AKVARISTIKA

Vidim neki su dali zaista dobre savete kojih bi se trebali svi pridrzavati, da bi ribice bile zdrave a akvarijum lep i bioloski uravnotezen.

Evo i od mene nesto sto ce vam sigurno koristiti.

Za akvarijum od 50L dovoljan je grejac od 25W i to onaj obicni bez regulatora, jer prakticno nikad ne moze da ga ugreje preko 26 stepeni, niti temperatura moze da ode ispod 23 stepena u sred zime. To vazi ako u prostoriji nije hladnije od 15 stepeni i ako pumpa radi preko dana, a temperaturu podesavate otvorom poklopca za 2-3 stepena.

Nemojte bacati pare na skupe drangulije, ja imam akvarijume godinama i sve super funkcionise bez ikakvih hemikalija, skupih pumpi, lampi i grejaca, jer znam kako treba.

Samo odmaknite akvarijum od dnevnog svetla (cime se sprecava rast nekih algi), drzite dosta biljaka, cistite unutrasnji filter 1x nedeljno i ne hranite ribice vise od 2x dnevno i to onoliko koliko odmah mogu da pojedu.

Svetlo cak ni ne mora da bude gro-lux (ja ga nemam), nego obicna neonka od 18W usmerena poklopcem na dole. I nemojte drzati mnogo ribica! U 50L ne bi trebalo drzati vise od 7-10 ribica, jer pored toga sto je to optimum, sto ih je vise, bice i vise mogucnosti da se neka razboli.

Ako se neka i razboli i jedva pliva ili se cese non stop o bilje, sipajte u neku posudu 2L hlorisane vode iste temperature kao sto je u akvarijumu, dodajte 1 ravnu kasicicu soli i dobro promesajte. Zatim spustite unutra ribicu na 2 minuta pa je vratite nazad u akvarijum na par minuta i to ponovite nekoliko puta sa produzavanjem vremena boravka u slanoj vodi. Pratite da li se ribica cudno ponasa, ako vidite da otezano dise ili se bas uzvrpolji, vratite je u akvarijum i smanjite odnos hlorisane i nehlorisane vode (slabije delovanje) i sa smanjenom kolicinom soli (dodajte vise vode). Za gljivicna oboljenja i parazite, skoro 90% sigurno cete povratiti svaku ribicu ovom metodom, cak i one za koje ste vec mislili da su otpisane! Samo nemojte prekinuti tretman sledeca 3 dana jer se paraziti ne mogu odjednom odstraniti. A paralelno sa tretmanom, ocistite filter i promenite 1/3 vode u akvarijumu, a neka 1 litar bude hlorisana voda. Dobro je i da posolite vodu u akvarijumu ali jako malo i ravnomerno svuda, kao kad solite rucak (govorim o akvarijumu od oko 50L).

Ja nisam neki strucnjak za akvarijume, ali ovo sto sam napisao je sasvim pouzdano i znam iz iskustva, pa neka me neko ispravi ako mozda u necemu gresim. Moje ribice su zdrave i imam ih i po nekoliko godina, dok su mi ranije redovno crkavale posle mesec- dva.
 
danas sam ubacio novi filter Atman HF - 0400 uz koji se dobija i bio kertridz(nesto bodljikavo,nem'pojma za sta sluzi) i filter board koji sadrzi i aktivni ugalj koji ne moze da se zameni,sto me najvise brine jer znamo sta se desi kad se aktivni ugalj zasiti prljavstinama iz akvarijuma...protok vode je 450l/h sto je super za mojih 80l...voda kristalno cista i bez turbulencija...eto,preporucujem ga svima koji su pocetnici sto se tice spoljasnjih filtera...jedina mana je sto je komora jako tesna tako da je dodavanje nekih filtracionih materijala(npr.treset) skoro ne moguce...
 
@Nitroglicerin
lepo akvarijumce,nema sta ;) malo mi se cini da ima previse ribica ali tako ti je sa zivorotkama kad se razmnozavaju kao zecevi :) a verujem da je onoj grdosiji od algara prilicno tesno...
ukoliko ne zelis mnogo biljaka,preporucio bih ti da u zadnjem delu akvarijuma posadis pet,sest lukova valisnerie koja ce ti kasnije prekriti celu pozadinu ili bar neku biljcicu u levom cosku da ti prekrije grejac...
 
