KANTOV KATEGORIČKI IMPERATIV - IDEALNI MORALNI ZAKON?

shaddow

Iskusan
Poruka
5.155
Kantov KATEGORIČKI IMPERATIV manje više svi znamo:

DELAJ SAMO PREMA ONOJ MAKSIMI ZA KOJU U ISTO VREME MOŽEŠ ŽELETI DA ONA POSTANE JEDAN OPŠTI ZAKON.

MORALNOST je, po Kantovom mišljenju, ODNOS RADNJI PREMA AUTONOMIJI VOLJE, tj. prema mogućem opštem zakonodavstvu, putem njenih maksima.

AUTONOMIJA VOLJE jeste ona osobina volje na osnovu koje VOLJA PREDSTAVLJA ZAKON SAMOJ SEBI (nezavisno od svake osobine predmeta htenja).

Pojam SLOBODE je ključ za objašnjenje autonomije volje.

VOLJA je jedna osobina kauzaliteta živih bića, ukoliko su ona umna, a SLOBODA bi predstavljala onu osobinu toga kauzaliteta po kojoj on može da dela nezavisno od tuđih uzroka koji ga determinišu.

Dakle, SLOBODNA VOLJA i VOLJA POD MORALNIM USLOVIMA su jedno te isto.

UM kao čista samodelatnost, nalazi se iznad RAZUMA po tome što razum ipak ne može da svojom delotvornošću proizvede druge pojmove do one koji služe jedino tome da PODVODE ČULNE PREDSTAVE POD PRAVILA, i da ih time ujedinjuju u jednoj svesti. A bez upotrebe ČULNOSTI razum ne bi mogao ništa da zamisli.

Nasuprot tome, UM pokazuje, pod imenom ideja, jedan tako čvrst spontanitet da on time daleko PREVAZILAZI SVE ŠTO MU ČULNOST MOŽE DA DOTURA, i svoj najvažniji posao pokazuje u tome što ČULNI SVET ODVAJA OD SVETA RAZUMA, ali da bi time samom razumu obeležio njegove granice.

SLOBODU dakle Kant definiše kao NEZAVISNOST OD ODREDBENIH UZROKA ČULNOG SVETA.

I najzad, Kant ističe da mi NE SHVATAMO PRAKTIČNU I BEZUSLOVNU NUŽNOST KATEGORIČKOG IMPERATIVA, ali ipak SHVATAMO NJEGOVU NESHVATLJIVOST, a to je SVE ŠTO SE S PRAVOM MOŽE ZAHTEVATI OD FILOZOFIJE KOJA STEMI DA DOPRE DO POSLEDNJIH GRANICA LJUDSKOG UMA!!!


Da li je Kant postavio "idealnu" teoriju moralnosti, koja najnepristrasnije i najobjektivnije dolazi do zakona moralnosti, ali koja je nažalost nemoguća u praksi???
 
SHADDOW:
prva i najbitnija strar kant nigde nije pomenuo da maksima naseg delovanja MORA biti opsti zakon bitisanja, ves samo MOZE, a to je opet bitna razlika izmedju teorije i zakona, naravno to je njegova teznja ka idealu.
drugo: o zakonu moralnosti, ne kapiram zasto u svakoj temi iskrsne nice koji tlaci svaki moral, zakon morala ima poreklo u teologiji i tu se slazem sa knindzom koji je verovatno na to mislio.dalje pitanje za frozena glasi: sta je moral za tebe i nicea i zasto osoba a nebi ubila osobu b ako zamislimo da zakona nema a pri tom osoba b mnogo smara ili nesto vise osobu a. dakle tu je moral, neces ga ubiti zbog opsteg dobra, jer te sprecava savet na primer. odakle savest nadcoveku kome se se sve moze... necu dalje o niceu

drugu stvar koja te zanima je teze objasniti, a to je zasto ljudi cim nesto smisleno napises dignu frku oko toga gde si to pokupio, e dakle ja mislim da to potice jos od aristotela koji je rekao da je mimesis (odnosno pordazavalje licnosti) dobar ukoliko podrazavamo ljude bolje od nas ili u krajnjem slucaju prosecne, ali je cist krs ako pordazavamo gore od nas, zato je i platon ustao protiv umetnosti, jer verovatno nije mogao da veruje da je neko dovoljno lud da podrazava idiota ( tako je nastala komedija) e sad i odgovor: svako svojim postojanjem nesto podrazava, pa stoga oni koji nece da se ukljuce i prisustvuju u dubljim cinjenicama podrazavaju trenutno one koji su ispod proseka...pa sad....
...inace ljudi MORAJU misliti i o onome od cega boli glava kaze prof. neskovic i to je vecim delom istina, samo je jedna zamerka a to je naglasena rec MORA, jer nista se ne mora, odnosno onaj koji je primoran taj je i nedostojan za bilo sta......
 
