psihichki slabiji, i josh ako imaju neki problem a ochigledno nema nikog da ga saslusha i pomogne mu, moraju da pucaju (u glavu ili nogu, kako ko). Da samo znate u koliko situacija me je iznervirala ljudska glupost, ali sam na srecu jedan od onih sa "debelim zivcima", a najjadnije je shto ludaci komanduju, a pametni ispashtaju zbog svog (pozitivnog) isticanja. Istina je da u vojsku dolaze svakojaki likovi, ali nije istina da dolaze sa namerom da se ubiju, tu ideju dobiju kad vide gde su doshli, pa shvate da su se uvalili u josh vecu nevolju. I umesto da se takvi otpushtaju iz vojske, nadredjeni ih tlache. Jedan moj klasic je u testu napisao da je probao marihuanu pre par godina, i sad ga tretiraju kao najgoreg narkomana! Mislim da ne moram reci kako se momak oseca. I eto odakle samoubistva potichu... :roll:
 
jozza:
Trenutno sam na odsluzenju vojnog roka, nije bitno gde. Shto se tiche tih provera pred strazu, toga je bilo ranije, ali sada se to svodi samo na komentar: Dobar je mali, ici ce na strazu! Dodje psiholog i odrzi neku govoranciju o primarnim i sekundarnim polnim karakteristikama 16.-togodishnje devojchice, a moralista pokazuje fizichku spremnost tako shto pred vojnicima obara kalendar sa zida (nogom), i radi 40 sklekova u cugu. Ma to su sve ludaci kojima je Pravilo sluzbe udarilo u glavu, pa vojnici koji su psihichki slabiji, i josh ako imaju neki problem a ochigledno nema nikog da ga saslusha i pomogne mu, moraju da pucaju (u glavu ili nogu, kako ko). Da samo znate u koliko situacija me je iznervirala ljudska glupost, ali sam na srecu jedan od onih sa "debelim zivcima", a najjadnije je shto ludaci komanduju, a pametni ispashtaju zbog svog (pozitivnog) isticanja. Istina je da u vojsku dolaze svakojaki likovi, ali nije istina da dolaze sa namerom da se ubiju, tu ideju dobiju kad vide gde su doshli, pa shvate da su se uvalili u josh vecu nevolju. I umesto da se takvi otpushtaju iz vojske, nadredjeni ih tlache. Jedan moj klasic je u testu napisao da je probao marihuanu pre par godina, i sad ga tretiraju kao najgoreg narkomana! Mislim da ne moram reci kako se momak oseca. I eto odakle samoubistva potichu... :roll:
Da,ti pregledi su danas svedeni na formalnost,ali realno tesko da psiholog moze bilo sta da uradi ako mu(joj) se vojnik ne obrati sa problemom.Problem vojske je oficirski i podoficirski kadar koji se skolovao u potpuno drugacijem okruzenju nego sto je danas i uglavnom nije u stanju da se prilagodi promenama i drasticnom smanjenju ugleda njihove profesije..Ogromna je razlika u navikama i zivotnoj filozofiji vojnika koji su vojsku sluzili pre tridestak godina i danas,ali uslovi sluzenja su isti bili i za mog oca koji je sluzio 60' i za mene koji sam sluzio u 21 veku(cak verovatno sam ja sluzio u gorim uslovima).
 
jozza:
Trenutno sam na odsluzenju vojnog roka, nije bitno gde. Shto se tiche tih provera pred strazu, toga je bilo ranije, ali sada se to svodi samo na komentar: Dobar je mali, ici ce na strazu! Dodje psiholog i odrzi neku govoranciju o primarnim i sekundarnim polnim karakteristikama 16.-togodishnje devojchice, a moralista pokazuje fizichku spremnost tako shto pred vojnicima obara kalendar sa zida (nogom), i radi 40 sklekova u cugu. Ma to su sve ludaci kojima je Pravilo sluzbe udarilo u glavu, pa vojnici koji su psihichki slabiji, i josh ako imaju neki problem a ochigledno nema nikog da ga saslusha i pomogne mu, moraju da pucaju (u glavu ili nogu, kako ko). Da samo znate u koliko situacija me je iznervirala ljudska glupost, ali sam na srecu jedan od onih sa "debelim zivcima", a najjadnije je shto ludaci komanduju, a pametni ispashtaju zbog svog (pozitivnog) isticanja. Istina je da u vojsku dolaze svakojaki likovi, ali nije istina da dolaze sa namerom da se ubiju, tu ideju dobiju kad vide gde su doshli, pa shvate da su se uvalili u josh vecu nevolju. I umesto da se takvi otpushtaju iz vojske, nadredjeni ih tlache. Jedan moj klasic je u testu napisao da je probao marihuanu pre par godina, i sad ga tretiraju kao najgoreg narkomana! Mislim da ne moram reci kako se momak oseca. I eto odakle samoubistva potichu... :roll:

