Ozren..........pobesneli Bosanac

Kill Bill

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
464
Šta se desi kad mirni i dostojanstveni bosanac izgubi razum?

By:
Ozren K.


Mirko pazi snajper!


Podnaslov: Otvoreno pismo deprimiranog Sarajlije narodima i narodnostima bivše Jugoslavije.

Draga braćo
Kako,zbog cega,ko,gdje i kada,s kim a protiv koga,na koliko nacina,i, na kraju, zasto,zasto,zasto....



RETRO

A ponekad ( ali samo ponekad) iz cista mira, izgubim razum. Vjerovatno posljedica rata. Akumulirani stres u tim se trenucima ispoljava kao nekontrolirani bijes. Nije ni cudo. Toliko smo granata prezivjeli, toliko jada dozivjeli da bi logicnije bilo da smo stalno poremeceni, a tek u ekstremnim situacijama- smireni & blazeni. Ali niko ne bira svoju sudbinu. Kad mi se desi napad, ne mogu vladati sobom. U tom uzvisenom stanju postajem intelektualno neuracunljiv, politicki neodgovoran, emocionalno neprepoznatljiv. Medicinski neutvrden.

Zato se unaprijed – jos dok sam pri zdravoj pameti – ogradujem od redova koji slijede. Pazite, ogradujem se. I izvinjavam svima koje cu- sto s razlogom ,a sto bez razloga- uvrijediti. Ali ovo treba napisati... nek cijeli svijet zna kako nam je u casovima tuge, kokuzluka i beznada...
Za moju muku krivi su mi drugi, a samo sebe imam da se iskalim na njemu. Sto se , za promjenu, ne bih malo iskalio na drugima, da barem na tren vide kako nam je zbog onoga sto su nam uradili? I nemoj poslije bilo ko da prigovara. Ovo je samo objektivan prikaz subjektivnog ludila, kao posljedice onoga sto nam se desilo u ratu. Mozete to nazvati i Sarajevskim sindromom,ako hocete, bas me briga. Evropa me drzala za ruke,dok me komsija klao, a susjed mu asistirao.I da znate, rekoncili...Opa,evo napada.Pazite,sad ce.Sad ce da me prihvati.Samo sto nije.Evo dolazi.Krecemo...


Dakle,
OTVORENO PISMO UVRIJEDENOG SARAJLIJE NARODIMA I NARODNOSTIMA BIVSE JUGOSLAVIJE

Horor. Bijesan sam na sve i svakoga. Uzas jedan kako sam bijesan. Svi su mi krivi i nigdje postenog naroda u nasoj okolini. Svi su nas izdali,prevarili,prodali. Da ne govorim sad o ovima sto su nas zaklali. O njima ovdje bez uspjeha trubimo vec deset godina. Nego mislim na ove civilizirane. Sta se sve moglo izbjeci da ste vi, bivsa braco, onda dorasli izazovu. I sami znate epilog rata u nekadasnjoj nam domovini. Epilog staje u jedan sumoran i bezadezan niz: stotine hiljada ubijenih, jedno milion protjeranih, mucenja silovanja,razaranja i sakacenja. Sve to mogli smo rjesiti mirnim putem, kao recimo Cesi i Slovaci, samo da je bilo dobre volje. Ali nije je bilo. Svako od vas je svojom malom nacionalnom sebicnoscu doprinio nasoj ukupnoj nesreci. I svako je od vas prosao bolje od nas, jedini koji su organizirali antiratne protestem dok su u vas bjesnili mitinzi.

Nisam do sada imao vremena da se bavim svojim gnjevom. Ali sada imam. Sad sam sistematski ogorcen.Analitican. Sad sam definitivno bijesan. Juce sam se sjetio kanistera u ratu i opasno se uznemirio. Necu vise da budem rekoncilijantan. Hocu da revitaliziram svoju bol. Hocu da njegujem svoju patnju.

Krenimo onda redom...
 
