Put kolima za Grcku

bojjanm

Početnik
Poruka
17
Jel moze neko ko je skoro kolima isao za Grcku (Tasos, Halkidiki, Krf) da napise kako je prosao u putu i kuda je isao (granicni prelazi, skretanja....) i koliko su putarine, takse...
Kako je u Grckoj sto se tice parkinga, posto dosta apartmana i hotela nema sopstveni parking. Kako i gde se parkira kada se ide kolima do plaza u drugim mestima?
Jel neko imao neko neprijatno iskustvo vezano za sopstveni prevoz.
Hvala unapred na odgovorima.
 
bojjanm:
Jel moze neko ko je skoro kolima isao za Grcku (Tasos, Halkidiki, Krf) da napise kako je prosao u putu i kuda je isao (granicni prelazi, skretanja....) i koliko su putarine, takse...
Kako je u Grckoj sto se tice parkinga, posto dosta apartmana i hotela nema sopstveni parking. Kako i gde se parkira kada se ide kolima do plaza u drugim mestima?
Jel neko imao neko neprijatno iskustvo vezano za sopstveni prevoz.
Hvala unapred na odgovorima.

Imas lep detaljan opis puta do bilo koje lokacije (cak i najmanjeg sela) u Evropi na www.michelin.com - Route Planner
 
Ja sam se vratila kolima iz Grčke 02.07. iz Sartija (Sitonija). I kad smo išli i kad smo se vraćali putovali smo noću. Iz Beogada smo krenuli u 23.00 i u Sarti stigli u 9.30. sa tri kraća odmora od po 15-20 min. U povratku isto tako. Što se tiče puta (a i sami zaključujete po vremenu putovanja) je odličan. Mali deo gde nema auto-puta kroz Makedoniju je podjednako dobar. Gužvu na putu kao i na granici nismo imali. Drumarina :( kod nas od 01.07 je sve ukupno 620 din. Kroz Makedoniju ukupno je oko 5evra(obavezno spremite sitne evriće da vam nebi uvaljivali denare).
Oznake na putu su sasvim korektne i nema šanse da se izgubie, zalutate ili skrenete sa puta. U Grčkoj pratite oznake većih gradova i njihovo obeležavanje je O.K. Prvo je naravno na grčkom a nekoliko metara i na englesko jeziku. Mi smo išli na drugi prst i nakon Soluna pratili oznake za Sitoniju i nije bilo nikakvih problema( ne ići starim putem na Poligiros!!!)
Pošto je malo mesto a mislim da je tako u svim gradićima na obalama ne plaća se parking. Gorivo je (nafta) 0,94 evra.Moje mišljenje je bolje ići sopstvenim prevozom(jer kad sve stavite na papir izađe odprilike isto novca i kad idete organizovano, ako je još četvoročlana porodica kao što je moja onda je bolja solucija sopstveni prevoz) upravo zbog mogućnosti obilaženja više mesta. Najam kola je 45evra + gorivo na dan(manja kola sa klimom).
 
draganago:
Ja sam se vratila kolima iz Grčke 02.07. iz Sartija (Sitonija). I kad smo išli i kad smo se vraćali putovali smo noću. Iz Beogada smo krenuli u 23.00 i u Sarti stigli u 9.30. sa tri kraća odmora od po 15-20 min. U povratku isto tako. Što se tiče puta (a i sami zaključujete po vremenu putovanja) je odličan. Mali deo gde nema auto-puta kroz Makedoniju je podjednako dobar. Gužvu na putu kao i na granici nismo imali. Drumarina :( kod nas od 01.07 je sve ukupno 620 din. Kroz Makedoniju ukupno je oko 5evra(obavezno spremite sitne evriće da vam nebi uvaljivali denare).
Oznake na putu su sasvim korektne i nema šanse da se izgubie, zalutate ili skrenete sa puta. U Grčkoj pratite oznake većih gradova i njihovo obeležavanje je O.K. Prvo je naravno na grčkom a nekoliko metara i na englesko jeziku. Mi smo išli na drugi prst i nakon Soluna pratili oznake za Sitoniju i nije bilo nikakvih problema( ne ići starim putem na Poligiros!!!)
Pošto je malo mesto a mislim da je tako u svim gradićima na obalama ne plaća se parking. Gorivo je (nafta) 0,94 evra.Moje mišljenje je bolje ići sopstvenim prevozom(jer kad sve stavite na papir izađe odprilike isto novca i kad idete organizovano, ako je još četvoročlana porodica kao što je moja onda je bolja solucija sopstveni prevoz) upravo zbog mogućnosti obilaženja više mesta. Najam kola je 45evra + gorivo na dan(manja kola sa klimom).
Istina-tako je ! :razz:
 