Hehhehehe, hoces da kazes da je onaj sto komaduje jedinicama naterao pojedince da pucaju sebi u glavu ili u svog druga :)))) lep vic nema sta . Jeste li culi za novo ubistvo vojnika u VRANJU , ubio svog druga jer su se kladili da mu je puska prazna . Hocete da kazete da je neki komandir odeljenja ,vode , cete ,k-dant bataljona , brigade naredio da se pobiju izmedju sebe . Tezak je zivot vojnika sto je 6 meseci u vojsci , a kod kuce ima takav posao da mu je to samo gubljenje vremena ... :shock: :lol: :lol: . Gusteru ne lupaj vise !!!
 
fortes:
Da,ti pregledi su danas svedeni na formalnost,ali realno tesko da psiholog moze bilo sta da uradi ako mu(joj) se vojnik ne obrati sa problemom.Problem vojske je oficirski i podoficirski kadar koji se skolovao u potpuno drugacijem okruzenju nego sto je danas i uglavnom nije u stanju da se prilagodi promenama i drasticnom smanjenju ugleda njihove profesije..Ogromna je razlika u navikama i zivotnoj filozofiji vojnika koji su vojsku sluzili pre tridestak godina i danas,ali uslovi sluzenja su isti bili i za mog oca koji je sluzio 60' i za mene koji sam sluzio u 21 veku(cak verovatno sam ja sluzio u gorim uslovima).

Ne nego je vojska izgubila ugled posto svaka baba pljuje po njoj :))) !!! Vojska je uskoro profesionalna i nadam se da ce biti i dobro placena , a veliki je problem sa X GENERACIJAMA , klinci koji nemaju osnovno kucno vaspitanje pa ga posalju u vojsku da nauci sta je rad , red i disciplina , naravno da se bitangama to ne dopada jer kod kuce ne postuju ni svoje roditelje , a ne nekog desetara , vodnika ili nekog pukovnika . Koja je filozofija danasnjeg vojnika : d u v a nj e trave u civilstvu , obijanje trafika , nista ne raditi cekati da mama i tata daju koji dinar ili tetka iz inostranstva , voziti luda kola , zezanje po splavovima , a cim dodjes u vojsku teraju te da radis ono sto nisi ni sanjao da ces da radis ... meni je zao sto takvi pojedinici kao sto ste vas dvojica iznad uopste idete u vojsku , trebali ste da idete na civilno sluzenje vojnog roka da budete baba sere ili da cistite ulice ... onda bi rekli pa vojska je super :)) !!!
 
a_m58:
Sta mislite o tome sto se u vojsci u zadnje vreme toliko mladica razocaralo u zivot i odlucilo na samoubistvo?

Da li je to zataskavanje necega ili vojska toliko baca u bedak da tera ljude na samoubistvo?

