Nikola Tesla

mislis, americkom naucniku, srpskog porekla....
blj....nazalost pitanje je da li bi njegovi pronalasci bili priznati da nije uzeo amer drzavljanstvo....
nego, cuo dam jednu zanimljivu teoriju da je tesla odgovoran za Tungusku (Tunguzijsku) :) ) eksploziju 1908....
naravno, to je budalastina, ali bilo mi je zanimljivo citati o tome :)
 
Као један од оних који су имали прилику да прочитају текстове из времена у коме је Тесла живео, већина америчких текстова описују га ко чудака, сањара, и односе се према њему са ниподаштавањем и исмејавањем.
Познато је да никада није био "теоретичар" и да су му идеје за проналаске, по његовом сопственом признању, долазиле у сну, дакле, не као резултат неког методички заснованог научног рада. Нисам сигуран, али мислим да чак није ни завршио факултет.
Пошто га својатају Хрвати, он је да би задовољио једне и друге, једном приликом изјавио да се подједнако поноси и српским пореклом и хрватском домовином.
 
e ovo za kastriranje tesko da se desilo :))

ali mu je ceo zivot bio u znaku broja 3...sve sto je radio, skupljao je bilo na neki nacin povezano za trojkom...3 pribora za jelo, 3 maramice, 3 salvete, 3 ovoga, 3 onoga...
imao je i par iskustava sa smrci, kada se davio i slicno...po njegovim recima neka od ovih iskustava su mu pomogle u daljem radu...procitati "The Strange Life of Nikola Tesla"
 
Opsesivno kompulsivan tip....Lud skroz ali fenomenalno je to iskoristio...I da, rodili smo se istog dana!!!
Ali ja nazalost nisam toliko luda....Shta bi Astral na ovo rekao s obzirom da sam u vrlo slichnoj struci...
 
aliot5:
Neke zanimljivosti o njemu:spavao je smo 4 sata u toku dana;sam je sebe kastrirao;ziveo je u hotelu i naravno CEO svoj zivot posvetio radu(i te kakvom radu)
nije tacno da je spavao samo 4 sata dnevno,vec je dane delio na po 4 sata,odnosno,4 sata je spavao,pa 4 radio,pa opet 4 spavao,.....itd I jos nesto,nije uvek ziveo u hotelu,vec samo pred kraj zivota,odnosno posto se zapalila kuca u kojoj je ziveo,ili tacnije laboratorija koja je bila u sklopu te kuce
 
Srednju skolu je isao u Gospicu i Karlovcu, a na fakultet u Gracu i Pragu! Nije zavrsio fakultet, na prvoj godini je imao sve 10 a u drugoj se opijao i kockao. Inace odlicno je igrao poker a bio je i prvi na nekom turniru u bilijaru. Napustio je fakultet i radio nesto kao tehnicki crtac u Pragu a kasnije otisao za Ameriku i tamo kopao kanale dok se nije zaposlio kod Edisona u odrzavanju lucne rasvete. Kasnije je napustio Edisona kad se ovaj usprotivio naizmenicnoj struji i tad je poceo tzv.rat struja. Pobedio je Edisona kada je dobio posao da osvetli sajam tehnike, jer je bio mnogo jevtiniji. Nudili su mu diplome raznih fakulteta ali ih je odbio. Ceo zivot je posvetio prenosu elektricne energije bezicnim putem, sto je i pokusao da ostvari tako sto je slagao nekog biznismena da ulozi novac u izradu prvog radija a pravio je toranj za prvi bezicni prenos e.energije, dok je radio vec imao napravljen. Plan mu je pokvario Markoni kad je patentirao radio. Inace poznato je da je imao oko 1000 objavljenih pronalazaka i neki smatraju jos toliko neobjavljenih. Medju kojima je i "dzepni dzin", uredjaj koji je sa 1kw snage mogao da srusi zgradu ili napravi potres u celom gradu a radio je na principu poklapanja frekvencija (rezonanciji). Takodje je pravio i loptaste munje koje su veoma retke i u prirodi, a on ih je kako neki tvrde drzao u ruci jer je bio toliki napon da je strujao po povrsini tela i tako ga nije ubio. Imao je starijeg brata koji je po njemu bio mnogo pametniji ali ga je ubio konj dok je jos bio mlad. Ako nekoga interesuje nesto posebno o Tesli, mozda znam. Procitao sam dosta knjiga o njemu jer me je zanimalo a rodio se 15km od mesta odakle ja poticem pa mi je i duznost da znam ponesto o njemu.
 
zmajodbraj:
Као један од оних који су имали прилику да прочитају текстове из времена у коме је Тесла живео, већина америчких текстова описују га ко чудака, сањара, и односе се према њему са ниподаштавањем и исмејавањем.
Познато је да никада није био "теоретичар" и да су му идеје за проналаске, по његовом сопственом признању, долазиле у сну, дакле, не као резултат неког методички заснованог научног рада. Нисам сигуран, али мислим да чак није ни завршио факултет.
Пошто га својатају Хрвати, он је да би задовољио једне и друге, једном приликом изјавио да се подједнако поноси и српским пореклом и хрватском домовином.

