Kanada

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
klika:
To je verovatno samo preko letnjih meseci, postoji neka nasa agencija koja radi carter letove od juna do septembra, direktni su letovi u pitanju, samo mi ovo nesto mnogo jeftino, je si li siguran za tu cenu?

Na onom sajtu ne postoje letovi iz BG-a , vec samo iz Toronta i cene su od juna meseca od $800 pa na vise, ne znam gde si video 300 eura.


Evo ko ne veruje, drugarica iz BG, dobila vizu i pasose za CAN, pa krenula da kopa gde je najpovoljnije za karte i nasla ovu agenciju, imaju predstavnistvo u BG, zvala ih telefonom, i rezervisala je karte za 9.6. po toj ceni (u jednom pravcu).
Ako nekom treba, pitacu je za br. telefona agencije u Beogradu, pa kome treba moze da pozove i da pita...

Pozdrav,

Sinisa.
 
grandic:
Evo ko ne veruje, drugarica iz BG, dobila vizu i pasose za CAN, pa krenula da kopa gde je najpovoljnije za karte i nasla ovu agenciju, imaju predstavnistvo u BG, zvala ih telefonom, i rezervisala je karte za 9.6. po toj ceni (u jednom pravcu).
Ako nekom treba, pitacu je za br. telefona agencije u Beogradu, pa kome treba moze da pozove i da pita...

Pozdrav,

Sinisa.

Zvao sam ih, kazu da je cena 350+100 tax, sto je ok, negde oko CAD$670-680, ali daleko od tih 300 eura. Ne znam kako je ona nasla tu cenu. One cene od $800 pa na vise su ustvari povratne karte.
U svakom slucaju za sve one koji putuju do polovine septembra u jednom pravcu za Kanadu , isplati se.
 
grandic:
Evo ko ne veruje, drugarica iz BG, dobila vizu i pasose za CAN, pa krenula da kopa gde je najpovoljnije za karte i nasla ovu agenciju, imaju predstavnistvo u BG, zvala ih telefonom, i rezervisala je karte za 9.6. po toj ceni (u jednom pravcu).
Ako nekom treba, pitacu je za br. telefona agencije u Beogradu, pa kome treba moze da pozove i da pita...

Pozdrav,

Sinisa.
Pa to je jos jedna osoba koja je dobila vizu za Kanadu. Samo dali je to useljenicka?
Ako jeste onda je to dobra vest, jer su se oni u Becu konacno probudili.
 
javorka:
Imam sledecu situaciju pa me posavetujte ako znate resenje:
Vozacka mi istice u januaru 2008. Zelela bih ako je moguce da preskocim pocetni nivo i ako je potrebno obucavam se samo za 7 (ako sam dobro razumela i 5 i 7 su za obicne aute ali je 5 pocetni a 7 advanced). Da li to znaci da moram da zapocnem taj proces pre isteka vazece medjunarodne ili da moram da polozim pre isteka medjunarodne. Nesto sam se sva tu zbunila. :confused:

Ili jednostavnije, da li uopste da vadim medjunarodnu vozacku s obzirom da istice vec u januaru 2008?
U Alberti Class 7 je pocetni nivo ,polazes test i ides kod ocnog na pregled,kada dobijes tu dozvolu mozes voziti samo uz prisustvo osobe koja ima dozvolu Class 5 i nesmes voziti od ponoci do ujutru 5am.Ovu dozvolu trebas imati najmanje godinu dana pre nego sto polazes za Class 5
Class 5 je sledeci nivo i da bi dobio/la tu dozvolu moras polagati voznju,postoje dva nivoa class 5 pocetni (probatinary) i moras imati ovu dozvolu najmanje dve godine da bi presao/la na sldeci nivo non-probationary licence Class 5;
Ako imas medjunarodnu dozvolu ona vazi godinu dana ili dok ne istekne, sa nasom dozvolom mozes voziti prvih tri meseca;
Ja imam nasu dozvolu,prevela sam je moram prvo polagati za Class 7 a posle odmah za Class 5 nemoram cekati godinu dana.Knjigu za testove sam besplatno dobila od osiguravajuce kompanije gde moj suprug ima osiguran auto,testovi nisu teski,nemoras zakazivati unapred i ako padnes mozes izaci odmah sutradan.
Neznam kakva su pravila u ostalim provincijama ali kada polozis u jednoj provinciji vazi u celoj Kanadi i u svetu;
Najbolje je sve to uraditi kada se dodje jer ovde je dozvola kao ID i svuda traze;Ja sam bila sprecena ranije da polazem pa sam imala malih problema jer kada sam vadila kanadski pasos trazilu su mi dozvolu kao dokaz da zivim u Edmontonu,posto nisam imala dozvolu izvadila sam Alberta ID card .
Sajt koji mozes posetiti i naci sta te zanima je
www.inftra.gov.ab.ca (under Drivers Info/Traffic Safety)
pozdrav iz Edmontona
 