JUGOSLAVIJA,MOJA DEZELA:

Draga braco Slovenci, to sto ste vi uradili je cista izdaja.Ostavimo sad na stranu Ljubljansku banku, to je cista pljacka. Nego, o izdaji je rijec: znali ste da ce vase osamostaljenje kostati 200.000 nasih glava ( mi,kakvi smo, to nismo znali!), a ipak ste se otcjepili. Da ja znam da ce zbog mog odlaska stradati toliko ljudi kod vas, nikad ne bih otisao. A vi ste otisli. Bilo vam je tijesno u Jugoslaviji. A sad, kad je sve proslo ( mi poklani, zemlja razorena), sad cete biti prvi koji ce je rekonstruirati. Sad se to zove obnavljanje pokidanih veza. Vec ste krenuli u rekonstrukciju. Jer, Slovenija je vama potaman, ali je Merkatoru, Adriji, Lisci i Laskom pivu tijesno. Sad vam trebaju i Sarajevo, i Leskovac, i Zagreb, i Niksic. Ali cemo to organizirati tako da meni ,kad idem u Ljubljanu, trebaju viza i originalan poziv onog koji me zove, a vama, kada dolazite ovamo, ne treba nista. Samo pasos. To se onda u poslovnom svijetu zove obostrano uvazavanje partnera. A kako bi bilo da nas vise ne postujete, da nas prestanete uvazavati? Dovoljna je ravnopravnost.

MALA ZEMLJA ZA VELIKI UMOR:

Pa sta bi, braco Hrvati? Ko nas zavadi? Ne prepoznajete nas? Pa to smo mi, vase cvijece! Kad bih bar malo stida vidio, cini mi se da bi lakse bilo. Ali nista. Zar da Gojko Susak bude veci hrvat od Viktora Ivancica? Vi ste izmedu Ljerke Mintas – Hodak i Heni Erceg, birali Mintas- Hodakovu? Kakva grandiozna glupost. Punih deset godina drazi vam je Vladimir Seks od Predraga Lucica. Vesnu Pusic vrijedate gdje stignete, samo zato sto je kazala ono sto vam treba reci. Stipe Mesic vam je bio dobar dok je pricao viceve o Hercegovcima. A kad je priznao da su vase trupe napale Bosnu, 100.000 Hercegovaca okupiralo je Split da izrazi neslaganje. I sve vam je u ovom ratu bilo nedosljedno. Razaranje Dubrovnika je divljacki cin, a razaranje Mostara legitimna odbrana nacionalnih interesa. A kada su na Zagreb ispaljene one cetiri granate, napisali ste o tome deset ratnih romana. Jedanaesti u pripremi. Ali sve to zalud. Istinu o proslom ratu trazit ce u Feralu , ne u Vijesniku.

SRBIJA, U MAJKE JEDINA:

Pa kako vas nije stid, braco Srbijanci? Zaista, kako vas nije stid? Pa sta bi od onog hrabrog, ushicujuceg, prostodusnog naroda koji principe nikad nije zrtvovao radi interesa? Ali jeste zbog gluposti! Jeste li vi oni isti Srbi koji su spasavali Slovence u Drugom svjetskom ratu? Jeste li vi oni Srbi sto su se hrabro suprostavili i cetnicima i Njemicima? Jeste li? Jeste ili niste? Pogledajte se danas. Milosevica ste slavili,a Bogdana Bogdanovica otjerali. Za Seselja glasali, a Mirku Kovacu glavu razbili. Fasizam vas je razjeo, a proci ce jos deset godina dok priznate da je ikakvog fasizma i bilo tu. Unistili ste desetine gradova, jednu prosperitetnu zemlju, nekoliko naroda i stotine hiljada ljudskih sudbina. I niko makar jednu da kaze.Milosevica sad optuzujete sto nije kvalitetno vodio rat. Dakle, malo nas je pobio. Pa znate li vi uopce sta ste sve uradili protekle decenije? I hocete li to ikada saznati? Kad vam je NATO samo na 70 dana pokazao sta ste nama radili punih 1300, kukali ste kao da vam je za vratom ( za gradom) divlji Ratko Mladic,a ne pitomi Wesley Clark, koji svaki put kaze kad ce i sta gadati. ( da nam je bio jedan takav uljuden agresor 1992 godine, suhim zlatom bismo ga platili) Jos ste dobro prosli,sta ste zasluzili.
 