Upravo se vratili sa Halkidikija. Novi Sad - solun 8 sati!! Sa sve stajanjima uz put.
Put je savrsen, na granici smo proveli sve ukupno 2 minuta. Puno brze i lakse nego do CG.
Pre 2-3 nedelje je izasao SAT magazin sa veoma detaljnim opisom celog puta i mogu reci da nam je bio od neprocenjive vrednosti. Ako mozes to da nabavis ne treba ti vise niko nista reci.
Sto se tice Grka i njihove voznje to je vec posebna prica. Vozi se jako brzo i ludo ali manje-vise kulturno.
 
gudajoka:
Upravo se vratili sa Halkidikija. Novi Sad - solun 8 sati!! Sa sve stajanjima uz put.
Put je savrsen, na granici smo proveli sve ukupno 2 minuta. Puno brze i lakse nego do CG.
Pre 2-3 nedelje je izasao SAT magazin sa veoma detaljnim opisom celog puta i mogu reci da nam je bio od neprocenjive vrednosti. Ako mozes to da nabavis ne treba ti vise niko nista reci.
Sto se tice Grka i njihove voznje to je vec posebna prica. Vozi se jako brzo i ludo ali manje-vise kulturno.
Sve je tacno !
 
za gudajoku
Jel moze par informacija u vezi puta do Halkidikija
Koliko su putarine?
Kako je na granicama, jel pretresaju stvari?
Gde si bio u Halkidikiju posto ja idem u Hanioti 31.07
Kakva je situacija sa parkiranjem u samom mestu i jel bezbedno za kola?
Ako se jos neceg setim pitacu :)
 
Ako se neko vratio sa Krfa kolima bilo bi lepo da javi kako je išao i kakav je put, posebno me interesuje ovo odvajanje za novi put koje skretanje, gde i posle penjanje na metsovo, odvajanje novog od starog puta kao i posle Ioanine, hvala
 
bojjanm:
za gudajoku
Jel moze par informacija u vezi puta do Halkidikija
Koliko su putarine?
Kako je na granicama, jel pretresaju stvari?
Gde si bio u Halkidikiju posto ja idem u Hanioti 31.07
Kakva je situacija sa parkiranjem u samom mestu i jel bezbedno za kola?
Ako se jos neceg setim pitacu :)

Posto su kod nas putarine poskupele, ne mogu ti pomoci. Kroz Makedoniju 1 EUR + 1.5 EUR + 1 EUR (3 naplatne rampe) U Grckoj mislim da je bila jedna od 2 EUR. Spremi gvozdene EUR. Na granici kao sto rekoh sve ukupno 2 min, nije nas niko ni pogledao mogli smo preneti sta smo hteli. Istina mi smo usli u Grcku rano ujutru a u povratku kasno nocu kad bas i nije prometno.
Put je odlican samo ides pravo, dok ne stignes do Soluna. E tu treba dobro pratiti putokaze jer u guzvi i brzoj voznji treba i potrefiti da skrenes gde treba. Mi smo se tu malo pogubili.
Bili smo u Gerakiniju na Sitoniji sto bas i nije jako poznato mesto ali smo puno obilazili po Halkidikiju. U Haniotiju smo bili jedno vece i jedva smo nasli parking. Poprilicno je guzva na u centru pa treba ubosti prazno mesto. Pretpostavljam da nece biti problem da se parkira ispred apartmana gde ste smesteni ako su malo van centra. O bezbednosti kola nismo nikad ni razmisljali, uglavnom su bila na hotelskom parkingu. A i nismo nikada culi da se nekome nesto desilo.
 