MIMEZIS je podražavanje, i ono je samo po sebi nižeg ranga od umetnosti koja stvara alternativnu stvarnost. Platon ... zar ne beše on umetnik pre nego filozof? :) Kažu da je mrzeo pesnika u sebi i da je zato ustao protiv pesnika i pesništva. Meni je Gozba jedna od Top 10 knjiga, svejedno :lol:


Naravi ima dobrih i loših, ali priroda je van kategorija moralnosti. Glasam dakle za prirodu 8)
Ideali i idealnosti su tu da budu uzori i vodilje, ali ne zaluđujmo se da su ostvarljivi :D
Priroda je nekako...bliža srcu, a ako je srce ispravno ondaK ne može biti nemoralna bilo koja akcija sa te strane :) So - you want something - you do it, simple! :P I šta ondaK da trunimo dalje?
Suština demokratije je da radiš šta ti je volja dokle god to ne povređuje drugog. To je nekako prirodno, u društvu (ne ovom). Treba imati dobrog kardiologa i jednog filozofa praktičara za družbenika i sve ok :lol:


:? inače, vrlo je vrlo ograničavajuća teza da svako svojim postojanjem nešto podražava. Best regards to RN ali ako je on ovo rekao ondaK ga je ipak sustigla demencija. :neutral:
 
Betty:
MIMEZIS je podražavanje, i ono je samo po sebi nižeg ranga od umetnosti koja stvara alternativnu stvarnost. Platon ... zar ne beše on umetnik pre nego filozof? :) Kažu da je mrzeo pesnika u sebi i da je zato ustao protiv pesnika i pesništva. Meni je Gozba jedna od Top 10 knjiga, svejedno :lol:


Naravi ima dobrih i loših, ali priroda je van kategorija moralnosti. Glasam dakle za prirodu 8)
Ideali i idealnosti su tu da budu uzori i vodilje, ali ne zaluđujmo se da su ostvarljivi :D
Priroda je nekako...bliža srcu, a ako je srce ispravno ondaK ne može biti nemoralna bilo koja akcija sa te strane :) So - you want something - you do it, simple! :P I šta ondaK da trunimo dalje?
Suština demokratije je da radiš šta ti je volja dokle god to ne povređuje drugog. To je nekako prirodno, u društvu (ne ovom). Treba imati dobrog kardiologa i jednog filozofa praktičara za družbenika i sve ok :lol:




:? inače, vrlo je vrlo ograničavajuća teza da svako svojim postojanjem nešto podražava. Best regards to RN ali ako je on ovo rekao ondaK ga je ipak sustigla demencija. :neutral:

To sto rece o demokratiji je obicna laz i nije tako u zapadnom svjetu. Ovde prosto postanes rob sistema. Nekada su bili vladari sada sistemi. Ista buva na drugom psu. Kao sada odje oce da uvode uniforme u drzavne skole- sto prije nije bilo u ovoj drzavi. Zasto? Prosto oce da nosis njihovu uniformu i da pjevas himnu tako da bi lakse branio tako zvanu demokratiju i iso ginuti za nju. U realnosti gines za nesto drugo.
 
Ista buva na drugom psu.

8) 8) 8) :shock: 8-) 8-) 8-)

super ti je ta recenica, ali se mi opet ne slozismo...takodje mislim da je demokratija u redu dok ne povredjuje nekoga, mada ne znam o tome, pa necu ni da tupim,
a sto se tice pordazavanja, ljudi su vec senke, umetnost je senka senke, zato je losa kaze platon, a s obzirom da su ljudi senke oni vec podrazavaju dusu, dakle ono sto vec postoji kao pravi svet a ne ovaj prividni, s toga ne smatram da je pogresna teza da postojanjem podrazavamo, ako nista drugo onda bit koja nam je predodredjena od onoga koji je sve smislio - jel tako knindza :)
 
hermina_iq:
Ista buva na drugom psu.

8) 8) 8) :shock: 8-) 8-) 8-)

super ti je ta recenica, ali se mi opet ne slozismo...takodje mislim da je demokratija u redu dok ne povredjuje nekoga, mada ne znam o tome, pa necu ni da tupim,
a sto se tice pordazavanja, ljudi su vec senke, umetnost je senka senke, zato je losa kaze platon, a s obzirom da su ljudi senke oni vec podrazavaju dusu, dakle ono sto vec postoji kao pravi svet a ne ovaj prividni, s toga ne smatram da je pogresna teza da postojanjem podrazavamo, ako nista drugo onda bit koja nam je predodredjena od onoga koji je sve smislio - jel tako knindza :)

Pa za sad je demokratija najbolja dok ne izmislimo nesto novo. Kako da se slozimo kada smo na razlicitim intervalima gospodjo! ;) Nije ovo mesto za diskusiju demokratije.

Poz.
 
Jako je teško doći do objektivnih merila moralnosti. Pitanje je da li je to, nama kao ljudskim bićima, uopšte moguće. Čini mi se da je Kant otišao najdalje u tom smislu, postavljajući teoriju za koju bismo mogli reći da je zaista objektivna. E sad, koliko je to sprovodljivo u praksi? To je drugo pitanje. Ovde više govorim o teoriji koja može da nam posluži za donošenje moralnog suda u određenoj situaciji.

Da li čovek može da se distancira od svoje čulnosti, kako bi postigao objektivnot moralnog suđenja ili će uvek rasuđivati na osnovu koristoljublja???
 

Back
Top