Svetlana Petrusic: Ko je i zašto zapoceo rat.

*Dario*

Početnik
Poruka
29
232.jpg


Istina o stravicnim mukama 55.000 srpskih logorasa

ИНТЕРВЈУ ДАТ МАГАЗИНУ СВЕДОК - ДЕЦЕМБАР 2004.

„Svedok: Nazire li se ko je zapoceo agresiju?

S.P: Film jasno govori o agresiji hrvatske države na BiH, o tajnom naoruzavanju muslimana, mudzahedinima u BiH, o stvarnoj ulozi politickog i vojnog vrha NATO u gradjanskom ratu na teritoriji nekadasnje Jugoslavije, o ulozi Nemacke i Vatikana u secesiji BiH, o kontinuitetu stradanja Srba i ulozi velikih sila, na celu sa SAD, u etnickom ciscenju srpske teritorije. U filmu je takođe prikazan ekskluzivni dokumentarni materijal.”

Svetlana Petrusic, autor i koproducent politickog dokumentarca „Pobij, pokrsti, proteraj”, čija je premijera nedavno bila u Banjaluci:
Istina o stravicnim mukama 55.000 srpskih logorasa u 500 logora u BiH videce i Hag
@ Svetlana Petrusic

Film „Pobij, pokrsti, proteraj”, autora i koproducenta Svetlane Petrusic, zavrsen je početkom novembra 2004. Premijera je bila u Banjaluci 12. novembra. Film je rezirao Ivica Vidanovic u saradnji sa producentskom kucom „Svetlopisno odeljenje”.

- Nema vece sreće za autora nego kada se dogodi da film izazove emociju i natera gledaoca na razmišljanje - kaže za „Svedok” Svetlana Petrusic.- Srećna sam kao autor sto je ovaj film nikoga nije ostavio ravnodusnim. Posle premijere, predstavnici svih institucija Republike Srpske, kao i celni ljudi Saveza udruzenja logorasa RS, slozili su se u jednom, da je ovaj film od izuzetnog nacionalnog i državnog značaja kao i da posle ovog filma mnogo toga vise neće biti kao pre. Takođe je tom prilikom receno da će film posluziti kao dragoceni dokument pred Haskim tribunalom. To je, inače, prvi politicko-dokumentarni film koji se bavi stradanjem srpskih logorasa zatocenim u hrvatsko-muslimanskim logorima u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1996. godine. Na primer, Tarcin je bio jedan od onih logora za Srbe koje je Mazovjecki posetio i registrovao i koji je bio zatvoren tek posle Dejtonskog sporazuma.

Svedok: Kako su posle premijere reagovali ostali?

Svetlana Petrusic: Ono sto me je veoma iznenadilo, to je što se niko sa hrvatske i muslimanske strane nije odazvao pozivu da prisustvuje premijeri. Takođe, pozivu se nije odazvao niko iz diplomatskog kora kao ni iz kancelarije Pedija Esdauna. Ali je zato posle prikazivanja filma na BN televiziji krenula lavina besa i pretnji od strane muslimana i Hrvata. Mene kao autora nazivaju „četnikusom”. Lično, to mi predstavlja kompliment. Četnicki pokret na celu sa Dražom Mihailovicem bio je prvi antifasisticki pokret u Evropi i prvi antikominternovski pokret. Jedno i drugo donelo je, a i danas donosi, najvecu moguću nesrecu srpskom narodu.

Svedok: I TV BN imala je problema?

S.P: Regularna agencija za pracenje rada medija na nivou BiH tražila je od vlasnika BN televizije DVD film. Kako su rekli, uskoro bi trebalo da donesu odluku da li će zbog prikazivanja filma biti kaznjeni novcano ili će im se zabraniti dalje emitovanje programa. Inače, kompletan medijski prostor Republike Srpske je pod drasticnom kontrolom Pedija Esdauna i teško može bilo šta da prođe sa srpske strane, a što ne lici na samoponizavanje Srba. Srpske žrtve su tabu tema; zato se ignorisu. Za Muslimansko-hrvatsku Federaciju bilo je skandalozno i neprihvatljivo da se neko drzne i govori o stradanju Srba. U pripremljenoj strategiji rata devedesetih godina dvadesetog veka sve je bilo do detalja izrezirano – ko je pobednik, ko žrtva, a ko porazen i agresor. U toj prici nije bilo mesta za srpske žrtve. A istina pobednicima u ovom ratu nije ni pozeljna ni zanimljiva.

Svedok: Kome ne odgovara istina o srpskim žrtvama?

