~ FANTASTICNI ~ citati

Autostoperski vodič kroz Galaksiju ima da izjavi nekoliko stvari u vezi sa peškirima.
... da ga omotate oko usta da biste se sačuvali od otrovnih isparenja ili oko glave da izbegnete pogled proždrljivih buljoustih zveri Traala (to su tako očajno glupe životinje da misle da ne mogu da vas vide ako vi ne možete videti njih - tupe kao ćuskija, ali vrlo, vrlo proždrljive)...
 
"Šta god se desi, desi se.
Šta god, prilikom dešavanja, uzrokuje da se desi nešto drugo, uzrokuje da se desi nešto drugo.
Šta god, prilikom dešavanja, uzrokuje da se ono samo ponovo desi, samo se ponovo desi.
Sve to, međutim, ne dešava se obavezno hronološkim redosledom."
Daglas Adams,nekoliko knjiga iz serije "Vodicha".
 
Ovo nadjoh na nekoj staroj temi pa rekoh da kopiram:
Shta su poznati pisci sf,f,h rekli o sf-u:
Isak Asimov
Moderna naučna fantastika je jedina literarna forma koja dosledno razmatra prirodu promena s kojima se susrećemo, njihove moguće posledice i moguća rešenja.

Gregori Benford
SF je kontrolisan način razmišljanja i maštanja o budućnosti. Noćne more i vizije, uvek uokvirene jedva mogućim.

Rej Bredberi
Naučna fantastika je, u stvari, sociološka studija o budućnosti, o stvarima za koje pisac misli da će se dogoditi, sabirući 2 i 2.

Džon V. Kempbel Mlađi
Glavna razlika između fantazije i naučne fantastike je što naučna fantastika koristi jedan ili veoma, veoma mali broj novih postulata i razvija strogo dosledne logičke posledice tih ograničenih postulata. Suština fantazije je: "Važi samo jedno pravilo - izmisli novo pravilo kad god ti ono zatreba!". Osnovno pravilo SF-a je: "Postavi osnovno pravilo i razvijaj njegove dosledne, logičke posledice.

Robert Hajnlajn
...definicija skoro cele naučne fantastike mogla bi biti: realistična spekulacija o mogućim budućim događajima, čvrsto zasnovana na adekvatnom poznavanju stvarnog sveta, prošlog i sadašnjeg, i na potpunom razumevanju prirode i značaja naučnog metoda.

Frederik Pol
Budućnost opisana u SF priči trebala bi biti u stvarnosti moguća, ili bar verovatna. To znači da bi pisac trebalo da uveri čitaoca (i sebe) da bi čuda koje opisuje stvarno mogla postati stvarna.

Darko Suvin
SF bi trebala biti definisana kao izmišljena priča ... koja je (1) radikalno ili bar značajno različita od empirijskog mesta, vremena ili likova "mimičkih" ili "naturalističkih" fikcija, ali se ipak, ... (2) istovremeno doživljava kao ne nemoguća u okviru kognitivnih (kosmoloških i antropoloških) normi piščeve epohe.
 
"Svet počiva na četiri oslonca...Na učenju mudrog, na pravičnosti velikog, na molitvama neporočnoga i na vrlini hrabroga. Ali sve to ne vredi ništa bez vladaoca koji poznaje veštinu vladanja!"
Chasna Majka,Dina,Frank Herbert.
 
To su blede smrti koje ljudi
pogrešno nazivaju svojim životima:
jer svi mirisi zelenih stvari koje rastu,
svaki dah je samo ispuštanje daha groba.
Tela se trzaju poput leševa-marioneta,
a pakao se šeta smejući se...

Kob poglavara kletnika (letopisi tomasa kovenanta, nevernika)
 
Nedavno, nedaleko odavde, jedna starija žena i njena odrasla kćer, obe po sopstvenom opisu 'dobre hrišćanke', ispekle su unuka, odnosno sina, u rerni kako bi isterale napolje demone zbog kojih je uveče plakao.

Pesma boginje Kali (simons den)
 
osranjeosranjeosranjeosranjeosranjeosranje, sad sam sigurno gotov
rinsvind
prachet

nije bitno da li mozes da izvedes magiju, vazno je da ljudi veruju u to
baka vedervaks
prachet

slusaj me sad dobro, kuce se pale, a zene se....
varvarin
prachet

nije bitno da li si car ili cistac, na kraju uvek po tebe dodje kosac
smrt
bill i ted

flash, flash i love you, but we have only 14 hours to save the earth
flash
queen

ako nesto moze da podje naopako, poci ce naopako
marfy

i'll be back
zar je potrebno reci:)
 