Ti slucajevi sto su se ubili u vojsci, ubili bi se i u civilstvu. To najmanje ima veze s vojskom, vise ima veze sa genetskim materijalom....
 
whitenicky:
Ne nego je vojska izgubila ugled posto svaka baba pljuje po njoj :))) !!! Vojska je uskoro profesionalna i nadam se da ce biti i dobro placena , a veliki je problem sa X GENERACIJAMA , klinci koji nemaju osnovno kucno vaspitanje pa ga posalju u vojsku da nauci sta je rad , red i disciplina , naravno da se bitangama to ne dopada jer kod kuce ne postuju ni svoje roditelje , a ne nekog desetara , vodnika ili nekog pukovnika . Koja je filozofija danasnjeg vojnika : d u v a nj e trave u civilstvu , obijanje trafika , nista ne raditi cekati da mama i tata daju koji dinar ili tetka iz inostranstva , voziti luda kola , zezanje po splavovima , a cim dodjes u vojsku teraju te da radis ono sto nisi ni sanjao da ces da radis ... meni je zao sto takvi pojedinici kao sto ste vas dvojica iznad uopste idete u vojsku , trebali ste da idete na civilno sluzenje vojnog roka da budete baba sere ili da cistite ulice ... onda bi rekli pa vojska je super :)) !!!
I meni je zao sto sam sam morao da izgubim 9 meseci svog zivota,a na civilnom bi izgubio 13 meseci pa zato nisam isao na tu varijantu.Da radim za dzabe!???Pa nisam lud 8-) A zasto bi ja postovao nekog desetara koji je 5-6 godina mladji od mene i koji ima mnogo manje obrazovanja i zaradjuje daleko manje od mene.I u pravu si, da sam cistac ulice ili baba sera to bi mi bio korak napred,ali posto sam to sto jesam onda kazem VOJSKA JE SRANJE!!!!!!!!!
A kad se neko izlupeta kao ti ovde ili ima oko 15 godina ili ima ozbiljan problem u glavi.
 
Pa sad, ima istine, ali i pomalo ne realnosti u oim komentarima. Ja jos nisam cuo da je izvrsio samoubistvo neko od tih sto obijaju trafike ili se u civilstvu bave nekim ne legalnim stvarima. Tacno je i da je u vecini slucajeva tesko odrediti ko je sklon samoubistvu, ali ne i nemoguce. Tacno je da sigurno niko nije naredio ovim momcima da se poubijaju izmedju sebe, ali tu je ipak neko debelo zabrljao. Pa kako se moglo desiti da se na strazarskom mestu nadje vise vojnika? Malo je prepotentno reci da je glupo postovati nekoga ko je po godinama mladji ili manje obrazovan (zaradu necu ni da komentarisem) Obrazovanje je sirok pojam. Veruje da u svojoj struci znas vise od mene, ali u mojoj si ipak samo pocetnik. Ima jos, ali da ne duzim......
 
Zlokotlokrp:
Pa sad, ima istine, ali i pomalo ne realnosti u oim komentarima. Ja jos nisam cuo da je izvrsio samoubistvo neko od tih sto obijaju trafike ili se u civilstvu bave nekim ne legalnim stvarima. Tacno je i da je u vecini slucajeva tesko odrediti ko je sklon samoubistvu, ali ne i nemoguce. Tacno je da sigurno niko nije naredio ovim momcima da se poubijaju izmedju sebe, ali tu je ipak neko debelo zabrljao. Pa kako se moglo desiti da se na strazarskom mestu nadje vise vojnika? Malo je prepotentno reci da je glupo postovati nekoga ko je po godinama mladji ili manje obrazovan (zaradu necu ni da komentarisem) Obrazovanje je sirok pojam. Veruje da u svojoj struci znas vise od mene, ali u mojoj si ipak samo pocetnik. Ima jos, ali da ne duzim......
To je bilo receno u kontekstu posta koji sam citirao,da mene neko treba da vaspitava i uci sta je rad.Znaci nisam govorio o njihovoj strucnosti kad je vojna obuka u pitanju.
 