JOS SE NIJE OSAMOSTALILA, A KAD CE NE ZNAMO:

Pa gdje ce vam dusa, braco Crnogorci? Eto , to je sve sto vam mogu reci danas. I sta drugo bi, covjek mogao da vam kaze. Cojstvo i junastvo? Viste ste ukrali videorekordera nego sto ste izvezli Niksickih piva. Besprimjerni heroizam! Gace Tereze Kesovije su vas najslavniji trofej.
Sve ono sto smo mi govorili 1992. vi sada ponavljate 2001. Ali ste tada nas ubijali zbog onoga sto cete vi govoriti danas. I sad treba da predemo preko svega sto je bilo. Tu izvinjenje nije u funkciji oprosta i kajanja, nego lakseg sunjanja kroz istoriju. Sa Cetinja vila klice, oprosti nam Dubrovnice. Tesko. Iz Sarajeva Mujo vazi, oprost nix Haag vam je na snazi.
Malo ste zakasnili. Imali ste priliku da se razduzite kad i sav normalan svijet. Niste htjeli? Nepopravljiva greska. Sad bi bilo steta razdvajati dva oka.Neka ih u jednoj glavi.


KOSOVSKI BOZURI:


E, braco, braco. Draga braco Albanci. Pocesali se niste dok je nas tralo. Ma ni pocesali. A na kraju ste dobili ono sto je trebalo pripasti nama, i samo nama:izvornu i autenticnu vojnu intervenciju. Pa vam ni to ne bude dosta, nego onda krenete u teror nad Srbima, cisto onako da svijetu pokazete da vojno nije trebalo stititi Albance, nego Bosance. Ali zalud dokazi, oni jos nisu shvatili svu vrijednost dobre bosanske duse. Mi kad smo potpisali Dejton i rekli da pristajemo na mir, dosao je mir. Nasa rijec je besa. U vas je tek nakon vojne intervencije poceo rat. Pravi rat. A onaj G. Dabl Ju B. Opet iz toga nije izvukao pouku. Nego uzima vojnike nama, pa salje vama.


TAMO GDJE VJECNO SUNCE SJA:

A tu smo, braco Makedonci! Dosla maca na vratanca. Sjela koka na jajca. Prihajal djavo po svoje. Neka! Neka malo. Svakom njegovo. Deset godina nas medunarodna zajednica ubjeduje kako su Makedonci razumnim ponasanjem, i prije svega, mudrom politikom Kire Gligorova, izbjegli krvoprolice. Ko biva, mi smo ovdje krvarili samo zato sto nismo dovoljno mudri. Glupi i necivilizirani se kolju, a mudri i uljudeni dogovaraju. U tim pohvalama na vas racun postojala je i indirektna optuzba na nas. Pa sta onda sad bi? Zakazala poslovicna makedonska mudrost? Jel to nema vise Kire, pa vi odmah iskoristili da se malo pokoljete? Pa ne budite glupi. Nemojte ratovati! Rijesite mirno i dostojanstveno sve vase nesuglasice! Dajte malo mudrosti. Uzdignite se bar jednom iznad balkanske politike sile i pokazite sta moze diplomacija. Nemojte dozvoliti da zaracene strane odreduju slijed dogadaja. Uzmite stvar u svoje ruke. Organizirajte mirovne proteste i koncerte protiv rata. Nek vam djeca po asfaltu crtaju mirovne crteze. To garant pali. Razum ce pobjediti!