Pre svega to je glupost iz logicnog razoga sto tada nije postojala Hrvatska, vec je mogao samo reci da se ponosi na Austrougarsku domovinu sto takodje nije tacno!
Sve sto vas interesuje o njemu a pritom je sigurno istina mozete naci u muzeju Nikole Tesle u njegovim pismima i uveriti se u , za jednog naucnika neverovatni, nivo osecanja nacionalne pripadnosti! Inace su ta pisma dugo i skrivana od javnosti, a sve za vreme komunizma kada je ova glupost i izmisljena! Zapravo, jedini kompromis koji je napravljen je napravila KPJ.
A to sto je osporavan ga upravo i svrstava u drustvo najvecih genija!
 
MadonnaGirl:
Sta mislite i sta znate o najvecem srpskom naucniku svih vremena?Ovde mozete slobodno diskutovati , i pisati bilo sta o njemu!Enjoy :-D

Jedna od njegovih misli budi u meni posebna osecanja, kada je rekao: "Nemojte suditi po oskudnosti vasih reci o dubini mojih osecanja, ja imam velike ideje i ako ih ostvarim, bice to velika sreca za covecanstvo". Tesla je genije. O Tesli puno toga bi se imalo pricati...i pricati...
 
Spock:
Opsesivno kompulsivan tip....Lud skroz ali fenomenalno je to iskoristio...I da, rodili smo se istog dana!!!
Ali ja nazalost nisam toliko luda....Shta bi Astral na ovo rekao s obzirom da sam u vrlo slichnoj struci...
Jeste, ali sa totalno drugacijim rasporedom planeta. Inace, kamo srece da se pojavi jos jedan Tesla.
 
Obersturmfuehrer:
e ovo za kastriranje tesko da se desilo :))

ali mu je ceo zivot bio u znaku broja 3...sve sto je radio, skupljao je bilo na neki nacin povezano za trojkom...3 pribora za jelo, 3 maramice, 3 salvete, 3 ovoga, 3 onoga...
imao je i par iskustava sa smrci, kada se davio i slicno...po njegovim recima neka od ovih iskustava su mu pomogle u daljem radu...procitati "The Strange Life of Nikola Tesla"

imao je sve po 3 zato sto 3 oznacava SVETO TROJSTVO, Nikola Tesla je bio veoma pobozan covek, otac mu je bio svesteno lice, znaci tri kao: "U ime Oca i sina i svetoga duha". Pozdrav
 
Kako sam citao i cuo, Nikola Tesla je 15 min. spavao i 15 min bio budan, sa cetrim ponavljanjem, da bi imao sto vise vremena za rad!!!! A pred kraj svog zivota hteo je da napravi neko oruzje za bivsu SFRJ, a kada su drugi culi za to, dobio je nadimak " LUDI STARAC "
 
joca111:
Pre svega to je glupost iz logicnog razoga sto tada nije postojala Hrvatska, vec je mogao samo reci da se ponosi na Austrougarsku domovinu sto takodje nije tacno!

samo da se osvrnem na ovo...
da li to znaci da kada se Srbija zvala Otomansko cartsvo, da nije bilo Srba?
 
Obersturmfuehrer:
samo da se osvrnem na ovo...
da li to znaci da kada se Srbija zvala Otomansko cartsvo, da nije bilo Srba?

On je svakako mogao reci , na primer, da je ponosan na hrvatske sugradjane i to bi bilo potpuno u redu ( a verovatno je to i pricao ,sa obzirom na njegove izjave o Jugoslovenima, mada ne verujem da se taj stav provlacio i 1941-1943. godine sa obzirom na miniranje njegove kuce). Samim tim ja ne poricem postojanje Hrvata u to vreme, kao ni Srba u Otomanskom carstvu, vec poricem postojanje drzave, otadzbine Hrvatske. To je kao kada bi covek rodjen u Kragujevcu rekao da je ponosan na Sumadinsku otadzbinu!
 

Back
Top