AKVARISTIKA

Z

Zefir

Gost
Postoji li neko akvaristicko drustvo u srbiji?

I inace ima jako malo specijalizovanih prodavnica akvaristike molila bi da ako znate naku napisete mi njenu adresu(iz Beograda)
 
Da ja znam imas na Novom Beogradu dve prodavnice
AQUATICA u T.C. Enjub blok 45 Jurija Gagarina 229
Lokal 236 telefon 063/210437
I
U T.C. kula kod pijace Zoo Barbus adresu neznam ali telefon je 011/1776539
 
Jovana:
Da ja znam imas na Novom Beogradu dve prodavnice
AQUATICA u T.C. Enjub blok 45 Jurija Gagarina 229
Lokal 236 telefon 063/210437
I
U T.C. kula kod pijace Zoo Barbus adresu neznam ali telefon je 011/1776539
POSTOJI ODLICNA U ZARKOVU-TGOVACKA 26-KOD C MARKETA.SAVET,ODRZAVANJE,ZDRAVE RIBICE...
 
Pocni sa akvarijumom ne vecim od 55l. Prvo postavi ispod akvarijuma stiropor da ti se ne bi javljale pukotine na dnu zbog pritiska. Onda ti treba kvarcni pesak ili sljunak za podlogu, isperi ga dobro (moraces mnooogo da peres :wink: ). Onda ti treba kamenje. Pravilo je da ako kamen ima u sebi kalcijuma, podize alkalnost vode i dobar je samo za neke ribice (ciklide npr). Zato treba svaki kamen koji hoces da stavis u akvarijum da testiras tako sto ces kapnuti malo vinskog sirceta na njega. Ako se pojave mehurici, ne koristi ga. Ako se pojavi malo ili nista, dobar je za akvarijum. Drzi sve kamenje nedelju dana potopljeno u vodi da se ocisti, i ono je spremno. Potom napuni akvarijum vodom i nabavi uredjaje. Trebaju ti grejac (za akv od 50l treba ti od 75watti) i termometar, pumpa za vazduh, neonke i filter. Filter ti za pocetak preporucujem unutrasnji jer je jednostavniji. Neonku uzmi u boji, plavu ili crvenu (lepse su), nemoj belu. Mozes da ubacis i biljke ali ne cudi se ako ti ne budu uspevale, duga prica :cry: . Ostavi akvarium prazan (ali sa ukljucenim filterom i pumpom) dve nedelje da se stvori bioloska ravnoteza i mozes posle da ubacujes ribice. Borci i zlatne ribice mogu da zive i u tegli punoj vode tako da su oni najjednostavniji za gajenje. Imas neke fine knjige o raznim vrstama ribica i njihovim potrebama u IPSovim prodavnicama. Ne mogu vise da pisem, ali akvaristika jeste super sport ali mnogo zahtevan ako hoces da ti ribice budu zdrave a akvarijum ne bude zelen. A da!!! Ne drzi akvarijum na mestu gde ce biti direktno izlozen suncu jer se tako stvaraju alge i voda pozeleni. Ako nemas neko zaklonjeno mesto, pitaj u prodavnici za preparate protiv algi koji se dodaju u vodu. Srecno ti bilo! :)
 
U globalu se slazem sa predhodnom porukom ali
sophia:
Filter ti za pocetak preporucujem unutrasnji jer je jednostavniji.
Unutrasnji filteri su obicno mali sa molom povrsinmo pa je bioloska filtracija slaba. Bolji su spoljasnji filteri.
sophia:
Neonku uzmi u boji, plavu ili crvenu (lepse su), nemoj belu.
Ukusi su razliciti ali crvena ili plava neonka (osim ako mislis na tzv GRO-LUX koje imaju crvenkastu nijansu) nisu dovoljne za rast biljaka. Bilje nece uspevati. Bolje stavi dve neonke jednu belu + GRO-LUX.
sophia:
Mozes da ubacis i biljke ali ne cudi se ako ti ne budu uspevale, duga prica :cry: .
Strpljenje i pravilna nega = uspeh.
sophia:
Ostavi akvarium prazan (ali sa ukljucenim filterom i pumpom) dve nedelje da se stvori bioloska ravnoteza i mozes posle da ubacujes ribice.
Nece moci da se stvori bioloska ravnoteza ako u akvarijumu nema ni jedne ribice. Doduse postoji i postupak za pocetni start bez ribica ali zar nije lakse da ubaci par ribica posle 2-3 dana. Definitivno - bez riba (ili barem hrane koja se raspada u vodi) nema bioloskog ciklusa. Svakako kada stavi ribice i posle 2 nedelje nivo amonija ce da skoci. Ribice moras da stavljas postepeno.
sophia:
Borci i zlatne ribice mogu da zive i u tegli punoj vode tako da su oni najjednostavniji za gajenje.
Borci da. Zlatne ribice - NIKAKO!!!!! Zlatne ribice traze vodu sa dosta kiseonika i ne mogu ziveti normalno u casi. Uginuce jako brzo!!!
sophia:
Imas neke fine knjige o raznim vrstama ribica i njihovim potrebama u IPSovim prodavnicama. Ne mogu vise da pisem, ali akvaristika jeste super sport ali mnogo zahtevan ako hoces da ti ribice budu zdrave a akvarijum ne bude zelen.
Nije zahtevan. Akvarijum trazi mnogo manje nege nego recimo pas ili macka. Svaki dan nahraniti ribice i pogledati sta ima novo u akvarijumu (zato smo ga valjda i nabavili da ga gldamo.) Jednom nedeljno obrisati sundjerom prednje staklo i promenuti 10% vode i jednom u par meseci detaljno srediti akvarijum i ocistiti filter (potrebno je da filter bude veci da ne bi morali da ga cistimo svakog dana)
sophia:
A da!!! Ne drzi akvarijum na mestu gde ce biti direktno izlozen suncu jer se tako stvaraju alge i voda pozeleni. Ako nemas neko zaklonjeno mesto, pitaj u prodavnici za preparate protiv algi koji se dodaju u vodu. Srecno ti bilo! :)
Izbegavaj preparate za sve i svasta. Pokusaj da uspostavis ravnotezu akvarijumu:
ribe + hrana = biljke i promene vode
i neces imati probleme sa algama.
Pogledaj http://www.nimiko.co.yu/aquaria mislim da ce ti se svideti i pomoci ti u ovom divnom hobiju.
 