draganago:
Ja sam se vratila kolima iz Grčke 02.07. iz Sartija (Sitonija). I kad smo išli i kad smo se vraćali putovali smo noću. Iz Beogada smo krenuli u 23.00 i u Sarti stigli u 9.30. sa tri kraća odmora od po 15-20 min. U povratku isto tako. Što se tiče puta (a i sami zaključujete po vremenu putovanja) je odličan. Mali deo gde nema auto-puta kroz Makedoniju je podjednako dobar. Gužvu na putu kao i na granici nismo imali. Drumarina :( kod nas od 01.07 je sve ukupno 620 din. Kroz Makedoniju ukupno je oko 5evra(obavezno spremite sitne evriće da vam nebi uvaljivali denare).
Oznake na putu su sasvim korektne i nema šanse da se izgubie, zalutate ili skrenete sa puta. U Grčkoj pratite oznake većih gradova i njihovo obeležavanje je O.K. Prvo je naravno na grčkom a nekoliko metara i na englesko jeziku. Mi smo išli na drugi prst i nakon Soluna pratili oznake za Sitoniju i nije bilo nikakvih problema( ne ići starim putem na Poligiros!!!)
Pošto je malo mesto a mislim da je tako u svim gradićima na obalama ne plaća se parking. Gorivo je (nafta) 0,94 evra.Moje mišljenje je bolje ići sopstvenim prevozom(jer kad sve stavite na papir izađe odprilike isto novca i kad idete organizovano, ako je još četvoročlana porodica kao što je moja onda je bolja solucija sopstveni prevoz) upravo zbog mogućnosti obilaženja više mesta. Najam kola je 45evra + gorivo na dan(manja kola sa klimom).
Dakle,ne ici preko Poygirosa!I mi idemo do Sitonije.Reci mi,da li postoji putokaz pre Soluna i sta pise(Sitonija ili neko mesto)jer mi nebismo prolazili kroz Solun.Verovatno ste silazili pored mora do Nea Moudanie...ili drucije.Molim te,opisi mi taj deo puta :D
 
Vesna Ks:
Dakle,ne ici preko Poygirosa!I mi idemo do Sitonije.Reci mi,da li postoji putokaz pre Soluna i sta pise(Sitonija ili neko mesto)jer mi nebismo prolazili kroz Solun.Verovatno ste silazili pored mora do Nea Moudanie...ili drucije.Molim te,opisi mi taj deo puta :D


Pishe izlaz za Halkidiki, ne ulazi se u Solun i ide se nekim njihovim obilaznim (ring) putem pa tu pratis koji je izlaz za Halkidiki.
Kao sto rece devojka, kod Nea Moudanie se odvajas za Kasandru.
 
Dakle, dragi formasi, narocito oni koji su putovali sopstvenim prevozom za Grcku, da li mozete da podelite svoja iskustva sa nama koji planiramo da isti koristimo ovog leta.
Cula sam da na granici umeju da pretresu vozilo i da su veoma rigorozni.
Stoga me zanima sta je to sto se mora znati i posedovati u kolima, a sto je neohodno prema grckim zakonima. Ne bih volela da me zbog necega sto nemam u kolima, a prema njihovim zvanicnim i nezvanicnim zakonima moram imati, zaustave i maltretiraju. A i ne placaju mi se kazne vec na ulazu u Grcku, jer cu kao i svi mi, verujem, imati ogranicena sredstva za ovo letovanje.
Hvala unapred!
 
Ja veoma cesto putujem u Grcku i to iskljucivo u sopstvenoj reziji (citaj - kolima)

Nema potrebe za brigom u vezi pretresanja. Za sve ove godine, nijednom me nisu pretresli ni na ulasku ni na izlasku.
Nisu ni malo rigorozni, cak se uvek pitam kako znaju da nisam preneo malu atomsku bombu u gepeku. Makedonci i nasi mi vise manje rutinski pregledaju gepek, Grci mi jos nisu trazili da otvorim sve ove godine. Ne kazem da ne traze, ali eto, meni nisu. Cak njihovi carinici sede u kucici kao milicija, dodjes do njih poturis pasos kroz prozorce a oni zviznu pecat. Dakle veoma cesto i ne izlaze odande.
U kolima treba da imas onu sljastecu jaknicu koju bi trebalo da stavis ako se zaustavis na putu iz nekog razloga, mada jos nisam video da neko koristi, mislim da treba i protivpozarni aparat.
Treba ti obavezno i medjunarodna vozacka

Sto se kazni tice, mala je verovatnoca da ces nesto platiti. Mene su u blizini Lamie uhvatili na 200km/h i nisam nista platio, naravno bio sam iskritikovan i savetovan da se vise ne zezam tako ali su mi na kraju pozeleli sretan put i dobar prvod u grckoj. alergicni su na telefoniranje za vreme voznje i nevezivanje pojasa.