O nečitanju naučne fantastike

"Ljudi koji je ne čitaju, pa čak i neki od onih koji je pišu, vole da podrazumevaju ili da se pretvaraju kako zamisli upotrebljene u naučnoj fantastici potiču sve iz podrobnog poznavanja nebeske mehanike i kvantne teorije, i da su, zato, razumljive samo onim čitaocima koji rade za NASA i znaju da programiraju svoj video-rikorder da sam snimi nešto kad oni nisu kod kuće. Ovo uobraženje omogućuje piscima da se osećaju nadmoćno, ali 'nečitaocima' pruža izgovor. Ja ovo naprosto ne razumem, cvile oni, i nalaze utočište u dubokim, udobnim, anaerobnim pećinama tehnofobije. Ne vredi njima govoriti da je i među piscima naučne fantastike vrlo mali broj onih koji razumeju 'to'. I mi, u najvećem broju slučajeva, nađemo na video-kaseti epizodu serije 'Volim Lusi' i polovinu nekog rvačkog meča, kad smo hteli da nam rikodrer snimi 'Remek-dela pozorišta'. Većina naučnih zamisli u naučnoj fantastici potpuno je dostupna i prihvatljiva svakome ko je uspeo da položi šesti razred osnovne škole; osim toga, niko vas neće ispitati kad završite knjigu. To 'nešto', zvano naučna fantastika, ipak nije prerušeni priručnik za inženjerstvo. Niti zbirka pronalazaka nekog matematičkog Sotone - 'problem-priča'. Sastoji se od običnih, prosto-naprosto, priča. To je književnost, ona obrađuje izvesne teme zato što u njima nalazi nešto zanimljivo, neku lepotu, ili vezu sa ljudskim stanjem na ovom svetu. Čak i u trapavom i netačnom nazivu 'naučna fantastika', reč 'naučna' je pridev, dakle ona je modifikator, što znači: u službi je imenice 'fantastika'........."

Ursula Le Gvin: Uvod u roman "Ribar Unutrasnjeg Mora"
 
"Čak i u trapavom i netačnom nazivu 'naučna fantastika', reč 'naučna' je pridev..."
Eto zašto mi Ursula-mušmula nije drag pisac.Za razumevanje "prave" SF ipak je potrebno barem biti upoznat sa novim dostignućima i hipotezama.
Zato većina ljudi ne čita SF, ne prate nauku i novosti oko nje, pa se nađu u potpuno nepoznatom svetu kada i nešto uzmu da prelistaju.
 
Upravo o tome se radi, neko je rekao da se SF bavi današnjim ljudima u mogućim budućim/prošlim situacijama.S obzirom da danas te situacije nisu moguće SF nam omogućava da preispitamo i spoznamo sebe (čak i kao vrstu a ne samo pojedinačno) bolje nego književnost glavnog toka.
Ali da bi to bilo moguće mora se znati naučna pozadina, inače bi sve bila samo fantastika koja funkcioniše na nivou simbola.

edit: pošto si dao odgovor u kvizu, mogu da pomenem da je upravo Benford u Galaktičkoj seriji odličan primer toga.Prvo sam pročitao sve romane pa tek kasnije članak o informacionoj fizici po kojoj je Benford pisao te knjige.Tek tada mi je sve "leglo" gde treba, suvoparna fizika je u SF-u postala izvanredno uzbudljivo štivo.
Takođe opis razlika u funkcionisnju svesti ljudi i insekata (Kvat) lepo objašnjava neke naše probleme i bilo bi korisno da svi to imamo u vidu prilikom donošenja odluka u žuvotu i u međusobnoj komunikaciji.
 
HAL: I'm afraid. I'm afraid, Dave. Dave, my mind is going. I can feel it. I can feel it. My mind is going. There is no question about it. I can feel it. I can feel it. I can feel it. I'm a...fraid. Good afternoon, gentlemen. I am a HAL 9000 computer. I became operational at the H.A.L. plant in Urbana, Illinois on the 12th of January 1992. My instructor was Mr. Langley, and he taught me to sing a song. If you'd like to hear it I can sing it for you.
(Dave): Yes, I'd like to hear it, HAL. Sing it for me.
HAL: It's called "Daisy."
(sings while slowing down)
HAL: Daisy, Daisy, give me your answer do. I'm half crazy all for the love of you. It won't be a stylish marriage, I can't afford a carriage. But you'll look sweet upon the seat of a bicycle built for two.

"2001"
 
"There's only one way to hurt a man who's lost everything. Give him back something broken."

The Chronicles of Thomas Covenant, the Unbeliever by Stephen Donaldson - "The Wounded Land"



"Postoji samo jedan način da se povredi čovek koji je sve izgubio. Vratite mu nešto uništeno."

"Hronike Tomasa Kovenanta, Nevernika" od Stivena Donaldsona - "Ranjena Domaja"
 
"Šta ti znaš šta je to uvek. Govoriš 'uvek' meni, koji sam, zbog luckastih zadačića po vremenu na koje me neprekidno šalju vaši organski životni oblici, sada trideset sedam puta stariji od same Vaseljene? Biraj reči pažljivije!"
Marvin,Do vidjenja i hvala na svim ribama.Daglas Adams
 
In the place of a Dark Lord you would have a Queen! Not dark but beautiful and terrible as the Morn! Treacherous as the Seas! Stronger than the foundations of the Earth!

All shall love me and despair!

trebam li da kazem - Galadriel
 

Back
Top