S.P: Srbi su najlaksa meta za odstrel. Srbi su ocigledno idealna žrtva. Ubiti Srbina je najlakse jer niko za to ne odgovara. Tako vam je bilo i u ovom gradjanskom ratu na teritoriji nekadasnje Jugoslavije, a tako je to i sada u Srbiji na Kosovu i Metohiji gde albanska nacionalna manjina terorise i tiranise vecinski srpski narod. Srpski narod ako je dozvolio da tri puta samo u dvadesetom veku i evo četvrti put u dvadeset prvom dozivljava demografsku katastrofu, onda su Srbi idealne žrtve. Film je upravo zato moja pobuna, moj otpor prema teroru i tiraniji, moja pobuna protiv nametnutog rata, nametnutog mira, a posebno nametnutog zaborava. Ovaj film je odgovor antisrpskoj propagandi i upozorenje da se na politickoj sceni kompletnog srpskog prostora dogadja denacifikacija Srba. Film nije u interesu fasistickim hijenama koje kontrolisu medijski prostor okupirane Republike Srpske, okupirane Srbije i Crne Gore. Film je iskljucivo u sluzbi istine.

Nastavak intervjua na:
http://www.svetlanapetrusic.co.yu/intervju svedok.html

Na http://vucjak.com/home.html imate dokumentarac pobij, pokrsti, proteraj

17. Maj 1999 Zoran Djindjic: „Ako se zivotna situacija naroda u Srbiji pogorsa i ako se unisti energetski sistem države, Milosevic će morati da potpise sve sto zahtevate. (Izrealski list ”Haaerz„)

17. Maj 1999 Zoran Djindjic: ”Jugoslavija se mora bombardovati„ (Der Spiegel 20/1999: SPAN style=font-FAMILY: Verdana”>SPAN style=font-FAMILY:Verdana>http://www.spiegel.de/spiegel/0,1518,23433,00.html/SPAN/SPAN;

26. Maj 1999 Djindjic ponavlja svoj poziv na bombardovanje Jugoslavije i izjavljuje „Ja sam najomrazenija osoba u Srbiji” (nemacki dnevnik na ZDF).

Dokle se genocid sprovodio nad srbima preko drine. dsovci su histericno kao i sada urlikali da se srbima preko drine ne sme pomoći.

micunovic:„srbi nemaju šta da traže preko drine”!

Djindjic:„Kome je u politici do postenja, neka ide u crkvu”

Bojan Stanojevic:„Ne može 200.000 Srba koliko živi na kosovu, da odlucuje o sudbini ostalih osam miliona:.

Djindjic je javno davao izjave da bombardovanje Srbije je korektno.Kad popi metak, eto razmilili se po Beogradskim ulicama masohisti da mu odaju pocast. Red je onda i Vuku Brankovicu, ”Srbi„ koji su slali Srbe na Goli Otok i svakog ko je radio protiv Srba da i njemu odaju pocast. Seselja pljuju, njegove borce nazivaju koljacima. Ali taman posla da to kažu za Hrvatsku vojsku, Muslimansku Hrvatsku vojsku u Bosni ili albance na kosovu.

Bivši gradonacelnik kragujevca, je bio dsovac. Kad je posetio Mostar. Da bi prisustvovao podizanju turskog mosta. Prosao je pored srusene pravoslavne crkve, kao pored smrdljivog sira.

”Радио Слободна Европа„, уредник Миљан Кошетић, време: 18 часова, 3. мај 1999, када је НАТО пакт са нашег неба сејао смрт, убијао децу и жене, бомбардовао болнице и фабрике, ”Слободна Европа„ преноси:

”Српски опорбени политичар Зоран Ђинђић изјавио је у интервјуу за данашњи број израелског дневника „Харец” да ће Милошевић за два, три тједна прихватити НАТО-ове захтеве, наводећи да је то последица страшних удара НАТО-а које, како је рекао, треба наставити.„

Тај човек, који негде у свету даје овакве изјаве док овде лете бомбе и гину људи, годину дана касније постао је председник Владе те државе и тог народа за који је тражио да се настави бомбардовање?! То показује сву дубину кризе и националне катастрофе ЧАСТ и МОРАЛ поменуте сподобе.

Kažu ”demokrate„ u Srbiji Milosevic je kriv, morao je odmah sve da da sto Nato od njega trazi. Nikad nije korektno stati u odbranu Srbije smatraju ”demokrate„ u Srbiji.