krampus:
Pa to je jos jedna osoba koja je dobila vizu za Kanadu. Samo dali je to useljenicka?
Ako jeste onda je to dobra vest, jer su se oni u Becu konacno probudili.


Eh, druze, da je bar tako....ona jeste dobila iseljenicku vizu, ali aplicirala jos decembra 2005.
A mi cemo se jos nacekati.
Btw, kad si ti aplicirao, ja pocetkom avgusta 2006 i nista jos, rekli mi iz ambasade da ne ocekujem nista pre kraja 2007.

Puno srece i pozdrav.

Sinisa.
 
javorka:
Zdravo Alex, sve mi se cini da su se tebi informacije opasno pomesale... Za Kanadu se polaze IELTS test kada je engleski u pitanju, a francuski kazes da ne znas pa tu onda i nemas bodove. Pricali smo dosta o IELTS-u, pregledaj forum detaljnije i naci ces dosta informacija. U svakom slucaju polaze se u Beogradu u prostorijama British Council-a, Terazije 8 (nikakva Madjarska). Kako se boduje videces na www.cic.gc.ca .

Sto se rodbine tice, na pomenutom sajtu jasno pise, bodove daju za:
"Relatives in Canada
You, or your accompanying spouse or common-law partner, have a relative (parent, grandparent, child, grandchild, child of a parent, sibling, child of a grandparent, aunt or uncle, or grandchild of a parent, niece or nephew) who is residing in Canada and is a Canadian citizen or permanent resident."
sto se znanja engleskog tice, kao primarnog jezika, u redu je da se polaze IELTS i priloze rezultati, ali kako da pisem da ne znam francuski kad sam sam ga ucila celo skolovanje i odlicno ga znala, ostalo mi dosta toga u glavi, ali ne bih da sad polazem i test iz francuskog, da li da se bodujem za njega uopste bez testa, steta bi bila da bude 0 bod., a znam ga.
I jos nesto, koliko da bodujem skolu, imam fax + specijalizaciju, fax 4 god + 3 god. specijalizacije
 
minsb016:
sto se znanja engleskog tice, kao primarnog jezika, u redu je da se polaze IELTS i priloze rezultati, ali kako da pisem da ne znam francuski kad sam sam ga ucila celo skolovanje i odlicno ga znala, ostalo mi dosta toga u glavi, ali ne bih da sad polazem i test iz francuskog, da li da se bodujem za njega uopste bez testa, steta bi bila da bude 0 bod., a znam ga.
I jos nesto, koliko da bodujem skolu, imam fax + specijalizaciju, fax 4 god + 3 god. specijalizacije

Pa kako mislis da skupis bodove ako ti se ne polaze test iz francuskog?

Nece ti niko na lepu rec dati bodove, kako ce visa officer da proceni to tvoje znanje, tako sto ces mu ti reci da si za vreme celog skolovanja ucila jezik?

Do imigracione vise se ne dolazi tako lako, bodovi ne padaju sa neba, ja ti preporucujem da lepo zagrejes stolicu i da se spremis za oba testa, tvoja je sreca sto znas oba jezika i mozes nakupiti gomilu bodova. Samo se raspitaj gde se polate TEF test.

Kakva vrsta specijalizacije? Je si li lekar ili.......pa ako ti se vodi kao magisterij ili doktorat onda imas na skolu 25 bodova.
 
klika:
Pa kako mislis da skupis bodove ako ti se ne polaze test iz francuskog?

Nece ti niko na lepu rec dati bodove, kako ce visa officer da proceni to tvoje znanje, tako sto ces mu ti reci da si za vreme celog skolovanja ucila jezik?

Do imigracione vise se ne dolazi tako lako, bodovi ne padaju sa neba, ja ti preporucujem da lepo zagrejes stolicu i da se spremis za oba testa, tvoja je sreca sto znas oba jezika i mozes nakupiti gomilu bodova. Samo se raspitaj gde se polate TEF test.