Ako vozis autoputem u Grckoj, a zelis malo brze da vozis od dozvoljenog,moj ti je savet da sto vise vozis krajnom levom trakom, pazeci naravno na one pozadi koji jos brze voze. Razlog je sto sam primetio godinama vec, da ako i ima radarska kontrola, veoma cesto one sa leve trake ne diraju, vec one koji se zateknu na desnoj traci, valjda je veci rizik naglo zaustavljati nekoga koji siba levom trakom, da ne napravi belaj...
Inace ja auto putem vozim otprilike 150 putna brzina, tako da je zgodno ako i primetim patrolu lako smanjim na za njih sasvim prihvatljivih 130 pa posle opet dalje po starom. Putevi su im dobri, cak i ako nisu autoputevi.
Zanimljivost je recimo kad zapocne obican put, dakle ne autoput. Skori svuda imaju dve normalne trake ali i po jedna traka sa strane koja bi licila na nesto kao zaustavna traka, mada nema tu funkciju. E sad, najcesce ce te neko od pozadi "pritisnuti" da ga propustis, smatrajuci da treba da iskoristis tu desnu "trakicu". Onda te preteknu. Obrati paznju kako ih propustas, jer se desi da neko na celu kolone iza tebe trazi da ga propustis, ti to uradis, pri cemu smanjis brzinu a onda cela kolona iza njgea, ukljucujuci i kamoione tegljace, zaprezna kola i biciklisti naglo pocinju da koriste to sto si se pomerio za ona prva kola i pocinje kompletna kolona da te ptretice, ne dajuci ti prolaz na normalnu traku. A onda po Marfijevom zakonu, naidje suzenje, neki mostic i ti moras cak da stanes! Bude dosta frustrirajuce ali eto, tek mali savet :)

Inace, do sada su me samo 2-3 puta zaustavili, od toga jednom specijalci neposredno posle ulaska u Grcku ali samo kao rutinska kontrola, nevezano za saobracaj.

Uzivaj i ne brini.
Nadam se da imas klimu u kolima, u suprotnom ce biti jako vruce. Otvoren prozor ne pomaze jer ulazi maltene vruc vazduh spolja. Meni je jedne godine na starim kolima cak prokuvao akumulator od vrucine.

Sto se tice benzina, ako koristis bezolovni, obavezno sipaj V100 super-racing bezolovni od 100 oktana, na Shell pumpama, auto se preporodi, Jeste malo skuplji od drugih ali vredi svakog centa.

Za 10 dana idem opet dole pa cu javiti ako ima stogod sto nisam naveo.
 
Ocu i jaaaaaaaaaa u Grcku!!!!!!!!!!!!! Trenutno sam u Ceskoj igram ovde rukomet i sad smo u finalu play off-a,pa cekam da uzmemo zlatnu medalju i krajem maja idem kuci a onda sredjujem vizu za Grcku i idem na Krit jer je tamo najbolje za odmor i uzivanjeeeee.Prosle godine sam bila tamo 10 meseci igrala sam rukomet i uzivala!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jedva cekam da idem ponovooooo!!!! Zelim svima lep provod ovog leta a nadam se da cu se i ja lepo provesti!!!!! kissic!
 
Nas unazad dve, tri godine niko nije ni pogledao na granici. Cak smo imali srece da nema ni guzve. Mi ili eventualno jos jedna kola ispred nas. Valjda smo naboli pravo vreme. Rano izjutra.
Znam da su se neki prijatelji zalili da su redovi bili i po par kilometara.

Na Kritu cak nismo ni videli policiju, mozda jednom. Niko nikom ne svira, ljudi opusteni, niko nikog ne psuje, ne mlati rukama. Ima nesto carobno u tom Kritu. :)
 
Možeš pun gepek ako smeš jer te 99 % neće terati da ga otvoriš.3 puta sam kolima bio dole na letovanju i nijednom nisam otvarao gepek pa sam se pitao čemu tolika rigoroznost kod viza kada mogu konja prošvercovati u gepeku.Na granici sam uvek bio oko 5 ujutru i nikada nije bilo gužve i sem pasoša i zelenog kartona druga dokumenta ili oprema mi nije tražena.
 
jerotije:
codemaker, posto cesto putujes kolima reci mi koliko smes cigareta da uneses po osobi-ako znas ? Cuo sam da po dva boksa po osobi moze. Idem sa 2 dece. Da kazem da su deca strastveni pusaci.......
U principu, jedan stek i jedno alkoholno pitje.
U praksi, to se svodi na normalnu kolicinu koja ti je potrebna. Konkretno, kao sto rekoh, mene nikad nisu pretresali, ali dok sam pusio (za 20 dana mi treba 6 stekova :( ) , jedan stek ostavim u kolima na vidnom mestu, drugi u razne kutijice po kolima, jedna stek po dzepovima, jedna stek u jendom koferu a drugi u drugom.. Nema problema, jos ako neko ko ne pusi ide sa tobom, koristi i njegovo pravo, njegove dzepove i... :) To sto su deca, nema veze, pise "po glavi putnika" - kraj price...
medjutim nemoj o tome uopste brinuti, najmanji problem je koji stek cigareta vise, normalni su ljudi, znaju da ne nosis da preprodajes ta dva-tri steka..

Sad vise ne pussim pa nemam tih problema :)
 

Back
Top