Ako si Srbin i želiš pomoć od humanitarnog fonda za ljudska prava u Srbiji, možeš samo da ocekujes zatvorena vrata. U to su se uverili Srbi koji su se nadali da će možda ipak i njih humanitarni fond za ljudska prava, svrstati među ljude. Ali ne, humanitarni fond za ljudska prava ne ubraja Srbe među ljude. Ako bi kojem slučajem prihvatio Allaha ili Katolicanstvo, može i Jehova, samo da nisi pravoslavac. Bićeš tretiran kao da si ljudsko biće od ”demokrata„ u Srbiji. Svi ćemo nekad otici na onaj svet. Voleo bi da postoji nebo i pakao. Da oni koji prave Srbima pakao oni ga dozive, makar kad umru.
 
U prvom postu ove teme možemo pročitati niz izjava Zorana Đinđića koje ili nisu tačne ili su istrgnute iz konteksta.

Evo jedne dolovno prenete:

Znate, sad ću nešto da vam kažem što nije za televiziju, mada prenosi, o čemu ja ponekad razmišljam. Jedno ljudsko biće je jedan od 40.000 spermatozoida, taj jedan je uspeo, 39.999 nisu uspeli, znači vi ste šampioni, svako ko se rodio on je već pobednik. On je već uspeo u odnosu na 40.000 drugih. I onda kažete - ma, šta mi je život, sad ću da uzmem drogu, sad ću da, ne znam, se napijam. Pa, stani, čoveče, tvoja odgovornost je i pred Bogom i pred sobom ogromna, ti si pobedio u najvažnijoj od svih utakmica, živ si, rodio si se i uradi nešto pozitivno sa svojim životom.
 
SFRJ nakon završetka hladnog rata izmedju SAD i SSSR te Titovog cinculiranja izmedju ta dva bloka, počela je da predsatvlja smetnju.
Glupih i alavih, uvek ima pa je trebalo njih potkupiti.
Sa druge strane postojao je javni dug (kod Tita se živelo lepo samo tokom 70-ih).
Prvo je krenula Slovenija uprkos Ustavu iz 74 da republika može da se odvoji ako se ostale slože!?
Faktički je zvučalo nemoguće jer je armija bila 4. u Svetu i po jačini i po organizaciji.
Lični interesi mnogih (sada što van zemlje što pod zemljom) su bili okidač na koji se igralo.
Malo potkupljena jedna strana, malo druga...
Oružje je prodano svima a onda im oduzeto - čist biznis.
Slava poginulima.
 
Rat su zapoceli mentoli , koji su u svojim jadnim i promasenim zivotima , snimili priliku , da u ratnim uslovima, postanu neki faktor.......sto je mnogima i uspelo.

Kako moze magacioner da postane predsednik, nego u ratu????

Dakle, odgovor je : udruzenim snagama, mentoli, bolidi, somine, ludaci, barabe, bitange, lopine, itd
 
marlоn:
Ma mislim na pacina...pazi to je floskula...mislim sve je to tacno ali Svetlana lepo govori o ratu. Pitanje je ko je započeo rat, a ne ko je učestvovao u ratu. Ja koliko znam danas imamo isto toliko likova kao što ih je pacino nabrojao, pa ga niko ne započinje...

Nabrojao sam te likove, jer bez njih ne bi bilo rata. Jednostavno, rat pocinje kada jedna grupa bolida , zapuca ili u u nasem slucaju nasrne nozem i sekirom , na drugu grupu bolida.

Dakle, bolidi su neizbezan element svakog rata. Bez njih rata nema,

Razlog zasto sam ih castio i drugim , prikladnim epitetima, lezi samo u cinjenici da su se tako rado, sa toliko elana i entuzijazma , prihvatili klanja, i ubijanja.Bar malo ,kao , glume da im je neprijatno , sto rokaju dojucerasnje komse, s kojima su kafenisali i rakijali, ne bi bilo na odmet
 
Vidis sve sto si napisao je ok sem prvog pasusa... to moš da baciš kerovima da kidaju. Rat ne počinju bolidi, već veoma inteligentne individue...često mnogo dalje no što ti misliš. E onda nastupaju bolidi... koje ti isti inteligentni uzmu da predvode druge bolide...jer da su ti bolidi inteligentni nikad ne bi bili bolidi.
 
marlоn:
Ma mislim na pacina...pazi to je floskula...mislim sve je to tacno ali Svetlana lepo govori o ratu. Pitanje je ko je započeo rat, a ne ko je učestvovao u ratu. Ja koliko znam danas imamo isto toliko likova kao što ih je pacino nabrojao, pa ga niko ne započinje...

...sto ne znaci da ga nece opet "zapoceti" i u njemu ucestvovati ako onima koji o tome odlucuju to bude odgovaralo
 

Back
Top