Kakva vrsta specijalizacije? Je si li lekar ili.......pa ako ti se vodi kao magisterij ili doktorat onda imas na skolu 25 bodova.
Hvala klika na brzom odgovoru, bezveze sto sam i pitala tako nesto, ali ajde, potrosih reci, a i tvoje vreme. Nisam lekar, farmaceut sam i imam specijalizaciju od 3 god.koja je kod nas u rangu magisterijuma, razlika je samo sto je magisterijum naucno zvanje i sa njim se bavis naucno istrazivackim radom, a specijalizacija je strucno zvanje i vise je vezana za praksu, industriju i sl. Cula sam da se cak i ne trazi nostrifikacija ako radis u industriji, i ako naravno nadjes posao. Ako je tako kako ti kazes i na skolu imam 25 bodova videcu da sto pre polozim IELTS pa zavisi kako prodjem, kako sam racunala, ne treba mi bas puno bodova na IELTS da dopunim za prolaz, onda i ne moram da polazem francuski, videcu vec.
 
Nesto sam se setilla da pitam, videvsi ovde na forumu da ovaj novi proces imigracije od septembra moze bas da se oduzi, da li uopste da apliciram, prestarecu, ako vec i nisam. Postoji li u Kanadi nezvanicna diskriminacija prilikom zaposljavanja sto se godina tice,ovde u Srbiji ako si stariji od 35god, tesko mozes da nadjes posao, na konkursima cesto pored ostalih uslova navode i godine, a i ako ne navedu, primaju mladje, da ih oblikuju od pocetka za ono za sta im trebaju. Kako stoje stvari po ovom pitanju u Kanadi :confused:
 
Pitanje u vezi novca koji se nosi preko granice...

Nisam uspeo nigde da dobijem tacan odgovor da li da nosim preko granice samo onih $12000 koje traze ili da nosim svu ustedjevinu koja je veca od pomenute cifre. Ovo pitam da se ne bi desilo da ukoliko zatrazim socijalnu pomoc jednog dana neko kaze ,,Imas ti dovoljno novca, vidis koliko si preneo preko granice, tebi nema socijalna,,.

Razmisljam da mi je u tom slucaju mnogo bolje da razliku u novcu ostavim ovde i trosim ga po potrebi. Ima li neko preciznu informaciju o ovome, odnosno, da li visina ustedjevine utice na to da li dobijate pomoci ili ne.
 
minsb016:
Nesto sam se setilla da pitam, videvsi ovde na forumu da ovaj novi proces imigracije od septembra moze bas da se oduzi, da li uopste da apliciram, prestarecu, ako vec i nisam. Postoji li u Kanadi nezvanicna diskriminacija prilikom zaposljavanja sto se godina tice,ovde u Srbiji ako si stariji od 35god, tesko mozes da nadjes posao, na konkursima cesto pored ostalih uslova navode i godine, a i ako ne navedu, primaju mladje, da ih oblikuju od pocetka za ono za sta im trebaju. Kako stoje stvari po ovom pitanju u Kanadi :confused:

Na zalost, svaka vrsta diskriminacije svuda postoji pa i u Kanadi, mada ne toliko vezana za godine.
Ti sa 35 godina se smatras jos mladom osobom, ali postoje problemi kada neko u 55-toj trazi posao.

Ovde je veci problem novopridoslih imigranata po pitanju (ne)manja kanadskog iskustva sto je vrlo cudna situacija iz prostog razloga sto svaki imigrant teoretski ne moze da ima to iskustvo.
Uvak prilikom trazenja posla , prvo pitanje koje sledi od poslodavca je, da li imas kanadsko iskustvo, bez obzira na struku, iskustvo, itd........vrlo je tesko u samom pocetku dobiti neku bolju poziciju. Zato savet, ne birajte mnogo poslove, covek u pocetku mora biti fleksibilan i svestan te cinjenice da ne moze odmah da radi ono sto bi zeleo, ali vremenom dodje sve na svoje, samo strpljenja. Znam dobar deo njih koji su se u samom pocetku razocarali bas iz ovog razloga. Shvatite da ste u pocetku niko i nista i da trebate da dokazete sta znate i umete. Niko vas i ne pita za diplomu, sedi i radi, pokazi sta znas i koliko vredis, kvalitet uvek ispliva na povrsinu, pre ili kasnije.