whitenicky:
a veliki je problem sa X GENERACIJAMA , klinci koji nemaju osnovno kucno vaspitanje pa ga posalju u vojsku da nauci sta je rad , red i disciplina , naravno da se bitangama to ne dopada jer kod kuce ne postuju ni svoje roditelje , a ne nekog desetara , vodnika ili nekog pukovnika . Koja je filozofija danasnjeg vojnika : d u v a nj e trave u civilstvu , obijanje trafika , nista ne raditi cekati da mama i tata daju koji dinar ili tetka iz inostranstva , voziti luda kola , zezanje po splavovima , a cim dodjes u vojsku teraju te da radis ono sto nisi ni sanjao da ces da radis ... meni je zao sto takvi
Dakle po tebi,neko sa manje iskustva u zivotu,da i manje obrazovan treba da me VASPITAVA i da me uci REDU,RADU I DISCIPLINI .On je u svojoj "struci" naravno mnogo bolji od mene i naravno u tom smislu moze da me nauci nesto.Ali govoriti o vojsci kao mestu gde neko treba da se VASPITAVA moze samo onaj ko radi u vojsci i ne shvata da su prosla vremena kad su bili elita ili covek koji jos zivi svescu negde u vreme Tita ili negde jos dalje u vreme Balkanskih ratova kad je vojska imala malo drugaciju vaznost.
Po tebi je svako ko nije "napaljen" na vojsku i ne uziva u debilitetu najgore vrste (koje ispoljavaju razni bezbednjaci i pukovnici koji su promenili par partija i stranaka po potrebi ali u srcu im je jos uvek samo jedna partija),narkoman,dzabalebaros,mamin i tatin sin ....Da se ne zalazes za uskracivanje prava na zenidbu onima koji nisu sluzili i sl. gluposti kojima obiluje nasa "narodna mudrost"
 
whitenicky:
Hehhehehe, hoces da kazes da je onaj sto komaduje jedinicama naterao pojedince da pucaju sebi u glavu ili u svog druga :)))) lep vic nema sta . Jeste li culi za novo ubistvo vojnika u VRANJU , ubio svog druga jer su se kladili da mu je puska prazna . Hocete da kazete da je neki komandir odeljenja ,vode , cete ,k-dant bataljona , brigade naredio da se pobiju izmedju sebe . Tezak je zivot vojnika sto je 6 meseci u vojsci , a kod kuce ima takav posao da mu je to samo gubljenje vremena ... :shock: :lol: :lol: . Gusteru ne lupaj vise !!!
Dechko, promashio si poentu. Ja samo tvrdim da se psihichki labilne osobe (kojima u civilstvu mozda i nije loshe) u vojsci uplashe, ne mogu da se snadju i na kraju donesu glupu odluku. Shto se mene tiche, otishao sam na sluzenje vojnog roka sa osmehom na licu, iako znam da je to gubljenje vremena, ali shto se mora, mora se! Snalazljive sam prirode, pa imam sve shto mi treba (malo bolja hrana, nova oprema, stalno chista odeca i sl., ali to ne moze svako da obezbedi u vojsci. U civilstvu imam mnogo pametnija posla (chitaj: BOLJE PLACENA), tako da mi se ne svidja tvoj ton u odgovoru. Ne znam chime se bavish, ali zamolio bih te BEZ VREDJANJA! :evil:
 
