Kratkovidost kod dece

maps

Početnik
Poruka
31
Imam cerku od 3,5 god ustanovili smo da je kratkovida. Ima dioptriju -6 i -10. Doktorka nam je rekla da se radi o myopiji. Zanima me da li moze dioptrija da se smanji naocarima posto je ona jos u razvoju, ako ne kako se radi operacija kod male dece ili sa laserom?
Molim vas pisite ako imate slicna iskustva!!!!!
 
maps:
Imam cerku od 3,5 god ustanovili smo da je kratkovida. Ima dioptriju -6 i -10. Doktorka nam je rekla da se radi o myopiji. Zanima me da li moze dioptrija da se smanji naocarima posto je ona jos u razvoju, ako ne kako se radi operacija kod male dece ili sa laserom?
Molim vas pisite ako imate slicna iskustva!!!!!

Kratkovidost može biti smanjena, ali i može i da nestane u toku puberteta, kao što postoji mogućnost da se miopija pojavi kod dece uzrastra od 12 do 18.godina.
Potrebno je redovno nošenje naočara, zavisi i od visine dioptrije u kom stepenu će se vid poboljšati.
Kod laserske operacije smanjivanja dioptrije postoji verovatnoća povratka miopije i to u većem obimu nego pre operacije. Gotovo je uvek tako, tu se radi samo o zatezanju očnog živca, koje posle nekog vremena popusti.... Njavažnije kod oka, nije da li neko ima miopiju ili ne, važno je da oko, očno dno bude zdravo.
Za sve što vas zanima, konsultujte se sa oftalmolozima na Očnoj klinici u Beogradu.
Tamo zaista radi tim odličnih lekara..
 
Pubertet je presudan.
Moja sestra je prestala da nosi nočare negde sa 15 godina, ja sam počeo da nosim sa 18, na maturi sam prvi put u životu nosio naočare. Jedan moj drugar je od detinjstva imao -3 na oba oka, sa 17 godina nije više imao potrebe za naočarima. Proverao sam ga, nema laži : )
 
Drago mi je čuti da ima i takvih slučajeva.
Samo da nisu bile one fore kad su htjeli da udaju kratkovidu snašu i stavili iglu na prag, pa kad su došli prosci ona reče sklonite iglu sa praga da se neko ne ubode, a kad mati spusti bokal sa vodom na sto ona poče vikati pis, pis
 
To je jedino dvoje ljudi za koje znam da su prestali da nose naočare ( i sočiva)...sigurno.
Sad, možda bi ovde lekari mogli da nam objasne do kog uzrasta se razvija oko, uticaj puberteta, mislim da se to "ne uči" samo na specijalizaciji za oftalmologiju...
 
Evo sa elikisirovog sajta:
Može li neka "greška" u vidu sama da prodje – s rastom i razvojem?
Pri rodjenju je svako oko dalekovido. To se zatim menja tokom rasta očne jabučice. Ovaj rast završava se kada se dostigne takozvani "normalan vid" – oko 6. do 9. godine života. Kod nekih osoba se taj proces već ranije koči, tako da je očna jabučica nedovoljno izrasla i ostala suviše kratko, pa je otuda i oko dalekovido. Kod drugih, opet, oko i dalje raste i na taj način se stvara kratkovidost. To, nadalje, znači da šestogodišnje dalekovido dete kasnije, s rastom čitavog organizma, pa i oka, može da bude dalekovido u manjem stepenu, ali ce se kod kratkovidog deteta stepen kratkovidosti rastom povećati. Ranije se verovalo da se kratkovidost može zaustaviti nošenjem naočara ili sočiva. To, na žalost, nije dokazano. Jedini način sprečavanja daljeg rasta očne jabučice (a time i preveniranja drugih komplikacija) je operativni zahvat – skleroplastika.
 
Ako je očna jabučica manja (od normalne, uobičajene veličine), postoji dalekovidost.
Sprečavanje rasta očne jabućice moguće je operacijom, dakle to je preventiva protiv rasta dioptrije.
Ja ne znam nikoga ko je radio skleroplastiku, ali poznajem ljude koji su išli na lasersku operaciju smanjivanja dioptrije. Jedno vreme im je bilo ok., a onda se kratkovidost vratila i još je pogoršana..npr. sa -5 na -7.
 
Imam cerku od 3,5 god ustanovili smo da je kratkovida. Ima dioptriju -6 i -10. Doktorka nam je rekla da se radi o myopiji. Zanima me da li moze dioptrija da se smanji naocarima posto je ona jos u razvoju, ako ne kako se radi operacija kod male dece ili sa laserom?
Molim vas pisite ako imate slicna iskustva!!!!!
Postovani kako vam je cerka, imamo slican problem sa detetom, pa nas zanima vase iskuatvo.


Srdacan pozdrav
 
Postovani kako vam je cerka, imamo slican problem sa detetom, pa nas zanima vase iskuatvo.


Srdacan pozdrav
Doktorka nam je rekla da se radi o myopiji.
Ova je myopia samo latinska rec za kratkovidost.
Saveti lekara su da deca sto cesce izlaze napolje i da budu napolju
barem 2,3 sata dnevno, a naocare su obavezne, tu nema drugog
izbora i pomoci.
 

Back
Top