Ja bih ti licno savetovao da polazes i TEF test i da ne kalkulises mnogo sa bodovima, jer u tvom slucaju niko ti ne garantuje da ces dobiti 25 bodova na skolu, ne znam kako to funkcionise sa tom specijalizacijom i kako ces to dokazati kao magisterij. Svaki bod je zlata vredan, nemoj se zezati sa ovim stvarima, cini mi se da to prilicno olako shvatas.
 
GMan:
Pitanje u vezi novca koji se nosi preko granice...

Nisam uspeo nigde da dobijem tacan odgovor da li da nosim preko granice samo onih $12000 koje traze ili da nosim svu ustedjevinu koja je veca od pomenute cifre. Ovo pitam da se ne bi desilo da ukoliko zatrazim socijalnu pomoc jednog dana neko kaze ,,Imas ti dovoljno novca, vidis koliko si preneo preko granice, tebi nema socijalna,,.

Razmisljam da mi je u tom slucaju mnogo bolje da razliku u novcu ostavim ovde i trosim ga po potrebi. Ima li neko preciznu informaciju o ovome, odnosno, da li visina ustedjevine utice na to da li dobijate pomoci ili ne.

To sa socijalom nece bas tako lako ici, niti ces je dobiti bar dok si permanent resident. To je nekada bilo ali je zakon promenjen. Ne nadaj se nikakvim parama iz budzeta.
Postoji druga varijanta, ti kada pocnes da radis uplacujes odredjeni mali iznos za nezaposlene i kada navirsis cini mi se 10 meseci rada imas kasnije pravo , u slucaju da izgubis posao, na odredjenu svotu koja iznosi 60% od plate ili maximalno $1400 mesecno, tako da si u tom slucaju pokriven dok ne nadjes novi posao, ali i to ne traje vecno, narednih 10-12 meseci sto ti daje dovoljno vremena da nadjes novi posao.

Zato zaboravite na bilo kakve socijalne pomoci, potrudite se da zavrsite neku skolu, kurs ili bilo sta, zasucite rukave i radite a ne da razmisljate u startu o socijali, to nigde ne vodi.

Ponesi sve pare koje imas, sta ce ti u Srbiji. Jednog dana ces valjda razmisljati o kupovini nekog stana, trebace ti svaki cent. Pricao sam o tome ranije, bitno je skupiti 25% za ucesce da bi se izbeglo placanje osiguranja od 2,5% , mimo onih trenutnih 5% na kredit godisnje. Ta cifra od 2,5% uospte nije mala na veliki iznos. Pamet u glavu!
 
Nisi me razumeo Klika... Nepada mi na pamet da razmisljam o kacenju na socijalnu pomoc cim dodjem. Ponekad stvarno umes da potpuno pogresno protumacis pitanje, i obicno u negativnom pravcu.
 
GMan:
Nisi me razumeo Klika... Nepada mi na pamet da razmisljam o kacenju na socijalnu pomoc cim dodjem. Ponekad stvarno umes da potpuno pogresno protumacis pitanje, i obicno u negativnom pravcu.

Ne znam da li sam pogresno razumeo ali ti kazes sledece "Ovo pitam da se ne bi desilo da ukoliko zatrazim socijalnu pomoc jednog dana neko kaze ,,Imas ti dovoljno novca, vidis koliko si preneo preko granice, tebi nema socijalna"
..........zasto je pominjes ako ti ne pada na pamet da je trazis?

Poenta tih $10K jeste u tome da ti ne bi trazio od drzave novac uslucaju da ne nadjes posao za prvo vreme, recimo nekih 4-5 meseci.
Raniej je bilo zloupotreba od strane imigranata koji su odmah po dolasku trazili socijalu pa je drzava promenila zakon po tom pitanju.

Nemoj ni ti mene pogresno da shvatis, ali onaj ko jos nije ni stigao u Kanadu a vec razmisljao o socijalnoj pomoci, ne zvuci mi bas preterano opstimisticki..........
 
Stvar je u tome da ja, kao i vecina nas na forumu, zaista zelimo da radimo tamo a ne da provedemo ceo zivot na socijalnoj pomoci. Kad bih to hteo onda bih ostao ovde jer bih ovde imao bolji zivot.

Ja zaista cenim to sto si aktivan na forumu i pomazes svima, kao sto i meni mnogo pomogao od samog pocetka, ali ponekad preteras. Cesto generalizujes Srbe koji postavljaju pitanja i cim neko pomene socijalnu pomoc ili slicno odmah usledi tvoj komentar tipa

"...potrudite se da zavrsite neku skolu, kurs ili bilo sta, zasucite rukave i radite a ne da razmisljate u startu o socijali, to nigde ne vodi."