intra:
Nisi shvatio poentu, ne treba tebe da vaspitava neki desetar već ti treba da se izboriš za svoje mjesto pod suncem, a da je vojska bila svojevrsna škola, o tome je bezpredmetno razgovarati.
Pazi,vojska je jedno iskustvo vise,to stoji.Ali da je bas nazovem skolom?Dobro,naucio sam da pucam,bacam bombe i sl,ali se najiskrenije nadam da mi to nikad nece trebati u zivotu.Moze se reci i da sam naucio da se "snalazim" ako pod tim podrazumevas "hvatanje krivine" ,olaksavanje mladje klase za opremu pri razduzivanju(kao sto sam i ja bio olaksan tokom gusterskih dana),spavanje na svim mogucim i nemogucim mestima,jedenje razlicitih organskih(a i to je sumnjivo) materija koje se samo u vojsci nazivaju hranom,nekupanje po nedelju dana i sl.
Da sam otisao u vojsku sa 18-19 godina i da pre toga nisam mrdnuo iz svog "sreza" mozda bi i mogao da se slozim da je to neka vrsta skole.Ali u mojoj jedinici prosek godina je bio oko 24,samo jedan decko je imao 19 god,svi ostali su bili duboko u 20-tim,vecina (kao i ja) je imala 26-27 god,zavrsili ili zavrsavali fakultete,bili zaposleni,neki vec imali i decu.Mi smo u vojsku otisli kao vec formirani ljudi koje nije trebalo(moglo) vaspitavati.Naravno da onda vojsku dozivljavam kao gubljenje vremena.Ne kazem da nema dobrih momenata i dozivljaja,cak na neki nacin bilo je dobro zezanje,ali za tih 9 meseci ja sam mogao mnogo vise da doprinesem mojoj porodici(i drustvu) nego sto je drzava imala vajdu od mene sto sam spavao u 'ladu i pio pivo ispred kantine nasta se vojska svela posle 3 meseca.A o psiholoskom profilu pojedinih staresina,njihovom (ne)sposobnoscu da shvate promene koje se oko njih desavaju,neshvatanju potreba danasnjih mladih ljudi koji dolaze da sluze a koje se znacajno razlikuju od potreba njihovih oceva kad su oni sluzili,njihovom istresanju svojih privatnih frustracija na vojnike i nize cinove od sebe mogao bi da se pise jedan poduzi referat.
Takodje moze da se prica i ko sve dolazi da sluzi.Ljudi sa astmom,sa hepatitisom C,narkomani,visestruki prestupnici,ljudi sa istorijom mentalnih bolesti,ljudi koji su na granici debiliteta(nije uvreda vec dijagnozirano stanje),sirotinja koja nema pare da ode na odsustvo a po nekom pravilu su hranioci porodica(bio je slucaj da je jedan decko, Rom,pobegao na 2 meseca da bi brao breskve kao sezonski radnik jer mu je porodica bila gladna).Da bi popunili brojno stanje primaju ljude koji u normalnim drustvima ne bi smeli da pridju oruzanim formacijama.
Veliki je problem sto pre upucivanja u kasarnu nema detaljnog psiho-fizickog pregleda novih vojnika,jer cesto izmedju regrutacije i sluzbe prodje 5-10god a za to vreme svasta moze da se promeni.
I da se razumemo nisam od onih koji se zalazu za ukidanje vojske,naprotiv,ali neke stvari moraju da se menjaju pod hitno,nije dovoljno promeniti oznake i znacke,vojska kakvu sad imamo mora se iz korena promeniti i prilagoditi vremenu u kojem zivimo.
Izvinjavam se na duzem postu.
 
jozza:
Dechko, promashio si poentu. Ja samo tvrdim da se psihichki labilne osobe (kojima u civilstvu mozda i nije loshe) u vojsci uplashe, ne mogu da se snadju i na kraju donesu glupu odluku. Shto se mene tiche, otishao sam na sluzenje vojnog roka sa osmehom na licu, iako znam da je to gubljenje vremena, ali shto se mora, mora se! Snalazljive sam prirode, pa imam sve shto mi treba (malo bolja hrana, nova oprema, stalno chista odeca i sl., ali to ne moze svako da obezbedi u vojsci. U civilstvu imam mnogo pametnija posla (chitaj: BOLJE PLACENA), tako da mi se ne svidja tvoj ton u odgovoru. Ne znam chime se bavish, ali zamolio bih te BEZ VREDJANJA! :evil:

trenutno se bavim FORTIKULTUROM :)))) !!!!:lol:
 
@fortes
Složio bi se sa većinom onoga što si napisao, ali evo možemo napraviti malu anketu, pa ćeš vidjeti da su ljudi koji su vojsku služili recimo osamdesetih imali puno bolje uslove. I zdravstveni je bio detaljniji, kod mene se desio jedan slučaj da je neki dečko dobio napad epilepsije nakon deset godina (liječio se i u švici) i bezuslovno su ga otpustili iako su kumuli i molili da ostane jer je bio i CG iz nekog dijela gdje ako ne odslužiš vojsku nisi mogao da se oženiš. Jedno vrijeme sam proveo i na vojnoj akademiji i uvjerio se da je kvalitet nastave bio na zavidnom nivou kao i opremljenost.Za kvalitetnu vojsku treba mnogo novaca, a kad se raspala namjenska industrija sve je krenulo da se rastače. Tačno je da su i tada neki doživljavali služenje kao gubljenje vremena, ali je bilo i onih koji su položili vozački, neku kategoriju za teleprinter i sl. i kasnije nastavili da rade taj posao.
 

Back
Top