Prava kućnih ljubimaca!?

Mislim da je to ok u slucaju da nema drugog izlaza.
Recimo moj macor je sterilisan jer ne smem da ga pustam napolje jer se nece ziv vratiti.
Pas mi nije sterilisan iako bi mozda trebalo jer ima displaziju kukova, ali ne pravi scene kad je neka zenka u teranju pa zato ne mora.
 
Smatram da stav da je kastriranje/sterilizacija zapravo krsenje prava zivotinja pokazatelj odsustva bilo kakve racionalnosti u razmisljanju o datoj problematici.
Kastriranjem/sterilizacijom zivotinjama se zapravo omogu'ava kvalitetniji zivot u okruzenju koje namece covek. Svidelo se nama to ili ne, prosla su vremena copora pasa koji slobodno jurcaju sumama i dolinama. One su zamenjene gradovima, betonom, stanovima i velikim brojem ljudi. Ostaviti zivotinju nesterilisanu/nekastriranu je u mnogim slucajevima neodgovorno i sadisticki, jer je neizvodljivo ispunjavanje njenog instinkta za parenjem.
Bez izuzetka su neodgovrniji oni vlasnici koji ne kastriraju/sterilisu nego oni koji to cine. Mnogo je slucajeva iz grupe ovih prvih (naravno, ne svi, ponavljam- mnogo ih je) koji neplanski, neorganizovano i masovno dozovljavaju svojim zivotinjama da produkuju legla, a kasnije ne znaju sta ce sa mladuncima pa ih bacaju, pstaju na ulice i sl. Iz ove druge grupe, tj. medju vlasnicima koji se odluce na kastraciju/sterilizaciju zivotinje za sada nisam upoznala nikoga ko je imao zapustenog ljubimca. Opredeljivanje na tu vrstu operacije pokazuje jedan napredan, razuman odnos prema zivotinjama, koji prevazilazi infantilna shvatanja o slobodama i pravima zivotinja.
I ja volim zivotinje i prirodu, ali mi je vrlo jasno da u gradskim uslovima nema govora o prirodnom zivotu pasa. Tako sto sam sterilisala svoju pudlu spasla sam je agonije dva puta godisnje, kada bi zelela da se pari a ne moze. Istrpela je bol zarastanja rane oko nedelju dana, i sad nema pojma sta joj se desilo, ne oseca se neostvarenom kao kuja i majka, vec je debela i zadovoljna. :-)
 
Ne mogu da kazem odredjeno da treba ili da ne treba. Nekako mi se cini da sve to zavisi od situacije kako finansijske tako i svake druge.
Recimo ako pas ima poremecaj koji ce preneti na sledece generacije potomaka, kao moj pas na primer, onda definitivno ne treba dozovoliti da ima potomstvo.Ali recimo da ga sterilisem dovela bi ga u situaciju koja je za njega gora - udebljao bi se i opteretio te nesrecne kukove, sto bi dovelo do toga da bi ga to svaki dan mucilo i bolelo, a takodje sam nasla na netu da muzjaci retrivera u proseku zive duze ako nisu sterilisani dok nasuprot tome zenke retrivera zive krace ako nisu sterilisane.
Ali eto druga prica vazi za pse koji zive na ulici, po parkicima i pored zgrada. Ako nisu sterilisani veca je sansa da nece doziveti svoju petu godinu, jer ako je zenka u pitanju kako se osteni tako se nadje neka budala da zove sintere (pa makar bilo i samo dve kuce), a kad je muzjak u pitanju on cesto nestaje u potrazi za zenkom i sve i svasta moze da mu se desi u tom slucaju, ukljucujuci i to da ga pokida neki pas jaci od njega.
Meni je zao kad pogledam te sterilisane lutalice, jer mi se cini da ih nista vise ne interesuje nekako samo sede i goje se, izgledaju mi kao da se smaraju najgore na svetu. Naravno da je to bolje nego da ih ljudi mlate i da posecuju kafileriju s vremena na vreme.Ali opet....sta da se radi kad je to trenutno jedino resenje.
 
Sad da ja pitam tebe, sta bi ti radio da imas muzjaka i zenku koji zive zajedno.? Moj slucaj je upravo to, imam muzjaka i zenku boxera koja je se porodila u januaru i dobila 8 malih, muku sam mucio dok sam im nasao dom koji je ok po mojim standarima, sad zamisli da ja i ona zajedno samnom prodje kroz to jos jednom u najboljem slucaju, a kamoli svake godine. Drugo sto vise puta se pari i radja gore je po zenku. Inace sad imam tri psa jel mi je ostala jedna zenkica i sta ja sad da radim da dozvolim da se cale pari sa cerkom ili da sterilisem zenku?
Kao sto vidis nije sve crno belo kao sto ti mislis.
 
Nemoj nikako da pustas oca da se pari sa cerkom jer ces u tom slucaju imati 8 defektnih stenaca,a ko ce ih onda uzeti. Ako neces da je sterilises odmah nadji joj muzjaka iz druge kuce, pa je ostavi tamo dok joj ne prodje teranje.
Mozda je bolje da sterilises muzjaka posto ce on i dalje moci da se pari ali logicno nece imati male. Ne znam zasto ljudi uvek hoce da pre sterilisu zenku kad je mnogo jednostavnije sterilisati muzjaka.
 
Zato kao sto je neko napisao kad sterilises muzjaka uzmes mu mnogo vise nego zenki, dok zenka nema toliko posledica kao muzjak. Muzjak koji je sterilisan je kao zombi dok zenka nije toliko, nije da nema posledica, ali izmedju dva zla biras ono manje.
 
Objasni mi malo blize to "kao zombi"?
Isper moje zgrade ima jedan pas koji sad ima 11 godina a sterilisan je kad je imao 8. On je vise aktivan od vecina pasa u kraju koji su mladji od njega. Samnom i Tedijem ide u setnje od po 2km dnevno a nekad i duze, i nista se ne umori vise od mog psa koji ima skoro 2 godine. Ceo svoj zivot juri automobile, pa i sad, i to trci 100 metara za autom koji ide 30kg/h. Za njega bi mogla sve da kazem samo ne da je kao zombi.
Zenke su te koje se ulenje i ne zele vise da mrdnu dalje od odredjene teritorije.
 

Back
Top