Moras da shvatis da ovaj forum citaju stotine ljudi i da iako se vecina nas ovde ne poznaje licno, vec smo skriveni iza nadimaka, nije lepo kada ti neko indirektno kaze da si lencuga koja razmislja samo o socijali. Neko moze da se uvredi.

U mom postu nigde nisam naveo da mi je to prioritet. Moje pitanje je bilo

"...ukoliko zatrazim socijalnu pomoc jednog dana..."

jer se nikad ne zna sta tamo moze da me saceka. Ima onih koji dodju puni optimizma i zelje za radom pa nemogu da nadju posao, a ima onih koji ne zele da rade pa im posao padne sa neba.

Jednostavno, ja ne zelim da dodjem neinformisan i moje pitanje je bilo postavljeno samo iz tog razloga, zelja za informacijom. Uostalom, nije greh i ako neko razmislja o socijalnoj pomoci.

Nista u Kanadi nije za dzabe. Kao sto se na primer prica da je lecenje dzabe... nije. Svakog meseca se odvaja novac od plate za lecenje. Kao sto se odvaja novac za osigranje kola iako ih niste slupali. Porezi su zato veliki a za uzvrat vi imate "bespatno" lecenje. To je sistem koji odlicno funkcionise i odgovara svima, i drzavi i stanovnicima.

Prema tome cak i ako se neko raspituje za socijalnu pomoc (kao sto ja nisam iz niskih pobuda) to nije problem i netreba ga napadati jer ce je on jednog dana kroz platu opet isplatiti. Sve se vrti u krug.
 
GMan:
Stvar je u tome da ja, kao i vecina nas na forumu, zaista zelimo da radimo tamo a ne da provedemo ceo zivot na socijalnoj pomoci. Kad bih to hteo onda bih ostao ovde jer bih ovde imao bolji zivot.

Ja zaista cenim to sto si aktivan na forumu i pomazes svima, kao sto i meni mnogo pomogao od samog pocetka, ali ponekad preteras. Cesto generalizujes Srbe koji postavljaju pitanja i cim neko pomene socijalnu pomoc ili slicno odmah usledi tvoj komentar tipa

"...potrudite se da zavrsite neku skolu, kurs ili bilo sta, zasucite rukave i radite a ne da razmisljate u startu o socijali, to nigde ne vodi."

Moras da shvatis da ovaj forum citaju stotine ljudi i da iako se vecina nas ovde ne poznaje licno, vec smo skriveni iza nadimaka, nije lepo kada ti neko indirektno kaze da si lencuga koja razmislja samo o socijali. Neko moze da se uvredi.

U mom postu nigde nisam naveo da mi je to prioritet. Moje pitanje je bilo

"...ukoliko zatrazim socijalnu pomoc jednog dana..."

jer se nikad ne zna sta tamo moze da me saceka. Ima onih koji dodju puni optimizma i zelje za radom pa nemogu da nadju posao, a ima onih koji ne zele da rade pa im posao padne sa neba.

Jednostavno, ja ne zelim da dodjem neinformisan i moje pitanje je bilo postavljeno samo iz tog razloga, zelja za informacijom. Uostalom, nije greh i ako neko razmislja o socijalnoj pomoci.

Nista u Kanadi nije za dzabe. Kao sto se na primer prica da je lecenje dzabe... nije. Svakog meseca se odvaja novac od plate za lecenje. Kao sto se odvaja novac za osigranje kola iako ih niste slupali. Porezi su zato veliki a za uzvrat vi imate "bespatno" lecenje. To je sistem koji odlicno funkcionise i odgovara svima, i drzavi i stanovnicima.

Prema tome cak i ako se neko raspituje za socijalnu pomoc (kao sto ja nisam iz niskih pobuda) to nije problem i netreba ga napadati jer ce je on jednog dana kroz platu opet isplatiti. Sve se vrti u krug.

Gman majka mu stara, o kakvoj to generalizaciji pricas. Cim si naveo primer trazenja socijalne pomoci znaci da o njoj razmisljas, a ja kazem da je to pogresan put, svidelo se to nekome ili ne. Nikoga ne napadam, i dalje se proturaju stari stereoptipi o Kanadi kao nekoj zemlji cuda gde samo dodjes i zatrazis soc. pomoc i svi problemi su reseni.