Imam malo neobicnu situaciju sa jednom ribicom, pa me zanima da li je noko imao slicno iskustvo.Pre dva meseca sam kupila zlatnu ribicu, prodavacica mi je rekla da ima oko tri meseca.Mislila sam da je teleskop mada nisam bila sigurna, jer je crna, ima isti oblik tela kao teleskop, ali joj je samo desno oko buljavo dok je levo sasvim normalno.Medjutim, pre dvadesetak dana je i levo oko pocelo da se povecava, i sada su oba skoro identicne velicine.Da li je mozda u pitanju neka bolest ili se samo majka priroda malo poigrala?
 
Moja japanka ima buljave oči, ali oduvek je imala identična oba oka : o )
Nego, ovo sam hteo da vam kažem:
Za preventivu protiv bolesti nabavite Nitrivec Biostarter koji eliminiše amonijak i nitrite u vodi, a ne šteti korisnim bakterijama. Da kucnem u drvo, nijedna ribica mi nije uginula skoro pola godine... Je, je ..
 
Jel ima neko meni kao pocetniku da objasni osnovne stvari oko gajenja ribica i odrzavanja akvarijuma.Kupio sam akvarijum 120l,neki talijanski filter i pumpu,ceski termo grejac i i obicni termometar za akvarijum.Interesuje me jos koliko moze da se ubaci ribica u takav akvarijum ako su ribice velicine (odrasle) od 7 do 15 cm.ribe su razlicitih rasa a trudio sam se da uzmem miroljubive ribice kako se nebi tukle izmedju sebe.Veceras cu probati da postavim sliku svog akvarijuma.
 
Pre dva dana sam ubacio u akvarijum neke dve ribice zaboravio sam kako se zovu(svetlo zelene sa crnim pegama) njih dve su mi ubile dva skalara pojele im peraja skroz naskroz i imam jos tri ribice kojima su nacele peraja hoce li one preziveti,ostale ribe su cele.Ove dve sam odmah izvadio iz akvarijuma i neznam sta raditi sa njima.
 
Mozda bi mogao da mi kazes neke sajtove gde mogu da vidim vise od ovoga sto si ti napisao, posto sam spremio novac, a jos nisam informisan sta bi bilo najbolje da kupim...
I ako neko zna neku akvaristicku radnju negde oko Vuka (Beograd) ili u bulevaru kralja Aleksandra??

Hvala vam unapred
 
Ta radnja ispod Vuka u Ruzveltovoj ulici se zove Zoo svet i mislim da i nije bas najbolje resenje.Nema bas veliki izbor opreme a i vazi za skuplju.Dobra strana je ta sto se i vlasnik i radnica dugo bave akvaristikom i sto ces tu dobiti najbolje savete.Radnica je sredovecna zena kojom se uvek odusevim, ona jesnostavno obozava zivotinje.Mene je savetovala da ribicama pricam i da ih mazim, kaze da ona to stalno radi (u sta sam imala priliku i da se uverim) i da tako mnogo duze zive.
 
Да ли неко зна за неки сајт где има необичних, интересантних слика акваријумских рибица? Знам за Google, али немам баш пуно времена да претражујем, али кад стигнем, .... Била бих вам захвална!
 
Mili, kupi ribice i pravi akvarijum.
Osim što će estetski da oplemene tvoj dom i pruže ti mogućnost da budeš kreativna uređujući ga, on ima i lekovitu funkciju: naučno je dokazano da gledanje 5 min. dnevno u akvarijum garantovano smanjuje hipertenziju :p
 
HeBePoBaTaH_:
Mili, kupi ribice i pravi akvarijum.
Osim što će estetski da oplemene tvoj dom i pruže ti mogućnost da budeš kreativna uređujući ga, on ima i lekovitu funkciju: naučno je dokazano da gledanje 5 min. dnevno u akvarijum garantovano smanjuje hipertenziju :p

Планирам то да урадим, једном! Знам да гледање у акваријум смирује.
Него, добила сам задатак да одаберем слику неке акваријумске рибице за постер, за један часопис!

Афродити, хвала!
 

Back
Top