Hvala na strucnom i korisnom savetu, ali!!
sophia:
Borci i zlatne ribice mogu da zive i u tegli punoj vode tako da su oni najjednostavniji za gajenje.
Borci da. Zlatne ribice - NIKAKO!!!!! Zlatne ribice traze vodu sa dosta kiseonika i ne mogu ziveti normalno u casi. Uginuce jako brzo!!!
Kada sam bila mala i neuka, drzala sam 2 zlatne ribice u velikoj tegli :oops: ali nisu uginule. Stavise, lepo su rasle i fino se nagojile, sve do dana kada su nestale zajedno sa teglom. :? Od tada koristim akvarijum. :lol:
 
sophia:
Kada sam bila mala i neuka, drzala sam 2 zlatne ribice u velikoj tegli :oops: ali nisu uginule. Stavise, lepo su rasle i fino se nagojile, sve do dana kada su nestale zajedno sa teglom. :? Od tada koristim akvarijum. :lol:
Onda verujem da si bila vrednica i da su te akvarijumi jako zanimali pa si puno paznje poklanjala svojim ribicama (Posto se i sada bavis akvaristikom.) pa su uspele da prezive. Ja znam ljude koji su gupike drzali 9 meseci u tegli od 3 litre. Ali to nije pravilo!!! To je izuzetak. :cry: Zasto savetovati pocetnike da pocnu pogresno. Ako znamo da japanke mogu da narastu do 30-35 cm a mi ih drzimo u casi - zar to nije malo surovo i okrutno?
Treba poceti sa akvarijumima od 50 litara pa navise tako se nece desavati nagle promene u akvarijumu.
 
Anonymous:
Onda verujem da si bila vrednica i da su te akvarijumi jako zanimali pa si puno paznje poklanjala svojim ribicama (Posto se i sada bavis akvaristikom.) pa su uspele da prezive.
Ma nisam ja htela da drzim ribice u tegli nego MOJI RODITELJI NISU HTELI DA MI KUPE AKVARIJUM :cry: !!! Oprostite, ne vidim kakve veze ovo ima sa temom :oops: ... traume iz detinjstva.
 
Zasto su borci tako agresivne ribe.
Uzela sam lepu crvenu zenku i ona je mom muzjaku ojadila rep.Neznam zasto i kako uopste da ih sparim.
Verovatnno nikako,imam akvarijum od 25 l i jos 3 gupike i cistace u njemu.
Ima li neko pametan predlog sta da uradim s tom agresivnom zenkom(koju sad drzim u tegli).
 
Drži je u blizini mužjaka tako da mogu da se vide. Muzjak ce početi da pravi gnezdo od pene i da se šepuri ispred ženke. Kada je ženka spremna za mrest ispod analnog peraja jos se pojavi bela tačka.
U akvarijumu od nekih 15 litara voda treba da bude nekih 10-12cm, mesta gde bi ženka (ili kod tebe mužjak :roll: ) mogla da se sakrije. Mužjak je obično agresivan prema ženki udara je u bok i pokusava da joj istisne ikru. Kada (i ako) uspe oplodi je i zatim je podiže u gnezdo od pene. Ako ženka nije spremna za mrest može da se desi da je mužjak ubije. Zato je potrebno da ima mesta za sakrivanje.ž i moraš da paziš pa da je po potrebi izvadiš iz akvarijuma.

Cira
www.nimiko.co.yu/aquaria
 
Takodje kada ribe zavrse sa mrestom zenka se vadi iz kadice a muzjak se ostavlja da cuva ikru u gnezdu, i mladj sve dok mladi ne pocnu slobodno da plivaju po kadici za mrest, tada se i muzjak vadi jer u protivnom moze da se desi da pocne da jede mladj.

Mladj se u pocetku moze hraniti tvrdo kuvanim zumancetom, potom prelaze na artemiju a kasnije na sitno seckani zivi tubifex.

:D
 
Cira:
Drži je u blizini mužjaka tako da mogu da se vide. Muzjak ce početi da pravi gnezdo od pene i da se šepuri ispred ženke. Kada je ženka spremna za mrest ispod analnog peraja jos se pojavi bela tačka.
U akvarijumu od nekih 15 litara voda treba da bude nekih 10-12cm, mesta gde bi ženka (ili kod tebe mužjak :roll: ) mogla da se sakrije. Mužjak je obično agresivan prema ženki udara je u bok i pokusava da joj istisne ikru. Kada (i ako) uspe oplodi je i zatim je podiže u gnezdo od pene. Ako ženka nije spremna za mrest može da se desi da je mužjak ubije. Zato je potrebno da ima mesta za sakrivanje.ž i moraš da paziš pa da je po potrebi izvadiš iz akvarijuma.

Cira
www.nimiko.co.yu/aquaria
 

Back
Top