Naravno da niko od nas ne zna sta ga u zivotu ceka, sve je moguce, i da se izgubi posao preko noci i da se dobije na lutriji $12 miliona.
Pa jel` ti stvarno razmisljas da ako izgubis posao da odmah isti dan odes i trazis socijalu? Ili da odmah odes na internet i potrazis neki posao? Sta ces pre odabrati?
Ja sam ovde nekoliko puta na forumu pomenuo svoj slucaj, da ne budem dosadan ali ajde da ponovimo, mislis da je meni bilo lako u pocetku kada sam slao resume na 30-40 adresa svaki dan i dobijao sipak u reply. Pa sam onda prihvatio poziciju koju sam utom momentu mogao da dobijem, security guard, $10 na sat, a imam skolu, ali nisam izigravao mangupa sedeci kuci i cekajuci da mi neko pokloni kancelarijski posao, itd, da ne pricam dalje ovo oko preseljenja u boziju mater na sever Alberte, sa vukovima i medvedima..........

Ja tvrdim i stojim 100000% iza ovoga sto cu reci, u Kanadi trazi socijalu samo onaj koji NE zeli da radi. Posla ima, pogotovu u ovo vreme procvata kanadske ekonomije i naftnog buma, itd.........znas, kada vidim beskucnika na ulici sa ispruzenom rukom i onda neko dobaci, jaoj jadan covek, ja kazem, nije on jadan zato sto prosi nego je jadan sto iza njega na izlogu stoji oglas u stilu "Help wanted" ili "Now hiring" a on drzi ispruzenu ruku trazeci novac. U Kanadi ima zvanicno 250,000 beskucnika, pa bi neko mogao na osnovu toga da zakljuci, kakva je to drzava, jedva krpe kraj sa krajem. No da ne idme previse daleko od teme, ovo se ne odnosi na tebe niti bilo koga drugog sa foruma, poenta price je da posla ima a problem je ko koliko zeli da radi.
Moja sestra je izgubila posao pre dva meseca, pukla firma. Nista, idemo dalje, odmah na internet i trazi posao. Nije kraj sveta.

Sto se tice lecenja, pa nigde ne postoji za dzabe, ti placas porez i odvajas za zdravstveno osiguranje kao i u Srbiji, Belgiji, Nemackoj, Japanu itd.........sta je tu cudno. Ta cifra je smesna u poredjenju sta dobijas za nju. U Alberti mi placamo obavezno zdravstveno osiguranje $44 mesecno! To su dve pizze! U Ontariju, to sam vise puta naveo, cim dodjes izvadis Health Card, ne kosta nista, znaci imas pokriveno zdravstveno cak i ako ne radis, kad pocnes da radis odbija ti se neka mizerna cifra, oko $450 godisnje.

Zato kazem jos jednom, razmisljanje o socijali te nece odvesti u dobrom pravcu. Posla uvek ima da se prezivi, sa socijaom se neces najesti `leba. Bolje je raditi i kao security guard za $10 na sat nego sedeti kuci i primati cek od drzave, veruj mi.

Kada sam pomenuo skolovanje, moras se prilagodjavati datom momentu, ako tovja struka nema prolaz, molim lepo, trazi neku drugu varijantu, postoji, samo je treba naci, ali treba je traziti, nece se sam pojaviti.

Znas sta mije cudna stva u tvojoj prici, ja razumem da dodjes ovde sa pozajmljenim parama cisto da zadovoljis ovu proceduru, imas u dzepu $2000, dodje stani-pani, pa jos i nekako, ali ti pominjes da ti je ustedjevina veca od $12000, ko zna kolika je, mozda i vise od $20000, i pitas za socijalnu pomoc!?! Zar ti to ne zvuci cudno? Sa tim parama dve osobe mogu da zive godinu dana a da nista ne rade.
Druga stvar, ti ides na , ajde da kazem, varanje sisttema, imam novca, ali necu sve da prikazem da bih jednog dana mogao d atazim socijalu, a fakticki imas novac. Pa znas kako kanadjani reaguju na te stvari, nimalo im nije prijatno sto su im porezi u poslednjih 10-tak godina skocili upravno iz razloga socijalne politike koja ide na ruku emigrantima a oni placaju to iz svog dzepa. Treba se malo postaviti i u poziciju onog drugog i razmisliti, kako bi ti reagovao da si u njihovoj kozi.
Razmisli malo na tu temu, ne napadam te samo pokusavam da usmerim u nekom drugom pravcu.