Gledam kako Albanci pucaju po slobodarskom Tetovu. Pa mi nesto tesko oko srca. Mozda je to zato sto se i danas sjecam kako se Tetovo prolamalo od protesta protiv masakriranja Sarajeva. Iz dana u dan, iz mjeseca u mjesec, iz godine u godinu. Tetovljani su nesebicno protestovali protiv srpskog izivljavanja nad nasim gradom. Pa je sad red da vratimo istom mjerom. Gromoglasnim protestom.
 
JUGONOSTALGICAR:

I na kraju jos samo jedna stvar: uprkos svim ovim neoborivim cinjenicama, oficijelno izjavljujem da je Jugoslavija najracionalniji ekonomsko- kulturni ovir za sve nas. Ne zbog nas, vidjeli smo kakvi ste. Ne zna covjek sta je gore, imati vas za susjeda ili za neprijatelja. Nego zbog politicko – historijske logike koja sve ovdasnje narode, uprkos teskim stradanjima, danas tjera da obnavljaju medusobne veze. Kada ovih dana cak i Zlatko Canjuga priznaje da je Tudmanov izolacionizam bio pogresan, onda je jasno u kom pravcu ide sudbina. Uostalom, zar nije prijatnije zivjeti u trzistu od 25 miliona stanovnika, nego u koncentracionim logorima u kojima svaka mjesna zajednica ima svoju Premijer ligu?
 
Do skora je bilo nezamislivo i da se cuje pesma sa suprotne strane na radiu ali vreme cini svoje.WW- 2 na ovim prostorima je bio jos krvaviji od ovog iz 90ih pa su posle njega narodi sa ovih prostora opet bili jedna drzava pod grbom,zastavom, praznicima... jos ce vremena proci pa de se jedan isti jezik slobodno govori sa naglascima bez problema. Rane su jos sveze ali rastu novi klinci koji ce to gledati svojim ocima sa manje emocija i kroz interes.Nesto kao poruka iz "Bila jednom..."
 
Jary:
Do skora je bilo nezamislivo i da se cuje pesma sa suprotne strane na radiu ali vreme cini svoje.WW- 2 na ovim prostorima je bio jos krvaviji od ovog iz 90ih pa su posle njega narodi sa ovih prostora opet bili jedna drzava pod grbom,zastavom, praznicima... jos ce vremena proci pa de se jedan isti jezik slobodno govori sa naglascima bez problema. Rane su jos sveze ali rastu novi klinci koji ce to gledati svojim ocima sa manje emocija i kroz interes.Nesto kao poruka iz "Bila jednom..."

Zašto mislim da se varaš: Po meni, WW2 je bila mila majka prema ovom iz 90-tih!? Ako izbacimo one epizode kada su Nemci u onim ofanzivama jurcali za tiletovom grupicom i bombardovanja Nemaca i saveznika, život tada nije ni bio tako jeftin kao 90-tih, naravno, ako nisi bio Jevrej :D
Npr, U Srbiji si, ako nisi bio *********, mogao izgubiti glavu samo ako si upao u grupu za odmazdu radi gluposti tiletovih vucibatina
 
fosilvaso:
No dobro, eventualno može i ujedinjena sa maticom....
E Vaso, ja sam protiv ujedinjenja sa maticom, dok sami srbi medju sobom ne budu zreli za to.. Prilika i neprilika da se to vidi bilo je..

S toga ako bi i RS eventualno nekim cudom postala nezavisna bila bi veca po sadasnje nezavisne CG i po teritoriji i po stanovnistvu, ali matica neka priceka...

Moje misljenje ne mora da znaci da je stav ispravan...
 
GZ:
E Vaso, ja sam protiv ujedinjenja sa maticom, dok sami srbi medju sobom ne budu zreli za to.. Prilika i neprilika da se to vidi bilo je..

...

Razumem te, Bole to kada Crni Sloba, koji se prikazivao kao vođa svih Srba, jednostavno prepusti prekodrinske Srbe u neku avnoj-sku idiotsku tvorevinu...
Ali ne brini, takve 'Slobe' lagano odumiru, a nema više rasadnika gde se štancaju na hiljade:D
 

Back
Top