Ziveli!
 
Za sve buduce aplikante i one koji vec cekaju odgovor evo nekoliko korisnih informacija o nasoj buducoj domovini a sve to kroz edukativan tekst malog Nebojse :)

*Pismeni zadatak: Zasto volim Kanadu

Pise: Nebojsa Milosavljevic

Kanadu volim zato sto je to jedna velika i lepa zemlja koja ima puno prirodnih lepota. Te lepote uglavnom ne mogu da se vide golim okom ali ih ima dosta na kanalu "Discovery" koji tata, mama i ja volimo da gledamo i da se ponosimo u kakvoj zemlji zivimo.

Mama i tata kazu da je Kanada lepa zato sto u njoj zivi puno raznih naroda i narodnosti i sto su ljudi svih rasa i religija ovde nasli mesto da zive u miru i prijateljstvu.

Ja u skoli imam puno drugara iz razliitih zemalja, ali tata ne da da ih dovodim kuci pa se zato druzim samo sa nasom decom ciji su roditelji bogati jer tata kaze da je tako najbolje.

Moja sestra je ucila u skoli da je multikulturalizam jedna velika stvar i to joj se mnogo svidelo pa je pocela da se zabavlja sa jednim deckom sa Jamajke. Onda su je, kada su saznali, mama i tata zajednicki oplavili od batina.

Kanada je lepa zato sto se u njoj govori puno jezika, a neko cak govori i engleski.
Kada mog tatu prijatelji iz zavicaja pitaju kako stoji sa jezikom, jer znaju da je u skoli stalno vukao keca, on kaze da se sasvim dobro snalazi i sa srpskim. Onda mama kaze da mu nista drugo i ne treba jer ne izlazi iz nasih kafana, pa se onda posvadaju i posalju me napolje.

Moja mama mnogo voli Kanadu jer kaze da ovde ne mora nista da kuva, zato sto je sve na gotovo i sve moze da se kupi.
Mi se slazemo sa njom i najvise volimo kada kaze da je boli glava pa naruci picu, ali je zato moja baka kada nam je dosla u posetu plakala dva dana kada je videla kako smo se svi ugojili (mama kaze da smo se popravili).

Kanadu volim zato sto ima razvijen sport i sto sa skoro svake Olimpijade donese puno medalja iz krlinga, bijatlona, badbintona, odbojke na pesku, trambuline, i ostalih vaznih sportova.

Tata kaze da mnogo voli Kanadu zato sto ti nije potrebna veza da dobijes posao kao kod nas. Svi imaju iste sanse da se zaposle u "McDonaldsu" ili "Tim Hortonsu".

Ja mnogo volim da idem u kanadsku skolu zato sto se puno igramo i ucimo dosta korisnih stvari o domacinstvu. Uciteljica nam rekla da cemo u petom razredu da ucimo citanje i pisanje. Jedva cekam. Moja sestra ne voli skolu zato sto ide u dvanaesti razred pa ih sada teraju da uce tablicu mnozenja.

Najlepse godisnje doba u Kanadi za mene je zima. Od zimskih radosti najvise volim kada uvece svi sednemo ispred televizora i gledamo vesti o tome kako su se ljudi zaglavili u snegu na auto-putu. Tata tada uvek kaze kako je dobro sto nije zaposlen, jer ko zna kada bi dosao kuci.

Mi svi u porodici mnogo volimo Kanadu zato sto je daleko pa tatina rodbina iz Mionice ne moze da dodje kod nas i ostane dve nedelje dok cekaju da im zakazu pregled kod specijaliste.

Mama uvek govori kako je ona potekla iz fine i kulturne porodice i da voli Kanadu zato sto ima puno kulturnih dogadjaja. Kaze da joj je najveda zelja da gleda mjuzikl "Lion King" i da ucestvuje na "Karibani".

Ja volim Kanadu zato sto se ovde mnogo vodi racuna o deci. Ako te tata ili mama tuku onda mozes da pozoves jedan broj telefona, pa onda dodju neki ljudi i odvedu te u neku kucu gde ima puno dece i gde o njima vode brigu cike koje mnogo vole male decake.

Kanada mi se dopada zbog toga sto mozes sa 16 godina da dobijes vozacku dozvolu, uzmes auto od tate i onda se trkas sa drugarima po ulicama.

Moj tata kaze da voli Kanadu zato sto ne mora da zivi sa maminom mamom.
Doduse, ona nam ponekad dodje u posetu i stalno prica kako joj se nista ne svidja u Kanadi, ali tata kaze da nju ne smemo da slusamo jer je ona "matora *********".

Volim Kanadu zato sto ima puno mesta gde mozes da odes na izlet. Mi se svakog vikenda kada je lepo vreme, znaci bar tri puta godisnje, na brzinu spremimo, sednemo u kola i odemo na neko jezero. Tu se uvek lepo provedemo sve dok ne pocnu da nas grizu komarci i dok mama ne pocne da vice na tatu zato sto je popio osam piva. Onda dodje vreme da idemo kuci, pa upadnemo u guzvu na auto-putu i u kolima svi cute. Ja tada volim da gledam kroz prozor i da uzivam u prirodnim lepotama Kanade.

Volim Kanadu i zato sto u njoj ima puno domacih i divljih zivotinja.
Svi imaju kucne ljubimce pa sam i ja molio da dobijem psa, ali mi je mama rekla da njoj ne pada na pamet da ide za njim po ulici i da skuplja govanca u plasticnu kesu. Onda sam krisom poceo da hranim jednog rakuna koji nam je prevrtao po djubretu jer sam hteo da imam svog ljubimca, ali ga je tata umlatio lopatom kada ga je video u dvoristu.

Krisom smo ga zakopali iza kuce i tata nam je zapretio da cutimo jer bi inace morao da plati neku kaznu od ne znam koliko mnogo dolara.

Moja sestra mnogo voli Kanadu zato sto je ona malo punija (ja mislim da je bas debela) pa kaze da ovde uvek moze da nadje garderobu u kojoj izgleda seksi. Ja mislim da nije to razlog nego sto joj se niko ne smeje na ulici kao kad je bila u Beogradu pa su je zvali "debela Kanadjanka".

Kada sam pitao mamu zasto ona voli Kanadu, dugo je razmisljala i na kraju mi rekla da je voli zato sto moze da se opusti i ne razmislja sta ce reci komsiluk, koji nam je tamo kod nas svakog dana zavirivao u lonac.

Onda sam ja razmislio pa sam joj rekao da ovde i ne mogu da nam vire u lonac kada ga niko i ne upotrebljava. Onda mi je ona zveknula jednu zausku i ja sam odlucio da je iskljucim iz ovog projekta.

Moj tata kaze da najvise voli u Kanadi to sto je izbor piva toliki da ce mu trebati jos ko zna koliko godina pa da sve isproba. Ja mislim da je on vec sve isprobao po vise puta i da stalno pocinje novu turu.

Volim Kanadu zato sto ovde i cike mogu da se zene medju sobom. Ja bas ne marim mnogo za devojcice jer su alapace i bezobrazne, pa sam razmisljao da ozenim nekog drugara kad porastem. Mislim da bi nam bas bilo fino jer bismo mogli zajedno da gledamo utakmice, igramo fudbal i kosarku i narucmo picu ili kinesku hranu kada dodjemo kuci.

Rekao sam to tati, a on se samo uhvatio za glavu i opsovao i ovu zemlju i dan kada je u nju usao. Nije mi jasno zasto se tako naljutio kad je stalno pricao kako voli Kanadu.

Ja volim Kanadu zato sto je to velika i lepa zemlja sa puno prirodnih bogatstava.*
 
Tekst je odlican, na pomalo ironican nacin vise opisuje jednu tipicnu srpsku porodicu i jaz medju generacijama..............nemojte da budete kao ovaj tata .........
 
Sve je tako lepo opisano kao da se nisu maknuli ni koraka.Nemoraju da nauce engleski,a o tablici mnozenja da i ne govorim.To je najbolji pokazatelj zasto se nasi ljudi snadju gde god odu.Kad sve ovo vidimo mozda je najbolje ostati tu gde smo,jer znate svi ono:ostajte ovde sunce tudjeg neba i bla bla...!
 
lazine:
Sve je tako lepo opisano kao da se nisu maknuli ni koraka.Nemoraju da nauce engleski,a o tablici mnozenja da i ne govorim.To je najbolji pokazatelj zasto se nasi ljudi snadju gde god odu.Kad sve ovo vidimo mozda je najbolje ostati tu gde smo,jer znate svi ono:ostajte ovde sunce tudjeg neba i bla bla...!


Nisam bas najbolje razumeo ovaj post............
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top